Czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak poważne jest zapalenie oskrzeli w dzisiejszym świecie, w którym zanieczyszczenie stale rośnie w różnych częściach kraju? Obserwuje się gwałtowny wzrost liczby osób z chorobami układu oddechowego. Sytuacja ta pogarsza się wraz z nadejściem zimy, gdy nadchodzi zimna pora roku. Objawy ze strony układu oddechowego i typowe objawy zapalenia oskrzeli stały się bardziej rozpowszechnione w wyniku smogu, biernego narażenia na dym, palenia tytoniu, wdychania oparów benzyny. Wszystko to stało się częścią naszego dzisiejszego życia. W tym artykule omawiamy przyczyny, objawy, wyzwalacze i metody zapobiegawcze, które można podjąć.

Co to jest zapalenie oskrzeli??

Kiedy drogi oddechowe nabrzmiewają i występują trudności w przepływie powietrza do iz płuc, powoduje to zapalenie oskrzeli. To jest prosta definicja choroby oskrzeli w terminach laika. Osoby dotknięte zapaleniem oskrzeli kaszlą gęsty żółty lub zielonkawy śluz, któremu towarzyszy świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej, duszność i niska gorączka. Zapalenie oskrzeli zwykle rozwija się w wyniku przeziębienia lub infekcji dróg oddechowych.

Objawy zapalenia oskrzeli

Ci, którzy są najbardziej zagrożeni, to małe dzieci i osoby powyżej 65 roku życia z przewlekłymi chorobami, takimi jak choroby serca, płuc, cukrzyca i astma. Gdy występuje wysoka gorączka, brak apetytu, bóle i typowe objawy zapalenia oskrzeli, mogą pojawić się obawy o zapalenie płuc i należy natychmiast udać się do lekarza. Objawy zapalenia płuc to pocenie się, nudności, wymioty, niewyjaśniona utrata masy ciała, biegunka itp. Bakterie i wirusy powodujące zapalenie zatok to prawie te same bakterie i wirusy, które powodują zapalenie płuc. W zapaleniu oskrzeli należy unikać alkoholu, który powoduje, że śluz jest bardzo gęsty i utrudnia odkrztuszanie.

Różne rodzaje zapalenia oskrzeli:

1. Ostre zapalenie oskrzeli:

Ostre zapalenie oskrzeli lub przeziębienie w klatce piersiowej występuje w przypadku nagłego rozwoju stanu zapalnego w oskrzelach. Nie powoduje trwałych trudności w oddychaniu. Zwykle dzieje się tak z powodu wirusa lub wdychania rzeczy, które podrażniają płuca, takich jak dym tytoniowy, kurz, opary i zanieczyszczenie powietrza. Bakterie również mogą czasami powodować ostre zapalenie oskrzeli. Ostre zapalenie oskrzeli zwykle ustępuje samoistnie i zwykle nie wymaga antybiotyków.

Czas odzyskiwania:

Czas powrotu do zdrowia po ostrym zapaleniu oskrzeli polega na tym, że infekcja ta utrzymuje się przez trzy do dziesięciu dni z utrzymującym się suchym kaszlem po zapaleniu oskrzeli przez kilka tygodni.

2. Przewlekłe zapalenie oskrzeli:

Przewlekłe zapalenie oskrzeli występuje, gdy ktoś ma powtarzające się napady kaszlu i wymaga pomocy medycznej. Ten rodzaj zapalenia oskrzeli jest jednym ze schorzeń POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc).

Pacjenci cierpiący na przewlekłe zapalenie oskrzeli często mają nadwagę i sinicę. Początkowo kaszel pojawia się w sezonie zimowym, a następnie z biegiem lat stopniowo się pogarsza. W tym przypadku nawroty śluzowo-ropne mają tendencję do zwiększania częstotliwości. Czas trwania i nasilenie dochodzi do duszności wysiłkowej. Najczęściej obserwowanym objawem jest kaszel, który nasila się wraz z postępem choroby.

Czas odzyskiwania:

Nie ma czasu na powrót do zdrowia po przewlekłym zapaleniu oskrzeli, ponieważ nie ma znanego lekarstwa na przewlekłe zapalenie oskrzeli, a stosowane metody leczenia mają na celu złagodzenie objawów i zapobieganie dalszym powikłaniom.

Oznaki i objawy zapalenia oskrzeli:

Typowe objawy:

Jednym z wczesnych objawów zapalenia oskrzeli jest suchy kaszel. Kaszelowi spowodowanemu zapaleniem oskrzeli często towarzyszy śluz, który może wywołać kaszel lub nie. Kiedy tak się dzieje, nazywa się to „produktywnym” kaszlem. Kaszel może powodować ból i podrażnienie gardła. Może powodować uczucie grzechotania głęboko w klatce piersiowej podczas wdechu lub kaszlu. Kolor śluzu jest od przejrzystego do żółtego lub zielonego, w zależności od infekcji lub wirusa.

