Pachnący, dający pianę baton, który natychmiast nas orzeźwia – tak Mydło! – Obowiązkowa rzecz dla nas wszystkich. Mydła są wytwarzane przy użyciu naturalnych olejów lub tłuszczów w połączeniu z wodorotlenkiem sodu i innymi alkaliami, które dobrze pienią się na nasze ciało, usuwając cały brud i pot. Mydła mają dodany kolor i zapach.

Jakie są różne rodzaje mydła oraz ich marka i przeznaczenie?

Co ciekawe, każdy z nich jest dostosowany do innych potrzeb. Niektóre mają działać jak mydło do skóry lub kosmetyki, podczas gdy inne są ścisłym detergentem przeznaczonym do czyszczenia ubrań, naczyń itp. Ale główny cel mydła pozostaje ten sam; czyszczenia. Jak więc są one klasyfikowane? Oto dwie najczęściej spotykane wokół nas kategorie mydeł.

Różne rodzaje mydeł: wytwarzanie, praca i użytkowanie:

Czy wiesz, z czego wykonane są mydła? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego detergenty są silniejsze niż mydła do kąpieli? Ten artykuł pomoże Ci dowiedzieć się, co zawierają mydła, jak są wytwarzane i jakie są przeznaczenie każdego rodzaju mydła.

1. Mydła toaletowe:

Mydła toaletowe to te, które mają zastosowanie kosmetyczne. Mydła toaletowe i kostki do kąpieli to dwa terminy używane zamiennie. Są jednak między nimi różnice. Mydła toaletowe zawierają TFM lub Total Fatty Matter, które są bardziej tłuste w porównaniu do kostek do kąpieli, które zawierają niski TFM. Im wyższy TFM, tym większa skuteczność czyszczenia. Na tej podstawie dzieli się je na trzy stopnie.

 • Stopień 1: Zawierają około 76% TFM i są wysokiej jakości mydłem zmielonym lub homogenizowanym, a czasami połączeniem obu. Dobrze się pieni i występuje w wielu kolorach. Są pachnące.
 • Klasa 2: Zawierają one około 70% TFM. Są to mydła w proszku, które będą miały gładką i jędrną konsystencję. Są białe lub kolorowe, a także mają dobre właściwości pieniące.
 • Ocena 3: Mydła klasy 3 zawierają około 60% TFM i mają gładką i jędrną konsystencję. Najczęściej są czerwone ze względu na obecność kwasu krezylowego lub mogą być również białe lub barwione. Posiadają również dobre właściwości pieniące.

Mydła toaletowe są dalej klasyfikowane na podstawie wielu rodzajów.

Mydło do prania:

Mydła do prania występują w postaci detergentów lub mydeł w płynie. Większość detergentów zawiera środek powierzchniowo czynny, który jest powszechnym składnikiem wszystkich mydeł do prania. Jednak niektóre składniki będą się różnić w zależności od marki. Może to obejmować składniki na zapach. Te środki powierzchniowo czynne, zwane środkami powierzchniowo czynnymi, mają specyficzną właściwość. Jeden koniec środka powierzchniowo czynnego jest silnie przyciągany do wody, a drugi do brudu lub tłuszczu. Kiedy wiele z tych środków powierzchniowo czynnych przyczepia się do brudu w ubraniach, pomagają one unosić go w kierunku wody. Szum wody z całą siłą pomoże usunąć brud z tkaniny.

Mydła dla gości:

Mydła dla gości to te mydła, które dostajesz, gdy zameldujesz się w hotelu. Są małe i mają łagodny zapach. Przeznaczone są do czyszczenia i prawie zawsze są łagodne dla skóry. Są kolorowe, a ponieważ są małe, nie mają długiego życia. Występują również w wielu przyjemnych smakach.

Mydła kosmetyczne:

Innym popularnym rodzajem mydła jest mydło kosmetyczne. Mydła kosmetyczne mają działać inaczej, biorąc pod uwagę typ skóry. Dlatego zawsze ważne jest, aby wybrać paski specjalnie dopasowane do typu twarzy. Niektóre z nich nawilżają i utrzymują wilgoć przez długi czas, podczas gdy inne pomagają w walce z trądzikiem lub zmniejszeniu produkcji melaniny. Niektóre z nich są dostarczane w butelkach jako płynny żel. Jednak jedna rzecz pozostaje niezmienna, wszystkie walczą o usunięcie bakterii ze skóry. Większość z nich jest pachnąca i występuje w wielu kolorach, markach, cenach i składnikach.

