Korzyści z wody ryżowej

Jeśli kiedykolwiek podróżowałeś do krajów takich jak Chiny i Korea, na pewno zauważyłeś wyjątkową fakturę skóry tamtejszych kobiet. Za ich delikatnymi, niemal „szklanymi” skórkami kryje się starożytna tajemnica – Woda Ryżowa! Zgadza się! Imponujące zalety wody ryżowej dla skóry z pewnością dadzą nawet najbardziej renomowanym markom kosmetycznym szansę na zdobycie pieniędzy!

Niezależnie od tego, czy chodzi o zminimalizowanie porów, czy zmniejszenie trądziku, woda ryżowa może być najlepszym rozwiązaniem kosmetycznym na wszystkie problemy skóry. Najlepsze jest to, że jest bardzo tani i łatwy do przygotowania w domu. Czas obrać koreańską trasę, wprowadzając do codziennej rutyny wodę ryżową. Jesteś gotowy?

Czy woda ryżowa jest dobra dla skóry??

Istnieje wiele powodów, dla których Koreańczycy ufają działaniu wody ryżowej na skórę. Ryż to bogate w składniki odżywcze ziarno oraz źródło kluczowych witamin i minerałów. Poprzez naparzanie ryżu w wodzie, te niezbędne elementy są wydobywane w postaci jasnobiałego płynu, zwanego wodą ryżową. Badania pokazują, że nakładanie wody ryżowej bezpośrednio na skórę może zmniejszyć oznaki starzenia, przebarwienia i nierówny koloryt skóry, ze względu na jej właściwości przeciwstarzeniowe i przeciwutleniające. (1) Wykazał nawet pozytywny wpływ na zmniejszenie infekcji skóry, takich jak trądzik, dzięki swoim środkom przeciwdrobnoustrojowym. (2)

Zaskakujący? Prawda? Cóż, to nie koniec! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o wszystkich jego zaletach dla skóry i twarzy.

Ważne zalety wody ryżowej dla skóry:

Przeprowadzono wiele badań nad skutecznością wody ryżowej dla skóry, a wyniki są zbyt piękne, by w to uwierzyć. Aby pomóc Ci je zrozumieć, zestawiliśmy kilka głównych zalet aplikacji wody ryżowej na skórę, popartych faktami opartymi na badaniach:

1. Woda ryżowa do starzenia:

Czy wiesz, że długotrwała ekspozycja na słońce może uszkodzić Twoją skórę z powodu promieniowania UV? Ten stan nazywa się fotostarzeniem i można mu zapobiec, stosując miejscowo wino ryżowe (sfermentowana woda ryżowa). (3) Cienka warstwa wody ryżowej może chronić skórę przed szkodliwymi promieniami i zmniejszać zmarszczki, suchość i niejednolity koloryt skóry. Środek o nazwie Pitera obecny w sfermentowanej wodzie ryżowej może przyspieszyć tworzenie kolagenu i regenerację komórek, aby odsłonić młodszą, bardziej napiętą skórę!

2. Woda ryżowa do rozjaśniania skóry:

Chociaż nie ma naukowych dowodów na właściwości rozjaśniające skórę wody ryżowej, wiele eksperymentów wykazało wyraźnie wyraźną twarz po regularnym stosowaniu tego płynu. Eksperci są zdania, że ​​może to być spowodowane obecnością związków fenolowych, które działają jako przeciwutleniacze. Walczą z wolnymi rodnikami, które powodują uszkodzenia komórek i pobudzają wzrost nowych komórek, odsłaniając wyraźnie jaśniejszą i promienną skórę. (4)

3. Woda ryżowa na trądzik różowaty:

Jak wynika z niektórych badań, gotowana woda ryżowa i namoczona woda ryżowa zawierają wyższy procent cynku i selenu. (5) Te minerały są silnymi środkami przeciwdrobnoustrojowymi, które mogą zwalczać bakterie wywołujące infekcje, które prowadzą do trądziku i wyprysków. Oprócz tego skrobia obecna w tym płynie działa przeciwzapalnie na skórę, zmniejszając stan zapalny skóry wywołany przez drobnoustroje.

