Jajnik zazwyczaj oznacza żeński układ rozrodczy, integralną część lub kluczową część, która tworzy żeński narząd rozrodczy. Pierwszą instrukcją, którą postępuje jajnik, jest przechowywanie jaj w jajowodach, czyli rozpostarta flanela wąskich korytarzy, która zaczyna się od głowy jajnika i kończy w magazynie jaj. To wyciągnięte ogniwo znane jest jako jajowody, które znajdują się po obu stronach dwóch jajników.

Jajniki z kolei znajdują się po obu stronach macicy i w ten sposób rozpoczyna się praca. Po osiągnięciu odpowiedniego wieku jajnik jeden po drugim opuszcza jajeczka, które ulegają zapłodnieniu lub rozpadają się w postaci menstruacji. Inną funkcją jajnika jest wydzielanie płynów hormonalnych i samych innych hormonów. Jest to jednak bardzo delikatna sprawa, mimo że jajnik ma dużą presję w wymaganym czasie.

Objawy i przyczyny raka jajnika

Amerykańskie towarzystwo onkologiczne wymieniło raka tych jajników jako ósmą najczęstszą chorobę nowotworową u kobiet. To tylko amerykańska rutyna, która sprawia, że ​​Wielka Brytania jest bardziej wiodąca w wyścigu na raka jajnika, a sondaż sugeruje, że schorzenie to jest piątym najczęściej występującym wśród kobiet.

Komórki rakowe są nieprawidłowym tworzeniem komórek, które są nieregularne i nieracjonalne. Te nieprawidłowe komórki rozmnażają się w naturze z około dwa razy większym tempem wzrostu niż normalne komórki. Te komórki, które są niedojrzałe, w przeciwieństwie do normalnych komórek, nie umierają ani nie obumierają. Pozostają tak długo, jak to możliwe, a wraz z ich zagęszczeniem normalne komórki tracą miejsce.

Komórki rakowe w dowolnej części jajnika są określane jako rak jajnika. Czasami komórki te gromadzą się i tworzą grudkowate struktury zwane guzami. Guzy zwykle mają trzy powszechne typy. Nabłonek jest powierzchniową wyściółką jajnika, w której komórki rakowe mogą gromadzić się, tworząc guz.

Guzy zarodkowe to komórki rakowe, które kiedyś były przeznaczone do tworzenia jaj. Komórki zrębu są odpowiedzialne za wydzielanie hormonów i na tej komórce możliwy jest również nowotwór. Czasami część lub komórka lub dwie odrywają się od guza macierzystego i lądują gdzieś w pobliżu, powodując wzrost komórek rakowych. Często naczynia krwionośne lub płyny ustrojowe lub ustrojowe przenoszą to do innej części ciała i w ten sposób guzy rozprzestrzeniają się i rozszerzają.

Objawy i przyczyny raka jajnika:

W tym artykule dowiesz się, jakie są główne przyczyny i objawy raka jajnika, co pomoże Ci dowiedzieć się, jaki jest Twój stan, gdy zaatakuje Cię ten nowotwór.

Przyczyny raka jajnika:

Zwykle istnieją pewne przyczyny lub przyczyny raka jajnika, które wyzwalają komórki rakowe:

1. Wiek:

Wiadomo, że rak jajnika dotyka głównie kobiety po menopauzie, czyli w wieku 50 lat i później. Jest to częsty okres, w którym kobiety w tym wieku padają ofiarą raka jajnika, mimo że wciąż są szanse, że młodsze kobiety padną ofiarą tego.

2. Dziedziczność:

Zazwyczaj nowotwory związane z narządami kobiecymi, takie jak rak piersi lub jajnika, zależą również od historii Twojej rodziny. Jeśli ktoś, każdy, komu możesz to opowiedzieć, lub Twój pokrewieństwo wcześniej cierpiał na raka jajnika, istnieje duże prawdopodobieństwo, że staniesz się jego ofiarą. często zdarza się również przypadek wadliwych genów, to znaczy, że jeśli wszyscy członkowie Twojej rodziny z jednej strony rodziny zachorowali na raka jajnika po 50. roku życia, często istnieje prawdopodobieństwo, że przekazano Ci ich wadliwy gen, który konkretnie to BRCA1 i BRCA2.

3. HRT – hormonalna terapia zastępcza:

HTZ jest bezpośrednio związana z hormonalną terapią zastępczą, w której lekarze stwierdzili, że osoby zaangażowane w hormonalną terapię zastępczą mają nieco wyższe ryzyko zachorowania na raka jajnika niż normalna masa u kobiet. To, ponieważ wydłuża się, powoli zwiększa ryzyko. Jednak po pewnym czasie, jeśli terapia zostanie przerwana, ryzyko spada do poziomu prawidłowej kobiecej masy.

