Zeszłego lata, kiedy u mojej matki zdiagnozowano kamień nerkowy wielkości kaczego jaja, lekarz powiedział, że kamica nerkowa jest dość znaną chorobą, która dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety i jest dość uleczalna, jeśli nie zignoruje się jej ciężkości.

Na co dzień nasz organizm przechodzi przez wiele toksyn i niepotrzebnych minerałów, które gromadzą się w naszym ciele i naszym ciele, aby się ich pozbyć, spłukując lub odprowadzając je z moczem. Kamień nerkowy powstaje, gdy jedna lub niektóre z tych toksyn lub cząstek mineralnych oddzielą się od moczu i przedostaną do nerki. Z biegiem czasu to osadzanie się fragmentów i cząstek minerałów trwa, aż nagromadzona masa tych minerałów przekształci się w skałę.

W badaniach naukowcy ujawniają, że ten minerał to szczawian wapnia, związek mineralny, który ma strukturę krystaliczną i jest podobny do konsystencji skały. Nieleczone struktury tego związku mogą urosnąć do tak dużych rozmiarów, jak mogą ostatecznie spowodować pęknięcie ścian nerek.

Przyczyny i objawy kamieni nerkowych

Istnieje rurka zwana cewką moczową, która łączy się z nerką i często te kamienie ześlizgują się i przechodzą do cewki moczowej. Jeśli jest mały z natury, często przy pomocy prostych leków może z łatwością przenosić się na organizm i na zewnątrz przy pomocy oddawania moczu. Jest to jednak rzadki stan, ponieważ większość kamieni czeka na dodanie innych dodatkowych elementów, aż zwiększą swój rozmiar. Chociaż najczęstszą formą kamienia jest szczawian wapnia, istnieją inne rodzaje formowania się kamienia w zależności od zawartości osadów minerałów. Takich jak fosforan amonowo-magnezowy i fosforan wapnia, a nawet kwas moczowy.

Lekarze twierdzą, że kamienie nerkowe są często częstą przyczyną, a ludzie zwykle w wieku od młodości do wieku średniego mogą mieć szansę na jego otrzymanie. Ramy czasowe są zwykle duże, od 20 roku życia do 50 roku życia to idealny czas, mimo że ludzie mogą cierpieć na nie również po tym wieku.

Przyczyny i objawy Kamienie nerkowe:

Przyczyny kamieni nerkowych:

Mimo że dokładna przyczyna nie została jeszcze ustabilizowana, często istnieją pewne przyczyny związane z kamieniami nerkowymi:

1. Odwodnienie:

Często zauważa się, że osoby zamieszkujące gorący i wilgotny klimat mają większą szansę na ryzyko wystąpienia kamienia nerkowego niż osoby żyjące w chłodnym, chłodnym klimacie. Gorący klimat powoduje pot i ciepło, co jest bezpośrednio związane z utratą wody w naszym ciele, czy to przez pot, czy przez wilgotny klimat z palącymi promieniami słonecznymi. Ten brak wody w naszym ciele sprawia, że ​​nasz mocz jest zagęszczony i gęsty, dlatego picie mniejszej ilości wody powoduje zmianę koloru moczu. Ta koncentracja jest sztywna, dzięki czemu minerały łatwo się sedymentują.

2. Korekta wód gruntowych:

Nawet jeśli ktoś wypije odpowiednią ilość wody, jeśli mieszkasz w pobliżu jakichkolwiek złóż mineralnych lub jeśli ziemia pod twoim siedliskiem ma duży zbiornik mineralny, woda gruntowa zdatna do spożycia niesie ze sobą macierzysty ładunek minerałów, które dostają się do twojego system. System filtruje i wykorzystuje wymaganą ilość, wyrzucając nieistotne. To w procesie jest przechowywane i ostatecznie tworzy kamień.

3. Kwas moczowy:

Osoby cierpiące na wysoki poziom kwasu moczowego są zwykle ofiarami kamieni kwasu moczowego. Organizm rozkłada pierwiastki takie jak puryna, a wysoki poziom kwasu moczowego powstaje, gdy nadmiar puryn powoduje, że mocz ma kwaśny charakter. Może to być odziedziczone po poprzednich pokoleniach lub może wystąpić z powodu niewystarczającej zawartości wody w organizmie.

4. Nadczynność przytarczyc:

W tej sytuacji poziom wapnia w organizmie wzrasta w szybkim tempie. Kamienie nerkowe są bezpośrednio związane z poziomem wapnia w naszym ciele, ponieważ jednymi z głównych składników tych formacji kamieni są szczawian wapnia i fosforan.

