Menopauza to zbliżający się koniec zdolności rozrodczych kobiety. Ta naturalna zmiana zwykle ma miejsce w połowie lat czterdziestych w życiu kobiety. Dzieje się tak, gdy jajniki przestają co miesiąc wydawać jajeczko. Częstym problemem kobiet w dzisiejszych czasach jest również przedwczesna menopauza. Przejście ze stanu rozrodczego do stanu nierozrodczego nie jest nagłe ani nagłe. Zwykle nazywa się to zakończeniem lub przerwą miesięcznego cyklu miesiączkowego lub można go dokładniej zdefiniować jako trwałe ustanie podstawowych funkcji jajnika. Biologicznemu starzeniu się towarzyszy również wiele oznak i objawów w latach zbliżających się do menopauzy. Istnieją trzy dobrze zdefiniowane etapy tej zmiany.

Klimakterium

Okres okołomenopauzalny:

Używano go w okresie przejściowym, zarówno przed, jak i po ostatnim uwolnieniu komórki jajowej lub w prostszych słowach, okresach lub gdy poziom hormonów wciąż się waha.

Premenopauza:

Termin ten opisuje fazę zmierzającą do menopauzy i jest to również etap początkowy.

Po menopauzie:-

Odnosi się do życia po zwolnieniu ostatniego cyklu i trwa około roku.

Podczas tej ogromnej przemiany biologicznej organizm na różne sposoby reaguje na szybko spadający poziom hormonów. Jedne pokazują ekstremalne zmiany, a inne są znacznie gładsze. Stopień strony wpływa na różne osoby. Cykl wykazuje nieregularność i trudno przewidzieć datę kolejnego wydania. Mogą wystąpić zmiany w przepływie okresów; może stać się lżejszy lub cięższy, mniej lub bardziej bolesny, dłuższy lub krótszy. Odstawienie hormonów prowadzi do stanu zwanego mrowieniem, który jest uczuciem swędzenia lub mrowienia skóry. Tutaj podaliśmy listę ogólnych, objawów i przyczyn menopauzy.

Przyczyny i objawy menopauzy:

Objawy menopauzy:

1. Uderzenia gorąca:

Uderzenia gorąca to epizody charakteryzujące się szybkim biciem serca, nadmiernym poceniem się i wzrostem ogólnej temperatury ciała. Jest to niezdolność organizmu do regulowania temperatury z powodu zmieniającego się poziomu hormonów i jest również znana jako niestabilność naczynioruchowa.

2. Krwawienie dysfunkcyjne:

Wahania hormonalne wraz z przejściową menopauzą mogą powodować krwawienie z pochwy. Chociaż tego nieodpowiedniego krwawienia nie należy lekceważyć i szukać natychmiastowej pomocy medycznej. Endometrium jest zwykle źródłem krwawienia.

3. Ból ciała:

Kobiety najczęściej skarżą się na przedłużający się i dokuczliwy ból dolnego odcinka kręgosłupa oraz ból w stawach i nogach. Wczesna menopauza zwiększa również ryzyko osteoporozy.

4. Objawy psychologiczne:

W tym przypadku najczęstszą skargą są wahania nastroju, a kobiety często skarżą się, że czasami nie czują się na siłach. Często tłumaczą stany depresji i lęku. Irytacja jest również bardzo częstą skargą. Może temu również towarzyszyć często zmieniający się cykl snu i bezsenność.

5. Problemy układu moczowo-płciowego:

Najwięcej zmian ma miejsce w tym obszarze. Błony sromu, pochwy i szyjki macicy stają się cieńsze, co powoduje utratę elastyczności mięśni i skóry w tym obszarze. Pochwa może wyschnąć, powodując swędzenie. Częstość oddawania moczu i parcie na mocz to kolejny problem, z którym większość kobiet nie radzi sobie. Zwiększa to również ryzyko infekcji dróg moczowych.

6. Depresja:

Depresja jest jednym z najczęstszych objawów menopauzy. Zwykle dzieje się tak u kobiet, gdy się starzeją. Depresja może zaburzyć stan psychiczny kobiety, która cierpi na wczesną menopauzę. W okresie menopauzy kobiety mają tendencję do pozostawania w depresji. Depresja pozostaje prawie przez cały dzień, kiedy cierpi na menopauzę. To jeden z najbardziej narastających problemów w dzisiejszych czasach

Teraz depresja może mieć wiele innych skutków ubocznych, takich jak pogorszenie kondycji fizycznej. Ponieważ podczas depresji serce nie jest szczęśliwe ani wolne. Krótko mówiąc, serce jest zamknięte w pudełku, co może mieć również inne fizyczne skutki uboczne na twoje ciało.

7. Bóle głowy:

Innym częstym objawem depresji są silne bóle głowy. Osoby cierpiące na menopauzę będą cierpieć z powodu ogromnego bólu czoła i wewnętrznych problemów z głową. Ból głowy jest jedną z najczęstszych przyczyn menopauzy i może zaburzać zarówno fizyczną, jak i psychiczną kondycję organizmu. Może ograniczać prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jeśli bóle głowy nie zostaną zmniejszone, może pojawić się inny problem. Pojawia się problem nawracających bólów głowy. Będą chwile, kiedy dana osoba wyleczy problemy z bólem głowy, ale one nie przestaną wracać. Najwyższy czas i powinieneś iść do lekarza.

