Piękno tego stanu nie ma sobie równych nigdzie indziej. Tworzył wielkich poetów nawet z najbardziej przerażających ludzi. Oto lista pięknych parków i ogrodów Dżammu i Kaszmiru.

Znane i piękne parki w Dżammu & Kaszmir ze zdjęciami:

1. Park Narodowy Dachigam:

Położony 22 km od letniej stolicy Srinagar park ten wywodzi swoją nazwę od dziesięciu wiosek, które zostały przesunięte, aby stworzyć ten park. Ze względu na duże zróżnicowanie wysokości w tym parku istnieje bardzo wyraźne rozgraniczenie między łagodnie opadającymi łąkami a ostrymi skalistymi klifami. Część znajdująca się poza linią drzew ma niepowtarzalne, jałowe piękno, które jest rozkoszą dla zmysłów.

Parki Parku Narodowego Dachigam w Dżammu i Kaszmirze

Głównym gatunkiem zwierząt, z którego najbardziej słynie Dachigam, jest Hangul, czyli Kaszmirski Jeleń. Obserwatorzy ptaków mogą podziwiać różnorodne gatunki ptaków, takie jak: wróbel cynamonowy, sówka karłowata, pliszka, gil pomarańczowy i sroka czerwonodziobna, aby wymienić tylko kilka.

2. Park Narodowy Hemis High Altitude:

Znajduje się w Ladakh i jest największym zgłoszonym obszarem chronionym w Indiach i drugim co do wielkości ciągłym obszarem chronionym. Będąc największym parkiem narodowym w Azji Południowej, jest domem dla wielu zagrożonych ssaków, w tym pantery śnieżnej. W parku znajduje się również 400-letni klasztor Hemis. Punkt orientacyjny na historycznym jedwabnym szlaku do Chin, ten park to zapierająca dech w piersiach walka podczas festiwalu Hemis Tsechu.

Park Narodowy Hemis High Altitude

Jest to jedyne schronienie, w którym żyją Shapu, niedźwiedź brunatny, lis rudy i transhimalajskie ptaki drapieżne. Jest to część zimnego obszaru pustynnego bez dróg dojazdowych. To dobre miejsce trekkingowe i raj dla obserwatorów ptaków.

3. Kisztwarski Park Narodowy:

Park Narodowy Kisztwar

Park Narodowy znajduje się tuż nad miastem Kishtwar na nierównym i stromym terenie, który jest domem dla różnych wypasających się plemion koczowniczych. Klimat jest przyjemny przez cały rok, ze sporadycznymi opadami śniegu w grudniu i styczniu. Bogaty w roślinność obszar ten ma drzewa, takie jak jodła srebrna, świerk, cedr, deodar, kasztanowiec, orzech, klon, topola, leszczyna i sosna niebieska, aby wymienić tylko kilka. Odgrywa również naturalne środowisko dla himalajskiego Snowcock.

4. Park Narodowy Salim Ali:

Park Narodowy Salim Ali

Nazywany również Parkiem Narodowym City Forest znajduje się w Srinagarze, aby upamiętnić słynnego indyjskiego ornitologa Salima Ali. W nowym tysiącleciu został przekształcony w pole golfowe Royal Springs. Park jest domem dla jelenia piżmowego i co najmniej 70 gatunków ptaków, w tym gołębia obrączkowego, muchołówki rajskiej i monala himalajskiego.

5. Ogród Shalimar:

Ogród Shalimar

Cesarz Jehangir zbudował ten ozdobny ogród dla Nur Jahana. Najbardziej atrakcyjnym obszarem są cztery tarasy wybudowane przy ogrodzie. Czwarty najlepszy był zarezerwowany dla rodziny królewskiej, aby raczyć się świeżymi kwiatami lata i jesieni.

6. Chashma Shahi:

Chashma Shahi

Shah Jahan założył Royal Spring Garden, znany jako najlepsza trawienna woda mineralna. Jest to również usiane tarasami, w których znajdują się jedne z najlepszych kwiatów ozdobionych wysokimi drzewami Chinar. To bardzo romantyczne miejsce, które jest naprawdę surrealistycznym doświadczeniem. Znajduje się tam również ogród Tulip Indira Gandhi Memorial Tulip, który jest niebiańskim widokiem na linie tulipanów w pełnym rozkwicie. Jest to zatem największy ogród tulipanów w Azji.

7. Ogród Nishat:

Ogród Nishat

Kolejny mogolski ogród położony na tle słynnych wzgórz Dal Lake i Zabarwan. To oferuje majestatyczny widok na jezioro Dal. Flota Shikara i długi spacer po Ogrodzie orzeźwia zmysły.

8. Park Wiosenny Verinag:

Park Wiosenny Verinag

Jest to pierwszy turystyczny punkt Doliny Kaszmiru podczas podróży z Dżammu. Główną atrakcją, położoną w dzielnicy Anantnag, jest źródło Verinag. Ośmiokątna kamienna niecka i otaczająca ją arkada zostały zbudowane przez cesarza Jahangira w 1620 r. n.e. Później jego syn Shah Jahan założył piękny ogród. Źródło to nigdy nie wysycha ani nie przelewa się i uważa się, że jest głównym źródłem rzeki Jhelum. Jest to zabytek o znaczeniu krajowym, ogłoszony przez Archeological Survey of India.