Rak jelita, znany również jako rak okrężnicy lub rak jelita grubego, rozwija się w odbytnicy lub okrężnicy (są to części jelita grubego). W tym raku nieprawidłowy wzrost komórek wskazuje miejsce i rozprzestrzenia się w twoim ciele. Nowotwory jelita występują głównie z powodu zmian w stylu życia, wieku, otyłości, palenia, picia i wielu innych powodów.

objawy raka jelita

Zwykle rozpoznaje się ją na podstawie biopsji, a następnie przeprowadza się obrazowanie medyczne pacjenta, aby dowiedzieć się, czy choroba rozprzestrzeniła się na inne części jego ciała, czy nie. Raki, które nie rozprzestrzeniają się poza ściany okrężnicy, są w większości uleczalne, ale poza tym lekarze po prostu pracują nad poprawą warunków życia i objawów.

Objawy i przyczyny raka jelita:

Oto przewodnik dla Ciebie o głównych przyczynach i objawach raka jelita, który pomoże Ci poznać Twój stan, gdy zachorujesz na ten nowotwór.

Objawy raka jelita:

Oto oznaki i objawy raka jelita.

1. Krew w stolcu:

Ten jest zwykle pierwszym objawem. Inni podążają za nim. Krwawieniu z odbytnicy może towarzyszyć ból lub nie. Czasami krwawienie pojawia się z powodu nadmiernego rozgrzania ciała, ale jeśli uważasz, że nie ma takiego powodu, najlepiej jest zwracać uwagę na więcej objawów. Może to prowadzić do tego, że twoje ciało wydala czerwone krwinki, a twoje ciało nie ma ich wystarczająco dużo, powodując rodzaj anemii. Czasami może się też wydawać, że Twoje jelita nie są wolne od stolca i że jeszcze nie masz do przejścia.

2. Ból:

Możesz odczuwać ból podczas oddawania stolca w odbytnicy, brzuchu lub środkowej części brzucha. Jeśli ból pojawia się bez powodu lub nie ustępuje po zażyciu leków, to zdecydowanie czas na kontrolę.

3. Zmiany w jelitach:

Jeśli zaobserwujesz zmiany, takie jak częsta potrzeba oddawania stolca lub zmiany w twoich regularnych nawykach stolca, takie jak zaparcia lub biegunka lub uczucie wzdęcia w okolicy pępka. Z tym objawem mogą również wspinać się nudności.

4. Utrata wagi:

Jeśli nie znajdziesz wytłumaczenia dla swojej utraty wagi, a towarzyszą temu wymienione objawy, bardzo ważne jest, aby omówić je z lekarzem. Utrata masy ciała wiąże się również z uczuciem osłabienia lub wyczerpania bez takiego powodu.

5. Ból w plecach:

Czasami, z powodu nadmiernej infekcji jelit, może pojawić się ból w dolnej części pleców. Oznacza to, że osoby cierpiące na problemy z dolnym grzbietem mogą winić za to raka jelita. Wraz z bólem pleców mogą wystąpić silne bóle fizyczne w dolnej części ciała.

6. Nagła zmiana w normalnych nawykach jelitowych:

Mogą wystąpić nagłe zmiany w normalnym funkcjonowaniu jelit. Na przykład ofiara raka jelita może odczuwać bóle brzucha, co nie jest normalne. Czasami ból staje się nie do zniesienia i można to uznać za jeden z głównych objawów raka jelita. Osoby cierpiące na raka jelita mogą również radzić sobie z pewnymi zmianami w stolcu. Są to objawy raka jelita, które mogą pomóc w ustaleniu, czy cierpisz na to, czy nie.

7. Problemy z odbytnicą:

Często ofiary raka jelita skarżą się na uczucie napięcia w odbytnicy. Ból w tej części wzrasta, jeśli nie zwracasz na nią należytej uwagi i ignorujesz ją. Można powiedzieć, że jest to jeden z najczęściej obserwowanych objawów raka jelita. Osoby cierpiące na raka jelita odczuwają również pewien rodzaj bólu w części brzusznej.

