Kiedy mówimy o jajnikach, zwykle odnosimy się do żeńskiej gonady lub istoty seksualnej. Jajniki są integralną częścią żeńskiego układu rozrodczego, w którym co miesiąc tworzą się i uwalniają komórki jajowe, które są albo zapłodnione, aby utworzyć dzieci, które ukrywamy przez dziewięć miesięcy, albo rozpadają się w postaci menstruacji. Jajniki są jedynym producentem i magazynem tych komórek jajowych, które są następnie uwalniane przez głowę jajnika, która jest połączona z rurką zwaną jajowodem, która kończy się w macicy.

Objawy i przyczyny torbieli jajnika

Wewnątrz jajników kobiety często tworzy się wypełniony płynem woreczek, który jest wyścielony cienką warstwą lub ścianą. Ten wypełniony worek płyn jest następnie opisywany jako torbiel jajnika. W rzeczywistości lekarze twierdzą, że każdy pęcherzyk jajnikowy większy niż 2 cm można określić jako torbiel. Jednak te cysty są niezwykle powszechne. Badania i ankiety wykazały, że te torbiele występują częściej u kobiet przechodzących lata rozrodcze. Są jednak łagodne z natury, zupełnie nieszkodliwe i można je łatwo wyleczyć.

Zwykle istnieją różne rodzaje torbieli jajników. Torbiel ciałka żółtego zajmuje się uwolnieniem jajeczka. Często po uwolnieniu jajeczko przechodzi przez jajowody i zostaje zapłodnione, tworząc blastocystę. Jeśli nie, to się rozpada. Pęcherzyk, z którego zostało uwolnione jajo, nazywa się ciałkiem żółtym. Chociaż naturalny proces wymaga, aby się rozpadł i zniknął, czasami może zostać wypełniony płynem i krwią i utrzymywać się.

Cystadenoma to guz, który występuje w wyściółce jajnika, który może mieć nawet 12 cali. Często, gdy krwawienie wewnętrzne występuje z torbieli, stan ten jest określany jako torbiel krwotoczna. Tak dzieje się różne rodzaje i skutki torbieli jajnika.

Zwykle torbiel jajnika dotyka wielu kobiet w różnym wieku, zwykle nazywaną również torbielą czynnościową lub prostą. W badaniu ultrasonograficznym podczas diagnozy torbiele te przypominają małe pęcherzyki w jajniku i zwykle mają charakter czynnościowy, to znaczy występują bez wcześniejszej choroby lub infekcji, która do nich zachęca. Są one wysoce uleczalne i nie mają charakteru rakowego, chyba że są obserwowane w okresie raka jajnika.

Objawy i przyczyny torbieli jajnika:

W tym artykule dowiesz się, jakie są główne przyczyny i objawy torbieli jajnika, które pomogą Ci dowiedzieć się, jaki jest Twój stan, gdy jesteś zaatakowany przez tę torbiel jajnika.

Przyczyny torbieli jajnika:

Niektóre z głównych przyczyn lub przyczyn, którym torbiel jajnika zawdzięcza swoje istnienie, to:

1. Nieregularny cykl menstruacyjny:

Za występowanie tej torbieli należy głównie obwiniać funkcjonalne torbiele, ponieważ bezpośrednio zajmują się problemami menstruacyjnymi. Jeśli dziewczyna ma nieregularny cykl, w którym jej miesiączka czasami przeskakuje miesiąc i zdarza się dwa razy w następnym miesiącu lub ciągle zmienia czas, na przykład przesuwa się z pierwszego do ostatniego miesiąca, są szanse, że mogą wystąpić torbiele jajników. Jednak są to torbiele nienowotworowe i czasami same ustępują. Jednak we wczesnych latach miesiączki nieregularności są powszechne, więc nie myl się.

2. Niepłodność:

Niepłodność u kobiet może być przyczyną powtarzających się torbieli jajników, które występują w jajnikach do momentu, w którym torbiel pojawia się i pojawia ponownie po każdym roku. Jest to jednak zwykle łagodny charakter, ale przedłużanie rosnącej torbieli nie jest dobrym pomysłem. Torbiel należy zająć się natychmiast, zanim pozostanie w jajnikach zbyt długo, aby zmienić się w rakowatą. Niepłodność dla kobiety w młodszym wieku jest naprawdę trudną kwestią i dlatego przechodzi przez pewien lek, aby mieć pewność, że jej niepłodność może zostać odwrócona. Te leki, zwłaszcza te z gonadotropiną, mogą być również przyczyną torbieli jajników.

