Co to jest infekcja piersi?

Infekcja piersi jest również znana jako zapalenie sutka, infekcja, o której mówi się, że występuje w tkance piersi. Obserwuje się, że są one powszechne wśród matek karmiących piersią, ponieważ bakterie z ust dziecka wchodzą w kontakt z miękką skórą piersi, powodując w ten sposób infekcję. Ten rodzaj jest również znany jako laktacyjne zapalenie sutka. Wpływa na tkankę tłuszczową piersi i może powodować bolesność, obrzęk, ból, a czasami grudki. Najczęściej infekcja piersi jest wynikiem zatkania przewodów mlecznych lub po prostu karmienia piersią.

Jak naturalnie przeżyć infekcję piersi?

Co powoduje infekcję piersi:

Najczęstszą przyczyną infekcji piersi, która może się rozwinąć, jest grzyb.

Grzybica piersi:

Infekcja grzybicza to nie tylko problem samych piersi. Są coraz bardziej niewygodne gdziekolwiek indziej na twoim ciele. Grzyb lubi rosnąć w wilgotnych miejscach. Jest to spowodowane przez grzyba znanego jako Candida i jest tym samym, który powoduje wysypkę pieluszkową u Twojego dziecka. Kiedy wilgoć gromadzi się w piersi z powodu niewłaściwego suszenia po prysznicu, prawdopodobnie tak się stanie. Możesz być jednak zrelaksowany, że matki karmiące piersią rzadko doświadczają tego.

Brak odpowiedniego materiału stanika może również prowadzić do infekcji piersi. Możesz również rozwinąć infekcję piersi od biustonosza, którego używasz. Zawsze wybieraj staniki bawełniane, przeznaczone specjalnie do karmienia. Wysusz je na słońcu. Kiedy nosisz obcisłe biustonosze, możesz zacząć się pocić, co prowadzi do wilgoci. Nie oczyszczaj gruntu, aby grzyb mógł się rozwijać! Samohigiena to pierwszy krok do zachowania zdrowia.

Objawy infekcji piersi:

Zanim zaczniesz wierzyć, że to infekcja piersi, oto kilka rzeczy, które musisz sprawdzić. Zwróć uwagę na te objawy.

 • Możesz zacząć odczuwać nienormalny obrzęk. Oznacza to, że jedna pierś będzie większa od drugiej.
 • Innym ważnym objawem infekcji piersi jest ciągłe swędzenie i mrowienie.
 • Kiedy karmisz dziecko piersią, zaczniesz odczuwać ból.
 • Zwróć uwagę na wyczuwalny i bolesny guzek w piersi.
 • Twoja pierś stanie się delikatna.
 • Zobaczysz duże węzły chłonne pod pachami, a czasem także na szyi.
 • Uważaj na wydzielinę z brodawki, która zawiera ropę.
 • Ciepłe zaczerwienienie piersi i skóry to kolejny objaw.

Zwróć uwagę na te objawy. Nie panikuj ani nie stresuj się, chyba że masz pewność, że to infekcja piersi.

Naturalne sposoby leczenia infekcji piersi w domu:

A co, jeśli masz łagodny lub myślisz, że możesz mieć? Nie zawracaj sobie głowy stresem ani nie próbuj od razu umówić się na wizytę u lekarza. Możesz najpierw wypróbować te domowe środki zaradcze i zobaczyć, jak bardzo czujesz się swobodnie. Sprawdź niektóre z powszechnie stosowanych metod.

1. Ciepły kompres:

Ciepło może zabić grzyba. Zanurz miękki ręcznik w letniej wodzie i dociśnij ciepły ręcznik w dotkniętym obszarze. Trzymaj przez około 15 minut. Powtórz to tyle razy, ile możesz w dowolnym momencie dnia. Prasa na zimno również działa. Złagodzi swędzenie, jeśli masz lub złagodzisz ból obrzęku. Zanurz ręcznik w chłodnej wodzie i delikatnie naciśnij nim dotknięty obszar. Powtarzaj co najmniej cztery do pięciu razy dziennie, aby uzyskać najlepsze wyniki i ulgę.

2. Czosnek:

Czosnek ma właściwości antybiotyczne, dzięki czemu może pomóc w pozbyciu się bakterii lub grzybów wywołujących infekcję. Pomaga również promować szybszą regenerację.

Jak używać:

 • Zjedz dwa ząbki czosnku na pusty żołądek. Pij z wodą lub sokiem, jeśli nie lubisz surowego. Jednak możesz również użyć tego w swojej diecie jako dodatkowych składników, z szczyptą wyższą niż w jakimkolwiek innym czasie.

3. Ocet jabłkowy:

Ocet jabłkowy ma wysokie właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Ta właściwość skutecznie zwalczy infekcje powodujące infekcje lub grzyby w dowolnym miejscu na ciele. Zawiera również flawonoidy.

Jak używać:

 • W dwóch częściach wody dodaj jedną część octu jabłkowego.
 • Używając bawełny, nałóż mieszankę na dotkniętą pierś i pozostaw ją na około 15-20 minut.

Możesz to powtarzać około dwa lub trzy razy dziennie i kontynuować, aż poczujesz ulgę w infekcji.

4. Liście kapusty:

Kolejną dużą ulgą będzie liść kapusty. Liście wchłoną wilgoć na skórze, dzięki czemu wysuszą ją i zapobiegną gromadzeniu się infekcji. Okazuje się również, że działają kojąco na opuchniętą i swędzącą skórę. Wiadomo również, że zapewniają ulgę w zatkanych przewodach mlecznych.

Jak używać:

 • Dobrze schłodzić liście kapusty.
 • Umieść liść na dotkniętym obszarze i pozostaw go, aż zacznie się nagrzewać.

Powtarzaj lekarstwo, aż zaczniesz odczuwać ulgę w infekcji.

Jak należy dbać??

Oto kilka wskazówek, jak przede wszystkim zapobiegać infekcji piersi.

 • Opróżnij piersi, karmiąc dziecko. Opróżnij alternatywne piersi pojedynczo.
 • Możesz dodać do swojej diety trochę nasyconych pokarmów, aby zapobiec występowaniu zatkanych piersi. Spróbuj mleka lub orzeszków ziemnych, a nawet wątróbki mięsnej.
 • Nie wybieraj ciasnych staników, które mogą ograniczać naturalny przepływ mleka.
 • Przestrzegaj określonego harmonogramu karmienia piersią i trzymaj się go dla własnego bezpieczeństwa.

Pamiętaj, nie musisz się tym martwić. Niektóre objawy mogą w rzeczywistości nie być objawem niczego. Ale kiedy zaczniesz odczuwać poważny dyskomfort, nie wahaj się skonsultować się z lekarzem. Możesz jednak wypróbować nasze domowe sposoby na natychmiastową ulgę.