8. Guz brzucha:

Często pojawia się guzek w części brzusznej i jest to jeden z najczęstszych objawów raka jelita. Mogą się zdarzyć przypadki, gdy taki guzek trzeba będzie usunąć chirurgicznie, co jest znacznie bardziej bolesnym zabiegiem.

9. Problemy z trawieniem:

Oprócz problemów z trawieniem może wystąpić wiele innych objawów raka jelita, takich jak biegunka i nudności. Można powiedzieć, że niestrawność i inne podobne skutki są jednym z głównych objawów raka jelita.

10. Niedokrwistość:

Wreszcie, niedokrwistość można również uznać za jeden z najczęstszych skutków raka jelita. Oznacza to, że poziom czerwonych krwinek w twoim ciele zmniejszył się.

Większość z tych objawów jest bardzo podobna do innych chorób lub problemów jelitowych, dlatego często pozostają niezauważone. Dlatego lekarze radzą, aby poddać się badaniu przesiewowemu i sprawdzić w kierunku tej choroby. Badania przesiewowe są koniecznością dla osób po pięćdziesiątce, aby uniknąć ryzyka tej strasznej choroby, a nawet jeśli to zrobisz, można ją jak najszybciej zdiagnozować i leczyć.

Przyczyny raka jelita:

Tutaj wymieniamy niektóre z głównych przyczyn lub przyczyn raka jelita:-

1. Infekcje żołądka:

Infekcje żołądka mogą być odpowiedzialne za wywoływanie raka jelita. Czasami zarazki mogą osłabiać układ odpornościowy, a to może prowadzić do poważnych uszkodzeń funkcji jelit. Tak więc infekcje żołądka można uznać za jedną z najbardziej możliwych przyczyn raka jelita.

2. Wiek:

Wiek jest zdecydowanie wyznacznikiem, jeśli chodzi o raka jelita. Rak jelita może być spowodowany wiekiem. Objawy raka jelita są ogólnie widoczne i są widoczne głównie u osób starszych. Małe dzieci i nastolatki na ogół nie mają na to wpływu.

3. Genetyka:

Obwinianie genetyki w tym przypadku jest całkowicie akceptowane. Jeśli chodzi o raka jelita, genetyka odgrywa ogromną rolę i można ją również uznać za jedną z głównych przyczyn raka jelita. Zarazki i objawy raka jelita mogą być przenoszone genetycznie.

4. Dieta:

zła i niezdrowa dieta może być odpowiedzialna za wystąpienie raka jelita. Jeśli dana osoba ma dietę składającą się z fast foodów i bez białka lub zdrowej żywności, jest duża szansa, że ​​będzie miała do czynienia z różnymi objawami raka jelita.

5. Palenie:

Według ostatnich badań zaobserwowano, że palacze łańcuchowi są głównymi ofiarami raka jelita.

6. Alkohol:

Nadmierne spożycie alkoholu można również uznać za jedną z głównych przyczyn raka jelita.

7. Otyłość:

Niektóre problemy z wagą można uznać za jedną z najważniejszych przyczyn raka jelita. Osoba cierpiąca na objawy raka jelita może podejrzewać swoją otyłość.

8. Mniej aktywności fizycznej:

Bycie leniwym może również prowadzić do raka jelita. Jeśli nie spalasz tłuszczu lub nie wykonujesz odpowiedniej aktywności fizycznej, możesz mieć do czynienia z najbardziej szkodliwymi objawami raka jelita.

9. Problemy z trawieniem:

Jeśli dana osoba ma jakieś wcześniej istniejące problemy z trawieniem, to ma dużą szansę na złagodzenie różnych objawów raka jelita.

10. Historia rodziny:

Nawet jeśli twoja matka lub ojciec nie ma żadnych problemów z rakiem jelita, nadal istnieje ryzyko, że zostanie dotknięty różnymi objawami raka jelita, jeśli ktoś z twojej rodziny był dotknięty rakiem jelita.