4. Woda ryżowa do pigmentacji, ciemne plamy:

Pigmentacja jest wynikiem nadmiaru złogów melaniny w określonym obszarze. Zwykle pojawia się na twarzy, z powodu bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne. Inne czynniki, takie jak wiek i przyjmowane leki, również mogą przyczyniać się do tego problemu. Woda ryżowa może być doskonałym lekarstwem na przebarwienia i przebarwienia, ponieważ zawiera pewne aminokwasy, które wykazują właściwości antymelanogenne. (6)

5. Woda ryżowa do otwartych porów:

Jednym z najbardziej irytujących problemów skórnych są rozszerzone pory. Na szczęście sfermentowana woda ryżowa też poradzi sobie z tym problemem! Nałożenie warstwy tego płynu na skórę może zmniejszyć pory i stworzyć równą powierzchnię. Może nawet napinać skórę twarzy dzięki zawartości witamin takich jak B1 i E. Z czasem można zauważyć gładkie, porcelanowe wykończenie twarzy.

6. Woda ryżowa dla skóry tłustej:

Skóra tłusta jest spowodowana nadmierną produkcją sebum na twarzy. Nadaje nie tylko tłusty wygląd, ale także przyciąga zanieczyszczenia i zarazki. Jednym ze sposobów na zwalczenie tego problemu jest użycie wody ryżowej. Będąc naturalnym środkiem myjącym, woda ryżowa może delikatnie usuwać niechciane olejki i brud z powierzchni skóry oraz ją matować.

7. Woda ryżowa dla suchej skóry:

Traktuj suchą skórę za pomocą wody ryżowej. Stosowanie go na skórze może uzupełnić poziom wody i natychmiast ją nawilżyć. Ponadto stosowanie produktów SLS może mieć szkodliwy wpływ na skórę, jak pęknięcia, suchość i łuszczenie. W takich przypadkach kąpiel w wodzie ryżowej z kilkoma kroplami oleju może działać jak bariera ochronna dla skóry i minimalizować utratę wody. (7)

8. Woda ryżowa dla skóry wrażliwej:

Najlepszą częścią korzystania z wody ryżowej jest jej przydatność dla wrażliwych rodzajów skóry! Właściwości przeciwzapalne tego środka mogą działać uspokajająco na skórę z wysypką, zapaleniem skóry i innymi problemami ze swędzeniem. (8) Można go stosować na twarz lub całe ciało, biorąc kąpiel w wodzie ze sfermentowanego ryżu.

Różne rodzaje wody ryżowej i metody przygotowania:

Wodę ryżową można przygotować na trzy sposoby – moczenie, gotowanie i fermentację. Każda metoda daje inną jakość płynu pod względem poziomu składników odżywczych i celu aplikacji. Poznajmy szczegółowo przepisy:

– Woda z namoczonego ryżu – Woda gotowana z ryżu – Woda ze sfermentowanego ryżu –

1. Woda z nasączonego ryżu:

Moczenie to najprostsza metoda przygotowania wody ryżowej. Wszystko, co musisz zrobić, to namoczyć surowy ryż w czystej wodzie i pozwolić na napar. Możesz użyć różnych odmian ryżu, takich jak brązowy, biały, jaśminowy itp., z których najbardziej skuteczna jest woda z brązowego ryżu. Oto przepis:

Składniki:

 • Ryż surowy – ½ szklanki.
 • Woda (3 kubki.
 • Czysta miska – 1.

Metoda przygotowania:

 • Dokładnie umyj surowy ryż, aby usunąć niechciane cząstki.
 • Weź czystą miskę i namocz ziarna ryżu w wymaganej ilości wody.
 • Pozostaw na 30 minut.
 • Odcedź płyn do użycia.

2. Gotowana woda ryżowa:

Inną metodą przygotowania wody ryżowej jest gotowanie ziaren ryżu w wodzie. W przeciwieństwie do namoczonej wody ryżowej, płyn wyekstrahowany tym przepisem ma gęstszą konsystencję i mętnobiały kolor. Gotowanie pomaga w uwolnieniu skrobi z ryżu, co jest bardzo korzystne w przypadku stanów zapalnych skóry. Poniżej przepis.

Składniki:

 • Ryż surowy – ½ szklanki.
 • Woda – 1 szklanka.