3. Hormonalna terapia zastępcza:

Wraz z upływem wieku kobiety często poddają się hormonalnym terapiom zastępczym, a ty możesz nie wiedzieć, ale twoje torbiele jajników są bezpośrednio związane z tym hormonalnym procesem zastępczym. Terapia obejmuje pewne środki i leki, które mogą wywołać problemy w jajniku, ostatecznie tworząc torbiel.

4. Otyłość i bezczynność:

Chociaż otyłość jest główną przyczyną występowania torbieli jajników, bezczynność odnosi się tutaj do czynności seksualnych wstrzymywanych przez wiele kobiet, gdy zaczynają się starzeć. Ten długi suchy okres niewykorzystanych hormonów płciowych w jajniku rdzewieje. Teraz jajniki mają wytwarzać więcej hormonów płciowych, których nie produkują. Może to prowadzić do torbieli jajników.

5. Historia rodziny:

Oczywiście jest też dziedziczne przekazywanie genów i komórek, które mogą być powodem, dla którego masz w rodzinie długą linię kobiet cierpiących na torbiel jajnika, nie różniąc się.

6. Wiek:

Wiek jest jedną z najbardziej prawdopodobnych przyczyn torbieli jajnika. Jeśli szukasz przyczyn torbieli jajnika, to wiek jest jednym z czynników determinujących. Jeśli kobieta ma więcej niż 40 lat, ma dużą szansę zobaczyć w nich oznaki i objawy torbieli jajnika. Jest również powszechny u kobiet poniżej 30 roku życia. Są one często związane z nadmiernym bólem i krwawieniem wewnętrznym. Nie można po prostu zignorować tej przyczyny, ponieważ jest to jedna z najczęstszych przyczyn torbieli jajnika.

7. Totipotencjalna komórka zarodkowa:

Istnieje więcej niż jeden rodzaj torbieli jajnika. Z tego powodu pojawia się torbiel dermoidalna. Często torbiel rozwija się z pierwotnej komórki zarodkowej oocytu i może również prowadzić do powstania innych komórek zawierających zarazki, co może jeszcze bardziej zwiększyć szanse na torbiel jajnika. Zaobserwowano, że torbiele dermoidalne znajdują się we włosach, kościach, skórze, tkankach itp. Znajdują się również w zębach. Są one zazwyczaj wytwarzane z komórek rozmnażających jaja i nie ma innej opcji niż operacja, jeśli chcesz je usunąć.

8. Kwestie okresu:

Niektóre kobiety mają problemy z okresami. U niektórych kobiet proces miesiączkowania zatrzymuje się i istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia objawów torbieli jajnika. Torbiel jajnika zdarza się również tym, którzy mają poważne problemy związane z okresami, takimi jak infekcja i inne podobne dolegliwości.

Były przyczyny, kiedy kobiety, które mają miesięczne miesiączki, cierpią na torbiel jajnika. Kobiety cierpiące na takie problemy miesiączkowe powinny natychmiast skonsultować się z ekspertem w tej sprawie.

9. Menopauza:

Inną częstą przyczyną torbieli jajnika jest menopauza. Kobiety, które przeszły okres menopauzy, mogą cierpieć na torbiel jajnika. Kwestie te zostały omówione powyżej (poprzedni punkt) pokrótce, ale tutaj przejdziemy przez szeroką dyskusję dotyczącą menopauzy. Menopauzę można zdefiniować jako etap, w którym kobieta przestaje mieć okres. Ta konkretna kobieta również traci możliwość naturalnego zajścia w ciążę. Na tym etapie miesiączki zaczynają być rzadsze, a później kobieta w ogóle przestaje mieć miesiączki. U niektórych kobiet zaobserwowano, że okresy nagle przestały się pojawiać.

10. Inne przyczyny:

Istnieje wiele innych przyczyn, które mogą być odpowiedzialne lub powodować torbiel jajnika. Kobieta może cierpieć na objawy torbieli jajnika, ale je ignoruje. Cóż, może to być przyczyną szybkiego rozprzestrzeniania się tego typu choroby i może również pogorszyć twoją kondycję fizyczną. Według lekarzy palenie jest uważane za jedną z najbardziej potencjalnych przyczyn torbieli jajnika. Kobieta, która często pali papierosy, a nawet pali, może być narażona na objawy torbieli jajnika w młodym wieku. Otyłość jest kolejną ważną przyczyną wśród wszystkich przyczyn torbieli jajnika i nie można jej w ogóle ignorować.

Objawy torbieli jajnika:

Często pojawiają się oznaki i objawy, które następują po tych cystach. Oni są:

1. Przyrost wagi:

Ilekroć w jednym z głównych organów ciała pojawia się problem, następuje zmiana wagi, czy to na dobre, czy na złe. Podczas gdy zwykle nowotwory zmniejszają znaczną ilość kilogramów, cysty pomogą ci uzyskać to samo, prowadząc do cudownego przybrania na wadze. Znowu otyłość jest przyczyną torbieli jajnika.

