Bihar jest synonimem wielu rzeczy, z których najważniejszą są parki. Przesiąknięty historycznym znaczeniem, dwunasty co do wielkości stan Indii jest dumnym gospodarzem zaskakujących 21 rezerwatów przyrody. Ten stan ma również 2 parki narodowe.

Tak więc Bihar jest pełen bujnej zieleni, która jest problemem we wszystkich klimatach tropikalnych. Rezerwaty przyrody Bihar są idealnym miejscem lęgowym wielu unikalnych gatunków flory i fauny. Zapewniają również bardzo dobre zaplecze medyczne, które zapewniają, że konserwowane zwierzęta są również dobrze monitorowane i wspierane medycznie.

Sanktuaria są domami dla zwierząt, takich jak:

• Tygrysy,

• Niedźwiedzie leniwce,

• Dzikie psy,

• sambharowie,

• Nilgai,

• Wilki,

• lamparty,

• hieny,

• pawie,

• Pythony,

• nosorożce jednorogie,

• żubry indyjskie i wiele innych.

Oto niektóre z najbardziej znanych sanktuariów i parków w Bihar:

Rezerwat Tygrysów Palamau:

parki w bihar

Rezerwat Palamau to rozkosz dla każdego botanika. Dzięki bogatej roślinności jest to miejsce, w którym występuje mnóstwo rzadkich gatunków roślin. Drzewa takie jak Sal, Pala, Mahua i Bamboo towarzyszą mniejszym kopcom Murhu, Gulgul, Hulk i Netarhat. Znakomity wodospad Mirchaiya położony wraz z wodospadami Garu, Suga Bandh z pewnością zahipnotyzuje Cię swoim eterycznym pięknem. Piękno tego miejsca od dawna fascynuje wielu pisarzy, którzy wychwalają zapierającą dech w piersiach magię, którą tworzą smugi promieni słonecznych, które przenikają przez gęste lasy.

Park Narodowy Valmiki:

parki-w-bihar-valmiki-park-narodowy

W tym parku narodowym odrestaurowano dom Maharishiego Valmiki, mędrca i kompozytora epickiej Ramajany. Jest to lekcja pokuty o tym, jak złodziej zamienił się w mędrca i zapisał historie Pana. Każdy, kto odwiedza to miejsce, cieszy się ciszą i spokojem, które zabierają go daleko od stresu miejskiego życia?.

Rezerwat dzikiej przyrody Rajgir:

parki-w-bihar-rajgir-sanktuarium-przyrody

Zbudowany na malowniczej działce o powierzchni około 34 kilometrów kwadratowych, Rajgir Wildlife Sanctuary jest obdarzony pomyślną obecnością hamaków, które mają swoje korzenie w znakomitej erze buddystów i dżinistów na jej obrzeżach. To miejsce jest podobne do większości buddyjskich sanktuariów i ma charakterystyczny spokój, którego należy doświadczyć osobiście.

Rezerwat Przyrody Hazaribagh:

parki-w-bihar-hazaribagh-sanktuarium-przyrody

Położony w pagórkowatym terenie Biharu i obejmujący ponad 184 km2 z gęstymi lasami tropikalnymi i trawiastymi łąkami, znajduje się bardzo znane Sanktuarium Dzikiego Życia Hazaribagh. Jest domem dla bogatej bioróżnorodnej fauny i jest bardzo poszukiwanym miejscem turystycznym w Bihar. Najlepszy czas to początek wiosny, kiedy las ożywa odrobiną tęczowych kolorów. Dzięki licznym wieżom obserwacyjnym znajdującym się w parku turyści i miłośnicy dzikiej przyrody mogą bliżej przyjrzeć się zwierzętom.

Rezerwat ptaków Udhwa Lake:

parki-w-bihar-udhwa-jezioro-ptasi-sanktuarium

Składa się z dwóch przepysznych jezior Pataura i Berhale i obejmuje blisko 565 kilometrów, to piękne Rezerwat Ptaków. Każde z jezior zajmuje rozległy obszar, tj. odpowiednio Pataura 155 ha i Berhale 410 ha. Umieszczony w odległości rzutu kamieniem od świętego strumyka Ganga dodaje przyjemnego duchowego dotyku. Najlepiej odwiedzić to miejsce zimą, kiedy to sanktuarium gromadzą się ptaki wędrowne. To rzeczywiście fantazja miłośnika ptaków.

Urzędnicy Lasu Bihar zapewniają, że nie ma żadnych działań kłusowniczych, a wszelkie takie egzekwowanie prawa jest surowo karane.

Park wodny Funtasia Island Patna:

parki-w-biharze-funtasia-water-park-patna

Pierwszy i jedyny park wodny w Bihar to szaleństwo zarówno wśród młodzieży, jak i dzieci. Otwarte od czwartku do wtorku, zamknięte w środy. Ten park był długo oczekiwany przez mieszkańców i jest główną atrakcją Patny. Odwiedź go, aby uciec przed tropikalnym upałem, który latem jest synonimem Bihar. To na pewno podniesie ci na duchu.

Czy lubisz te niesamowite sanktuaria i parki w Bihar? proszę zostaw swój komentarz poniżej.