Metoda przygotowania:

 • Ryż opłukać wodą i przenieść do czystego naczynia.
 • Teraz dodaj podwójną ilość wody.
 • Gotuj, aż płyn zmieni kolor na biały.
 • Oddziel ugotowaną wodę ryżową do dalszego użycia.

3. Sfermentowana woda ryżowa:

Wielu ekspertów uważa, że ​​sfermentowana woda ryżowa zapewnia najwyższy poziom korzyści dla Twojej skóry. Zawiera więcej przeciwutleniaczy i środków przeciwzapalnych, które zwalczają uszkodzenia komórek i inne problemy. Jest to również tradycyjnie zaakceptowana metoda przez starożytnych Chińczyków. Oto jak to zrobić w domu:

Składniki:

 • Ryż surowy – ½ szklanki.
 • Woda (3 kubki.
 • Czysta miska – 1.

Metoda przygotowania:

 • W czystej misce dodaj ryż i wodę.
 • Moczyć ziarna przez 30 minut.
 • Odcedź wodę w pojemniku.
 • Przechowuj w zamkniętym pomieszczeniu przez 2 dni do fermentacji.
 • Odcedź sfermentowaną wodę do użycia.

Środki do pielęgnacji skóry z wodą ryżową:

Na pewno zauważyłeś już popularność wody ryżowej w wielu markowych kosmetykach i produktach do pielęgnacji skóry. Chociaż głównym składnikiem tych produktów jest woda ryżowa, istnieje również bogata mieszanka chemikaliów i dodatków, które mogą zaszkodzić Twojej skórze. Poza tym są one wyceniane bardzo wysoko i dla wielu z nas są poza zasięgiem. Dobrą wiadomością jest to, że możesz przygotować własne produkty z wodą ryżową w domu, wykonując te czynności.

– Tonik z wodą ryżową – Serum z wodą ryżową – Woda ryżowa do mycia twarzy – Maska z wodą ryżową –

1. Tonik do wody ryżowej:

Tonik z wodą ryżową to wspaniały produkt do codziennej pielęgnacji skóry. Równoważy naturalny poziom pH skóry, zapewniając czystą i czystą skórę. Stosowanie go po oczyszczeniu twarzy może zmniejszyć pory i wygładzić powierzchnię skóry. To nie wszystko! Może nawet działać jako warstwa ochronna, chroniąca skórę przed słońcem i szkodliwym działaniem środowiska. Oto jak możesz zrobić to w domu:

Składniki:

 • Ryż – ½ szklanki.
 • Woda (3 kubki.
 • Butelka z rozpylaczem.

Wskazówki:

 • Przygotuj wodę ryżową, mocząc umyty ryż w wodzie.
 • Po 30 minutach odcedź płyn.
 • Przenieś go do butelki z rozpylaczem.
 • Pozostaw w lodówce na kilka godzin.
 • Aby użyć, wystarczy spryskać wodą czystą, suchą twarz.
 • Pozostaw do wyschnięcia na powietrzu i używaj dwa razy dziennie, aby uzyskać najlepsze wyniki.

2. Serum ze sfermentowanego ryżu:

Ta odżywcza esencja składa się z mieszanki sfermentowanej wody ryżowej i olejków eterycznych. Regularne stosowanie go może nawilżyć skórę i nadać jej naturalny blask. Może być stosowany jako krem ​​nawilżający, balsam nawilżający lub jako krem ​​na noc do głębokiej odbudowy i naprawy komórek. Przyjrzyjmy się szybko, jak to zrobić:

Składniki:

 • Sfermentowana woda ryżowa – 1 szklanka.
 • Butelka z rozpylaczem.
 • Kilka kropli olejków eterycznych – geranium/róża itp.,

Wskazówki:

 • Najpierw przygotuj sfermentowaną wodę według powyższego przepisu.
 • Przenieś go do butelki z rozpylaczem i dodaj kilka kropli olejków eterycznych.
 • Dobrze wstrząśnij i przechowuj roztwór w lodówce.
 • Używaj go jak toniku lub sprayu nawilżającego po oczyszczeniu skóry.
 • Nadmiar roztworu wytrzyj wacikiem.

