Żółtaczka nie jest chorobą dokładnie według faktów medycznych. I żółtaczki nie można sklasyfikować według nazwy choroby, ale właściwą definicją tego słowa będą wizualne oznaki postępującej choroby leżącej u podstaw. Sama żółtaczka jest stanem objawowym, w którym oznaki choroby rozwijającej się pod spodem są ogłaszane przez określony wygląd osoby. Ta wizualna cecha wyglądu jest nazywana żółtaczką. Zazwyczaj klasyfikuje się go na podstawie żółtego odcienia skóry po jego przybyciu.

Przyczyny i objawy żółtaczki

Szpik kostny spływający po naszych plecach jest producentem komórek krwi, gdzie za każdym razem wytwarza dużą ilość komórek zwanych komórkami macierzystymi, które następnie segregują się na komórki czerwone i białe oraz komórki plazmatyczne. Obecność hemoglobiny powoduje, że komórka jest czerwona. Kiedy ta energia komórki ulega rozkładowi, hemoglobina jest częściowo uwalniana do krwi, a niewielka jej część przechodzi reakcję chemiczną, w wyniku której powstaje bilirubina, produkt uboczny.

Zwykle bilirubina jest wydalana z naszego organizmu w postaci wydalania żółci przez wątrobę. Wcześniej wątroba metabolizuje bilirubinę. Jest to utrudnienie w normalnym przebiegu zabiegu, które powoduje problemy z metabolizmem lub tworzeniem się bilirubiny, dlatego wiadomo, że występuje żółtaczka.

Pochodząca z francuskiego słowa „jaune” oznaczającego żółty, żółtaczka jest przebarwieniem skóry wraz ze zwiększonym poziomem śluzu w organizmie spowodowanym wzrostem ilości bilirubiny. Nasze oczy, biała, mięsista część tuż za źrenicą również ulegają zmianie. Kiedy żółtaczka występuje u noworodka, stan ten określa się jako żółtaczkę noworodkową. Wtedy żółtaczka jest również widoczna u dorosłych spowodowana różnymi chorobami podstawowymi, które czasami mogą zagrażać życiu.

Jednak u dzieci efekt żółtaczki jest nieco nasycony i kontrolowany. Jeszcze inna forma żółtaczki jest określana jako żółtaczka przedwątrobowa, która powstaje głównie w wyniku infekcji, która powoduje szybszy rozpad czerwonych krwinek niż powinien. Żółtaczka wewnątrzwątrobowa jest spowodowana nieprawidłowym funkcjonowaniem wątroby, w której produkcja bilirubiny jest zmniejszona.

Przyczyny i objawy żółtaczki:

W tym artykule dowiesz się, jakie są główne i podstawowe przyczyny i skutki żółtaczki, które pomogą sprawdzić się zawsze, gdy.

Przyczyny żółtaczki:

Poniżej przedstawiamy listę 10 głównych przyczyn żółtaczki, które można zdefiniować jako:

1. Zaburzenie krwi:

Niektóre choroby krwi, od najłagodniejszych do najbardziej zagrażających życiu, mogą być odpowiedzialne za żółtaczkę. Często zauważa się, że większość tych zaburzeń krwi dotyczy czerwonych krwinek i ich produkcji. Takie jak białaczka lub rak krwi, niedokrwistość, a dokładniej anemia sierpowata, talasemia, malaria itp. Są to głównie choroby przedwątrobowe spowodowane nieprawidłowościami w krwinkach czerwonych.

2. Bilirubina:

Często jest to spowodowane wzrostem bilirubiny w organizmie lub brakiem odpowiedniej bilirubiny. Bilirubina powstaje w wyniku rozpadu hemoglobiny i reakcji chemicznej. Tak więc zmiana poziomu bilirubiny wpływa na krew i odwrotnie.

3. Zła wątroba:

Choroby wątroby są bezpośrednio związane z żółtaczką. Dzieje się tak zasadniczo wtedy, gdy wątroba funkcjonuje w sposób przypadkowy lub niezorganizowany. To z kolei powoduje, że układ odpornościowy organizmu skupia się na komórkach wątroby. Podczas gdy bilirubina powstała w wyniku reakcji chemicznej czeka na metabolizowanie przez wątrobę, produkcja bilirubiny lub codzienna rutyna jest uszkodzona. Może to spowodować nadmierną produkcję lub jej brak. Zaburzenie alkoholowe w wątrobie, zapalenie wątroby to tylko niektóre z przykładów.