Po zniknięciu wirusa ilość śluzu zaczyna się zmniejszać, chociaż uporczywy kaszel może wysychać. Kaszel może być związany ze świszczącym oddechem i uciskiem w klatce piersiowej. Gdy drogi oddechowe są zablokowane, wydaje dźwięk grzechotania lub gwizdania. Czasami zapaleniu oskrzeli towarzyszy gorączka lub ból głowy.

Objawy zapalenia oskrzeli są trudne do zignorowania. Uporczywy kaszel trwa od półtora do trzech tygodni. Typowe objawy zapalenia oskrzeli obejmują nadmiar śluzu, ucisk w klatce piersiowej, ból w klatce piersiowej, świszczący oddech, duszność, ból gardła, niską gorączkę i dreszcze oraz zmęczenie.

Objawy ostrego zapalenia oskrzeli

Ostre zapalenie oskrzeli jest również nazywane przeziębieniem w klatce piersiowej i ustępuje w ciągu tygodnia do 10 dni. Jest to zwykle spowodowane przez wirusy wywołujące przeziębienie i grypę. Objawy ostrego zapalenia oskrzeli to przekrwienie klatki piersiowej, katar, zmęczenie, bóle mięśni, ucisk w klatce piersiowej, kaszel z przezroczystym, żółtym lub zielonym śluzem, duszność, świszczący oddech, ból gardła, gorączka, dreszcze i bóle ciała. Ostre zapalenie oskrzeli ma charakter przejściowy i zwykle nie powoduje trwałych trudności w oddychaniu.

Objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli

Przewlekłe zapalenie oskrzeli jest rodzajem POChP. Objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli prowadzą do stanu, w którym drogi oddechowe wypełniają się gęstym śluzem. Małe włoski, które normalnie usuwają flegmę z płuc, ulegają uszkodzeniu i powodują kaszel. Gdy choroba się pogarsza, oddychanie staje się trudne. Inne objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli mogą obejmować kaszel ze śluzem, świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej, duszność i uczucie zmęczenia. Objawy te nasilają się podczas mroźnych zimowych miesięcy, kiedy temperatury spadają. Kaszel wytwarza śluz, który może być zabarwiony krwią, przy duszności i pogarsza się przy wysiłku lub łagodnej aktywności. Występują powtarzające się napady infekcji dróg oddechowych ze świszczącym oddechem, bólami głowy i zmęczeniem. Stan zapalny oskrzeli wytwarza śluz, co prowadzi do kaszlu i trudności w oddychaniu.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli diagnozuje się głównie u osób, które mają produktywny kaszel przez kilka dni w miesiącu lub co najmniej trzy miesiące w roku. Występuje głównie u palaczy i wiąże się z innymi chorobami płuc, takimi jak rozedma płuc. Ważne jest, aby udać się do lekarza, jeśli kaszel utrudnia sen w nocy, kaszle krwią lub rdzawym śluzem, trudności w oddychaniu lub towarzyszy mu gorączka wyższa niż 100,4 stopnia Fahrenheita. Może to być przewlekła postać choroby i może wymagać długoterminowych opcji leczenia.

Przyczyny zapalenia oskrzeli:

Przyczyny ostrego zapalenia oskrzeli

Przyczyny ostrego zapalenia oskrzeli obejmują infekcje wirusowe i bakteryjne, inne choroby płuc i czynniki środowiskowe, a także alergie i palenie tytoniu, które mogą nawet prowadzić do raka płuc (1).

Przyczyny przewlekłego zapalenia oskrzeli

Jednym z głównych powodów rozwoju przewlekłego zapalenia oskrzeli jest palenie tytoniu i bierne narażenie na dym tytoniowy. Występują narażenia na zanieczyszczenia, kurz, powtarzające się napady ostrego zapalenia oskrzeli lub zapalenia płuc. Pracownicy służby zdrowia są w stanie zdiagnozować przewlekłe zapalenie oskrzeli na podstawie historii choroby, testów diagnostycznych i badania fizykalnego.

Powikłania zapalenia oskrzeli

Pojedynczy epizod zapalenia oskrzeli zwykle nie jest powodem do niepokoju. Jednak powtarzające się napady zapalenia oskrzeli mogą czasami oznaczać, że jest to przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Niektóre z głównych powikłań przewlekłego zapalenia oskrzeli to trudności w oddychaniu, niewydolność oddechowa, zapalenie płuc, osłabienie i powiększenie prawej komory serca. Może to być również odma opłucnowa, czerwienica, przewlekła obturacyjna choroba płuc lub rozedma.

Natychmiastowe leki łagodzące ostre zapalenie oskrzeli

Antybiotyki zwykle nie są zbyt pomocne, ponieważ ostre zapalenie oskrzeli występuje przez większość czasu; ostre zapalenie oskrzeli jest spowodowane przez wirus, który nie reaguje na antybiotyki. Antybiotyki są wymagane tylko wtedy, gdy zdiagnozowano krztusiec lub zapalenie płuc. Istnieją leki zwane lekami rozszerzającymi oskrzela, które służą do otwierania ciasnych dróg oddechowych w płucach. Jest to zwykle przepisywane podczas świszczącego oddechu. Środki zmniejszające przekrwienie mogą pomóc złagodzić objawy zapalenia oskrzeli. Można również przepisać leki, które rozluźniają śluz. Więcej płynów będzie zachęcanych do rozrzedzenia śluzu i uspokojenia dróg oddechowych za pomocą nawilżacza z chłodną mgiełką.