Notatka: Przed każdym użyciem wstrząśnij butelką, aby rozprowadzić olejki dla lepszych rezultatów. Upewnij się również, że olejki eteryczne pasują do Twojej skóry.

3. Mycie twarzy wodą ryżową:

Jeśli uważasz, że mydła i inne środki czyszczące z drogerii są zbyt silne dla skóry, wypróbuj to mydło do twarzy z wodą ryżową. Jest to łagodny środek myjący, który może być stosowany również przez wrażliwe typy skóry. Wraz z usuwaniem zanieczyszczeń z porów skóry zmniejsza również suchość, wypryski i uszkodzenia. Czytaj dalej, aby poznać przepis:

Składniki:

 • Ryż surowy – ½ szklanki.
 • Woda – 2 filiżanki.
 • Szklany słoik – 1.

Wskazówki:

 • Ekstraktuj wodę ryżową, stosując metody moczenia, gotowania lub fermentacji.
 • Teraz przechowuj płyn w szklanym pojemniku.

Aby umyć twarz:

 • Użyj wacika i zanurz go w wodzie ryżowej.
 • Oczyść twarz okrężnymi ruchami, aby usunąć ślady makijażu, oleju i brudu.
 • Możesz również spryskać twarz wodą i masować przez 1-2 minuty. Powtórzyć w razie potrzeby.

Do mycia ciała:

 • Do wiadra z wodą dodaj 1 szklankę sfermentowanej wody ryżowej.
 • Dodaj kilka kropli olejków eterycznych do kąpieli dla nawilżenia i relaksu.
 • Namocz ciało w wannie z wodą lub wylej na ciało i wykąp się normalnie.

4. Maseczka do twarzy ze sfermentowanego ryżu:

Ta maska ​​na twarz może odwrócić oznaki starzenia i nadać młodzieńczy wygląd. Zapewnia głębokie nawilżenie w celu zmniejszenia zmarszczek, drobnych linii lub plam oraz innych widocznych oznak starzenia. Wraz z tym maska ​​pomaga również zrelaksować się i cieszyć się doznaniami podobnymi do spa w domu. Dzięki zaledwie dwóm składnikom jesteś na dobrej drodze, aby odkryć nigdy wcześniej nie widzianą skórę!

Składniki:

 • Woda ze sfermentowanego ryżu.
 • Gruba bibułka lub maska ​​w zwykłym arkuszu.

Wskazówki:

 • Namocz chusteczkę lub suchą maseczkę w sfermentowanej wodzie ryżowej.
 • Pozwól, aby materiał całkowicie wchłonął roztwór.
 • Teraz umieść go równomiernie na czystej, suchej twarzy.
 • Pozostaw na 20 minut.
 • Powoli zdejmij go z twarzy i pozwól mu wyschnąć naturalnie.

Czy woda ryżowa ma jakiekolwiek skutki uboczne na skórze??

Woda ryżowa jest prawdopodobnie jednym z rzadkich składników, które są w dużej mierze wolne od skutków ubocznych. Pasuje do każdego rodzaju i kondycji skóry. Nawet dojrzała woda ryżowa lub wino ryżowe nie uszkadzają skóry, a to z kolei zapewnia wiele korzyści. Nie zaleca się jednak używania wody ryżowej przechowywanej dłużej niż 5 dni, ponieważ może ona zjełczać i być nieskuteczna.

Mamy nadzieję, że ten artykuł otworzył oczy na znaczenie używania wody ryżowej dla skóry. Nawet międzynarodowe marki gadają o tym składniku, na rynku nie brakuje gotowych produktów z wodą ryżową. Chociaż trwają dłużej i oszczędzają mnóstwo czasu i wysiłku, związana z nimi wysoka cena sprawia, że ​​zastanawiamy się, czy domowe rzeczy są lepsze! Czemu? Możesz sprawić, że będą świeże, używając codziennych składników i cieszyć się efektami podobnymi do K-beauty w domu!

Możesz także przeczytać:

 • 20 najlepszych domowych środków do usuwania opalenizny!
 • 9 najlepszych domowych porad kosmetycznych dla skóry tłustej
 • 15 skutecznych domowych środków, aby natychmiast uzyskać zdrową, promienną skórę!