Przepuklina jest związana z twoim brzuchem lub pachwinami. To, co zaczyna się od osłabionej wewnętrznej wyściółki, powoli kończy się formowaniem balonowego worka na spodzie brzucha. Jest to dość powszechna choroba, na którą cierpi wiele osób. Żaden mężczyzna i kobieta nie są w tym przypadku leczeni częściowo. Jest to choroba unisex, która dotyka zarówno mężczyzn, jak i ich odpowiedników. Jest to jednak całkowicie uleczalne pod odpowiednią opieką.

Objawy i przyczyny przepukliny

Brzuch opisujemy jako dolną część naszego ciała, obszar mięśniowy, w którym mieści się cały układ trawienny i rozrodczy. Zazwyczaj te narządy są bezpieczne i związane z mocnymi, włóknistymi ścianami brzucha. Sytuacja ma miejsce, gdy ściana brzucha słabnie lub perforuje. Ta sytuacja jest znana jako przepuklina. Wewnętrzna wyściółka wykorzystująca osłabioną ścianę brzucha przepycha się, tworząc pod perforowaną ścianą worek przypominający worek.

Przepuklina przez pewien czas jest bezbolesna. Dopiero gdy tkanka brzuszna prześlizgnie się przez otwór w ścianie i znajdzie się w worku balonowym, zaczyna się ból. Przepychanie się takich tkanek i narządów jamy brzusznej nawet czasami jest znane jako przepuklina i z dłuższym czasem sytuacja się pogarsza i pogarsza.

Zwykle są różne części, w których może dominować przepuklina, a pierwszym i najczęstszym miejscem są pachwiny. Większość przypadków przepukliny dotyczy pachwiny, gdzie u kobiet zwykle znajduje się poniżej pachwiny. Jest to powszechnie znane jako przepuklina udowa.

U mężczyzn jest to zwykle przepuklina pachwinowa, w której wybrzuszenie może sięgać do moszny. To jest dolna sekcja wypukłości. Często występują przepukliny, które powodują, że balon jak worek wypycha się w górę i ze ściany brzucha do jamy klatki piersiowej przez drobny otwór w przeponie. Ten stan jest znany jako przepuklina rozworu przełykowego lub przepuklina rozworu przełykowego. Czasami przepuklina może wystąpić w każdym przeszłym nacięciu wi wokół poprzedniej blizny pooperacyjnej, a innym razem przepuklina wpływa na pępek. Ten stan jest następnie określany jako przepuklina pępkowa.

W większości przypadków przepuklina ma mniej objawów, a kiedy pojawia się, jeśli jest przedłużona, może zmienić inne stany w poważną sprawę. Zwykle prosta operacja, otwarta lub laparoskopowa zamyka transakcję, ale przyczyny osłabienia ściany brzucha są warte poznania, aby uniknąć dalszej konfrontacji przepukliny.

Objawy i przyczyny przepukliny:

W tym artykule dowiesz się, jakie są przyczyny i objawy przepukliny oraz jakie kroki należy podjąć, aby je przezwyciężyć.

Przyczyny przepukliny:

tutaj wymieniamy 10 głównych przyczyn przepukliny.

1. Ciężkie podnoszenie:

Zwykle osłabienie ściany mięśniowej może powodować z powodu podnoszenia dużych ciężarów na siłowni. Często ludzie dążą do spełnienia marzeń o wyrzeźbionej sylwetce i w tym celu przygląda się sesji podnoszenia ciężkich przedmiotów. Niewiele osób wie, że podnoszenie ciężarów zwykle powoduje ogromny nacisk na okolice brzucha, co powoduje zużycie i rozdarcie mięśni brzucha.

2. Wiek:

Często z powodu wieku narządy zaczynają się zużywać. Wraz z wiekiem dochodzi do niezdolności organów do bycia tak wytrzymałymi, jak kiedyś. Z tego powodu często ściana brzucha słabnie i jest podatna na perforację lub rozdarcie.

3. Blizna chirurgiczna:

Często blizny pooperacyjne w okolicy brzucha są nadal podatne na urazy, ponieważ w przeszłości nie zagoiły się prawidłowo. To tutaj pojawia się przepuklina, tuż wzdłuż linii blizny.

4. Poprzednia historia przepukliny:

Stwierdzono, że czynniki ryzyka rozwoju przepukliny są wyższe, jeśli w przeszłości występowała przepuklina rozworu przełykowego lub pępkowego.