4. Blokada w przewodzie żółciowym:

Bilirubina po metabolizacji i zmieszaniu z płynami jelitowymi jest ostatecznie uwalniana z naszego organizmu przez przewód żółciowy. Często w przewodzie żółciowym znajdują się kamienie lub w ostrym przypadku przepukliny, gdzie narządy przepychają się i tłoczą w cewce moczowej. W tym momencie uwolnienie bilirubiny w postaci żółci nie jest możliwe. Kamienie żółciowe mogą również stanowić przeszkodę. To samo dotyczy stanów nowotworowych w obrębie jelit lub dróg żółciowych. Ciąża to kolejny dojrzały czynnik, który może blokować lub zwężać drogi żółciowe, utrudniając przepływ żółci.

5. Noworodek:

Twój nowonarodzony chłopiec może również być narażony na żółtaczkę, ale są one zdrowsze i kontrolowane z natury i nie wyrządzają żadnej szkody, jeśli zostanie przeprowadzone odpowiednie leczenie. Noworodki mają inny skład krwi niż dorośli, a po urodzeniu, gdy tracą swój gatunek, tworząc nasz, powstaje dużo bilirubiny, co może czasami prowadzić do żółtaczki.

6. Malaria:

Malaria jest jedną z najbardziej przypadkowych przyczyn żółtaczki, ponieważ wektor tych podobnych chorób jest taki sam. Komar przenosi różne choroby podczas podróży od osoby do osoby, a ponieważ żółtaczka jest jak bardziej skomplikowana wersja malarii prowadząca do wysokiej gorączki i przebarwień pigmentów skóry, jest bezpośrednio związana z malarią.

7. Kamienie żółciowe:

Zaburzenia woreczka żółciowego bardzo zwykle prowadzą do silnego bólu, wysokiej gorączki i przebarwień w niektórych przypadkach bioder i ciała. Kamienie żółciowe powodują również silny ból, który pozostawiony samemu sobie przez długi czas jest bezpośrednim skutkiem żółtaczki. Zaburzenia pęcherzyka żółciowego pojawiają się i znikają, a jeśli są odpowiednio leczone i na czas, ludzie mogą pomóc w zapobieganiu późniejszym etapom żółtaczki, która jest dość niepokojąca, gdy już się pojawi.

8. Zapalenie przewodu żółciowego:

Przewód żółciowy jest bardzo ważną częścią ciała, ponieważ pomaga rozłożyć nadmiar tłuszczu i białka, aby pomóc organizmowi rosnąć, ale w przypadku stanu zapalnego może dojść do ogromnego nagromadzenia żółci w organizmie, co prowadzi do widocznych przebarwień skóry, wysokiej gorączki i ciągłe wymioty, które są bardziej znane jako żółtaczka. Przewód żółciowy można złagodzić odpowiednim lekiem, ale należy to zrobić na czas, aby nie dopuścić do zakorzenienia się i wbudowania przyczyn żółtaczki w organizm.

9. Talasemia:

Bardzo powszechnie znana również jako anemia sierpowata, jest chorobą, która powoduje niedożywienie i przebarwienia barwników skóry u osób w każdym wieku. Można to leczyć, ale leczenie jest długim procesem zarówno pod względem medycznym, jak i domowym. Niedożywienie może powodować wiele skutków ubocznych, takich jak nagromadzenie żółci, kamienie żółciowe i tak dalej, które są przyczyną żółtaczki.

10. Rak trzustki:

Rak to bardzo niebezpieczna choroba, która zjada organizm, im dłużej się z nim zmagasz. Trzustka jest ważnym źródłem żółci w twoim ciele, która pomaga rozkładać pożywienie na energię, ale kiedy cierpisz na raka trzustki, trzustka ewidentnie działa nieprawidłowo, powodując ciężką reakcję gromadzenia się żółci, która bardzo skutecznie prowadzi przez większość czasu do żółtaczki. Najlepiej jak najszybciej zająć się rakiem, aby uniknąć takiego problemu.

Objawy żółtaczki:

Poniżej przedstawiono niektóre z typowych oznak i objawów żółtaczki:

1. Przebarwienia skóry:

Głównym czynnikiem decydującym o żółtaczce jest bladożółty odcień skóry, który tworzy się natychmiast po dotknięciu żółtaczką. To w zasadzie wszystko, co jest symptomem, którego potrzebuje, aby wykryć żółtaczkę. Biała, mięsista część naszych oczu i dystrybucja śluzu w naszym ciele również źle reagują wraz z uszkodzeniami skóry. Białka oczu również przybierają lekko żółty odcień.

