Zatoki i migrena idą w parze jako jeden z najbardziej podstawowych problemów głowy lub mózgu, z jakimi może się zmierzyć dana osoba. Zatoki zwykle pojawiają się z powodu nagromadzenia śluzu w przewodzie nosowym lub zapalenia zatok w nosie. Dla wielu osób zatoki mogą być łagodnym problemem, ale dla niektórych mogą być torturą na talerzu.

Zatoki mogą nękać Cię bólami głowy i nudnościami w dzień iw nocy, jeśli nie są odpowiednio leczone z niezbędną opieką. Zauważono, że zatoki dotykają co najmniej 60 na 100 osób, ale większość z nich cierpi na łagodny przypadek zatok, którego pozbywają się w wieku 25 lat. Zatoki utrudniają oddychanie, przyprawiają o ból głowy i dodaje do śluzu w mózgu, powodując uczucie ciężkości w głowie. Ale tę konkretną chorobę można leczyć nie za pomocą bogatych w sterydy aerozoli do nosa, które są dostępne na rynku, ale cierpliwością i wieloma dostępnymi środkami domowymi, które są również dostępne w obfitości.

Objawy i przyczyny zatok

Aerozole do nosa bez wątpienia przyniosą ulgę, której potrzebujesz, ale na dłuższą metę przyczynią się również do wielu zaburzeń chemicznych w organizmie, dlatego przed skorzystaniem z tych wielu dostępnych produktów konieczne jest zasięgnięcie porady lekarza.

Istnieje wiele przyczyn powstawania zatok, które nie tylko wywołają tę chorobę, ale także dostarczą jej zachęty, której potrzebuje, aby siać spustoszenie w przewodzie nosowym.

Przyczyny i objawy zatok:

Niektóre z tych przyczyn i objawów zatok są następujące.

Przyczyny zatok:

1. Alergia:

Alergie mogą wywoływać zatoki, zwłaszcza alergie na kurz. Pył dostaje się do nosa i ust podczas wdechu, powodując również wdychanie wielu bakterii. Ta bakteria wzmacnia twoje alergie, powodując, że zaczynasz rozwijać przeziębienie, znane również jako katar sienny. To przeziębienie gromadzi śluz w przewodzie nosowym i blokuje zatoki. Z kolei zatoka powoduje stan zapalny, który dodatkowo blokuje oddychanie w przewodzie nosowym. To jest główna przyczyna zatok. Wdychanie ciepłej wody pomoże ukoić przewód i zmniejszy nagromadzenie śluzu w nosie.

2. Światło słoneczne:

Światło słoneczne powoduje zarówno migrenę, jak i zatoki, z których pierwsza jest bardziej niebezpieczna niż ta druga. Migrena jest bardziej zaawansowaną formą zatok i powoduje omdlenia, gdy jest wystawiona na zbyt dużo światła słonecznego. Każdy ma gruczoły zatokowe w przewodzie nosowym. Niektórzy ludzie przechodzą całe życie, nie martwiąc się o problem z oddychaniem z powodu zatok. Ale niektórzy ludzie, gdy są wystawiony na zbyt dużo światła słonecznego, mają problem, który wymaga leczenia, aby powstrzymać jego eskalację. Ciepło rozpala zatoki w przewodzie nosowym, powodując ich wzrost w nosie, przez co osoba ma małe problemy z oddychaniem.

3. Nieregularna dieta:

Prawdą jest, że nieregularna dieta może wywołać u człowieka zatoki. Dzieje się tak dlatego, że zatoki wpływają nie tylko na drogi nosowe, ale także na całą głowę. Nagromadzenie dużej ilości śluzu wraz z małą ilością krwi wypełnionej składnikami odżywczymi powoduje, że osoba czuje się słaba i wyczerpana, nawet jeśli w żaden sposób się nie wysilała. Nieregularna dieta powoduje również omdlenia, gdy jest wystawiona na ekstremalne warunki pogodowe, co jest kolejną podstawową oznaką zatok. Dlatego jedz zdrowo, a zawsze będziesz zdrowy.

4. Wirusy:

Być może już wiesz, że większość infekcji zatok zaczyna się od zwykłego przeziębienia. Infekcja wirusowa w przewodzie nosowym prowadzi do przeziębienia i powoduje obrzęk tkanek nosa i przekrwienie. To blokuje ujścia zatok do odpływu. Infekcja zatok wywołana przez wirusa nie może być całkowicie wyleczona za pomocą antybiotyków, ponieważ te leki działają tylko na bakterie. Objawy mogą jednak ulec poprawie w ciągu tygodnia. Najskuteczniejszym sposobem leczenia tej infekcji wirusowej jest utrzymanie odpowiedniej higieny, przyjmowanie szczepionek przeciw grypie i unikanie towarzystwa innych zarażonych osób.