5. Kaszel:

Często przewlekły kaszel, który zwykle jest suchy, powoduje swędzenie gardła, co sprawia, że ​​świszczący kaszel jest bardziej napięty i trudniejszy. Podczas gdy ktoś energicznie kaszle, aby uwolnić się od swędzącego podrażnienia w gardle, w jelitach narasta stałe ciśnienie, powodując, że ściany brzucha powoli ulegają uciskowi, w końcu pękają i powodują przepuklinę.

6. Przy urodzeniu:

Przepuklina pępkowa powoduje obrzęk po wewnętrznej stronie skóry, powodujący jelito piwne lub wystający brzuch. Może to być stan uśpienia obecny w tobie, gdy byłeś mały. Zwykle to przestrzeń pępkowa, w przypadku nieprawidłowego zamknięcia, mieści w sobie worek przepuklinowy. To może w twoich późniejszych latach zadziałać.

7. Ciąża lub otyłość:

Często ciąża lub otyłość powodują nadmierną siłę w okolicy brzucha, powodując zbyt duży nacisk na ściany mięśni brzucha. W takiej sytuacji ściany pękają.

8. Dializa:

Przepuklina powstaje głównie wtedy, gdy w jamie brzusznej odczuwany jest ucisk, powodujący jej wystawanie. Stwierdzono, że u pacjentów poddawanych dializie otrzewnowej, która jest wykonywana w stanie niewydolności nerek; na brzuch wywierany jest zwiększony nacisk. Stąd takie osoby mają większe ryzyko rozwoju przepukliny.

9. Uraz:

Przepuklina może być spowodowana, gdy mięśnie stają się napięte i osłabione. Jeśli podczas urazu mięśnie zaatakowane i nie zostaną całkowicie wyleczone, szansa na rozrost przepukliny staje się znacznie wysoka.

10. Zaparcia:

Według najnowszych ustaleń osoba cierpiąca na przewlekłe zaparcia jest bardziej narażona na rozwój przepukliny. Zaparcia powodują nadwyrężenie mięśni brzucha podczas wypróżnień, osłabiając je i zwiększając podatność na rozrost przepukliny.

Objawy przepukliny:

Po zidentyfikowaniu przyczyn przepukliny ważne jest również zrozumienie i poznanie objawów tego samego. Znajomość tych objawów przepukliny doprowadzi do wczesnego wykrycia i łatwego wyleczenia.

Spójrz na te 10 najważniejszych oznak i objawów przepukliny, których nigdy nie wolno ignorować:

1. Widoczna bryła:

Czy zauważyłeś kiedyś widoczny guzek pod skórą? Jeśli tak, to może to być jeden z wczesnych objawów przepukliny. Te grudki powstają, gdy tkanki ulegają osłabieniu, co może nastąpić w momencie porodu, lub tkanki zużywają się z wiekiem. Występy te przypominają worki w narządach, a czasami atakują również pępek, pachwinę lub ściany brzucha. Te wybrzuszenia lub obrzęki są łatwo zauważalne gołym okiem i z czasem stają się bolesne. Obecność guzka w dowolnej części ciała może być niepokojąca, dlatego najlepiej natychmiast udać się do lekarza.

2. Zmniejszony dopływ krwi:

Kiedy przepuklina ma tendencję do powiększania się, jest określana jako „obszar uduszony” stan medyczny, w którym dopływ krwi jest odcięty do ścian mięśniowych. Zmniejszy się dopływ krwi do obszaru pierwotnego, a także innych części ciała. Rozwój przepukliny uduszonej może nawet zagrażać życiu i wymaga natychmiastowej operacji medycznej. Według ekspertów, śmiertelność podczas operacji przepukliny jest stosunkowo wyższa niż w przypadkach, w których przepuklina jest kontrolowana innymi formami leczenia. Dlatego najlepiej wcześnie wykryć rozwój przepukliny, aby uniknąć jej uduszenia.

3. Dyskomfort nerwowy:

Podczas przepukliny możesz również odczuwać dyskomfort w różnych częściach ciała, które są połączone tym samym łańcuchem nerwowym. Ten stan występuje, gdy przepuklina powoduje podrażnienie nerwów, a ból przemieszcza się wzdłuż łańcucha nerwowego. Również przepuklina, która powstała w wyniku urazu sportowego, powoduje ucisk nerwów. Dzieje się tak, ponieważ wybrzuszenie naciska na nerw, a ból przechodzi od nasady do odcinka dotkniętego nerwu.

4. Uczucie pełności:

Pacjent cierpiący na przepuklinę często odczuwa uczucie wzdęcia w jelitach. Ten objaw jest szczególnie powszechny podczas przepukliny pępkowej lub przepukliny rozworu przełykowego, które wpływają odpowiednio na jelita i żołądek. Nudności to kolejny częsty objaw podczas przepukliny. Ból powoduje trudności w przełykaniu i może spowodować złe samopoczucie.

