9 skutecznych domowych środków na świerzb!

Czy Twoje dziecko wróciło do domu ze szkoły, mocno drapiąc się po skórze? Czy zauważyłeś czerwone, pryszczowe pęcherze na jego ciele? Jeśli przyjrzysz się bliżej i zaobserwujesz wszelkie drobne zapożyczenia w skórze, może to być świerzb! Świerzb jest często mylony z ukąszeniami owadów lub powszechnymi wysypkami alergicznymi. W rzeczywistości są one spowodowane przez roztocza, który wierci dziury w skórze i zaczyna atakować ten obszar. Jest to jeden z najbardziej drażniących schorzeń skóry, który może dotknąć nawet osoby dorosłe, zwłaszcza starsze. Dowiedz się więcej o głównych przyczynach, objawach tej choroby, a także o 9 sprawdzonych domowych środkach na świerzb (świerzb sarcoptyczny)!

Skuteczne domowe środki na świerzb

Co powoduje świerzb?

Świerzb jest wywoływany przez roztocza o nazwie „Sarcoptes Scabiei”, który drąży nory w skórze i zaczyna tam żyć. Ze względu na obecność obcego organizmu skóra uruchamia swój mechanizm obronny w postaci swędzenia. Nieregularne pęcherze na skórze są wynikiem ruchu tych roztoczy, które składają tam jaja i zrzucają tam szczątki. Następujące czynniki mogą dać ci świerzb:

 • Niewłaściwa higiena
 • Kontakt fizyczny z osobą zarażoną
 • Udostępnianie rzeczy osobistych

Objawy świerzbu:

Świerzb przypomina typowe wysypki skórne lub ukąszenia komarów. Te objawy mogą jednak pomóc w identyfikacji świerzbu:

 • Silne swędzenie
 • Czerwone pryszcze jak pęcherze na skórze

Miejsca, w których występuje świerzb:

 • Pachy
 • Między palcami
 • Nadgarstki
 • Penis
 • Stopy
 • Tyłek
 • Kolana
 • Łokcie
 • Fałdy skóry
 • Infekcje wtórne spowodowane nadmiernym drapaniem

Zapobieganie świerzbowi:

Świerzb to wysoce zaraźliwa choroba, która łatwo rozprzestrzenia się wśród ludzi. Podjęcie tych środków ostrożności może pomóc w zapobieganiu przedostawaniu się roztoczy do skóry i usuwaniu ich z otoczenia:

 • Trzymaj się z dala od zarażonych osób
 • Utrzymanie dobrej higieny
 • Czyszczenie wszystkich ubrań i bielizny gorącą wodą z detergentem
 • Zamknięcie wszystkich przedmiotów w plastikowej torbie, aby udusić się i zabić ewentualne roztocza

Jeśli Twoje dziecko jest zarażone świerzbem, nie wysyłaj go do szkoły, dopóki nie zostanie całkowicie wyleczone, aby zapobiec ponownej inwazji.

Najlepsze domowe środki na świerzb:

Znajdźmy 9 najlepszych domowych środków na świerzb.

1. Olejek z miodli indyjskiej:

olejek neem

Olejek Neem to najlepszy domowy środek na świerzb na skórze, wykorzystujący naturalne źródła. Jest dostępny we wszystkich sklepach wielobranżowych i na rynku. Olejek Neem zawiera naturalne substancje chemiczne, które nie uszkadzają skóry, ale skutecznie zabijają roztocza. Jest drażniący ze względu na zapach, ale z pewnością przynosi korzyści w 3-4 aplikacjach. Używaj oleju neem dokładnie na ciele po kąpielach, aby wyleczyć świerzb.

Proces:

 • Weź trochę oleju neem i nałóż go na dotknięte obszary
 • Masuj dobrze i powtarzaj kilka razy dziennie

Wskazówki i środki ostrożności:

Możesz również użyć mydeł i kremów Neem zamiast zwykłych kosmetyków, aby szybciej pozbyć się świerzbu.

