Istnieją różne obszary leśne, które rząd Indii przekształcił w parki dzikiego życia, aby można było zachować naturalne siedliska. Wiele z nich znajduje się wzdłuż jeziora Chilka w Odhisie lub w Ghatach Zachodnich. Wiele z nich znajduje się również u podnóża Himalajów. Ze względu na wzrost wylesiania i kilka fabryk wyrzucających swoje odpady do wód, spowodowało to wzrost zanieczyszczenia wody. Doprowadziło to do spadku liczebności zwierząt wodnych i płazów. Kilka rodzajów odmian gadów i ptaków również stopniowo się zmniejszało. Dlatego wiele z nich wyginęło, a znaleziono je w obfitości, a niektóre gatunki są obecnie zagrożone.

Lista popularnych parków narodowych w Indiach:

Poniżej znajduje się 15 najbardziej popularnych parków narodowych w Indiach.

1. Park Narodowy Betla:

parki narodowe w indiach

To jest w stanie Bihar. To tutaj można znaleźć dziki, hieny, jelenie i słonie. Na przyległych terenach znajdują się świeże jeziora. Jednak ten obszar zawiera naksality i dlatego należy zachować ostrożność. Są też sambhary, które można tu spotkać i tygrysy.

2. Rezerwat Narodowy Panna:

parki narodowe w indiach2

Jest to popularne ze względu na naturalny klimat tropikalny, który jest naturalnym siedliskiem wielu zagrożonych gatunków. To jest w Madhya Pradesh. Jest tu również duża liczba hien i Królewskich Tygrysów Bengalskich. Można tu również zobaczyć lamparty i dole. Tutaj też można zobaczyć słonie.

3. Park Narodowy Kanha:

parki narodowe w indiach3

Jest to popularne miejsce dla barasingha, a także jelenia bagiennego. Jest tu też sporo popularnych jezior słodkowodnych.

4. Park Narodowy Madhav:

parki narodowe w indiach4

To jest w Madhya Pradesh i jest popularne ze względu na krokodyle. Jest bujna zieleń, a także jezioro zwane Sakhya Sagar.

5. Park Narodowy Kaziranga:

parki narodowe w indiach5

To jest w Golaghat w stanie Assam i jest bardzo popularnym miejscem dla zwierząt w ich naturalnym środowisku. Istnieje również wiele odmian ptaków, które można tu zobaczyć. Powszechne są również kolorowe żaby. Jest to naturalne siedlisko nosorożców rogatych, a na jeziorach i przyległych terenach można zobaczyć jelenia bagiennego.

6. Park Dzikiej Przyrody Periyar:

parki narodowe w indiach6

Jest to popularne w przypadku jeziora zwanego Periyar. Można tu zobaczyć różne zwierzęta. Popularne są gady, takie jak Krait, ptaki, takie jak Dzięcioł, a także występujące tutaj gaury. Widać tu również kilka tygrysów, a miejsce ma bujną zieleń i scenerię jeziora.

7. Rezerwat dzikiej przyrody Peppara:

parki narodowe w indiach7

Znajduje się na obszarze rzeki Karamana w zlewni Thiruvananthapuram. Popularnie spotyka się tu makaka z lwim ogonem, złotego Langura i słonia. W pobliżu jezior można spotkać kilka gatunków latających i płazów.

8. Sanktuarium Dzikiego Życia Bandipur:

parki narodowe w indiach8

Jest to bujna zieleń, która znajduje się kilka kilometrów od miasta Mysore. Jest to popularne ze względu na różnorodność płazów, a także gatunków ptaków, które można tu znaleźć. Dość pospolitych jest tu kilka odmian papug i ar. Można też znaleźć wróble i przepiórki.

9. Rezerwat Narodowy Bandhavgarh:

parki narodowe w indiach9

Jest to bardzo popularne miejsce na jeziora i kilka jeleni bagiennych. Tutaj też można zobaczyć różne ary i papugi. Występuje tu również sporo gatunków płazów i gadów.

10. Park Narodowy Gir:

parki narodowe w indiach10

Jest to popularne miejsce, w którym można znaleźć wiele odmian zwierząt i ptaków, takich jak lwy azjatyckie. To jest w Gujarat i jest bardzo popularne wraz z bujną zielenią i świeżymi jeziorami, w których można zobaczyć kilka ptaków.

11. Park Narodowy Manas:

parki narodowe w indiach11

To bardzo popularny rezerwat tygrysów. Znajduje się na granicy z Nepalem i jest dość popularny ze względu na różne gatunki ptaków i gadów, inne niż pumy i gepardy. Jest też bujna zieleń i sąsiednie jeziora słodkowodne, w których można spotkać kolorowe gatunki płazów. Tu też można zobaczyć Złoty Langur.

12. Park Narodowy Balpakram:

parki narodowe w indiach12

To miejsce, w którym lis rudy i inne odmiany pand można znaleźć w swoich naturalnych siedliskach. W bujnych, zielonych lasach i jeziorach można również zobaczyć wiele gatunków ptaków. Popularnie uprawia się tu popularne zioło o nazwie „Dikges”. To bardzo popularna atrakcja w Meghalaya.

13. Rezerwat ptaków Keoladeo:

parki narodowe w indiach13

To bardzo popularne miejsce w Radżastanie. Można tu zobaczyć kilka odmian zagrożonych gatunków z rodziny ptaków. Można tu również zobaczyć słynne flamingi i Przepiórki. Można tu również znaleźć kilka odmian ptaków himalajskich. Istnieją inne miejsca, takie jak pustynia Thar i często spotykane są różne gady, takie jak krait i inne płazy. Są też inne atrakcje bujnej zieleni oraz kilka rodzajów płazów i gadów, które można spotkać na przyległych terenach potoków słodkowodnych i innych jezior.

14. Rezerwat Dzikiego Życia Nokrek:

parki narodowe w indiach14

Znajduje się na wzgórzach Garo w Meghalaya. Jest to również miejsce bioróżnorodności dla różnych zagrożonych gatunków zwierząt i ptaków, takich jak Czerwona Panda i stada słoni. Można tu również zobaczyć wiele rzadkich storczyków, a także gatunki cytrusów indica. Można tu również spotkać kilka rodzajów płazów i gadów. Widać też różne odmiany drzew i roślin oraz gatunki ptaków.

15. Similipal Park Narodowy:

parki narodowe w indiach15

Jest to obszar leśny, który jest naturalnym siedliskiem różnych zwierząt i gatunków ptaków, takich jak żubry, gaury, słonie, tygrysy, a nawet jelenie. Można tu również zobaczyć pawie. Jest to bardzo popularne miejsce w Odhisie, a w przyległych obszarach znajduje się również jezioro Chilka wraz ze słodkowodnymi jeziorami i inną naturalną zielenią.