4. Podczas poczęcia:

Mimo że stawka jest niska, a szanse niewielkie, do 5% kobiet może rozwinąć ryzyko raka jajnika w okresie rozrodczym, co jest głównie związane z komórkami zarodkowymi jajnika. Komórki te zwykle później przekształcają się lub produkują jajeczko dla kobiety, a jeśli zmienią się w raka, komórki te stają się nieprawidłowe. Jest to jednak bardzo uleczalne, mimo że te same pomiary leczenia raka są wykonywane po zabiegu chirurgicznym lub chemioterapii.

5. W okresie płodności:

Za każdym razem, gdy jajo uwalnia się z jajnika, aby przejść przez rurki, górna wyściółka jajnika zostaje zerwana, aby uwolnić jajo. Ta złamana część uszkadza teraz górną wyściółkę jajnika i często potrzebuje trochę czasu, aby zamknąć się z powrotem do normy. W tym czasie warstwa powierzchniowa komórki może zacząć źle reagować, powodując tworzenie się komórek rakowych.

6. Guzy nabłonkowe:

Ten typ guzów może łatwo wywołać raka jajnika. Na zewnątrz jajników znajdują się cienkie warstwy tkanek. Ten typ guza zwykle ma miejsce w tych jajnikach i może dalej szkodzić twojemu zdrowiu, wywołując wzrost raka jajnika. Według badań ponad 90% pacjentów cierpiących na raka jajnika obwinia tę przyczynę. Według sondażu medycznego przeprowadzonego na temat raka jajnika, stwierdzono, że większość przypadków raka jajnika jest spowodowanych właśnie takimi guzami. Można powiedzieć, że jest to jedna z najbardziej prawdopodobnych przyczyn raka jajnika.

7. Guzy komórek rozrodczych:

Spośród wszystkich nowotworów najbardziej szkodliwe są nowotwory zarodkowe. Można zarazić się guzami zarodkowymi i mogą one również uszkodzić całą twoją kondycję fizyczną. Guzy te mają miejsce w komórkach wytwarzających jaja i występują głównie u młodszych kobiet. Jest to naprawdę szkodliwe i może mieć również wiele poważnych skutków. Jeśli jesteś nastolatką i dziewczynką, istnieje duże prawdopodobieństwo, że może to być idealną przyczyną wystąpienia u Ciebie raka jajnika. W tym celu będziesz musiała zachować szczególną ostrożność i skonsultować się z lekarzem, jeśli zauważysz lub doświadczysz u siebie jakichkolwiek oznak i objawów raka jajnika. Jest to jedna z najbardziej możliwych przyczyn raka jajnika.

8. Guzy zrębowe:

Czy słyszałeś o guzach podścieliska? Guzy te zaczynają się w tkankach jajnika i można je uznać za jedną z najbardziej prawdopodobnych przyczyn raka jajnika. Kobiety, które widziały w nich objawy raka jajnika, mogą winić tę konkretną przyczynę, ponieważ jest to najczęstsza z nich. Istnieją pewne tkanki jajników, które zawierają określony hormon wytwarzający te komórki. Na ogół kobiety diagnozują takie zubożone komórki w naprawdę młodym wieku i istnieje duża szansa na zatrzymanie rozprzestrzeniania się tego nowotworu. Według przypadków badawczych zaobserwowano, że na 10 ponad 6% przypadków raka jajnika jest spowodowanych guzami podścieliska.

9. Endometrioza:

Endometrioza jest często przyczyną ryzyka wystąpienia raka jajnika. W endometriozie komórki otaczające macicę rozprzestrzeniają się i rosną w innym miejscu ciała. Zaburza to zwykłe funkcje organizmu i sprawia, że ​​kobieta jest bardzo chora. Naprawdę nie ma lekarstwa na tę konkretną przyczynę, ponieważ komórki te nigdy nie opuszczają ciała ani nie ulegają uszkodzeniu. To jedna z najbardziej prawdopodobnych przyczyn raka jajnika.

10. Inne przyczyny:

Zdarzają się przypadki, w których zaobserwowano, że kobieta, która nabyła drobnoustrój raka jajnika, nie została odziedziczona. Raczej nabyła to za życia. Jednak, gdy zostanie matką, będzie roznosić ten sam drobnoustrój raka jajnika lub niepełnosprawność genetyczną na swoje dziecko i ten cykl będzie kontynuowany.

