Rak, który tworzy się i rośnie w jądrach, części męskiego układu rozrodczego, nazywany jest rakiem jąder. Guz obecny w jądrach może być złośliwy. Jest to nowotwór złośliwy, który powoduje raka. Pozytywną rzeczą w tym raku jest to, że wskaźniki wyleczenia i powrotu do zdrowia są bardzo wysokie. Nawet w przypadkach, które stały się poważne, chemioterapia zapewnia co najmniej 80% wskaźnika wyleczeń.

Objawy raka jąder

Zwykle ten typ raka można wykryć wcześnie. Mężczyźni najczęściej odkrywają problemy samodzielnie podczas samodzielnego badania i w razie potrzeby podejmują konsultację lekarską. Szanse na wyleczenie i powrót do zdrowia wynoszą zwykle od 95% do 99%, a wskaźniki przeżycia są również wysokie. Jednak czasami rak jądra nie wykazuje żadnych objawów i może pozostać niezauważony, ryzykując rozwój i rozprzestrzenianie się choroby po całym ciele. Dlatego lekarze zalecają, aby mężczyźni raz na jakiś czas poddawali się regularnym badaniom kontrolnym, aby mieć oko na swoje zdrowie i podjąć środki ochronne.

Co może powodować raka jąder?

Dokładna przyczyna raka jąder nie jest znana do tej pory. Lekarze sugerują, że jest to spowodowane zmianą zdrowych komórek obecnych w jądrze. Kiedy te komórki rozwiną nieprawidłowości, zaczynają się nieustannie dzielić. Powoduje to nagromadzenie masy w jądrach, co ostatecznie prowadzi do wzrostu guza.

Objawy i przyczyny raka jąder:

Ten artykuł wyjaśnia, jakie są przyczyny i objawy raka jąder, które pomogą w podjęciu leczenia pielęgnacyjnego zanim zachorujesz.

Przyczyny raka jąder:

Poniżej podano 10 najważniejszych czynników ryzyka lub przyczyn raka jąder:

1. Niezstąpione jądro:

Główną przyczyną raka jąder może być niezstąpienie jądra lub wnętrostwo. Zwykle w łonie matki jądra dziecka płci męskiej schodzą do moszny w momencie porodu lub w pierwszym roku życia dziecka. Jeśli jednak jądra nie opadają, zwiększa to szanse na raka jądra prawie trzykrotnie.

2. Problemy z płodnością:

W niektórych przypadkach stwierdzono, że rak jąder był również powiązany ze słabą jakością nasienia i problemami z płodnością. Stwierdzono, że istnieje istotny związek między ryzykiem raka jąder a problemami z płodnością.

3. Rak in situ jądra:

Rak in situ to stan chorobowy, który odnosi się do obecności nieprawidłowych komórek w jądrze. Chociaż ten stan nie jest rakowy, nieleczony może rozwinąć raka, co zaobserwowano w 50% przypadków.

4. Historia rodziny:

Ostatnie badania potwierdziły również, że rodzinna historia raka jąder zwiększa ryzyko tego samego. Jeśli Twój ojciec zachorował na raka jąder, Twoje szanse na zachorowanie na niego wzrastają do około 4 razy.

5. Poprzedni przypadek raka:

Lekarze sugerują, że rozwój raka jąder po raz drugi u mężczyzn, którzy już cierpieli na to samo, wzrasta 12-krotnie w porównaniu z innymi mężczyznami, którzy nigdy w życiu nie zachorowali na raka jąder.

6. HIV lub AIDS:

Połączona analiza sugeruje, że prawdopodobieństwo zachorowania na raka jąder jest wyższe u mężczyzn zakażonych wirusem HIV lub AIDS.

7. Uraz jądra:

Nie ma bezpośredniego związku między szczepami sportowymi lub urazami a rakiem jąder. Jednak uraz prowadzi do grudek i obrzęków jąder, które utrudniają identyfikację wzrostu guza.

