Z powodu urazu wewnętrznego może dojść do pęknięcia naczynia krwionośnego lub tkanki w wewnętrznej części nosa, co prowadzi do utraty krwi przez nos. To potocznie nazywane jest krwawieniem z nosa. Istnieją dwa oddzielne zestawy źródeł krwawienia z nosa. Kiedy krwawienie pochodzi z samego tyłu nosa, oczywiście wewnętrzne, jest to znane jako krwawienie z tyłu, podczas gdy źródło znajduje się tuż wewnątrz nosa w kierunku wyjścia, określa się je jako przednie.

Objawy krwawienia z nosa

Krwawienie z nosa przednie jest spowodowane odchyloną przegrodą, ponieważ źródło krwawienia z nosa znajduje się tuż między dwoma przegrodami lub kanałami nosowymi, znanymi również jako obszar maleńki. Tylne krwawienie z nosa jest związane z pękniętymi tętnicami dostarczającymi naczynia krwionośne do jamy nosowej. Ta druga jest poważniejsza w formie, ponieważ wiąże się z obfitym krwawieniem i bólem.

Zwykłe przyczyny krwawienia z nosa można obwiniać o niektóre urazy związane z grą, takie jak uraz twarzy podczas meczu piłki nożnej lub niewielki krwotok z nosa, zbyt mocne wydmuchiwanie nosa, zimna grypa, a nawet leki do wstrzykiwania nos może powodować krwawienie. To jednak ogranicza się do przedniej części. Krwawienie z nosa często może być przyczyną skrajnego stresu, nadciśnienia lub wzrostu ciśnienia krwi, narażenia na szkodliwe opary chemiczne, a nawet tak poważnego jak guz w jamie nosowej.

Niektóre z typowych objawów krwawienia z nosa to:

Podczas snu:

Krwawienie z nosa jest również możliwe podczas snu. Przy takich okazjach można poczuć płyn spływający po gardle, jeśli leży na plecach. To później może być zapewnione przez stały wypływ krwi z nosa. W tym czasie zaleca się usiąść prosto i poczekać, aż krwawienie się skończy.

Ramy czasowe:

Krwawienie z nosa może być z jednej strony nosa lub z obu stron, co może trwać od sekund do minut. Jeśli krwawienie minie 15 minut, użyj żelu z lodem, trzymając go blisko nosa i unosząc głowę do góry. Jeśli krwawienie utrzymuje się przez 30 minut, należy udać się do najbliższej przychodni lekarskiej. Nie pozwól, aby krwawienie z nosa trwało dłużej.

Reakcja alergiczna:

Czasami może to być reakcja alergiczna na coś, co powoduje krwawienie z nosa.

Chirurgia:

Jeśli jesteś świeżo po operacji nosa, twoja jama nosowa i przegroda nosowa są nadal słabe i wracają do zdrowia, więc w tym czasie może wystąpić krwawienie z nosa. Trzymaj pod ręką opakowanie z lodem, ponieważ nie ma się czym martwić. Jeśli jednak ten objaw utrzymuje się dłużej, skontaktuj się z lekarzem chirurgiem.

Okres zasuszenia:

Czasami twój nos może być suchy wewnętrznie. Może to być spowodowane wystawieniem na działanie gorącej wilgoci lub oparów chemicznych. Ta suchość, jeśli nie zostanie od razu zatroszczona, może prowadzić do krwawienia z nosa.

Nadużywanie sprayu do nosa:

Czasami nadmierne stosowanie aerozolu do nosa w celu usunięcia przekrwienia lub zablokowanej przegrody może być przyczyną częstych krwawień z nosa. Ogranicz stosowanie niektórych aerozoli do nosa, które są zbyt silne.

Nadużywanie substancji:

Narkotyki wciągane są zwykle przez nos. Robiąc to można poczuć lekkie podrażnienie lub mrowienie. Zadbaj o to natychmiast, a w przyszłości ogranicz używanie jamy nosowej do robienia leków. Ponieważ to lekkie uczucie przerodzi się w krwawą szałkę z nosa.

Sprawdź swoją Gabinet Medyczny:

Krwawienie z nosa może również towarzyszyć wyższemu ciśnieniu krwi i przyspieszeniu akcji serca. Będzie to powszechny scenariusz, jeśli ktoś cierpi na atak lęku lub wysokie ciśnienie krwi. Kolejnym na liście jest nadciśnienie. Jeśli jest to uporczywy problem, sprawdź swoje szafki medyczne pod kątem antykoagulantów, które mogą być przyczyną twoich dodatków i krwawienia z nosa. Leki takie jak aspiryna lub warfaryna powinny być wyrzucone, chyba że jest to przepisane przez lekarza.

Podrażnienie:

Tuż przed krwawieniem z nosa czasami możesz odczuwać dziwne uczucie, suchość lub pieczenie. To z pewnością doprowadzi do krwawienia z nosa, więc przygotuj się i trzymaj pod ręką okład z lodem.