Miasto Kalkuta w stanie Zachodni Bengal jest znane jako Miasto Radości, ponieważ jest tętniącym życiem miastem i Miastem Pałaców, ponieważ ma rezydencje i budynki na całym świecie. Miasto jest obdarzone licznymi parkami, mostami, majestatycznymi ogrodami Eden, świątyniami, bibliotekami, posągami i pomnikami, a nawet muzeami.

Popularne i piękne muzea w Kalkucie ze zdjęciami:

Oto lista słynnych muzeów w Kalkucie w Indiach.

1. Muzeum Indii:

muzea w kalkuta

Muzeum indyjskie zostało założone w 1814 roku, co czyni je najstarszym muzeum w Indiach. Posiada sześć działów archeologii, sztuki, antropologii, geologii, zoologii i botaniki, podzielonych na 35 galerii. Posiada rzadkie kolekcje antyków, ozdób, szkieletów, egipskich mumii, manekinów zwierząt i wielu innych przedmiotów.

2. Netaji Bhavan:

Rezydencja Netaji Subhasha Chandry Bose została zamieniona w jego salę pamięci, która mówi nam wszystko o jego życiu i walce o wolność. Muzeum pokazuje rzeczy, z których korzystał. Jest tam jego stół, jego łóżko, jego ubrania i buty, długopisy, którymi pisał, strój, który nosił w „khakee” oraz kilka broni i amunicji.

3. Pałac Marmurowy:

Marble Palace to rezydencja z marmuru, położona w północnej części miasta, zbudowana pod koniec XIX wieku. Jest to jedna z tych rezydencji, które od momentu powstania są dobrze utrzymane i wyglądają bardzo elegancko. Został wykonany przez bogatego kupca, który kochał sztukę, a dom zawiera zachodnią rzeźbę, wiktoriańskie meble, obrazy artystów z Indii i Europy. Poza tym ma żyrandole, stare zegary, lustra od podłogi do sufitu itp.

4. Akademia Sztuk Pięknych:

Akademia Sztuk Pięknych w najstarszej galerii sztuki w Indiach. W osobnych galeriach znajdują się obrazy różnych znanych artystów z całych Indii; posiada również przestrzeń wystawienniczą wykonaną przez szkoły lub inne instytucje. Galeria sztuki jest połączona ze sceną teatralną dla zwykłych teatrów, które interesują mieszkańców Kalkuty.

5. Muzeum Przemysłu i Techniki Birla:

Muzeum Przemysłu i Techniki Birla przy Gurusaday Dutt Road, zarządzane jest przez Krajową Radę Muzeów Nauki. Jest to pierwsze muzeum nauki założone w Indiach w 1954 roku. Najważniejsze w nim są informacje o branżach i przedsiębiorstwach Birlas. Ilustrują na temat biotechnologii, nauk przyrodniczych, matematyki, telewizji, transportu i prowadzą regularne zajęcia i programy, które są kompetentne dla osób uczestniczących.

6. Pomnik Wiktorii:

Pomnik Wiktorii został zbudowany na cześć królowej Wiktorii przez indyjskie Ministerstwo Kultury podczas rządów brytyjskich. Po śmierci królowej lord Curzon podjął inicjatywę utworzenia pomnika, który miałby mieć pomnik z ogrodem, obrazami, posągami, i który pokazywałby historię Indii poprzez różne przedmioty. W miejscu pamięci znajduje się również biblioteka. Ludzie uważają go za Taj Mahal w Kalkucie.

7. Muzeum Policji:

Muzeum Policji w Kalkucie jest repozytorium dokumentów, fotografii, broni i amunicji, takiej jak pistolety, miecze, noże, bomby, zostały tam wystawione wraz z historią policji w Kalkucie i tam ubiorami. Pokazali, jak Policja wspierała ogół ludzi od przeszłości do teraźniejszości.

8. Muzeum Sztuki Indyjskiej Asutosh:

Asutosh Museum of Indian Art znajduje się na terenie kampusu Uniwersytetu w Kalkucie. Jego nazwa pochodzi od Sir Asutosha, który był prorektorem uniwersytetu. Głównym motywem muzeum było zebranie okazów etapów sztuki indyjskiej i podkreślenie sztuki bengalskiej.

9. Muzeum Gurusaday:

Muzeum Gurusaday w Diamond Harbor, w którym znajdują się kolekcje sztuki ludowej bengalskiej, zawierające rękodzieło, terakotę, ściegi kantha, ludowe ściegi do kołder itp. Zostało założone przez Sir Gurusaday Dutt, od którego pochodzi nazwa.