Objawy raka jajnika:

Często pojawiają się oznaki i objawy wskazujące na początek raka jajnika:

1. Ból brzucha:

Ponieważ komórki rakowe są stłoczone w rejonie jajników, zawsze występuje ostry ból w dolnej części pleców, głównie w bocznych obszarach miednicy i okolicy brzucha. Często może to być ograniczone tylko do jednej strony, dyktując fakt, że tylko część, prawdopodobnie jedna strona została dotknięta rakiem. innym razem może to być równe po obu stronach.

2. Nadmiar rozładowania:

Ponieważ komórki jajnika produkujące hormony lub komórki produkujące jaja, a konkretnie drobnoustroje i zręby, działają obecnie nieprawidłowo z powodu tworzenia się komórek rakowych, wystąpią nienaturalne krwawienia lub wydzielanie płynów hormonalnych i upławy, które zwykle nie są normalne dla ciebie. to zwykle występuje w nadmiarze.

3. Jelita piwa:

Jelito piwne jest takie samo jak jelito ciążowe, w którym część jajnikowa żołądka puchnie lub raczej wzdęcia się nieco bardziej niż w oryginale. W przypadku raka jajnika jest to silny sygnał, gdy dolna część brzucha wzdęje się.

4. Częste biegi do łazienki:

Kobieta, która cierpi na raka jajnika, będzie musiała ćwiczyć nogi. Czemu? Cóż, jednym z objawów raka jajnika u mężczyzn jest częsta potrzeba oddania moczu. Zawsze pozostaje się w stanie nagłego oddawania moczu, co jest niezwykle irytujące dla kobiety lub dorosłej kobiety, ponieważ nie można znaleźć toalety w dowolnym miejscu. Spośród wszystkich objawów raka jajnika ten jest najbardziej niepokojący.

5. Ból miednicy:

Kobieta odczuje silny dyskomfort w okolicy miednicy. Wynika to na ogół z różnych przyczyn stresu, które okazują się być przyczyną silnego dyskomfortu w okolicy miednicy. Objaw jest dość powszechny i ​​może wystąpić u kobiet w każdym wieku.

6. Ból pleców:

Bóle dolnej i środkowej części pleców są dość powszechnymi objawami raka jajnika. Kobiety z problemami z plecami będą wiedziały, o czym tutaj mowa.

7. Zmęczenie:

Kiedy nas zaatakują zarazki rakowe, które dalej infekują nasze komórki, istnieje duża szansa, że ​​dość często i łatwo odczuwamy zmęczenie. Kobiety ze słabym stanem kości również odczuwają silne bóle kości.

8. Nie możesz jeść dużo jedzenia na raz:

Osoba cierpiąca na raka jajnika na ogół odczuwa objawy czucia podczas jedzenia wody. Żywność musi być dostarczana naszemu organizmowi w wystarczających ilościach. Jeśli do naszego organizmu dochodzi niewłaściwa podaż pożywienia, może pojawić się szereg chorób. To jeden z najbardziej prawdopodobnych objawów raka jajnika. Wiele osób (kobiet) przez to przeszło i jeśli widzisz u siebie oznaki raka jajnika, to powinieneś skonsultować się z lekarzem lub specjalistą zajmującym się wszystkimi tymi sprawami.

9. Nagła utrata wagi:

Rak jajnika może być niezwykle szkodliwy. Jeśli kobieta cierpi na raka jajnika, istnieje duże prawdopodobieństwo, że straci na wadze. Utrata masy ciała jest jednym z najczęstszych objawów raka jajnika. Nasz organizm musi utrzymać określoną wagę i jeśli kobieta bez konkretnego powodu chudnie, może to okazać się dla niej wyjątkowo szkodliwe. Takie odchudzanie widać zwłaszcza u młodych kobiet.

10. Zmiany nawyków jelitowych:

Innym jednym z najczęstszych objawów raka jajnika są zmiany nawyków jelitowych. Kobieta doświadczy zdumiewających zmian w nawykach jelitowych, o których w pierwszej kolejności nie będzie świadoma. Spośród wszystkich omawianych tutaj objawów raka jajnika, ten jest najbardziej nieprzewidywalny. Niemal każdy może być jego ofiarą. Jeśli dana osoba utrzymuje zdrową dietę i często nie odwołuje się do leków, może również paść ofiarą dolegliwości jelitowych, takich jak zaparcia i inne problemy żołądkowe. Od tego nie ma ucieczki i generalnie trwają one bardzo długo.