Piękne, soczyście zielone wzgórza i zawsze spokojne, łagodnie płynące rzeki Himachal Pradesh są również dumnym gospodarzem wielu rezerwatów dzikiej przyrody. Parki narodowe w Himachal Pradesh mają wiele do zaoferowania. Dla wszystkich tych entuzjastów, oto jeszcze jeden powód, aby wybrać się w Himalaje. Himalaje zostały wpisane na listę „wyjątkowego naturalnego piękna i ochrony różnorodności biologicznej” przez UNESCO w 2014 roku. Lasy Himachal oferują wspaniały widok, aby zobaczyć nieskrępowaną i dziką stronę zwierząt, pozostawiając w ten sposób najbardziej ekscytujące wrażenia. Miejsce to zawsze było interesujące dla wszystkich miłośników trekkingu i przygód, aby doświadczyć surowej strony indyjskich zwierząt, które tam mieszka. Rzuć okiem na niektóre rezerwaty dzikiej przyrody w Himachal Pradesh, które musisz od razu uwzględnić na swojej liście.

Rezerwaty dzikiej przyrody i parki narodowe w Himachal Pradesh

Odkrywanie dzikiej przyrody to zupełnie nowy poziom przygody. Dla tych z Was, którzy chcą zobaczyć egzotyczne zwierzęta podczas wędrówki lub wizyty w Himachal, tutaj wymieniliśmy 3 najciekawsze parki miejsca, którego na pewno nie można przegapić.

1. Wielki Himalajski Park Narodowy:

Park Narodowy Wielkich Himalajów położony jest 75 km od Kullu. Jest uznawany za jeden z najlepszych parków narodowych w Indiach i jest domem dla ponad 375 gatunków fauny i około 31 gatunków ssaków oraz 180 ptaków. Najczęściej spotykanymi zwierzętami są himalajskie sępy płowe, orzeł, himalajski niedźwiedź brunatny, pantera śnieżna, niebieska owca, tahr himalajski, jeleń piżmowy. Mieszka tu również ponad 15 000 mieszkańców, w tym około 160 wsi, które leżą tu w otulinie i zależą od zasobów naturalnych parku. Park jest dostępny tylko przez trekking i ma cztery główne wejścia, Gushaini jest głównym wejściem, a Barshaini jest preferowanym punktem trekkingowym, aby uzyskać dostęp do parku. Najlepszym sposobem na cieszenie się całą podróżą jest trekking.

Kiedy powinieneś odwiedzić: Najlepszy czas to kwiecień-czerwiec i wrzesień-październik. Unikaj czasu monsunowego. Park pobiera 50 INR dla Indian i 200 dla obcokrajowców.

Jak zdobyć: Najlepszym sposobem na dotarcie do celu jest trekking. Zacznij od Barshaini i wędruj do doliny Pin Parvati.

2. Park Narodowy Doliny Pinów:

Ten park narodowy znajduje się około 250 km od Shimla. Znajduje się w dzielnicy Spiti i jest to prawdopodobnie najpiękniejszy trekking w stanie Himachal. Rozciąga się na ponad 1150 stóp kwadratowych, a jego wysokość waha się od 3500 mw pobliżu Ka Dogri do 6000 m w najwyższym punkcie. Pomimo dużej wysokości w parku wciąż znajduje się około 400 gatunków roślin, w tym zioła lecznicze i przyprawy. Jest tam również szczupak, kogut śnieżny, sęp brodaty, lis rudy, kuna, koziorożec syberyjski itp. Jest otwarty od 6:00 do 18:00. codziennie.

Kiedy powinieneś odwiedzić: Od lipca do października to najlepszy czas na wizytę w parku.

Jak zdobyć:Najbliższą miejscowością do parku jest Kaza, która posiada również bazę noclegową dla turystów. Do Kazy można dojechać z lotniska Bhuntar i dojechać autobusem na miejsce. Joginder Nagar to najbliższa stacja kolejowa, około 350 km od hotelu?.

3. Rezerwat przyrody Kalatop Khajjiar:

To sanktuarium znajduje się w dzielnicy Chamba, a jego wysokość waha się od 3910 do 9164 stóp. Często jest to popularna lokalizacja w Dalhousie. W parku znajduje się gęsty las dębowy, deodar i sosna niebieska. Ma również szczekający góral, lampart, niedźwiedź, szakal, czarna kuna himalajska i serow to tylko niektóre z powszechnie spotykanych zwierząt. Sójka zwyczajna, drozd skalny z kasztanowca, białoskrzydły czarny ptak itp. To tylko niektóre z gatunków ptaków, które znajdziesz tutaj.

Kiedy powinieneś odwiedzić: Od marca do maja i od września do listopada to najlepszy czas na wizytę w sanktuarium.

Jak zdobyć: Rezerwat dzikiej przyrody znajduje się tylko 10 km od Dalhousie, więc znajdziesz tu wiele lokalnych autobusów, które zabiorą Cię tutaj. Można również wynająć taksówkę. Pathankot to najbliższa stacja kolejowa do lotniska Dalhousie i Gaggal w Kangra jest najbliższe lotnisko, około 13kms.

Co robić i czego nie robić podczas wizyty w parkach narodowych w Himachal Pradesh:

Sprawdź te dodatkowe wskazówki, aby dowiedzieć się, co powinieneś robić i czego unikać w parkach narodowych i strefach dzikiej przyrody:

  • Zawsze upewnij się, że jesteś dobrze poinformowany o tym miejscu, rozmawiając z Leśnym Strażnikiem
  • Odwiedź centrum dla zwiedzających, aby dowiedzieć się, jakich miejsc w parku narodowym należy unikać, aby zapobiec niebezpieczeństwu.
  • Zawsze planuj swoją podróż z wyprzedzeniem, aby uniknąć nieszczęść
  • Nigdy nie ignoruj ​​znaków ostrzegawczych
  • Nie mieszaj się ze zwierzętami i trzymaj się od nich w bezpiecznej odległości
  • Nigdy nie karm zwierząt ani nie zbliżaj się do nich zbyt blisko
  • Uważaj na zwierzęta, takie jak niedźwiedzie, które mogą wyczuć jedzenie
  • Zawsze miej przy sobie odpowiednie zapasy, takie jak leki
  • Nie pal i nie zostawiaj bez nadzoru pożarów w strefach parków narodowych

Jeśli uważasz, że Himalaje to tylko trekking i zwiedzanie, zwiedzanie parków narodowych zmieni Twoje zdanie. Przygotuj się na eksplorację nieokiełznanych i wolnych uduchowionych zwierząt. Uważaj i upewnij się, że zawsze idziesz w gang. Pamiętaj, aby bezpieczeństwo było na pierwszym miejscu!