Nasze ciało jest magazynem komórek z miliardami komórek stanowiących integralną część naszego ciała. Rak pojawia się, gdy doskonale zdrowa komórka traci zdrowy rozsądek, rozwijając nienormalny stan komórki. Te nieprawidłowe komórki mają dość reputację proliferujących ich liczbę dwa razy szybciej niż normalne komórki, co powoduje, że te nieprawidłowe komórki rosną szybciej i są większe niż to konieczne, na przykład rak jamy ustnej. W przeciwieństwie do normalnych komórek, komórki te nie dojrzewają w pełni, przez co są przedwczesne do użycia, ale nie umierają tak jak normalne, co pogarsza sytuację.

Często komórki te gromadzą się w określonym miejscu, które z czasem tworzy grudkę. To jest w terminologii medycznej nazywanej guzem, który jest nieprawidłowym wzrostem komórek. Te guzy lub rak, jeśli są złośliwe, rozszerzają swoje źródło bazowe, a następnie rozprzestrzeniają się na różne części ciała. Często kilka komórek odrywa się od guza pierwotnego i poprzez naczynia krwionośne i węzły chłonne przemieszcza się do innych części ciała, powodując tam powstawanie komórek rakowych. W ten sposób rak powoli się rozprzestrzenia. W tym artykule poznajmy szczegółowo objawy, przyczyny i leczenie raka jamy ustnej.

Rak jamy ustnej

Co to jest rak jamy ustnej?

Rak jamy ustnej, znany również jako rak jamy ustnej, odnosi się do raka, który rozwija się w dowolnej części tworzącej jamę ustną: warg, dziąseł, języka, policzków, podniebienia i dna jamy ustnej. Ma na swoim koncie masowe pozbawianie życia pacjentów. Statystyki mówią, że w Indiach każdego dnia co godzinę umiera do 5 osób z powodu śmiertelnej choroby i nie zapomnijmy wspomnieć o innych milionach chorych na raka jamy ustnej. Wiadomo, że choroba ta dotyka około 20 na 100000 populacji, co stanowi prawie 30% wszystkich nowotworów. (1)

Rodzaje raka jamy ustnej:

Rodzaj raka jamy ustnej zależy od rodzaju komórek, z których zbudowany jest guz. Poniżej wymieniono niektóre z głównych rodzajów raka jamy ustnej.

1. Rak warg:

Rak warg jest najczęstszym rakiem jamy ustnej. Może rozwinąć się jako rak płaskonabłonkowy z cienkich, płaskich komórek wyściełających wargi lub czerniaka, który jest bardziej agresywny. Występuje jako krwawienie, niegojące się owrzodzenie, guzki, ból lub drętwienie ust.

2. Rak dziąseł:

Rak dziąseł zaczyna się w górnych lub dolnych dziąsłach i często jest mylony z zapaleniem dziąseł. Zwykle objawia się pogrubieniem i krwawieniem dziąseł lub biało-czerwonymi plamami na dziąsłach. Wcześnie zdiagnozowana jest wysoce uleczalna.

3. Rak języka:

Język składa się z 2 części, podstawy (części ustnej gardła) i języka ustnego. Rak języka może rozwinąć się w obu częściach. Występuje jako ból, który nie goi się, ból i trudności podczas przełykania, krwawienie, drętwienie i czerwone lub białe plamy na języku.

4. Rak podniebienia twardego:

Rozpoczyna się w kostnej części podniebienia, a w zaawansowanych stadiach może również rozprzestrzeniać się do jamy nosowej. Najczęstszym objawem jest ból lub wrzód na podniebieniu. Krwawienie, trudności w przełykaniu, ból, nieświeży oddech lub guzki na szyi to inne objawy.

5. Rak dna jamy ustnej:

Rozpoczyna się na dnie jamy ustnej (obszar pod językiem) i dość często jest mylony z owrzodzeniami. Najczęściej występującym objawem jest ból na dnie jamy ustnej, stale powiększający się. Inne objawy to guzki na szyi, białe lub czerwonawe plamy w jamie ustnej oraz ból podczas żucia. Wcześnie zdiagnozowana jest wysoce uleczalna.

6. Rak błony śluzowej policzka:

Rozpoczyna się w wewnętrznej wyściółce policzków zwanej błoną śluzową policzków. Może objawiać się białymi lub czerwonymi plamami, krwawieniem, guzkami, obrzękiem policzków, źle dopasowanymi protezami, trudnościami w połykaniu lub nieświeżym oddechem (halitoza).

Przyczyny i objawy raka jamy ustnej:

Objawy raka jamy ustnej:

1. Rany:

Często w przypadku raka jamy ustnej pojawiają się owrzodzenia prawie takie same jak owrzodzenia rakowe, które są mięsiste i białe lub czerwonawe. Te rany mogą być bolesne i mogą utrzymywać się dłużej niż to konieczne, pomimo leczenia.