5. Dziedziczność:

Kamienie nerkowe mogą być również związane z genami dziedziczności i pokolenia. Są to zwykle nazywane kamieniami cystynowymi, które występują z powodu historii medycznej poprzedniej rodziny.

6. Choroba Leśniowskiego-Crohna i otyłość:

Choroba Leśniowskiego-Crohna może być główną przyczyną kamieni nerkowych. Ten stan jest rozpoznawany jako stan zapalny wywołany w przewodzie żółciowym lub przewodzie pokarmowym. Może rozpocząć się w dowolnym miejscu od ust do drugiego końca ciała i zwykle jest wspierany przez ból i wrzodziejące cząstki. Otyłość i cukrzyca idą w parze, pomagając w tworzeniu się kamieni nerkowych. Często otyłość w organizmie zmusza organizm do wydzielania soków z insuliny, być może w większej dawce. Zbyt duża ilość insuliny może powodować hiperinsulinemię, stan, który ułatwia tworzenie się kamieni wapniowych w organizmie.

7. Uzupełnij spożycie i ciążę:

Suplementy tutaj zazwyczaj odnoszą się do białek budujących ciało lub witamin, które wprowadzamy zewnętrznie, aby uzyskać szybsze rezultaty lub po prostu zachować zdrowie i siłę podczas ciąży. Jednak suplementy są powiązane z przyczynami powstawania kamieni nerkowych, gdzie dodatkowe spożycie minerałów i soli przez organizm może przyczyniać się do tworzenia złogów mineralnych w nerkach. Ciąża może być piękną rzeczą, dopóki nie dowiesz się, w jaki sposób ciąża również może zwiększyć ryzyko wystąpienia kamienia nerkowego. Zwykle opiera się na zmianach w ciele kobiety, które mogą pogorszyć sytuację i zachęcić do tworzenia się kamienia. Może to obecność dodatkowych minerałów, które jej organizm wchłania lub po prostu jej częste oddawanie moczu.

8. Kwasica kanalikowa nerkowa:

Przyczyną powstawania kamieni nerkowych jest kwasica kanalików nerkowych lub RTA, która jest zwykle związana z nerką i jej nieudaną próbą uwolnienia nagromadzonych kwasów z moczem. To, co powoduje kamienie nerkowe, to nagromadzenie kwasu w nerce, który zostaje uwięziony w środku, a tym samym zestala się w formację skalną.

9. Plany żywieniowe:

Twoja codzienna dieta ma ogromną rolę do odegrania w tworzeniu kamieni nerkowych. Odnosimy się tutaj głównie do nieregularnych nawyków żywieniowych, którym towarzyszy nadmierne spożycie tłuszczu, oleju i tłuszczu. Niezdrowe jedzenie w podróży jest często preferowane zamiast zdrowego odżywiania, a jeśli to się utrzyma, może to spowodować kamienie nerkowe. Należy również unikać żywności, takiej jak czekolady lub orzechy o wysokiej zawartości błonnika, ponieważ zawierają szczawian, substancję krystaliczną, minerał podobny do wapnia, który sprzyja wzrostowi kamieni nerkowych.

10. Wysokie ciśnienie krwi i ZUM:

Pacjenci z wysokim ciśnieniem krwi są często narażeni na ryzyko bycia ofiarą kamieni nerkowych. Wysokie ciśnienie krwi uszkadza komórki w nerkach, co uniemożliwia nerkom wykonywanie swoich zwykłych funkcji. Bez filtracji lub wymiany nagromadzone minerały zostają tam uwięzione i powstaje kamień nerkowy. ZUM jest również znane jako infekcja dróg moczowych, infekcja dróg wydalniczych płynów ustrojowych, która powoduje stan zapalny, obrzęk i ból oraz trudności w usuwaniu płynów ustrojowych. Możliwości występowania kamieni nerkowych zwiększają się wielokrotnie, gdy masz uporczywy problem ZUM.

Objawy kamieni nerkowych:

Niektóre z objawów kamicy nerkowej są wymienione poniżej w celu uzyskania lepszej wiedzy:

1. Nagły dyskomfort:

Podczas gdy ostatnia kropla jest ogromnym epizodem bólowym, często w wielu przypadkach ból nie trwa długo lub nie jest uporczywy, ale pojawia się i nawraca w pewnych odstępach czasu. Zwykle dzieje się tak, gdy ktoś siedzi w niezręcznej pozycji, która powoduje kłujący ból.