8. Wazektomia:

Chociaż nie ma wyraźnych dowodów sugerujących związek między wazektomią a rakiem jąder, stwierdzono, że ryzyko jest stosunkowo wysokie.

9. Pochodzenie etniczne:

Rak jądra występuje częściej u mężczyzn należących do grup społecznych i rasowych. Chociaż dokładna przyczyna nie jest znana z tego samego.

10. Wysokość:

Według ostatnich badań stwierdzono, że mężczyźni, którzy są stosunkowo wyżsi, mają większe szanse na rozwój raka jąder niż mężczyźni niżsi.

Objawy raka jąder:

Istnieją różne oznaki i objawy, które pozwalają śledzić lub obserwować dyskomfort w narządzie. Oto kilka ogólnych objawów, które mogą sugerować raka jąder. Ale konsultacja lekarska jest koniecznością.

1. Powiększenie jąder:

Pierwszym i najczęstszym objawem jest obrzęk lub powiększenie jądra. Może to być również nierówny guzek. Na opuchniętym obszarze pojawia się uczucie twardości. Guzek jest zwykle bezbolesny.

2. Mała bryła:

Pojawienie się niewielkiego guzka jest jednym z wczesnych objawów raka jąder. Te grudki wyglądają jak ziarno grochu i występują na jądrach. Normalnie zdrowe jądra są miękkie i nierówne z powodu obecności naczyń krwionośnych, tkanki rozrodczej i plemników. Kiedy poczujesz stwardniały obszar lub guzek na jądrach, umów się na wizytę u lekarza. Te małe grudki niekoniecznie muszą być oznaką rozwoju raka i mogą być spowodowane niektórymi drobnymi schorzeniami, takimi jak żylaki powrózka nasiennego, przepuklina pachwinowa lub plemnik.

3. Ból:

Może wystąpić tępy ból w podbrzuszu lub w pachwinie, w jądrze lub mosznie. Przyczyny dyskomfortu lub bólu mogą być różne. Ból lub tkliwość można wyczuć nawet przy braku jakiegokolwiek guzka. W normalnych warunkach każdy rodzaj bólu ciała nie powinien być lekceważony i musi zostać skonsultowany z lekarzem, aby zbadać przyczynę i zastosować niezbędne leczenie.

4. Zmiany w jądrze:

W mosznie zwykle pojawia się uczucie ciężkości. Jedno z twoich jąder może stać się jędrniejsze od drugiego. Może również wystąpić drętwienie lub wrażliwość lub zmiany w wielkości jąder.

5. Tworzenie skrzepu krwi:

W niektórych przypadkach raka jąder większość z wymienionych objawów w ogóle nie pojawia się, co jeszcze bardziej utrudnia diagnozę. U mężczyzn, którzy przekroczyli 40 rok życia, pierwszym objawem raka jąder może być rozwój zakrzepicy żył głębokich (DVT), czyli ogólnie określanej jako zakrzep krwi. We wczesnych stadiach raka jąder DVT tworzy się w dużych żyłach i towarzyszy mu obrzęk i ból w zajętej nodze. Jeśli jednak w niektórych przypadkach skrzep krwi dotrze do płuc, może to prowadzić do duszności, a stan może być bardzo ciężki.

6. Poczucie ogromu w mosznie:

Zwykle oba jądra są podobne, jeśli jednak zauważysz jakąkolwiek zmianę w jednym z jąder, tak jakby jedno jądro było cięższe, pełniejsze lub twardsze w porównaniu z drugim, nie ignoruj ​​​​problemu. Ciężkość jąder może być wczesnym objawem rozwoju raka. Część płynu może również zebrać się w mosznie. Odwiedź swojego lekarza, aby uniknąć nasilenia problemu.

7. Czułość tkanki piersi:

Tkliwość tkanki piersi może być nawet objawem rozwijającego się raka jąder. W niektórych rzadkich przypadkach wzrost guza powoduje wytwarzanie żeńskiego hormonu zwanego estrogenem. Ta nierównowaga męskiego hormonu testosteronu i żeńskiego hormonu estrogenu może prowadzić do stanu chorobowego zwanego „ginekomastią”. W takim stanie męskie tkanki piersi stają się delikatne, a nawet pęcznieją, wyglądając jak kobieca. Chociaż ginekomastia może być spowodowana niedożywieniem lub działaniem niektórych leków, nie należy jej lekceważyć i natychmiast skonsultować się z lekarzem.

