To całkiem normalne i naturalne, że twoje ciało powiększa piersi w drugim i piątym dniu porodu. Piersi stają się ciężkie, obolałe i zaczynają produkować ogromne ilości mleka. Dodatkowa ilość jest czasami spowodowana dodatkową krwią i płynami limfatycznymi w tkance piersi. Jednak to uczucie pełności zniknie w ciągu trzech tygodni po porodzie, dając ci ulgę w bólu piersi. Twoja pierś będzie teraz miękka i będziesz czuła się komfortowo nawet przy obfitej podaży.

Obrzęk utrudnia również karmienie niemowląt. Niemowlęta nie będą w stanie uchwycić się twardej otoczki. Może to prowadzić do bólu brodawek, a także zmniejszać podaż mleka. Jednak nigdy nie zastanawiaj się dwa razy, aby odwiedzić lekarza, jeśli ból stanie się nie do zniesienia i zaczniesz mieć gorączkę.

Przyczyny obrzęku piersi?

Jednym z powodów może być niekarmienie dziecka. Zazwyczaj trzeba opróżnić piersi i wypić mleko w ciągu kilku dni od narodzin dziecka. Tak więc naprawdę nie ma znaczenia, jak mniej produkują. Jeśli jej nie opróżnisz, masz większe szanse na obrzęk piersi. Jednak nawet ci, którzy opróżnili worek piersiowy, cierpią na obrzęk. Czasami twoje przewody mleczne mogą być utrudnione. Kanały zwykle są utrudnione, gdy nosisz obcisły stanik.

Objawy obrzęku piersi:

Oto kilka oznak i objawów obrzęku piersi, na które należy uważać.

  • Będziesz miał twarde piersi. Oznacza to, że stają się bardziej jędrne, co daje poczucie, że nawet przy najmniejszym dotyku możesz wyrzucić mleko.
  • Opuchnięte piersi to kolejna rzecz, na którą należy uważać. Chociaż może się zdarzyć, że Twoje piersi stają się duże po porodzie, czasami stają się one zbyt duże i przez to niemożliwe do opanowania. Jeśli nie wrócą do swojej normalnej pozycji po karmieniu, powąchaj obrzmienie.
  • Kiedy nagromadzi się mleko, sutki spłaszczą się, a otoczka również stanie się twarda. Może to utrudnić dziecku karmienie mlekiem matki.

Domowe środki na obrzęk piersi:

Środki zaradcze na nabrzmiałe piersi są wymienione poniżej. Leczenie obrzmienia piersi można teraz wykonać w domu za pomocą łatwo dostępnych składników, które możesz mieć w domu. Spójrz na niektóre z nich.

1. Zmień swój biustonosz:

Upewnij się, że nie nosisz ciasnego stanika. Noś biustonosze do karmienia, które zapewnią Ci komfort i ulgę od nabrzmiałych piersi. Noszenie odpowiedniego biustonosza jest niezbędne nie tylko do leczenia obrzęku, ale także do zapewnienia jędrności i idealnego kształtu piersi. Poszukaj odpowiedniego rodzaju biustonosza.

2. Liście kapusty:

Czy wiesz, że liście kapusty mogą wyleczyć nabrzmiałe piersi? Liście mogą być używane do leczenia obrzęków lub stanów zapalnych, a chłodny liść przyniesie również ulgę w bólu. Wystarczy schłodzić liście i położyć je na piersiach na około dwadzieścia minut. Gdy zacznie się rozgrzewać, załóż wygodny biustonosz. Pamiętaj, aby robić to codziennie, dwa razy dziennie, aby uzyskać najlepsze wyniki.

3. Zimne Paczki:

Możesz nałożyć na piersi zimne okłady, aby złagodzić ból. Wystarczy zawinąć kilka kostek lodu w miękki ręcznik. Delikatnym uciskiem dobrze uciskaj obszary piersi. Rób to wielokrotnie każdego dnia, dwa razy, a faktycznie zaczniesz odczuwać ogromną ulgę.

4. Ciepło:

możesz spróbować wilgotnego ciepła lub po prostu wziąć ciepły prysznic, upewniając się, że większość ciepłej wody kierujesz na dotknięty obszar. Spowoduje to wymuszenie przepływu mleka, a tym samym przyniesie ogromną ulgę.

5. Masaż:

innym sposobem rozwiązania obrzęku piersi jest łagodna próba masażu piersi. Masaż piersi zapewni pobudzenie laktacji, a także zapewni ukojenie od uczucia opuchlizny i jędrności. Zastosuj delikatny nacisk i postępuj zgodnie z określonym schematem, aby uzyskać skuteczny masaż piersi. Uspokój się i nie wywieraj większego nacisku, niż jest to konieczne.

Inne sposoby leczenia obrzęku piersi:

  • Spróbuj użyć laktatora. Wydoj nadmiar mleka z piersi. Zapewni to ogromną ulgę, faktycznie zdejmując ciężar z Ciebie.
  • Staraj się karmić dziecko od 8 do 10 razy dziennie. To nie tylko zdrowe dla dziecka, ale także zapewni Ci komfort.
  • Niezbędne jest również regularne karmienie piersią. W ten sposób Twoje dziecko rozwija przywiązanie do swojego źródła pożywienia, a jednocześnie zapewnia ukojenie matce w bólu.

Obrzęk piersi może być czasami poważnym zmartwieniem. Zawsze skonsultuj się z lekarzem, jeśli odczuwasz głęboki ból. Wolę kierować się jego wyborem leku, zwłaszcza, że ​​jesteś matką karmiącą. Co ważne, myśl z wyprzedzeniem i czekaj na dni ich wychowywania. To tylko faza i pomyślnie ją zaliczysz.