2. Ból w gardle:

Jeśli komórki rakowe zaatakowały twoje gardło, będziesz mieć ból gardła. Na początku można pomylić to z czymś znajomym, ale później, jeśli ten ból gardła utrzymuje się długo i narasta, może z czasem, upewnij się, że zrobiłeś szybką kontrolę.

3. Modulacja głosu:

Rak jamy ustnej może wykazywać wczesne objawy w postaci szorstkiego, szorstkiego głosu, który różni się od oryginalnego brzmienia. Trudności w połykaniu lub towarzyszący im ból to także zły znak.

4. Ból i sztywność szczęki:

Trudności w połykaniu lub mówieniu mogą być zauważone z powodu sztywności i bólu szczęki. Zwykle występuje w zaawansowanych stadiach raka, gdy rozprzestrzenił się lokalnie.

5. Czerwone i białe plamy w gardle i ustach:

Oprócz bolesności, czerwone i białe plamy w jamie ustnej są jednym z najczęstszych objawów raka jamy ustnej. Mogą występować w dowolnym miejscu w jamie ustnej, od języka po błonę śluzową policzków.

6. Wrzody:

Owrzodzenia jamy ustnej są również jednymi z najczęstszych objawów nowotworowych. Wrzód, który nie goi się pomimo odpowiedniego leczenia, należy sprawdzić pod kątem objawów nowotworowych.

7. Krwawienie, ból lub drętwienie w ustach:

Krwawienie i ból bez wyraźnej przyczyny, drętwienie w jamie ustnej lub zmiany w odczuwaniu smaku to objawy raka jamy ustnej.

8. Guzki w szyi:

Ofiara raka jamy ustnej prawdopodobnie będzie cierpieć z powodu guzków na szyi, które są niczym innym jak rozprzestrzenianiem się na węzły chłonne w szyi. Jest to powszechne zarówno u osób starszych, jak i młodych.

9. Poluzowanie zębów i źle dopasowane protezy:

Jeśli masz raka jamy ustnej, możesz mieć do czynienia z obluzowaniem zębów bez wyraźnego powodu. Powodem do niepokoju są również powtarzające się wizyty u dentysty z powodu źle dopasowanych protez.

10. Utrata wagi:

Utrata masy ciała jest bardzo niespecyficznym objawem raka. Jeśli dana osoba traci około 5% masy ciała w ciągu 1-3 miesięcy, jest to znaczące i może być objawem raka jamy ustnej.

11. Guzek w jamie ustnej w dowolnym miejscu lub pogrubienie wyściółki ust:

Możesz wykazywać jeden lub więcej z powyższych objawów, które mogą nie być związane z rakiem jamy ustnej, ale zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem.

Przyczyny raka jamy ustnej: (2)

1. Nadmierne palenie lub picie:

Zwykle głównymi osobami narażonymi na raka jamy ustnej są nałogowi palacze lub osoby misternie związane z piciem alkoholu. Jeśli jesteś bardziej skłonny do spożywania zarówno alkoholu, jak i palenia, prawdopodobnie znajdujesz się na szczycie listy pacjentów. Według NIH nikotyna i alkohol stanowią około 80% przypadków raka jamy ustnej u mężczyzn i 65% u kobiet.

2. Żucie Gutki lub Orzechów Betelowych:

Ludzie, którzy żują gutkę, są bardziej narażeni na raka jamy ustnej, zwykle częściej w krajach azjatyckich.

3. Zagrożenia w pracy:

Jeśli mieszkasz lub mieszkasz w obszarze, w którym występuje dużo chemicznego powietrza i promieniowania, istnieje duża szansa, że ​​będziesz chciał ponownie rozważyć comiesięczne badania kontrolne, aby upewnić się, że nie zachorujesz na raka jamy ustnej. Są one znacznie bardziej zabójcze w zawartości, takiej jak kwas siarkowy lub formaldehyd.

4. Płeć:

Występowanie raka jamy ustnej jest prawie dwukrotnie wyższe u mężczyzn niż u kobiet. Można to przypisać częstszemu używaniu tytoniu i alkoholu przez mężczyzn.

5. Dieta:

Niewiele osób wie, ale Twoja dieta lub styl życia mogą powodować raka jamy ustnej. Nadmierne spożywanie przetworzonej żywności i mięsa oraz dieta uboga w witaminy i minerały mogą przyczynić się do raka jamy ustnej.

6. HPV:

Zakażenie wirusem HPV lub wirusem brodawczaka ludzkiego (przenoszone drogą płciową) może być przyczyną raka jamy ustnej.