Aby ulżyć, najlepszym lekiem na kaszel z zapaleniem oskrzeli jest nawadnianie płynami; inną opcją byłby Augmentin, ponieważ antybiotyki pomagają w zapaleniu oskrzeli (2). Można podawać dostępne bez recepty leki przeciwbólowe z ibuprofenem (Advil, Motrin), aspiryną lub naproksenem (Aleve), aby pomóc w bólu.

Nie ma lekarstwa na przewlekłe zapalenie oskrzeli. Leczenie ma na celu głównie łagodzenie objawów i zapobieganie powikłaniom, które obejmują leki wziewne, które umożliwiają poszerzenie dróg oddechowych, antybiotyki zwalczające infekcje, kortykosteroidy, które mogą być czasami stosowane podczas nawrotów świszczącego oddechu, terapię tlenową w ciężkich przypadkach. Leczenie złagodzi objawy, ale przewlekłe zapalenie oskrzeli jest stanem długotrwałym, który nawraca i nie ustępuje całkowicie.

Leczenie częstych objawów zapalenia oskrzeli polega na tym, jak szybko rozpoznaje się ich objawy i szuka profesjonalnej pomocy. Należy natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli kaszel, który trwa dłużej niż trzy tygodnie, uniemożliwia zasypianie i ma gorączkę wyższa niż 100,4 F, przebarwiony śluz z plamami krwi i związany z dusznością lub kichaniem.

Dostępnych jest kilka testów do diagnozowania ostrego i przewlekłego zapalenia oskrzeli w postaci badania fizykalnego, testów czynnościowych płuc, gazometrii krwi tętniczej, prześwietlenia klatki piersiowej, pulsoksymetrii, CBC, próby wysiłkowej i tomografii komputerowej klatki piersiowej. Zapalenie oskrzeli jest uleczalne i; istota polega na szukaniu pomocy i niedopuszczaniu do rozwoju zapalenia płuc!

Zastrzeżenie:

Informacje zawarte w tym artykule i sugestie służą wyłącznie celom informacyjnym. Głównym celem jest tworzenie i świadomość. Informacje te nie mogą być interpretowane jako substytut profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia. Prosimy o zasięgnięcie porady lekarza w przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących stanu zdrowia.

Często zadawane pytania:

1. Czy bakteryjne zapalenie oskrzeli jest zaraźliwe??

Ostre zapalenie oskrzeli spowodowane infekcją jest zaraźliwe, ponieważ przenosi się przez unoszące się w powietrzu kropelki, gdy osoba mówi, kaszle lub kicha. Zwykłe uścisk dłoni lub kontakt fizyczny z zarażoną osobą również mogą zainfekować osobę. W zależności od rodzaju wirusa bakterie mają tendencję do życia poza organizmem. W takich przypadkach infekcja może się rozprzestrzeniać, dotykając nawet klamki lub dotykając nosa, oczu lub ust. Objawy łatwo przenoszą się na osoby z osłabionym układem odpornościowym, osoby starsze i małe dzieci.

2. Czy zapalenie oskrzeli może powodować raka??

Według badań ludzie, którzy mieli trzy powszechne choroby układu oddechowego, takie jak przewlekłe zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc i rozedma płuc, mieli zwiększone ryzyko zachorowania na raka płuc. To jest w porównaniu do osób z przewlekłym zapaleniem oskrzeli. Nie zaobserwowano zwiększonego ryzyka u osób z przewlekłym zapaleniem oskrzeli wraz z gruźlicą lub astmą. Kaszel związany z infekcją dróg oddechowych lub przeziębieniem zwykle ustępuje po tygodniu lub dwóch. Jeśli uporczywy kaszel utrzymuje się, może to być objaw raka płuc.

3. Czy zapalenie oskrzeli może powodować zapalenie opłucnej??

Zapalenie opłucnej występuje, gdy cienkie tkanki wyściełające płuca i ścianę klatki piersiowej zwane opłucną ocierają się o siebie. Kiedy ta tkanka jest zainfekowana lub zaogniona, powoduje silny ból, a ten stan nazywa się zapaleniem opłucnej. Główne objawy związane z zapaleniem opłucnej to przeszywający ból w boku klatki piersiowej, wraz z bólem głowy, bólem stawów, bólem mięśni, dusznością i płytkim oddechem. Jedną z głównych przyczyn zapalenia opłucnej jest zapalenie oskrzeli. Zapalenie opłucnej wymaga długotrwałej opieki, ale przestrzeganie leczenia przynosi pozytywne rezultaty.