2. Kąpiel cebulowa:

Kąpiel cebulowa

Kąpiel Cebulowa jest również skutecznym środkiem domowym i można ją rozpocząć już na samym początku podrażnienia. Siarka obecna w cebuli może okazać się skuteczna w zwalczaniu roztoczy na skórze. Zmiażdżyć 3-4 cebule lub tyle ile potrzeba i zagotować z wodą. Gdy woda jest letnia, dokładnie przemyj nią dotknięty obszar. Sok z cebuli można również nakładać bezpośrednio na obszar, w którym nastąpiła infekcja.

Wskazówki i środki ostrożności:

Wraz z wyżej wymienionym zabiegiem można również stosować sok z surowej cebuli bezpośrednio na skórę.

3. Olejek z drzewa herbacianego:

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego ma bardzo rzadką konsystencję, która łatwo wnika w skórę i uszkadza świerzb, powodując pod skórą tworzenie się owadów. Jest to olejek przeciwbakteryjny, który zabija roztocza. Właściwości przeciwzapalne olejku z drzewa herbacianego pomagają w łagodzeniu wysypek i guzków na skórze. To jeden z najlepszych domowych środków na świerzb.

Jak zrobić?

Nałóż olejek z drzewa herbacianego bezpośrednio na skórę za pomocą wacików lub wacików.

Wskazówki i środki ostrożności:

Podczas aplikacji używaj rękawiczek i unikaj niepotrzebnego rozprowadzania oleju, aby zapobiec rozwojowi infekcji.

4. Permetryna:

Domowe środki na świerzb

Permetryna jest powszechnym środkiem odstraszającym owady o charakterze syntetycznym i jest wysoce zalecanym środkiem na świerzb bez recepty. Jest to jeden z najbezpieczniejszych kremów zalecanych przez lekarzy dzieciom, dorosłym, a nawet kobietom w ciąży. 5% krem ​​Permetryna jest zalecany dla niemowląt i małych dzieci, a 10% zaleca się dla dorosłych. Zabijając jaja i roztocza, Permetryna jest skutecznym środkiem domowym na świerzb, który działa.

Jak używać?

Aby użyć, wymieszaj wazelinę ogólną i permetrynę w równych ilościach i nałóż na zakażoną skórę. Używaj tylko na zainfekowanym obszarze i umyj w ciągu 10 godzin.

Wskazówki i środki ostrożności:

Ponieważ jest to jeden z domowych sposobów na świerzb u niemowląt i dzieci, należy zadbać o to, aby dziecko nie zlizywało ani nie połykało tego kremu.

5. Kajenna:

Pieprz cayenne

Pieprz Cayenne to mniej znany, ale najlepszy domowy środek na świerzb. Jest to meksykańskie zioło stosowane w leczeniu różnych problemów skórnych. Związek o nazwie kapsaicyna znieczula obszary i zapewnia natychmiastową ulgę w swędzeniu. Siła tego środka może skutecznie zabijać roztocza i zwalczać świerzb.

Jak używać?

Do użycia przygotuj wannę wypełnioną ciepłą wodą i wymieszaj w niej cayenne. Trzymaj ciało zanurzone w tej wodzie, aż ostygnie.

Wskazówki i środki ostrożności:

Upewnij się, że zapobiegasz kontaktowi tej wody z oczami i ustami.

6. Cynk:

Cynk

Jednym z najlepszych domowych środków na świerzb jest cynk! Cynk zapobiega wysypkom i swędzeniu, które są spowodowane na początku świerzbu, a także pomaga zapobiegać jego wzrostowi. Aby użyć, zmiażdż zwykłe tabletki cynkowe, wymieszaj z równą ilością proszku kurkumy i dodaj wodę, aby uzyskać gęstą pastę. Użyj tego na zainfekowanych obszarach.