7. Wąchanie tytoniu w proszku:

Zgodnie z analizą przeprowadzoną na podstawie badań przeprowadzonych nad tytoniem zaobserwowano, że osoby, które wąchają tytoń przez nos, są również bardziej narażone na raka jamy ustnej. To jest rodzaj ekwiwalentu palenia.

8. Światło ultrafioletowe:

Nowotwory warg występują częściej u osób, które spędzają więcej czasu na słońcu. Łóżka opalające to również zwiększone ryzyko raka jamy ustnej.

9. Wiek:

Rak jamy ustnej występuje częściej u osób starszych, zwykle powyżej 40 roku życia. Średni wiek rozpoznania to 60.

10. Higiena jamy ustnej:

Jeśli masz do czynienia z nieświeżym oddechem z powodu złej higieny jamy ustnej, nie ignoruj ​​tego. Może to prowadzić do raka jamy ustnej, jeśli nie zostanie skorygowane. W ten sam sposób ostry ząb lub złamany ząb z ostrą krawędzią może prowadzić do podrażnienia błon śluzowych, a nieleczony może również prowadzić do raka.

11. Nie znaleziono dowodów na to, że płyny do płukania ust na bazie alkoholu powodują raka jamy ustnej. Wręcz przeciwnie, zła higiena jamy ustnej może prowadzić do zwiększonego ryzyka raka jamy ustnej.

12. Inne mniej powszechne czynniki ryzyka to osłabiony układ odpornościowy, choroba przeszczep przeciwko gospodarzowi, liszaj płaski, niedokrwistość Fanconisa i wrodzona dyskeratoza.

Diagnostyka i leczenie raka jamy ustnej:

Diagnoza:

 1. Badanie lekarskie – Podczas rutynowych kontroli dentyści często stwierdzają nieprawidłowości w jamie ustnej, takie jak podrażnienia, plamy (leukoplakia), owrzodzenia itp..
 2. Testy HPV: Można to zrobić na próbce guza usuniętej podczas biopsji, ponieważ wiąże się to z większą częstością występowania raka. Pomaga określić sposób leczenia.
 3. Biopsja szczoteczką ustną: Jest to prosta metoda stosowana do wykrywania raka jamy ustnej w rutynowych badaniach. Mała szczoteczka służy do zbierania komórek z podejrzanych zmian w jamie ustnej i wysyłania do laboratorium w celu potwierdzenia.
 4. Endoskopia: Ta procedura pozwala lekarzowi na szczegółową wizualizację jamy ustnej i gardła oraz wykonanie biopsji w przypadku uwidocznienia podejrzanych obszarów.
 5. RTG: Pomocne może być potwierdzenie wszelkich nieprawidłowych zmian w okolicy jamy ustnej lub szyi.
 6. Tomografia komputerowa: Bardzo przydatne może być wykrycie rozprzestrzeniania się guza i jego zaawansowanie. Pomaga również w określeniu sposobu leczenia guza na podstawie jego wielkości i rozprzestrzeniania się.
 7. MRI: MRI jest szczególnie przydatny do określenia rozrostu tkanki miękkiej guza.
 8. Skanowanie zwierzęcia: Pomaga to w określeniu ogólnego rozprzestrzeniania się raka w organizmie.

Leczenie:

Leczenie raka jamy ustnej zależy od różnych czynników, takich jak:

 • Rodzaj i stadium raka
 • Lokalizacja raka
 • Stan zdrowia jednostki
 • Dostępność guza

Różne sposoby leczenia stosowane w przypadku raka jamy ustnej są następujące:

1. Chirurgia:

może być wykonywany w różnych celach w zależności od stadium zaawansowania i rozprzestrzeniania się raka

Aby usunąć guz: Małe i miejscowe nowotwory, które jeszcze się nie rozprzestrzeniły, są całkowicie wyleczone poprzez chirurgiczne usunięcie. Guz i niektóre otaczające tkanki są wycinane, aby zapewnić całkowite usunięcie guza. W zależności od wielkości i lokalizacji guza wykonuje się drobne lub rozległe zabiegi.

Aby usunąć węzły chłonne: Jeśli komórki rakowe rozprzestrzeniły się na węzły chłonne szyi, konieczne jest rozcięcie szyi. Przydatne jest również ustalenie, czy dodatkowo konieczna jest radioterapia lub chemioterapia.

Chirurgia rekonstrukcyjna: Pomaga to w odbudowie jamy ustnej po usunięciu nowotworu, aby odzyskać zdolność do jedzenia i mówienia. Do rekonstrukcji żuchwy i jamy ustnej wykorzystywane są różne rodzaje skóry i tkanek.

