Rak piersi nie jest pojedynczą chorobą, ale rozwija się w różnych stadiach iw różnym tempie. Jest to rodzaj nowotworu, który może rozprzestrzenić się na różne części naszego ciała, uszkadzając cały system. Zabiegi często podejmuje się nie po to, aby zmniejszyć jego wpływ, a raczej zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia. Ten problem może stać się niebezpieczny, a w niektórych przypadkach może również prowadzić do rozwoju pierwotnego raka piersi.

Rodzaje raka piersi1

Jakie są rodzaje raka piersi i narządy, które atakują:

Rak piersi może rozpocząć się w różnych obszarach, takich jak kanaliki, zraziki, a w niektórych skrajnych przypadkach tkanki pomiędzy tymi obszarami. Poniżej wymieniono różne rodzaje raka piersi.

1. Rak rurkowy piersi:

Jest to najczęstszy rodzaj raka piersi, który zaczyna się w przewodzie mlecznym, a następnie powoli rozprzestrzenia się poza nim do zdrowych tkanek. Rak kanalikowy ma niewielki rozmiar i może mieć strukturę w kształcie rurki, a zatem nazywa się kanalikiem. Te rodzaje raka piersi stanowią około 8 do 27 procent wszystkich nowotworów piersi. W dzisiejszych czasach, dzięki zaawansowanym technologiom, ten typ raka piersi jest łatwo identyfikowany i leczony, zanim się zorientuje. Nawet badania wykazały, że średni wiek raka cewkowego wynosi około 50 lat. Ten rodzaj raka jest bardzo rzadki wśród mężczyzn.

2. Rak przewodowy in situ:

Jest to rak nieinwazyjny lub przedinwazyjny i jest to wczesny etap raka piersi. W tym typie nieprawidłowe komórki rakowe, które rozwinęły się w gruczołach mlecznych lub w wyściółce przewodu mlecznego pozostają całkowicie w swoim miejscu pochodzenia lub miejscu, ponieważ zdolność do rozprzestrzeniania się jeszcze się nie rozwinęła. Jeśli DCIS nie jest leczone, może stać się inwazyjne i może rozprzestrzenić się na otaczające tkanki piersi. Do tej pory badacze nie zidentyfikowali przypadków, w których stanie się on inwazyjny i w których jeszcze nie wierzą, że takie nowotwory mają dużą szansę stać się inwazyjnymi. Zaobserwowano, że co piąty stwierdzony przypadek okaże się rakiem przewodowym. Kobieta zdiagnozowana na tym etapie zwykle zostaje wyleczona.

3. Zapalny rak piersi:

Zapalny rak piersi jest najszybciej rozwijającym się typem raka piersi, stanowiącym około 1 do 4 procent wszystkich rodzajów raka piersi. Ten typ raka ma swoją nazwę, ponieważ osoba cierpiąca na to może odczuwać czerwony stan zapalny skóry piersi, a nawet może czuć się ciepła i delikatna w dotyku. Skóra może nawet wyglądać jak pestka skórki pomarańczowej. Inne skutki tego nowotworu to zaczerwienienie i obrzęk oraz blokowanie maleńkich kanałów w tkance piersi.

Te maleńkie kanały nazywane są kanałami limfatycznymi. Średni wiek diagnozy to 52 do 57 lat, w zależności od jakości życia. Badania wykazały również, że osoby z nadwagą są bardziej narażone na rozwój zapalnego raka piersi niż jakakolwiek inna postać. Jak każdy inny rak piersi, może to dotyczyć również mężczyzn, ale nie w takim stopniu, jak u kobiet. Dotknięte piersi stają się duże, a obszar staje się bardzo swędzący.

4. Śluzowy rak piersi:

Śluzówka, znana również jako koloid, jest rodzajem komórek raka piersi i jest tak nazywana, ponieważ można ją zobaczyć tylko pod mikroskopem. Bardzo powszechną cechą jest to, że podczas obserwacji można zauważyć śluzowe typy komórek raka piersi z innymi typami, np. inwazyjnymi. Około 2% wszystkich raków piersi odpowiada za śluzowe nowotwory piersi.

5. Męski rak piersi:

Jak wszyscy wiemy, rak piersi nie jest chorobą kobiecą, raczej mężczyzna może zmierzyć się z tym rakiem. Pomimo faktu, że rak piersi jest rzadkością wśród mężczyzn, oczekuje się, że wystąpi w mniej niż 1 proc. wszystkich problemów z rakiem piersi. Mężczyźni nie potrzebują piersi, aby zachorować na raka piersi. Każda osoba, mężczyzna czy kobieta, ma tkanki piersi. Dlatego czasami nawet mężczyźni rozwijają prawdziwą tkankę gruczołu piersiowego z powodu nieprawidłowego poziomu hormonów lub spożywania niektórych leków.

6. Rak zrazikowy in situ:

LCIS ​​to obszar o nieprawidłowym tempie wzrostu komórek, który zwiększa ryzyko zachorowania na inwazyjnego raka piersi. Zrazikowy zasadniczo oznacza rozwój nieprawidłowych komórek, które zaczynają rosnąć w gruczołach produkujących mleko, zrazikach i na końcach gruczołach piersiowych. Jest to rak in situ, co oznacza, że ​​pozostaje w miejscu, w którym się rozwija, powiedzmy, zraziku i nie rozprzestrzenia się na okoliczne obszary. Osoby, u których zdiagnozowano LCIS, zwykle mają więcej niż jeden dotknięty płatek.