5. Grzyby:

Według ekspertów grzyby są najbardziej nietypowymi przyczynami, które mogą prowadzić do infekcji zatok. Stwierdzono, że infekcje zatok wywołane przez grzyby są bardziej dominujące u osób ze słabszym układem odpornościowym, chociaż mogą nawet wpływać na osoby zdrowe. Najczęstszym grzybem powodującym zapalenie zatok jest Aspergillus. Zakażenie grzybicze zatok można leczyć za pomocą terapii przeciwgrzybiczej, zeskrobywania zakażonej zatoki lub metodami chirurgicznymi w celu usunięcia narośli grzybiczych.

6. Polipy:

Mówiąc medycznie, polipy nosa to wyrostki, które występują w tkankach nosa i zatok. Te łagodne narośla blokują jamy zatok i ograniczają odpływ śluzu, co prowadzi do infekcji zatok. Polipy powodują również zablokowanie dróg oddechowych, co prowadzi do silnych bólów głowy. Polipy nosa leczy się medycznie za pomocą sterydów w sprayu do nosa lub doustnych sterydów. Jeśli jednak to też nie pomoże, konieczna jest operacja.

7. Nadmierne używanie produktów do nosa:

Być może używasz sprayów obkurczających nos, aby złagodzić zatkany nos, nie zdając sobie sprawy z tego, że mogą również zwężać naczynia krwionośne obecne w nosie. Długotrwałe stosowanie takich produktów do nosa może nawet pogorszyć objawy, jeśli nie są przestrzegane zgodnie z zaleceniami. Nadużywanie sprayów może zmniejszyć wrażliwość na ich działanie i spowodować ponowne puchnięcie nosa. Może to ponownie doprowadzić do nawrotu przekrwienia i wywołać infekcję zatok. Dlatego stosowanie aerozoli do nosa należy przerwać po okresie 4-5 dni.

8. Pływanie i nurkowanie:

Zatoki mogą być również wywoływane przez aktywność fizyczną, taką jak pływanie i nurkowanie. Osoby podatne na infekcje zatok muszą unikać długotrwałego przebywania w chlorowanych basenach. Woda chlorowana w basenach może powodować podrażnienie zatok i błony śluzowej nosa. Nie tylko to, nurkowanie może również wywołać problem. Podczas nurkowania ciśnienie wpycha wodę do zatok i może rozpalać lub podrażniać tkankę.

9. Latanie:

Częste latanie może być kolejną przyczyną, która może prowadzić do zapalenia zatok. Podczas lotu, zwłaszcza podczas startu i lądowania, obniżone ciśnienie powietrza w locie może wywierać nacisk na głowę, który może blokować drogi oddechowe i zatoki. Może to nawet pogorszyć objawy przeziębienia. Jeśli Twoja praca wymaga częstego podróżowania samolotem i jesteś podatny na infekcje zatok, noś inhalator lub kroplówkę z lekiem obkurczającym nos, aby zapewnić drożność zatok.

10. Palenie:

Dym z papierosów i dymu są również uważane za wyzwalacze infekcji zatok. Podobnie jak inne zanieczyszczenia powietrza, dym może podrażniać lub rozpalać błony śluzowe nosa. Może to zwiększyć podatność na zapalenie zatok. Stwierdzono, że osoby palące papierosy mają większe ryzyko infekcji zatok, ponieważ ich system oczyszczania zatok zostaje uszkodzony przez dym.

Aerozole do nosa bez wątpienia przyniosą ulgę, której potrzebujesz, ale na dłuższą metę przyczynią się również do wielu zaburzeń chemicznych w organizmie, dlatego przed skorzystaniem z tych wielu dostępnych produktów konieczne jest zasięgnięcie porady lekarza. Infekcja zatok powoduje duży dyskomfort i ból. Zatkany nos, który może wydawać się powszechny podczas zimy, może nawet okazać się przewlekłą infekcją zatok. Bardzo ważne jest, aby być gotowym na wszystko, dlatego znajomość objawów zatok jest niezwykle ważna, aby lepiej zrozumieć tę chorobę.

Objawy zatok:

Poniżej podano 10 objawów zatok, które wskazują, że „przeziębienie” wymaga dodatkowej opieki i leczenia.

1. Ból:

Najbardziej początkowymi objawami zatok jest uczucie bólu. Zatoki można znaleźć wokół oczu i tuż za nosem. Podczas infekcji miejsca te mogą nieprzyjemnie boleć. Ból jest spowodowany obrzękiem i zapaleniem zatok, które powoduje nieustanny nacisk na błony. Uczucie bólu może wystąpić w czole, między oczami, w zębach i górnej szczęce oraz po obu stronach nosa.

2. Ból zęba:

Ból górnej szczęki jest jednym z wczesnych objawów infekcji zatok. Ten ból to nie to samo, co zwykły ból zęba. Podczas infekcji błony zatok ulegają stanom zapalnym i wywierają nacisk na górną szczękę, powodując silny ból zęba. Więc następnym razem, gdy ból zęba utrzymuje się przez długi czas, czas skonsultować się z lekarzem.

