Korzyści z olejku z drzewa herbacianego

Czy kiedykolwiek marzyłeś o magicznej różdżce, która zwalczy trądzik i pryszcze? Co jeśli powiemy, że możesz mieć jeden? Tak! Olejek z drzewa herbacianego zapewnia skórze wiele korzyści, które zdecydowanie czynią go magicznym! Nic dziwnego, że jest używany jako podstawowy składnik wielu produktów do pielęgnacji skóry, takich jak mydła, balsamy, środki czyszczące i serum.

Ale czym jest olejek z drzewa herbacianego? Olejek z drzewa herbacianego to olejek eteryczny pozyskiwany z liści Melaleuca Alternifolia, które jest rodzimym austriackim drzewem. Chociaż jest w uprawie od prawie 100 lat, składnik ten zyskuje ostatnio na popularności ze względu na jego wspaniałe właściwości przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe (1).

W tym artykule omówimy więcej korzyści płynących z olejku z drzewa herbacianego dla skóry, wraz z zagrożeniami i listą produktów zawierających ten składnik.

6 niesamowitych korzyści olejku z drzewa herbacianego dla twarzy i skóry:

Olejek z drzewa herbacianego jest silnym składnikiem stosowanym samodzielnie lub w połączeniu z innymi środkami do pielęgnacji skóry. Od leczenia trądziku po infekcje bakteryjne, olejek z drzewa herbacianego oferuje wiele rozwiązań na wszystkie problemy skórne.

Przyjrzyjmy się teraz szczegółowym informacjom na temat korzyści olejku z drzewa herbacianego dla skóry i twarzy:

1. Leczy trądzik i pryszcze:

Olejek z drzewa herbacianego jest znany jako kolejny najlepszy środek do leczenia nadtlenku benzoilu w naturalnym leczeniu wyprysków i trądziku twarzy i pleców. W rzeczywistości badanie pokazuje, że produkty dostępne bez recepty, które zawierają olejek z drzewa herbacianego, mogą skutecznie zmniejszać łagodny do umiarkowanego trądzik i zmiany na twarzy (2). Działanie to można przypisać silnym właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym olejku z drzewa herbacianego. Dodatkowo olejek z drzewa herbacianego zawiera związek zwany terpenem, który może zwalczać bakterie powodujące trądzik i ograniczać ich wzrost.

2. Przyspiesza proces gojenia się ran:

Olejek z drzewa herbacianego był używany przez australijskich aborygenów do leczenia ran, skaleczeń i oparzeń skóry. Nawet współczesna nauka zgadza się, że olejek z drzewa herbacianego rzeczywiście szybciej goi rany. Badanie z 2013 roku pokazuje, że dziewięciu uczestników na 10, którzy otrzymywali miejscowo olejek z drzewa herbacianego w połączeniu z konwencjonalnymi lekami, skróciło czas gojenia się ran (3). Silne właściwości antybakteryjne tego olejku eterycznego mogą zwalczać infekcje i szybko leczyć blizny na skórze.

3. Zapobiega wypryskom i ciemnym plamom:

Drzewo herbaciane pośrednio zapobiega powstawaniu wyprysków, blizn i ciemnych plam spowodowanych trądzikiem. Badanie pokazuje, że olejek z drzewa herbacianego może zwalczać bakterie, które infekują pory skóry, a właściwości przeciwzapalne minimalizują pojawianie się blizn na powierzchni spowodowanych trądzikiem (4). Dodatkowo zawarte w tym olejku przeciwutleniacze, takie jak α-terpinen, α-terpinolen i γ-terpinen, zwalczają wolne rodniki, zapobiegając pojawianiu się ciemnych plam na twarzy.

4. Może usunąć tagi skóry:

Tagi skórne to luźne, bezbolesne narośle na skórze, które zwykle są nieszkodliwe, ale krępujące. Wiele osób używa olejku z drzewa herbacianego do usuwania tagów skóry ze względu na jego silne właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Chociaż nie ma naukowych dowodów sugerujących to samo, pacjenci, którzy stosowali olejek z drzewa herbacianego na tych naroślach, twierdzili, że powoduje on ich wysychanie i ostatecznie odpadanie.

5. Może leczyć egzemę i łuszczycę:

Olejek z drzewa herbacianego oferuje wiele korzyści osobom z chorobami skóry, takimi jak egzema, łuszczyca itp. Właściwości przeciwzapalne tego olejku mogą zmniejszyć zmiany chorobowe, a także zapewnić ukojenie od swędzenia. Właściwości antyseptyczne i antybakteryjne mogą koić skórę i zmniejszać ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji. Ponadto badanie z 2011 r. potwierdza, że ​​olejek z drzewa herbacianego jest skutecznym środkiem przeciwwypryskowym niż inne leki miejscowe w zmniejszaniu stanu zapalnego i swędzenia z powodu suchej skóry (5).