2. Ból brzucha:

Podczas gdy żółć i bilirubina wraz z nią próbują uciec przez przewód żółciowy, kamienie żółciowe lub przepuklina mogą uniemożliwiać jej opuszczenie ciała. Ciało w takim momencie nie ma żadnego pożytku z tej przetworzonej resztki żółci, więc odrzuca żółć i w ten sposób żółć nie ma dokąd pójść poza próbą ucieczki. Może to czasami powodować ból brzucha sugerujący zablokowanie dróg żółciowych. To samo dotyczy zmiany koloru lub konsystencji stolca, np. gliniastych lub białych odchodów, które mogą sugerować obecność kamieni żółciowych.

3. Gorączka i dreszcze:

Żółtaczka niesie ze sobą ogromną gorączkę z palącą temperaturą ciała i dreszczami przecinającymi kości. Kiedy ktoś leży przykuty do łóżka i bezradny, zwykle oznacza to obecność zapalenia wątroby. Może nastąpić pocenie się, a potem pojawiają się ciągłe wymioty prawie wszystkiego, co miałeś w ciągu ostatnich kilku godzin. To sprawia, że ​​ciało jest jeszcze bardziej zmęczone i wyczerpane.

4. Swędzenie:

Żółtaczka powoduje również nienormalne swędzenie skóry. Następuje uporczywe swędzenie.

5. Nagła utrata wagi:

Jak wspomniano powyżej w przyczynach, objawy żółtaczki powodują czasami poważne niedożywienie z powodu nieprawidłowego działania trzustki i przewodu żółciowego. Jeśli zauważysz, że nagle straciłeś dużo wagi w ciągu zaledwie kilku dni, istnieje duże prawdopodobieństwo, że cierpisz na żółtaczkę i potrzebujesz natychmiastowej pomocy medycznej.

6. Wydalanie dla niemowląt:

Wydalanie to coś, co zdarza się tylko dzieciom, a ponieważ dzieci są dość podatne na żółtaczkę, jest to bardzo powszechna sprawa. Żółtaczka musi być leczona natychmiast, jeśli chodzi o dzieci, co czyni ją priorytetem, gdy zobaczysz, że dziecko ma jakiekolwiek objawy związane z żółtaczką.

7. Zmęczenie:

Letarg lub zmęczenie wynikają z tego, że organizm nie jest w stanie prawidłowo i regularnie przetwarzać odpowiedniej ilości energii dla organizmu. Może to oznaczać problem z żołądkiem lub trzustką, która jest głównym organem dystrybucji energii w twoim ciele. W przypadku skrajnego letargu i utraty wagi należy natychmiast uzyskać pomoc w leczeniu żółtaczki.

8. Utrata apetytu:

Jeśli twoje ciało nie jest w stanie przetworzyć energii wymaganej z pożywienia w odpowiedni sposób, osoba cierpiałaby na coś, co nazywa się utratą apetytu, co oznacza, że ​​twoje ciało nie jest w stanie łatwo przetworzyć żadnej jadalnej substancji, co powoduje, że czujesz się nie tylko ospały, ale też słaby.

9. Krwawienie z odbytu:

Jest to bardziej skomplikowany objaw żółtaczki i bezpośredni znak, który pokazuje, że należy natychmiast leczyć problem. Jest to bezpośredni skutek przedłużającej się gorączki wraz z silnym nagromadzeniem się żółci w organizmie, powodujący pęknięcie trzustki, żołądka lub odbytnicy powodujące krwawienie. Problemy z odbytnicą można rozwiązać, łagodząc obszar za pomocą leków, aby można było rozwiązać główny problem, jakim jest żółtaczka.

10. Nudności i wymioty:

Nagromadzenie żółci w przewodzie żółciowym może powodować skrajne nudności i wymioty, które pomagają pozbyć się tego nagromadzenia. Jeśli widzisz, że cierpisz z powodu wymiotów i nudności przez ponad cztery dni, jest bardzo prawdopodobne, że cierpisz na żółtaczkę. Nudności i wymioty są objawami wczesnej fazy żółtaczki i można je odpowiednio leczyć. Zasięgnięcie porady medycznej w tej sytuacji jest najlepszym sposobem na wyleczenie wszelkich objawów żółtaczki.