10 mało znanych, ale niesamowitych korzyści witaminy C dla Twojej skóry!

Witamina C w terminologii medycznej nazywa się kwasem askorbinowym lub askorbinianem lub kwas L-askorbinowy (wzór chemiczny C6H8O6) jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który utrzymuje funkcjonowanie organizmu i układu odpornościowego. Witamina C wspomaga syntezę kolagenu w organizmie. Pomaga w gojeniu się ran, naprawie i utrzymaniu kości, zębów, chrząstki i tkanek. To także jeden z najlepszych antyoksydantów zwalczających wolne rodniki, które uszkadzają komórki skóry. Witamina C wspomaga proces regeneracji skóry poprzez neutralizację wolnych rodników i naprawę uszkodzonych komórek skóry.

Korzyści z witaminy C

Niedobór witaminy C w organizmie rozwija poważny stan zwany szkorbutem. Brak tej witaminy w organizmie sprawia, że ​​kolagen jest bardzo niestabilny w wykonywaniu swoich obowiązków, a kilka innych enzymów nie współpracuje w organizmie.

Różne formy witaminy C:

Witamina C, nazywana również kwasem askorbinowym, występuje w różnych postaciach. Tutaj wymieniamy niektóre z różnych form witaminy C.

1. L Kwas askorbinowy (LAA):

Witamina C w swojej chemicznie aktywnej formie nazywana jest LAA. Witamina C znajduje się w równym stopniu w kwasie L-askorbinowym i kwasie D-askorbinowym, izomerycznych cząsteczkach, które wzajemnie się wymieniają. Jednak tylko LAA jest biologicznie dostępny i dlatego jest używany do celów leczniczych. L Kwas askorbinowy występuje obficie w owocach cytrusowych, takich jak pomarańcze i cytryna (1).

2. Fosforan magnezu askorbylu (MAP):

Witamina C w czystej postaci jest bardzo niestabilna w wodzie. Magnesium Ascorbyl Phosphate (MAP) jest pochodną związku witaminy C, która jest rozpuszczalna w wodzie. MAP jest silnym przeciwutleniaczem i środkiem przeciwzapalnym, który zapobiega utlenianiu sebum w trądziku pospolitym. MAP zapewnia stałe dostarczanie do skóry witaminy C, która pomaga w kontrolowaniu wydzielania sebum z gruczołów łojowych, tym samym lecząc trądzik(2).

3. Palmitynian askorbylu:

Ten palmitynian askorbylu jest rozpuszczalną w tłuszczach formą witaminy C utworzoną z kwasu askorbinowego i kwasu palmitynowego. Witamina C jest dobrze znana z ochrony skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV i oparzeniami słonecznymi. Badania mówią, że palmitynian askorbinowy zmniejszał komórkowy poziom reaktywnego tlenu po napromieniowaniu promieniowaniem ultrafioletowym B. Stosowanie produktów Ascorbyl Palmitate pomaga nam zapobiegać zaczerwienieniom skóry pod wpływem słońca(3).

4. Glukozamina askorbinowa:

Glukozamina jest również określana jako siarczan glukozaminy. Jest to naturalny aminokwas, który jest wzbogacony dodatkową dawką witaminy C. Pomaga to w utrzymaniu zdrowia kości, chrząstek, skóry i przyczynia się do tworzenia kolagenu.

5. Askorbinian tetraheksylodecylu:

Jest to stabilna, rozpuszczalna w oleju forma witaminy C, która jest uważana za analog kwasu L-askorbinowego. W przeciwieństwie do fosforanu magnezu askorbylu, który jest niestabilny w wodzie, jest on rozpuszczalny w tłuszczach (lipidach). Badanie mówi, że askorbinian tetraheksylodecylu ze względu na swoją rozpuszczalność przenika przez skórę. To dobrze żeluje z innymi formami witaminy C i retinolu, aby zwiększyć skuteczność.

6. Fosforan sodu askorbylu:

Jest to również stabilna i rozpuszczalna w wodzie forma witaminy C. Fosforan askorbylu sodu działa jako przeciwutleniacz, który zwalcza wolne rodniki i pomaga w regeneracji skóry. Związek ten jest stabilnym prekursorem witaminy C i zapewnia stałe dostarczanie witaminy C do skóry. Fosforan askorbylu sodu pomaga w zapobieganiu i leczeniu trądziku pospolitego.

Korzyści z witaminy C dla skóry:

Witamina C ma wiele zalet dla skóry ze względu na jej właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Oto lista korzyści.

 1. Jak wspomniano wcześniej, ze względu na właściwości przeciwutleniające zwalcza i neutralizuje wolne rodniki, które pomagają w regeneracji skóry.
 2. Witamina C jest silnie kwaśna, dzięki czemu stosowana miejscowo na skórę powoduje samoregenerację poprzez przyspieszenie produkcji kolagenu.
 3. Witamina C pomaga w zapobieganiu przedwczesnemu starzeniu się, wiotczeniu skóry poprzez promowanie produkcji kolagenu.
 4. Witamina C pomaga w szybkim gojeniu się ran i zapobiega powstawaniu blizn.
 5. Pomaga w zapobieganiu przebarwieniom, w tym plamom starczym i melasmie, działa jako bariera dla promieni ultrafioletowych wnikających w skórę.
 6. Witamina C zapobiega i leczy jeden z powszechnych problemów skórnych – „trądzik”. Pomaga również zniwelować ciemne plamy spowodowane trądzikiem.
 7. Uszkodzenia spowodowane przez wolne rodniki w wyniku ekspozycji na słońce powodują stan zapalny, który prowadzi do zmarszczek i ciemnych plam posłonecznych. Witamina C chroni przed słońcem.
 8. Witamina C sprawia, że ​​skóra wygląda na gładką poprzez aktywację komórek zwanych fibroblastami, które tworzą nowy kolagen.
 9. MAP, jedna z pochodnych witaminy C, jest znana z tego, że zatrzymuje wilgoć na skórze, dzięki czemu utrzymuje nawilżenie.
 10. Cienie pod skórą można zniwelować za pomocą produktów z witaminą C.