Wskazówki i środki ostrożności:

Stosowanie maści na bazie cynku pomaga również w zmniejszeniu wtórnych infekcji spowodowanych przez świerzb.

7. Balsam miedziany:

Balsam miedziany

Wodorotlenek miedzi lub miedź koloidalną można otrzymać od dowolnego chemika ogólnego. Wymieszaj z wodą, kredą i octem jabłkowym, aby uzyskać balsam. Nałożyć na zainfekowany obszar zużyty wacik kosmetyczny. Balsam należy nakładać od górnej części ciała i ruchami w dół przesuwać do dolnej części ciała. To jeden z domowych sposobów na szybkie pozbycie się świerzbu.

Wskazówki i środki ostrożności:

Jest to aplikacja miejscowa i nigdy nie wolno jej używać do zabiegów wewnętrznych

8. Balsamy antyseptyczne:

Balsamy antyseptyczne

Na rynku dostępne są różne balsamy antyseptyczne, które stosuje się w przypadku typowych zadrapań i infekcji. Używaj ich w wodzie do kąpieli i wodzie używanej do czyszczenia ubrań. Zapobiega wzrostowi świerzbu i ponownej inwazji, rozpoczyna się jeden proces gojenia. Zanurz również ręczniki kąpielowe i prześcieradła po ich umyciu, aby chronić je przed infekcją.

Wskazówki i środki ostrożności:

Pamiętaj, aby wysuszyć prześcieradło w bezpośrednim świetle słonecznym, aby zabić roztocza.

9. Proszek boraksowy:

Proszek boraksowy

Borax Powder jest dostępny w każdej aptece i może być stosowany do leczenia świerzbu. Wymieszaj proszek boraksu z dowolnym bezzapachowym talkiem i nakładaj na zainfekowane obszary raz lub dwa razy dziennie. Zapobiegnie to wzrostowi i wykluwaniu jaj świerzbu na powierzchni i ułatwia pozbycie się.

Wskazówki i środki ostrożności:

To musi być nakładane tylko na zakażone obszary, ponieważ może być dość silne na twojej skórze

Te 9 domowych środków na świerzb zostało wypróbowanych i przetestowanych w celu kontrolowania świerzbu. Jednak wiele naturalnych rozwiązań opisanych w artykule może nie zabić całkowicie roztoczy świerzbu i ich jaj. Mogą jednak przynieść ulgę od okropnego swędzenia i pieczenia. Zapobieganie jest zdecydowanie lepsze niż leczenie w przypadku świerzbu!

Często Zadawane Pytania:

1. Czy świerzb zagraża życiu??

Świerzb to powszechna plaga roztoczy na skórze, która może wystąpić u prawie każdego. Z tym problemem nie ma żadnych potencjalnych zagrożeń dla życia. Jednak świerzb w zaawansowanych stadiach może być dość problematyczną fazą, w której miliony jaj i roztoczy mogą sprawić, że twoja skóra stanie się domem. W tym stanie trudno jest leczyć problem, a swędzenie, które następuje, jest nie do opisania.

2. Jaki jest rozmiar roztocza świerzbu??

Roztocza świerzbu to mikroskopijne stworzenia, których nie widać gołym okiem. Nie mają nawet pół milimetra i dlatego można je zobaczyć tylko pod mikroskopem. Korzystając z listy objawów i poprzez badanie dotkniętego obszaru można określić świerzb.

3. Wiele osób używa proszku wybielającego na skórę, aby zabić świerzb? Czy to bezpieczne??

Proszek wybielający to niezwykle silny materiał, który ma właściwości korozyjne. Działa poprzez zjadanie górnej warstwy skóry, w której również ulegają zniszczeniu nory roztoczy. Może jednak również uszkodzić zdrową skórę i pozostawić trwałe uszkodzenia. Dlatego nie zaleca się stosowania wybielacza.