2. Radioterapia:

Radioterapia wykorzystuje wiązki o wysokiej energii do zabijania komórek rakowych. Są 2 rodzaje w zależności od źródła – promieniowanie wiązki zewnętrznej jest dostarczane z maszyny, podczas gdy brachyterapia pochodzi ze źródeł umieszczonych w pobliżu raka.

Jest często stosowany samodzielnie w małych nowotworach lub w połączeniu z chirurgią i chemioterapią w celu uzyskania lepszych wskaźników wyleczeń. Ta kombinacja zwiększa skuteczność, ale może również nasilać obserwowane skutki uboczne. W przypadku zaawansowanego raka jamy ustnej może być stosowany w opiece paliatywnej w celu zmniejszenia bólu i rozprzestrzeniania się.

Skutki uboczne obejmują suchość jamy ustnej, próchnicę i uszkodzenie kości szczęki.

3. Chemioterapia:

Jest to leczenie, które wykorzystuje chemikalia do zabijania komórek rakowych. Może być stosowany samodzielnie lub jako dodatek do zabiegu chirurgicznego i radioterapii w celu całkowitego usunięcia guza.

Stosowane chemikalia i skutki uboczne chemioterapii zależą od stosowanych leków. Najczęstsze działania niepożądane to nudności, wymioty i wypadanie włosów.

4. Ukierunkowana terapia lekowa:

Ten sposób leczenia zmienia pewne czynniki komórek nowotworowych wymagane do ich wzrostu. Cetuksymab jest jednym z takich leków stosowanych w leczeniu raka jamy ustnej.

Można rozważyć inne leki, ale standardowe nie są skuteczne.

5. Immunoterapia :

Ten sposób leczenia jest zwykle stosowany u osób w zaawansowanym stadium choroby, niereagujących na konwencjonalne leczenie. Działa poprzez wzmocnienie układu odpornościowego do walki z rakiem. Komórki rakowe wytwarzają pewne białka, które oślepiają układ odpornościowy organizmu. Immunoterapia modyfikuje ten proces.

Profilaktyka raka jamy ustnej:

 1. Umiarkowanie dziennej ilości spożywanego alkoholu lub tytoniu. Jeszcze lepiej, przestań!!
 2. Chroń się przed zakażeniem HPV uprawiając bezpieczny seks.
 3. Chroń się przed promieniami UV i słońcem przez dłuższy czas oraz ogranicz korzystanie z łóżek opalających.
 4. Ćwicz właściwą higienę jamy ustnej.
 5. Utrzymuj odpowiednią dietę ze wszystkimi niezbędnymi składnikami odżywczymi.
 6. Regularne przeglądy stomatologiczne.

Rak nie zawsze jest śmiertelny. Szybkość wyleczenia jest niezwykle wysoka, gdy zostanie wykryta wcześnie.

Radzenie sobie z niepewnością związaną z rakiem może być trudnym procesem, ale radzenie sobie z nim w świadomy sposób pomaga.

Dowiedz się o rodzaju i stadium raka, które masz oraz o tym, co mogło go spowodować, aby mądrze podejmować decyzje dotyczące leczenia.

Nie wahaj się szukać wsparcia u przyjaciół i rodziny.

Porozmawiaj z innymi osobami, które przeżyły raka jamy ustnej.

Co najważniejsze, nie panikuj. Unikaj robienia rzeczy, które pogarszają objawy i stosuj zdrowy tryb życia. Każdy rak można przezwyciężyć odpowiednim nastawieniem i świadomym leczeniem, więc zawsze bądź pozytywnie nastawiony!!

Zastrzeżenie: Informacje zawarte w tym artykule nie są przeznaczone i nie powinny być interpretowane jako porada medyczna. Nie zastępuje fachowej wiedzy i leczenia. Jeśli masz wątpliwości medyczne, natychmiast poszukaj profesjonalnej pomocy medycznej.

Często zadawane pytania:

1. Jak długo możesz żyć z rakiem jamy ustnej??

Ogólnie rzecz biorąc, 60% pacjentów z rakiem jamy ustnej ma pięcioletni wskaźnik przeżycia. Im wcześniej rak zostanie zdiagnozowany i wyleczony, tym większe są szanse na przeżycie. Pacjenci z rakiem w stadium 1 mają 80-90% przeżywalność przy wczesnym wykryciu.

2. Jak wygląda rak jamy ustnej we wczesnym stadium??

Wczesne objawy obejmują niegojące się rany, krwawienie, białe lub czerwone plamy w jamie ustnej lub jakiekolwiek nieprawidłowe guzki w jamie ustnej.

3. Z którym lekarzem powinienem się skonsultować, jeśli mam wątpliwości dotyczące raka jamy ustnej??

Powinieneś skonsultować się z laryngologiem lub onkologiem, jeśli masz jakiekolwiek objawy związane z rakiem jamy ustnej.