2. Ból podczas kopulacji:

Często dotyka kobiety w wieku rozrodczym lub w młodym wieku, gdy ich czynności seksualne są znacznie częstsze niż podeszły wiek. Jeśli zauważysz ból podczas stosunku, którego wcześniej nie byłeś, istnieje duże prawdopodobieństwo, że rozwijasz się lub już rozwinęła się torbiel jajnika. Jest to opisane jako ostry ból w podbrzuszu, który utrzymuje się za każdym razem, gdy angażujesz się w czynności seksualne.

3. Problemy menstruacyjne:

W przypadku torbieli jajnika w jajnikach, twoje jajniki zaczynają działać nieprawidłowo. Dlatego podczas menstruacji można odczuwać ból, który różni się od zwykłych skurczów menstruacyjnych. Pulsujący ból zostanie teraz zastąpiony ostrym kłującym bólem, nawet podczas menstruacji. Może to również towarzyszyć nieprawidłowemu krwawieniu w dużej ilości.

4. Problem z oddawaniem moczu:

Ten sam problem dotyczy czasu oddawania moczu. Podczas oddawania moczu mogą wystąpić trudności, dlatego niezwykle ważne jest, aby jak najszybciej przeprowadzić kontrolę.

5. Wzdęcie brzucha, obrzęk (nadmierny ból):

Kobieta, która cierpi na torbiel jajnika, będzie odczuwać silne bóle w części brzusznej. Kobieta odczuje silny ból w dolnej części brzucha, gdy cierpi na torbiel jajnika. Wzdęcia lub obrzęki w okolicy brzucha są dość powszechne i dzieje się to bez żadnej bariery wiekowej.

6. Bolesny stosunek:

(Ten punkt został omówiony powyżej, ale pokrótce. W tym akapicie omówiono bolesne kwestie związane ze stosunkiem w sposób opisowy) Kiedy kobieta doświadcza objawów torbieli jajnika, powinna przestać współżyć, dopóki nie zostanie całkowicie wyleczona. Jeśli planujesz lub myślisz o zaangażowaniu się w czynności seksualne, powiedz „nie” swoim pobudzającym hormonom, ponieważ może to być dla ciebie bolesne doświadczenie. Podczas tej fazy każdy rodzaj aktywności seksualnej będzie wiązał się z ogromnym bólem. Podczas torbieli jajnika, jeśli kobieta jest zaangażowana w jakiś plan seksualny, może to okazać się dla ciebie bolesnym doświadczeniem.

7. Nudności i wymioty:

Jeśli odczuwasz u siebie objawy wymiotów o dowolnej i prawie każdej porze dnia, to nie jest to normalne. Możesz cierpieć na torbiel jajnika.

8. Ból w podudziach:

Pojawi się nadmierny ból w dolnej części ud i jest to jeden z głównych objawów torbieli jajnika. Jeśli kobieta cierpi na torbiel jajnika, często odczuwa silny ból w dolnej części ud. Ten ból jest niezwykle szkodliwy, ponieważ ból będzie pochodził z dolnej części pleców.

9. Ból miednicy:

Pojawi się również ból w części miednicy. Podczas torbieli jajnika część miednicy kobiety jest na ogół jednym z najbardziej dotkniętych obszarów. Ból miednicy może być naprawdę irytujący, ponieważ może pojawić się o każdej porze dnia i będzie trwał przez pewien okres czasu. Nie ma sposobu, aby uniknąć tego bólu, ponieważ jest to naturalne i dość oczywiste, gdy cierpi się na torbiel jajnika.

10. Tkliwość piersi:

Innym częstym objawem torbieli jajnika jest tkliwość piersi. Kobiety w wieku powyżej 35 lub 40 lat będą najbardziej odczuwać ten objaw. Spośród wszystkich objawów torbieli jajnika ten jest najczęstszy. :Najbardziej odczuje to kobieta średniej wielkości piersi lub ponętne ciało. Pojawi się efekt obwisania w piersiach i wiele kobiet będzie tym rozczarowanych, ponieważ są one jedną z najlepszych rzeczy w kobiecie. Według niektórych lekarzy i ekspertów w tej dziedzinie, kobiety, które dużo palą lub piją, będą najbardziej doświadczać tego objawu. Skóra wokół piersi stanie się luźna. Istnieje wiele sposobów, w jakie kobieta może zapobiegać wiotczeniu piersi. Jeśli dobrze poszukasz w Internecie, przekonasz się, że dostępnych jest wiele domowych środków zaradczych, które można zastosować lub zastosować, aby zapobiec zwiotczeniu piersi.