6. Kontroluje nadmierną produkcję sebum:

Chociaż nie ma wystarczających dowodów na to, że olejek z drzewa herbacianego kontroluje nadmiar sebum na skórze, zdecydowanie pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia trądziku w tym typie skóry. Właściwości przeciwdrobnoustrojowe zwalczają wiele rodzajów bakterii powodujących zmiany skórne.

Badanie 2016 pokazuje, że żel-krem z filtrem zawierający olejek z drzewa herbacianego okazał się skuteczny w kontrolowaniu nadmiaru sebum na skórze i minimalizowaniu problemu trądziku (6). Te same właściwości olejku z drzewa herbacianego mogą odgrywać rolę w redukcji zaskórników i zaskórników na twarzy.

Środki ostrożności podczas używania olejku z drzewa herbacianego

Drzewo herbaciane to wysoce skoncentrowany olejek eteryczny i niezwykle silny. Nigdy nie należy stosować nierozcieńczonego olejku z drzewa herbacianego bezpośrednio na skórę, ponieważ może to spowodować poważne oparzenia. Oto kilka ważnych punktów, na które należy zwrócić uwagę podczas używania olejku z drzewa herbacianego:

  • Zawsze mieszaj olejek z drzewa herbacianego z olejem nośnikowym, takim jak kokos, migdał itp. w stosunku 1:12 (olejek z drzewa herbacianego: olej nośnikowy w kroplach) przed nałożeniem go na skórę.
  • Uważaj na objawy, takie jak zaczerwienienie, podrażnienie, swędzenie, nadwrażliwość itp. po zastosowaniu olejku z drzewa herbacianego na niewielkim obszarze skóry. Jeśli wystąpi którykolwiek z nich, natychmiast przerwij jego stosowanie i spłucz dokładnie wodą.
  • Unikaj spożywania olejku z drzewa herbacianego lub nakładania go na wrażliwe obszary, takie jak oczy, nos, usta, złamana skóra, skaleczenia, rany itp. Przed użyciem olejku z drzewa herbacianego do gojenia się ran, lepiej skonsultować się z lekarzem lub certyfikowanym aromaterapeutą.
  • Nie używaj olejku z drzewa herbacianego u młodszych dzieci, kobiet w ciąży, osób z wcześniejszymi chorobami, takimi jak astma lub tych, którzy stosują leki na skórę bez pytania lekarza.

Końcowe przemyślenia:

To jedne z najlepszych zalet olejku z drzewa herbacianego, o których warto wiedzieć. Możesz również spróbować użyć markowych produktów do pielęgnacji skóry, które wykorzystują olejek z drzewa herbacianego jako kluczowy składnik. Chociaż oferują podobne korzyści, olejki eteryczne zawsze mają przewagę!

Często zadawane pytania

1. Jakie są najlepsze marki produktów do pielęgnacji skóry na bazie olejku z drzewa herbacianego??

Prawie wszystkie główne marki produktów do pielęgnacji skóry używają olejku z drzewa herbacianego jako głównego składnika w walce z trądzikiem i infekcjami skóry. Zaufane firmy, takie jak Body Shop, Juicy Chemistry, Mama Earth, Natural Vibes itp., używają organicznych i wysokiej jakości olejków eterycznych z drzewa herbacianego w swoich balsamach i serum.

2. Czy mogę pozostawić olejek z drzewa herbacianego na skórze na noc??

Zalecamy wykonanie testu płatkowego przed użyciem olejku z drzewa herbacianego jako całonocnej kuracji. Nałóż rozcieńczony olejek z drzewa herbacianego na niewielką powierzchnię skóry i odczekaj 6-8 godzin. Jeśli nie zauważysz żadnych reakcji alergicznych, możesz kontynuować swój plan. Lepiej również skonsultować się z dermatologiem, aby być po bezpieczniejszej stronie.

3. Czy mieszanka olejku z drzewa herbacianego z nawilżaczami??

Tak! Olejek z drzewa herbacianego można mieszać z balsamami i balsamami, co ułatwia aplikację. Ponownie zaleca się test płatkowy, aby upewnić się, że składniki nie kolidują ze sobą. Gdy już wiesz, że proporcje są prawidłowe, możesz używać ich regularnie.

Author