Mydła do naczyń:

Mydła do naczyń są niewątpliwie twarde dla skóry. Niektóre z nich występują w postaci gęstych koncentratów i należy je dobrze rozcieńczyć w wodzie, podczas gdy inne występują w postaci zwykłej wody. Większość z tych mydeł zawiera środki odświeżające, takie jak mięta i cytryna, które w połączeniu z ciepłą wodą i szorowaniem pomogą usunąć plamy oleju i brud z talerzy. Cząsteczki mydła przyczepiają się do oleju i wody, unosząc brud do ciepłej wody. Działają razem, aby usunąć plamę i brud z talerza.

Nowość Mydła:

Nowatorskie mydła są zwykle używane do dekoracji. Ich główną atrakcją jest forma i kształt, kolor i zapach. Większość z nich jest ręcznie robiona i ma bardzo przyjemny zapach. Chociaż mogą nie być wystarczająco skuteczne, jak inne, aby zwalczać bakterie, z pewnością są uroczymi małymi rzeczami, które przydadzą się podczas podróży. Niektóre z nich są również podarowane jako prezenty.

Mydła lecznicze:

Mydła lecznicze mają określony cel. Są najczęściej polecane przez lekarzy i stosowane w leczeniu problemów skórnych lub alergii. Przy regularnym stosowaniu chronią skórę przed bakteriami lub wirusami. Wiele leczniczych ziół lub właściwości leczniczych w nich zawartych jest bardzo przydatnych na dłuższą metę. Są wykonane ze środków antybakteryjnych.

2. Mydła inne niż toaletowe:

Kolejnym rodzajem mydła jest mydło inne niż toaletowe. Nazywane są nie-toalety, ponieważ służą do czyszczenia ciężkich zabrudzeń, takich jak twardy tłuszcz i plamy. Są to mydła o wysokiej wydajności i są twarde. Znane są również jako mydła litowe. Czasami mydła te są również używane jako środki smarne w smarach i zagęszczaczach. Stosowane jako zagęszczacze pomogą zwiększyć lepkość oleju

Różne formy mydeł, które są popularne:

Każdy rodzaj mydła powstaje z motywem, który odpowiada potrzebom. Niektóre markowe mydła dokładnie spełniają wymagania, podczas gdy inne marki zawodzą. Oto kilka terminów, które są powszechnie używane i te, które słyszysz na co dzień.

Ręcznie robione mydła:

są nieco droższe, ponieważ są wykonane nie z łatwością, ale z pewnymi trudnościami. Te mydła nie są bogate w chemikalia i są mało szkodliwe dla skóry w porównaniu z resztą. Są wyjątkowe, w tym sensie, że są wykonywane ręcznie i dlatego wymagają dużego nakładu pracy.

Mydła do kąpieli:

to ogólny termin określający wszystkie rodzaje mydeł stosowanych do pielęgnacji skóry. Powiedzmy, że mogą być używane do czyszczenia całego ciała. Niektóre mydła do kąpieli są przeznaczone specjalnie do twarzy, a inne do ciała. Tak jak mówiliśmy, mydła do kąpieli również występują w postaci żelu i są orzeźwiające.

Kostka mydła:

to po prostu określenie mydła w kształcie kostki. Mogą być mydłem kosmetycznym, mydłem do prania, a nawet mydłem nowatorskim. To tylko termin sklasyfikowany ze względu na kształt.

Mydła w płynie:

produkowane są zarówno na ciało, jak i dłonie. Mydło w płynie jest pojęciem parasolowym i występuje jako mydło przeznaczone do prania, naczyń i ciała. Wszystkie mają różne środki czyszczące, które inaczej działają na przedmiot, do którego jest używany. Najlepsze w nich jest to, że można je łatwo nosić i wytrzymają bardzo długo.

Inny rodzaj mydła opiera się na składnikach, z których są wykonane. Mydło mleczne jest jednym z takich. Odżywiają i pielęgnują skórę; większość mydeł mlecznych jest śliska w użyciu i pozostawia gładki wygląd po użyciu. Mydełka z mleka koziego są używane dla niemowląt. Delikatna skóra dziecka jest bardziej podatna na używanie ostrych mydeł. Mydła z mleka koziego są łagodne i nie powodują złej reakcji na skórę dziecka.