Chociaż nazwa sugeruje, że jest to rak piersi, raczej rak wskazuje, że istnieje duże prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi w pewnym momencie w przyszłości. LCIS ​​diagnozuje się przed menopauzą, zwykle między 40 a 50 rokiem życia. Zaobserwowano, że prawie 10 procent kobiet, które już poszły na tę diagnozę, przeszło menopauzę. Jest to rzadki stan, a naukowcy nie wiedzą, ile osób faktycznie jest dotkniętych chorobą, ponieważ zwykle nie powoduje żadnych objawów.

7. Rak piersi podczas ciąży:

Kobieta w ciąży może również zachorować na raka piersi na tym etapie swojego życia. Przyczyną raka piersi nie jest ciąża iw tym czasie można się leczyć. Leczenie w tym czasie powoduje dodatkowe obciążenie i może być powodem do niepokoju o nienarodzone dziecko. Często staje się to traumatyczną i trudną sytuacją zarówno dla dziecka, jak i dla matki.

Kobiety w ciąży muszą upewnić się, że prawidłowo komunikują się ze swoim chirurgiem położnikiem i odpowiednio otrzymują leki. Obecnie dostępnych jest wiele opcji leczenia, aby wyleczyć ten typ raka piersi. Jeśli cierpisz na raka piersi na tym wrażliwym etapie swojego życia, musisz zachować szczególną ostrożność.

8. Choroba Pageta sutka:

Ten typ nowotworu zaczyna się w przewodach sutkowych, a następnie rozprzestrzenia się na skórę sutków i ostatecznie na otoczkę, ciemne obszary wokół brodawki. Jest rzadko spotykany i stanowi jeden procent różnych typów raka piersi. Powoduje to, że skóra brodawki sutkowej i otoczki wygląda na łuszczącą się, zaczerwienioną i pokrytą strupami, co często prowadzi do krwawienia. W tym czasie możesz nawet odczuwać swędzenie lub pieczenie.

9. Rak rdzeniasty piersi:

Rak rdzeniasty jest rzadką postacią raka piersi, która stanowi tylko 5% wszystkich typów raka piersi. Nazywa się rdzeniem, ponieważ kształt wzrostu tkanki reprezentuje narząd „Redulla Oblongata” w mózgu. Ten typ nowotworu występuje na ogół w pojedynczej piersi i ma mniej agresywny wzrost w porównaniu z innymi formami raka.

Rak rdzeniasty zaczyna się w przewodzie mlecznym piersi i stopniowo z niego wyrasta. Wiadomo, że ten rak zwykle dotyka kobiety w wieku 40-50 lat. Ponieważ nie rośnie szybko, jego rozprzestrzenianie się do węzłów chłonnych nie następuje bardzo szybko. To jest powód, dla którego ten typ raka jest łatwy w leczeniu w porównaniu z innymi typami raka piersi.

10. Phyllodes Guzy piersi:

Guzy Phyllodes to te, które rosną we wzorach przypominających liście, zwane „Phyllodes”. Guzy te są zwykle wykrywane u kobiet w wieku 40 lat, z częstym objawem guzka w piersi. Guzy phyllode są w większości łagodne i rzadko stają się złośliwe. Dzięki temu nadają się do usunięcia chirurgicznego.

Guzy phyllode można wykryć na bardzo wczesnym etapie, dzięki czemu leczenie można szybko zaproponować, zanim się rozprzestrzenią. Wzrost zwykle waha się od 2-3 cm, ale w zaawansowanych stadiach może urosnąć do ponad 5 cm. Istnieją również szanse, że Phyllodes wysadzi żyły pod skórą, a zatem można zaobserwować niebieski kolor pod skórą.

11. Rak piersi z przerzutami:

Rak przerzutowy jest zaawansowanym stadium raka, w którym rak rozprzestrzenił się na wszystkie główne narządy organizmu, takie jak wątroba, mózg, płuca, nerki itp. Nazywa się to stadium 4 raka i ma charakter inwazyjny. Komórki nowotworowe niszczą zdrowe komórki i rozprzestrzeniają się do węzłów chłonnych i krwioobiegu. Migrują do nowej lokalizacji i tworzą niewielkie narośla.

Rak przerzutowy jest wysoce złośliwy i zagraża życiu. Drastycznie skraca żywotność osoby, wpływając na każdą komórkę i tkankę w ciele, jedna po drugiej.

12. Naciekający rak przewodowy:

Ten typ raka jest również nazywany inwazyjnym rakiem przewodowym, wywodząc swoją nazwę od jego inwazyjnego charakteru. Komórki nowotworowe w tym typie raka atakują otaczające komórki i tkanki, aby rozpocząć nowy wzrost. Ten rak zaczyna się w przewodach mlecznych piersi i szybko rozprzestrzenia się w obrębie piersi i poza nią.

13. Podtypy molekularne raka piersi:

Istnieje pięć podtypów raka piersi w oparciu o informację genetyczną wyrażoną w komórkach nowotworowych:

  • Prześwit A
  • Prześwit B
  • Potrójne negatywne/podstawowe podobne
  • Typ HER2

Wskaźniki te są wykorzystywane głównie do badań naukowych i nie można ich w żaden sposób wykorzystać do podjęcia decyzji o leczeniu.

Rak piersi ma lepsze wskaźniki przeżycia, jeśli zostanie wykryty i leczony wcześnie. Samoocena i regularne badania kontrolne to najlepszy sposób, aby zapobiec porwaniu Twojego życia przez komórki rakowe. Chociaż nie ma konkretnych przyczyn żadnego rodzaju raka, przestrzeganie zdrowej diety zawierającej żywność bogatą w przeciwutleniacze, ograniczenie alkoholu i tytoniu, zachęcanie do karmienia piersią itp. może w pewnym stopniu temu zapobiec. Samoświadomość to najlepszy sposób na zapobieganie tej śmiertelnej chorobie.