2. Ból płci męskiej:

Ten dotyczy głównie płci męskiej, gdzie jeden z wielu objawów kamicy nerkowej może również stać się obciążeniem dla twoich jąder, ponieważ ostry ból przeszywający często dokucza ci w najgorszych chwilach. W przypadku takiego uczucia najlepiej skonsultować się z pomocnikiem medycznym. To samo dotyczy subtelnego bólu w okolicy prącia, który może być informacją twojego ciała o powolnym powstawaniu kamienia nerkowego.

3. Gorączka i dreszcze:

Gorączka to kolejny z powszechnych problemów z kamieniami nerkowymi, w których możesz doświadczyć wysokiej temperatury ciała, co jest całkiem naturalne. Jednak wraz z wysoką temperaturą ciała pojawiają się silne dreszcze, które spływają po kręgosłupie, sprawiając, że od czasu do czasu masz dreszcze. Wtedy pojawia się kolejny problem, kiedy energia z twojego ciała całkowicie spływa, czyniąc cię słabym i słabym.

4. Nudności i wymioty:

Nadmierne uczucie mdłości może cię pokonać, co można również potraktować jako objaw kamicy nerkowej. Często po posiłkach możesz odczuwać mdłości, ale to, co pogarsza sprawę, to wymioty, które pojawiają się po mdłościach, powodując, że twoje wnętrzności skręcają się i jesteś całkowicie osłabiony. To prosty objaw i nie należy go ignorować.

5. Trudność w oddawaniu moczu:

Objawy kamicy nerkowej na najwcześniejszym etapie mogą mieć postać trudności w oddawaniu moczu. Tutaj często widzimy zakłócenie procesu oddawania moczu, prawdopodobnie przez przeszywający ból w przewodzie.

6. Uczucie pieczenia:

Jest to kolejny powszechny objaw, w którym często oddawaniu moczu może towarzyszyć pieczenie w obrębie narządu i wokół niego. Może to być również główną przyczyną ZUM, co ostatecznie pozwoliłoby na tworzenie kamieni nerkowych.

7. Zmiana moczu:

Często zdrowa osoba ma czysty kolor moczu bez nieprzyjemnego zapachu, ale kiedy bierze się pod uwagę kamicę nerkową, często wydaje się, że mocz zmienia swój kolor na brązowy, czerwonawy lub żółty. Może to być również główny powód, dla którego powinieneś dbać o zawartość wody w swoim ciele. Brak odpowiedniej wody w organizmie może powodować zmianę koloru moczu. Wraz z nim towarzyszy bogaty zapach amoniaku.

8. Częste oddawanie moczu:

Kiedy pojawia się kamień nerkowy, można często odczuwać potrzebę ulżenia sobie, a czasami może się to wydawać niejasne. Utrzymujące się ciągłe uczucie konieczności oddawania moczu może być tylko przemijającym uczuciem. Innym razem tak naprawdę to oddawanie moczu na raty wypłukuje się z organizmu.

9. Ból:

Chociaż kamienie nerkowe zwykle nie wykazują wielu objawów, jednym z najbardziej śmiertelnych objawów kamicy nerkowej jest rozdzierający ból. Często budzi się bladym świtem wijąc się w bólu tak nie do zniesienia, że ​​można nawet zemdleć z powodu tak ekstremalnego bólu. W takim przypadku należy natychmiast hospitalizować i leczyć. Zwykle dzieje się tak, gdy nagromadzony kamień mineralny opuszcza nerkę i przechodzi przez cewkę moczową. Jest to znane jako kolka nerkowa i zwykle zaczyna się od bólu pleców lub bólu w dolnej części pleców, który następnie szybko nasila się..

10. Problemy z moczem:

Wraz z kamieniami nerkowymi pojawia się absolutny nieuchronny problem trudności z oddawaniem moczu. Kamienie nerkowe często są związane z obecnością większej liczby białych krwinek i tutaj zwalczamy ten sam pomysł, gdy wymieniamy ropę jako objaw kamicy nerkowej. Często możesz zobaczyć białą ropę w moczu, która w rzeczywistości jest wydalaniem białych krwinek. Tym, co nas bardziej zdumiewa, jest czasami przepływ krwi przez mocz. Jest to bardzo rzadki przypadek, ale nadal jest uznawany za objawy kamicy nerkowej. Tutaj można zobaczyć krew przepuszczaną wraz z moczem, a czasami może również towarzyszyć ostrym odczuciom bólu. W takiej chwili należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską do lekarza bez dalszych ceregieli.