Mydła takie jak mydło waniliowe, mydło miętowe, mydło z drzewa herbacianego, mydło z trawy cytrynowej, mydło z alg morskich itp. zawierają olejki tych ziół lub roślin. Są to mydła smakowe i nadają dobry zapach, w połączeniu z przyjemnym odświeżeniem. Te mydła dają lepsze rezultaty, gdy są używane do określonych celów. Podobnie mydła zwierzęce są wytwarzane z tłuszczu zwierzęcego jako surowca.

Istnieją również mydła wykonane z luksusowych składników. Mydło z drzewa sandałowego zawiera olejek z drzewa sandałowego i może pomóc w naprawie problemów ze skórą. To samo dotyczy mydeł migdałowych; zawiera olejek migdałowy. Olejek migdałowy jest znany z tego, że odżywia skórę i nadaje młody wygląd. Mydła czekoladowe są wykonane z ekstraktów z kakao i pomagają utrzymać nawilżenie skóry, zapobiegając w ten sposób wysuszeniu.

Oto inny niezwykły rodzaj; mydło wegetariańskie, które jest wykonane z oleju roślinnego lub tłuszczu. W przypadku niektórych rodzajów skóry mydła z tłuszczem zwierzęcym lub innym olejem w mydle mogą uszkodzić skórę. Osoby z tymi typami skóry mogą używać tych mydeł.

Kiedy te mydła są właściwie używane, rezultat jest bardzo pozytywny. Większość z nich różni się markami i dlatego każdy z nich zawiera różne egzotyczne składniki, specyficzne dla kraju produkcji.

Jak działają mydła i jak je wybierać??

Mydło użyte z niewielką ilością wody rozbija olej na mniejsze kawałki, które są w stanie rozpuścić się w wodzie. Cząsteczki mydła mają dwa końce, z których jeden nazywany jest hydrofilowym i kocha wodę; drugi koniec nazywa się hydrofobowy i nienawidzi wody.

 • Mydła można wybrać na podstawie wymagań. Dla osób o wrażliwej skórze lepszym wyborem są mydła mleczne, ponieważ są łagodne i miękkie. Marki mają duże znaczenie przy wyborze mydeł, używanie mydeł niektórych marek może skończyć się skutkami ubocznymi.
 • Mydła można również wybierać z uwzględnieniem poziomu pH. Poziom pH skóry powinien być dobrze utrzymany, aby mieć dobrą skórę, dlatego należy dobierać mydła, które utrzymują właściwy poziom pH.
 • Mydła perfumowane dają dobry zapach podczas użytkowania, ale to nie perfumy mają znaczenie, ale jakość mydła.

Wybór jest bardzo ważny, ponieważ działa na skórę, a mądrość może chronić skórę przed niepożądanymi skutkami ubocznymi.

Dodatkowe wskazówki:

 • Mydła ręcznie robione zwykle nie są szorstkie i szkodliwe, dlatego lepiej jest używać mydeł ręcznie robionych dla bardzo wrażliwej skóry.
 • Niezbędne jest, aby mydła kuchenne były wybierane ponad sugestie tych, którzy ich używali.
 • Mydła w płynie wytwarzają więcej piany niż mydła twarde, ale nie zaleca się ich regularnego stosowania.
 • Nie używaj mydła częściej niż dwa razy dziennie, ponieważ może ono stopniowo obniżać poziom pH.
 • Przykryj mydła po użyciu.
 • Wskazane jest, aby każda osoba miała własne mydło.
 • Jakość mydła należy odnotować przed użyciem.
 • Zbyt wiele osób używających tego samego mydła może spowodować infekcje skóry.
 • Mydła z większą zawartością chemikaliów przy regularnym stosowaniu obniżają teksturę skóry.
 • Osobnych mydeł można używać do twarzy, dłoni i ciała.

Mydła to błogosławieństwo w nieszczęściu. Cała paczka robi wiele rzeczy. Utrzymują Cię w czystości, pozostawiają uczucie odświeżenia, wydzielają pozytywne i łagodne zapachy oraz pomagają w zwalczaniu bakterii. Występują w wielu wariantach, markach i kształtach, dzięki czemu masz wiele opcji do wyboru.