Bóle górnej części pleców są zwykle oznaką stresu, kontuzji lub zwichnięcia spowodowanego podnoszeniem dużych ciężarów. Jednak ważne jest, aby wiedzieć, dlaczego odczuwasz ból w górnej części pleców, biorąc pod uwagę nietypową lokalizację bólu.

Statystycznie większość osób odczuwa bóle pleców w pewnym momencie swojego życia. W większości przypadków ból górnej części pleców, umiejscowiony poniżej szyi, pomiędzy łopatkami lub w kierunku jednej z łopatek, jest spowodowany urazem lub nieprawidłową postawą, które można łatwo leczyć lub korygować. Jednak dokładna analiza objawów bólu górnej części pleców może doprowadzić nas do jego przyczyny, mniejszej lub większej, co ułatwi leczenie.

Jeśli jesteś pewien dobrej postawy, braku stresu i ewentualnego skręcenia, a nagle zaczynasz odczuwać dyskomfort, objawy bólu w górnej części pleców należy przeanalizować jak najwcześniej, aby uniknąć zagrożeń dla zdrowia, jakie może on powodować.

Jakie są częste bóle górnej części pleców i ich objawy?

Ból mięśniowo-twarzowy i jego objawy:

 1. Ból mięśniowo-twarzowy w górnej części pleców nie jest tak powszechny jak uraz pleców lub napięte mięśnie. Jest to jednak ból przewlekły, który może okazać się wyzwaniem na całe życie.
 2. Ból mięśniowo-twarzowy w górnej części pleców pojawia się często nagle. Chociaż przyczyny są w dużej mierze nieznane, specjaliści ortopedzi uważają, że jest to produkt uboczny naprężeń lub urazów więzadeł, ścięgien lub mięśni w górnej części pleców.
 3. Ból mięśniowo-twarzowy charakteryzuje się ciągłym bólem, od łagodnego do silnego. W takich okolicznościach dość często pojawiają się punkty nacisku na górnej części pleców, które są bolące przy dotyku.
 4. Nacisk na te punkty może spowodować nasilenie bólu, a mięśnie mogą być napięte i twarde w tych punktach.
 5. Inne objawy bólu mięśniowo-twarzowego w górnej części pleców mogą obejmować lekki ból, intensywne pieczenie lub kłujący ból. Dość powszechne jest również osłabienie górnej części pleców.

Skolioza i jej objawy:

 • Skolioza, choć niezbyt powszechna, jest również kolejną przyczyną bólu górnej części pleców. Podczas gdy przeciętny rdzeń kręgowy jest prosty i wyprostowany.
 • Wiadomo, że rdzeń kręgowy dotknięty skoliozą ma kształt litery S lub C. Podczas gdy skolioza jest ogólnie łagodną wadą wrodzoną lub nieprawidłowością spowodowaną urazem, jeśli jest ciężka, może prowadzić do intensywnych bólów górnej lub nawet dolnej części pleców z trudnościami w oddychaniu.

Kifoza i jej objawy:

 • Kifoza charakteryzuje się zaokrągloną krzywizną kręgosłupa, która często powoduje garbate plecy.
 • Jest to w dużej mierze wada wrodzona, jednak często jest wywoływana przez osteoporozę.
 • Typowe objawy kifozy to przewlekły ból w górnej części pleców, któremu często towarzyszą trudności w oddychaniu.

Osteoporoza i jej objawy:

 • Chociaż mężczyźni nie są całkowicie wykluczeni, kobiety częściej cierpią na osteoporozę wraz z wiekiem.
 • Osteoporoza charakteryzuje się zmniejszoną wytrzymałością kości, która powoduje, że kości stają się kruche i łatwo złamane lub złamane.
 • Wiadomo, że osteoporoza wpływa na górną część pleców, powodując złamania kompresyjne kości kręgosłupa.
 • Typowe objawy to zakrzywione plecy lub przeczucie i stopniowo nasilający się ból pleców, nawet gdy stan pogarsza się z czasem.

Choroba zwyrodnieniowa stawów i jej objawy:

 • Chociaż wiadomo, że choroba zwyrodnieniowa stawów wpływa na stawy na całym ciele, często wpływa na chrząstkę, która amortyzuje stawy kręgosłupa, powodując ich rozpad. To z kolei powoduje, że tylne kości ocierają się o siebie, powodując intensywny ból.
 • Choroba zwyrodnieniowa stawów jest powszechną dolegliwością związaną z wiekiem, podobnie jak osteoporoza. Niektóre z objawów cierpiących na bóle w górnej części pleców z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów to sztywność, szczególnie po długim okresie odpoczynku.
 • Bólowi prawie zawsze towarzyszy osłabienie mięśni, zdeformowane stawy, a w skrajnych przypadkach niemożność poruszania się, a także pękanie i skrzypienie stawów.

Uraz i jego objawy:

 • Najczęstszą przyczyną bólu górnej części pleców jest uraz, który może być spowodowany wieloma czynnikami.
 • Objawy tutaj to na ogół nagły początek bólu, który trwa do czasu wyleczenia i zagojenia urazu.

Kiedy iść do lekarza?

Oto, kiedy ból w górnej części pleców wymaga natychmiastowej interwencji medycznej

 • Strzelanie w ból w górnej części pleców, który promieniuje do klatki piersiowej lub żołądka, ponieważ może to być problem z woreczkiem żółciowym.
 • Ból w górnej części pleców promieniujący do lewej ręki, któremu towarzyszy dyskomfort w oddychaniu. To może być atak serca.
 • Ból w górnej części pleców z towarzyszącym drętwieniem i mrowieniem promieniującym do klatki piersiowej i ramion może być problemem kręgosłupa.

Każdy ból w górnej części pleców, który powoduje dyskomfort i przeszkadza w codziennych czynnościach, zdecydowanie wymaga interwencji medycznej. Wszystko, co odczuwa normalny ból związany ze stresem, może zostać zignorowane.

Teraz, kiedy już wiesz, kiedy musisz się martwić o ból w górnej części pleców, a kiedy możesz po prostu kupić trochę czasu i wypróbować domowe środki, po prostu zachowaj spokój i zrelaksuj się.