8. Wyścigowe serce:

Szybkie bicie serca nie jest normalne, a kiedy serce bije dość często, może to być prawdziwy problem. Szybsze bicie serca to jeden z najbardziej prawdopodobnych objawów menopauzy. Poza zwykłymi problemami fizycznymi spowodowanymi przez prawie każdą fizyczną dysfunkcję, przyspieszone bicie serca jest naprawdę powszechne i może powodować chorobę i osłabienie od rdzenia. Jest to jeden z najbardziej narastających i najbardziej widzących objawów menopauzy.

9. Problemy z kontrolą pęcherza:

Osoba będzie miała problemy z pęcherzem, gdy cierpi na problemy z pęcherzem. Problemy z moczem i pęcherzem są dość powszechne w okresie menopauzy. Osoba zmierzy się z takimi problemami podczas cyklu miesiączkowego i ciąży. Wiele osób doświadcza tego objawu niezależnie od wieku i płci. Menopauza osłabia pęcherz i jest to jedna z prawdopodobnych przyczyn narastania wielu problemów z moczem. Po menopauzie kobiety mogą stracić kilka kropli moczu podczas kaszlu lub kichania.

U kobiet nieregularne miesiączki można uznać za jeden z głównych objawów menopauzy. Jeśli kobieta cierpi na problemy z miesiączkowaniem lub suchość pochwy, to i w tym przypadku istnieje prawdopodobieństwo, że może cierpieć na menopauzę.

10. Drażliwość:

Masz problemy z podrażnieniem? Czy denerwujesz się prawie przez cały dzień? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz cierpieć na menopauzę, ponieważ jest to jeden z najbardziej potencjalnych objawów menopauzy. Często towarzyszą im wahania nastroju. Jeśli dana osoba jest zirytowana prawie przez cały dzień, to istnieje duża szansa, że ​​nie będziesz w stanie się na niczym skupić. Nastąpi spadek wydajności pracy i studiów, co utrudni twoją karierę zawodową. Można powiedzieć, że podrażnienie jest jednym z głównych objawów menopauzy.

Przyczyny menopauzy:

Kobieta rodzi się z tysiącami jaj, które są przechowywane w żeńskich organach rozrodczych, zwanych jajnikami. Estrogen i progesteron uwalniane przez jajniki to hormony kontrolujące owulację i miesiączkę. Jest to naturalny proces, który ma miejsce około 40 roku życia, ale niektóre kobiety mogą doświadczać menopauzy znacznie wcześniej i może to mieć wiele przyczyn..

Przedwczesna niewydolność jajników:

Dwa hormony uwalniane przez jajniki regulują i kontrolują wiele czynników w ciele kobiety. Zmiany poziomu tych hormonów zachodzą, gdy jajniki przestają uwalniać komórki jajowe. Kiedy dzieje się to przed normalnym terminem, jest to określane jako przedwczesne. Przedwczesna niewydolność jajników może prowadzić do wielu problemów i powikłań w późniejszym życiu.

Indukowana menopauza:

Dzieje się tak, gdy jajniki są usuwane za pomocą zabiegów chirurgicznych z powodów medycznych, takich jak endometrioza lub rak macicy lub jajnika. Chemioterapia i promieniowanie powodują ekstremalne uszkodzenie jajników.

Kobiety po menopauzie mogą również wykazywać wiele problemów w swoim ciele, od szybkiego marszczenia się skóry, przez choroby serca, po osteoporozę. Zaburzone są również funkcje wzroku i pęcherza.

Ale oto jak radzić sobie z menopauzą,

♦ Pozbądź się tłustej i niewygodnej odzieży, gdy zaczniesz doświadczać częstych epizodów uderzeń gorąca. Noś letnie ubrania; spróbuj w ten sposób regulować temperaturę ciała. Trzymaj to chłodne i przewiewne.

♦  Gdy pocisz się w nocy, trzymaj obok łóżka dodatkowy zestaw bawełnianej odzieży, aby po zmoczeniu potu można było się przebrać..

♦  Stres może również wyzwalać uderzenia gorąca. Miej oko na to, z jaką presją możesz sobie poradzić i kiedy staje się to trudne. Istnieją inne wyzwalacze, takie jak kofeina, alkohol i tytoń. Więc cytuj je przez chwilę, aż będziesz wiedział, że poradzisz sobie z lampą błyskową. Brak snu może pogorszyć te epizody flash. Tak więc odpowiedni odpoczynek i odpowiednia dieta to konieczność.

Uderzenia gorąca i inne zaburzenia równowagi mogą prowadzić do zaburzeń snu w nocy, co jest warunkiem dobrego zdrowia. Spróbuj zrobić wszystko, aby dobrze się wyspać. Herbaty ziołowe i kąpiele w ciepłej wodzie pomagają najlepiej.