3. Rozładowanie zatok:

Wydzielina z nosa podczas zapalenia zatok nie jest taka sama jak podczas przeziębienia. W czasie infekcji, kiedy często wydmuchujesz nos, uważaj na zielonkawo-żółtą wydzielinę. Kolor zmienia się z powodu infekcji zatok, która spływa do przewodów nosowych. Wydzielina z zatok może nawet dotrzeć do gardła, powodując uczucie łaskotania lub swędzenia z tyłu gardła. Ten stan jest medycznie nazywany „kroplówką zanosową”.

4. Bóle głowy:

Przede wszystkim bóle głowy są pierwszymi objawami zatok. Duże nagromadzenie śluzu w mózgu powoduje napięcie, które z kolei powoduje bóle głowy. Bóle głowy mogą wahać się od bardzo łagodnych i łatwych do opanowania po bardzo złe i rozdzierające. Łagodne bóle głowy nie są takie złe i możesz stwierdzić, że jeśli masz zatoki, nie jest to złe, więc łatwo je wyleczyć. Rozdzierające bóle głowy, które pojawiają się każdego dnia, to bardzo zły znak. Chociaż zatoki nie są śmiertelne, mogą powodować duży dyskomfort w oddychaniu.

5. Zaciemnienia:

Zaciemnienia to kolejna oznaka zatok. Zaciemnienia zwykle występują z dwóch powodów. Pierwszym jest to, że jesteś narażony na ekstremalne warunki pogodowe, które są przede wszystkim ekstremalne nasłonecznienie, a drugim jest to, że do mózgu i serca nie dociera wystarczająca ilość tlenu, ponieważ przewód nosowy jest zablokowany przez stan zapalny zatok. Zatoki w późniejszych stadiach muszą być operowane i usuwane, aby osoba mogła ponownie swobodnie oddychać.

6. Problemy z oddychaniem:

Weź głęboki oddech z nosa. Jeśli czujesz, że powietrze przepływa normalnie, oznacza to, że twoje zatoki są w porządku, ale jeśli poczujesz nawet najmniejszy problem, natychmiast zasięgnij porady lekarza. Lekarz będzie w stanie zbadać tylko twój przewód nosowy i powiedzieć, jaki dokładnie jest problem z twoimi zatokami.

7. Przeziębienie i grypa:

Wiele razy ludzie mylili przeziębienie z przeziębieniami i leczyli się, aby pozbyć się tej choroby. Ale prawda jest taka, że ​​zatoki idą w parze z przeziębieniem lub grypą. Alergie mogą powodować przekrwienie nosa i klatki piersiowej. To nagromadzenie śluzu jest podstawową przyczyną zatok, o której wspomniano wcześniej. Chociaż przeziębienie może być po prostu przeziębieniem, zrób badanie na wszelki wypadek, ponieważ nie wiesz, co cię czeka po tym, jak przeziębienie zostanie faktycznie wyleczone.

8. Nieświeży oddech:

W czasie infekcji zatok żółtawo-zielona wydzielina gromadzi się w zatokach, a nawet spływa do tylnej części gardła. Powoduje to nieprzyjemny zapach z ust, stan znany jako „halitosis”. Zapach spowodowany jest lotnymi produktami ubocznymi wytwarzanymi przez organizm, które są głównym źródłem infekcji. Nawet leki przyjmowane w celu wyleczenia infekcji powodują wysychanie gardła i niekorzystnie wpływają na oddech.

9. Ból gardła:

Krople do nosa, których możesz używać, mogą przynieść ci niewielką ulgę w zatkanym nosie, ale mogą powodować podrażnienie i swędzenie w gardle. Pierwsze użycie tych kroplówek do nosa może początkowo wydawać się łaskotaniem w nosie, ale stan może się z czasem pogorszyć. Jeśli infekcja trwa dłużej niż kilka tygodni, śluz z nosa może spowodować napełnienie gardła. Stan może się pogorszyć i spowodować bolesny ból gardła.

10. Gorączka:

Gorączka nigdy nie jest skutkiem z powodu przeziębienia. Jednak gdy infekcje stają się bardziej ostre, jak w przypadku zapalenia zatok, może wystąpić wzrost temperatury ciała, który pojawia się, gdy układ odpornościowy próbuje zwalczyć infekcję. Większość objawów zapalenia zatok i przeziębienia nakłada się na siebie. Jednak musisz być bardziej ostrożny, aby zwracać uwagę na niektóre rzadkie objawy wskazujące na zapalenie zatok. Zwykle zimno, które utrzymuje się dłużej niż 10 dni, sygnalizuje początek infekcji zatok.

Zatoki to coś, co ma wiele osób i stało się tak powszechne, jak zwykłe przeziębienie, ale dyskomfort, jaki powoduje, jest dziesięć razy większy niż ten, który powoduje przeziębienie. Tylko operacja może zapewnić Ci komfort po przekroczeniu pewnego punktu, więc natychmiast sprawdź swój nos, jeśli masz problemy z oddychaniem.