8. Zadyszka:

W późniejszych stadiach rozwoju rak jąder może nawet rozprzestrzenić się na płuca, mózg lub wątrobę. Duszność, przewlekły kaszel lub ból w klatce piersiowej mogą okazać się objawami raka jąder, który zaatakował płuca. Wzdęcia i bóle brzucha wskazują, że rak rozprzestrzenił się nawet na wątrobę i węzły chłonne. Kiedy rak daje przerzuty do mózgu, powoduje silny ból głowy i uczucie dezorientacji. Kiedy napotkasz którykolwiek z tych objawów, ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarskiej, aby prawidłowo zidentyfikować i leczyć problem.

9. Obrzęk i ból w innych częściach ciała:

Inne objawy to ból w dole pleców, krew w flegmie lub plwocinie, ból w klatce piersiowej, duszność. Obie nogi mogą również puchnąć i może dojść do zatoru płucnego. Ból głowy jest również bardzo powszechny w tym przypadku.

10. Wczesne oznaki dojrzewania:

W niektórych przypadkach raka jąder wzrost guza przyspiesza również produkcję męskich hormonów płciowych. Chociaż występowanie tego typu nowotworu u chłopców w okresie dojrzewania jest bardzo rzadkie, nie można go całkowicie wykluczyć. Jeśli twój syn nagle stwierdził, że wykazuje niektóre z wczesnych oznak dojrzewania, niestety może to być jeden z objawów raka jąder. Kiedy zauważysz u swojego chłopca nagłe zmiany, które są niespotykane w jego wieku, takie jak szorstki głos, wzrost zarostu na ciele i twarzy, najlepiej udać się z nim do lekarza i omówić problem. Pomoże to ograniczyć problem na wczesnym etapie.

Zdjęcia objawów raka jądra

Etapy raka jądra:

Wykrywanie raka jąder i umieszczanie stadiów w wodoszczelnych przedziałach może być dość skomplikowane. Oto mały przewodnik ułatwiający zrozumienie różnych stadiów tej złośliwej choroby:

Etap 0:

Na tym etapie komórki rakowe znajdują się tylko w jajowodach jąder. Pozostają w tych rurkach i nie rozprzestrzeniły się na inne części ciała. Poziomy znaczników są również normalne.

Etap IA:

To wtedy komórki nowotworowe wyrosły z jajowodów, ale pozostają w jądrach. Żadna inna część ciała nie jest dotknięta przez komórki.

Etap 1B:

Komórki nowotworowe wyrosły z jąder, ale nie wpłynęły na inne części, takie jak węzły chłonne.

Etap 1S:

Te same objawy co IA, ale marker poziomu guza jest wyższy niż normalny (S1)

Etap II:

To wtedy komórki nowotworowe zaczynają atakować jeden lub więcej węzłów chłonnych, ale nie rozprzestrzeniły się na inne części ciała. Komórki wyrosły w węzłach chłonnych większych niż 2 mm, ale mniejszych niż 5 mm. Żadne inne części ciała nie zostały dotknięte przez komórki, ale poziomy markerów są wyższe niż normalne (S2)

Etap III:

Wzrost nadal znajduje się w jądrach i mógł mieć wpływ na jeden lub więcej węzłów chłonnych, ale poziomy rynkowe są wyższe niż normalne (S3)

Jeśli wystąpią te objawy, natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Im szybciej otrzymasz leczenie, tym lepiej. Czasami te objawy mogą być również oznakami różnych innych problemów, które mogą nie być tak poważne jak rak, ale wymagają również pomocy medycznej. Warto więc raz na jakiś czas zajrzeć do komnaty tego człowieka ze stetoskopem!