Jak korzystać z produktów witaminy C:

Na rynku dostępnych jest wiele produktów z witaminą C w różnych formach. Porozmawiajmy o tym, jak korzystać z tych produktów.

1. Serum z witaminą C:

To najlepszy i łatwo dostępny produkt na rynku. Na rynku dostępnych jest wiele serum z witaminą C z małymi zraszaczami.

Jak używać:

 • Najpierw nałóż niewielką ilość serum na przedramię, które można łatwo ukryć, aby sprawdzić, czy nie występują reakcje alergiczne.
 • Jeśli nie ma reakcji alergicznej, kontynuuj nakładanie serum delikatnie na twarz i delikatnie masuj palcami, aby serum wniknęło w skórę.
 • Przed rozpoczęciem nakładania serum na twarz oczyść twarz płynem do mycia twarzy, aby usunąć zabrudzenia, a następnie przetrzyj twarz czystym ręcznikiem.
 • Aby uzyskać dobre rezultaty, nałóż krem ​​nawilżający po nałożeniu serum na twarz.
 • Idealnie powinno to być używane raz lub dwa razy dziennie.
 • Upewnij się, że te serum nie są bezpośrednio wystawione na działanie promieni słonecznych i przechowuj je w chłodnym miejscu.

2. Olej z witaminą C:

Olejek z witaminą C jest taki sam jak serum, z tym wyjątkiem, że oleje zapewniają skórze odżywienie i nawilżenie. Serum pomagają naprawić uszkodzoną skórę. W zależności od rodzaju skóry wybierz mniej skoncentrowany lub mniej kwaśny olej z witaminą C.

Jak używać:

 • Wszystkie olejki nie pasują do każdego rodzaju skóry. Dlatego najpierw należy wybrać mały plaster na ciele w przypadku jakichkolwiek reakcji alergicznych.
 • Weź do ręki niewielką ilość olejku i nałóż go delikatnie na obszar, w którym zamierzasz. Jeśli jest to twarz, którą zamierzasz nałożyć na skórę delikatnie masuj okrężnymi ruchami, aż olejek wniknie w skórę.
 • Pozostaw na noc, a następnie umyj twarz łagodnym mydłem.
 • Aby uzyskać najlepsze rezultaty, stosuj go regularnie na noc. Unikaj stosowania olejku w ciągu dnia, aby Twoja skóra nie wyglądała na tłustą.
 • Przechowuj ten olej w suchym i chłodnym miejscu.

3. Suplementy witaminy C:

Witamina C w swojej naturalnej postaci znajduje się w wielu owocach i warzywach, takich jak pomarańcze, kiwi, truskawki, brokuły, szpinak itp. Codzienne spożywanie tych produktów pozwoli utrzymać zawartość witaminy C w organizmie. Ale jeśli występuje poważny niedobór witaminy C, lekarz sugeruje przyjmowanie suplementów witaminy C.

Zalecane dzienne spożycie witaminy C dla kobiet wynosi 75 mg, a dla mężczyzn 90 mg.

Jak używać:

 • O ile to możliwe, spożywaj tylko naturalną żywność, w której witamina C jest dostępna w dużych ilościach. Czerwona papryka słodka, sok pomarańczowy, sok grejpfrutowy i owoce kiwi to najlepsze źródła.
 • Jedz warzywa liściaste, takie jak szpinak, aby spełnić wymagania.
 • Zgodnie z zaleceniem lekarza, zażywaj 1 lub 2 tabletki witaminy C dziennie. Unikaj stosowania suplementów, jeśli wystąpią jakiekolwiek skutki uboczne.
 • Leki zawsze należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.

4. Mydło z witaminą C:

Mydło z witaminą C przyspiesza produkcję kolagenu w skórze, aby zapewnić jędrniejszą i jędrniejszą skórę, a także wygładzić zmarszczki i drobne linie.

Jak używać:

 • Każdy produkt przed użyciem należy przetestować na małym obszarze plastra pod kątem reakcji alergicznych. To samo dotyczy tego mydła.
 • Jeśli nie obserwuje się reakcji alergicznej, najpierw użyj tego mydła do mycia twarzy przez co najmniej 2-3 dni, a następnie zacznij używać go na ciele.
 • Upewnij się, że mydła nie są wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Skutki uboczne stosowania produktów z witaminą C:

 • Ponieważ witamina C jest kwaśna, pozostawia oparzenia i zaczerwienienia u wrażliwych typów skóry.
 • Zawartość cytrusów obecna w witaminie C podrażnia wrażliwą skórę.
 • Wysoka dawka witaminy C w postaci suplementów może powodować zaburzenia trawienne, takie jak biegunka, nudności, a nawet kamienie nerkowe.
 • Nadmierna suplementacja witaminy C powoduje przedawkowanie żelaza z kolei wpływa na serce, trzustkę, wątrobę, tarczycę i centralny układ nerwowy.

Witamina C jest dobrodziejstwem dla skóry i twarzy i może zdziałać cuda, jeśli jest stosowana w ograniczonych ilościach. Udaj się do sklepu spożywczego, aby odebrać produkty z witaminą C i wypróbować je na skórze, i nie zapominaj, że wszyscy jesteśmy uszami i oczami otwartymi, aby poznać Twoje doświadczenia.