5. Ból:

Osoba cierpiąca na przepuklinę na pewno będzie odczuwać ból, chociaż jego intensywność może być różna, od lekkiego dyskomfortu do bardzo silnego. Uczucie bólu w przypadkach przepukliny narasta z czasem. Ból przepukliny można nawet podzielić na:

  • Gdy widoczne jest tylko wybrzuszenie, a osoba nie odczuwa bólu ani dyskomfortu.
  • Czasami odczuwa się ciężkie uczucie w brzuchu. Ból może wzrosnąć z powodu ruchów powodujących zginanie w talii.
  • Ból w tym przypadku nasila się nawet przy ruchach, takich jak zginanie, podnoszenie, podnoszenie ciężkich przedmiotów, a nawet siedzenie przez dłuższy czas.

Kiedy ból staje się bardzo bolesny, oznacza to, że przepuklina została uduszona i ważne jest, aby natychmiast zgłosić się do lekarza.

6. Trudności w chodzeniu:

Przepuklina powoduje trudności w nawet najmniejszych ruchach. Dlatego nawet chodząc po biurze, siadając do posiłku, a nawet prowadząc samochód, możesz czuć się nieco nieswojo. W wyższych stadiach przepukliny nawet poruszanie nogami lub rękami może być bardzo bolesne.

7. Rozstrój żołądka:

Objawy rozstroju żołądka, takie jak niestrawność, nudności, zgaga lub problemy z jelitami, są bardzo częste podczas przepukliny. Jest to szczególnie powszechne, gdy przepuklina dotyka okolic brzucha lub pachwiny. W przepuklinie pachwinowej, która dotyka pachwiny, często występuje rozstrój żołądka, gdy przepuklina wybrzusza się od brzucha i dociera do kanału pachwinowego. Delikatny masaż od lekarza może pomóc, oferując tymczasową ulgę.

8. Dyskomfort:

Nawet jeśli nie odczuwa się bólu, wystające jelito będzie ciężkie i twarde, powodując dyskomfort lub podrażnienie w jelicie. Może to być bezbolesne lub z bólem. Mimo że ból nie jest uporczywy i pojawia się z przerwami, dokuczliwy dyskomfort utrzymuje się przez cały dzień.

9. Wymioty:

Nudności i wymioty są bardzo częstymi objawami wskazującymi na początek przepukliny. W takich przypadkach jelito zostaje uwięzione wraz ze wzrostem i może również powodować śmiertelną niedrożność jelit. Jest to niebezpieczny stan chorobowy i jest określany jako „uwięziona” przepuklina. Pacjent może napotkać trudności z oddawaniem gazów i zaburzenia wypróżnień. Uwięziona przepuklina wymaga natychmiastowej operacji medycznej.

10. Zmęczenie:

Mięśnie ciała wokół obszaru dotkniętego przepukliną stopniowo słabną, a osoby mają tendencję do łatwego odczuwania zmęczenia. Mięśnie te mają tendencję do osłabiania się z powodu ciągłego zużycia, a także z powodu silnego bólu, który wynika z wzrostu przepukliny.

Ważne jest, aby rozpoznać te wczesne oznaki i objawy przepukliny. Przepuklina nie może być wyleczona samodzielnie, jeśli nie jest leczona. Wiesz już, że osłabienie mięśni prowadzi do przepukliny. Ale nie zawsze da się uniknąć takich warunków. Można jednak zmniejszyć intensywność obciążenia lub nacisku na mięśnie. Pomoże to przede wszystkim uniknąć przepukliny, a nawet pomoże w zapobieganiu pogorszeniu się stanu.

Niektóre z porad dotyczących zapobiegania przepuklinom to:

  • Unikaj palenia
  • Przyjęcie sposobów na utrzymanie prawidłowej masy ciała
  • Unikaj podnoszenia ciężkich przedmiotów, zwłaszcza gdy wywierają one nacisk na plecy
  • Przestrzeganie zdrowej diety w celu zapewnienia płynnych wypróżnień i oddawania moczu.
  • Natychmiast skonsultuj się z lekarzem, jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany w ciele.

Jednak zwrócenie uwagi na stan zdrowia i pokazanie lekarzowi może pomóc w znacznym zminimalizowaniu efektu. Przepuklinę można łatwo wyleczyć za pomocą leków i stosując pozytywne zmiany w stylu życia. Przestrzegając tych wskazówek, możesz zapobiec sytuacji, w której przepuklina zagraża życiu.