W tym artykule przeczytaj o najwyższym w historii pasmie górskim – Himalajach i różnych faktach o Himalajach. Położone w sercu Azji Południowej Himalaya oznacza „Siedziba Śniegu”. Himalajskie pasmo górskie jest dumą i radością Tybetańczyków, Hindusów i Nepalczyków! Poznaj różne zabawne fakty dotyczące Himalajów w tym artykule. Wysokie na ponad 7200 metrów i rozrzucone po urzekającym łuku o długości około 2400 kilometrów Himalaje biegną z zachodu na wschód. To oddziela subkontynent indyjski od Wyżyny Tybetańskiej.

Duma i chwała Himalajów pochodzi z ich pierwszego i najbardziej zdumiewającego elementu, jakim jest najwyższy szczyt górski na świecie – Mount Everest. Od wieków piękno Himalajów przyciągało odwiedzających na szeroką skalę, aby rozkoszować się wykwintnym dziełem tej natury. Przedstawiliśmy Wam kilka interesujących faktów dotyczących turystyki w Himalajach. Odkrycie wspaniałego łańcucha górskiego i osiągnięcie jego zenitu to marzenie każdego alpinisty i wędrowca. Większość hindusów i buddystów uważa Himalaje za święte dla ich religii. Równie intrygujące jak ośnieżone szczyty, oto kilka interesujących i niesamowitych faktów na temat Himalajów.

Piękne i ciekawe fakty o Himalajach w Indiach:

1. Najmłodsze pasmo górskie:

fakty o Himalajach

Patrząc na fakty dotyczące pasma górskiego w Himalajach, możemy wywnioskować, że to liczące 70 milionów lat pasmo górskie, Himalaje, jest jednym z najmłodszych pasm górskich, które dotykają krawędzi krajów Nepalu, Tybetu, Indii, Chin i Pakistanu. Utworzone przez zderzenie kontynentalne między płytami tektonicznymi Indii i Eurazji, badania prowadzone przez lata przez geologów zapewniły stały ruch tego ogromnego pasma górskiego z prędkością około 20 mm rocznie. Z powodu tego ciągłego ruchu cały region Himalajów jest podatny na trzęsienia ziemi, osuwiska i wstrząsy.

2. Siedziba Śniegu:

fakty o Himalajach

Będąc trzecim co do wielkości depozytem lodu i śniegu na świecie, Himalaje są otoczone ośnieżonymi górami Himalajów, a wyższe regiony są pokryte śniegiem przez cały rok. Wokół pasma górskiego znajduje się około 15 000 lodowców o długości do 70 kilometrów. Działają również jako zbiornik świeżej wody.

3. Żywa ekologia:

fakty o Himalajach

Najwyższe pasma są na stałe pokryte lodem i śniegiem, a u podnóża gór panuje klimat tropikalny. Różnorodność wysokości w połączeniu z opadami i warunkami glebowymi oraz zróżnicowaną fakturą pozwala na rozwój znaczących gatunków roślin i zwierząt. Występuje tu różnorodna roślinność, od tropikalnych lasów liściastych u podnóża gór po lasy alpejskie wyżej.

4. Rzeki himalajskie:

fakty o Himalajach

Najbardziej zdumiewającym faktem o rzekach tutaj jest to, że podobno są nawet starsze niż szczyty górskie! Trzy główne rzeki na kontynencie azjatyckim: Indus, Jangcy i Gange-Brahmaputra rzeczywiście pochodzą z Himalajów.

5. Mount Everest:

Nowozelandczyk Edmund Hillary i alpinista Szerpów Tenzing Norgay 29 maja 1953 roku wspięli się na najwyższy szczyt świata o wysokości 29 029 stóp, jako pierwsi, którzy dokonali tego wyczynu. Jakkolwiek pociągający, Mount Everest również okazał się śmiertelny, pochłaniając życie około 150 osób podczas ich nieudanej wyprawy na szczyt tej szalenie wysokiej góry!

6. Przyroda Himalajów:

fakty o Himalajach

Himalaje są domem dla wielu zwierząt. Najbardziej godnym uwagi z nich jest tybetański niedźwiedź niebieski, który ma od 6 do 7 stóp długości i jest największym i najrzadszym tego rodzaju na świecie. Himalaje, będące domem dla pantery śnieżnej, stanowią idealne siedlisko dla tych góralskich mieszkańców. Podnóża Himalajów obfitują w różne odmiany jeleni, dzikich kóz i owiec, z których Wielka Tybetańska owca jest jedną z największych dzikich ras na świecie. Osiąga długość od 4 do 4 i 1/2 stopy.

7. Nazywanie Mount Everestu:

Nepalska lokalna nazwa Himalajów to „Samgarmatha”, co oznacza Boginię Wszechświata lub „Czoło Nieba”. Tybetańczycy sami – „Chomolungma”. Wreszcie, Mount Everest został nazwany przez Sir Andrew Waugha na cześć jego poprzednika, pułkownika Sir George’a Everesta, który był walijskim inspektorem generalnym Indii na początku do połowy XIX wieku.

8. Suweren w Nepalu:

Suweren w Nepalu

Nepal jest prawie w całości pokryty Himalajami, które zajmują prawie 3/4 powierzchni kraju. Wśród 15 najwyższych szczytów na świecie Nepal zawiera 9 z nich, których wysokość przekracza 6000 metrów.

9. Wielkie Himalaje:

Wielkie Himalaje

Wielkie Himalaje są określane jako najwyższa strefa w Himalajach. Jest to jeden z najbardziej niedostępnych obszarów na świecie ze względu na rozległą linię śnieżnych szczytów i budzącą podziw wysokość przekraczającą 20 000 stóp!

Często zadawane pytania i odpowiedzi:

1. Jakie jest znaczenie Himalajów??

Himalaje pomagają w ograniczaniu opadów deszczu na subkontynencie indyjskim, przez co obszar jest nieco wilgotny. Klimat ten jest tam wyjątkowo odpowiedni dla różnych form życia!

2. Jaka jest dzisiaj temperatura Himalajów?

Klimat Himalajów waha się od środowiska tropikalnego po klimat alpejski. Na klimat Himalajów duży wpływ ma indyjski monsun, który nawiedza Himalaje od połowy czerwca do końca września. Wschodni kraniec Himalajów i zachodnie Himalaje stają się coraz bardziej suche ze względu na mniejszy wpływ monsunu. Południowa strona góry ma zielony i wilgotny klimat, podczas gdy północna strona jest znacznie cieplejsza i bardziej sucha z powodu braku deszczu w porównaniu.

3. Jakie są niektóre z najważniejszych cech fizycznych Himalajów??

Czternaście szczytów przekracza 8000 metrów wysokości w Himalajach.

To są:

 • Mount Everest (8848 metrów)
 • Godwin Austen (8611 metrów)
 • Kanczendzonga (8586 metrów)
 • Lhotse (8516 metrów)
 • Makalu (8463 metry)
 • Czo Oju (8201 metrów)
 • Dhaulagiri (8167 metrów)
 • Manaslu (8163 metry)
 • Nanga Parbat (8125 metrów)
 • Annapurna (8091 metrów)
 • Gasherbrum I (8068 metrów)
 • Broad Peak (8047 metrów)
 • Gasherbrum II (8035 metrów)
 • Shisha Pangma (8013 metrów).

Ponad 7200 metrów nad poziomem morza jest jeszcze trzydzieści sześć gór, ale najwyraźniej nie możemy ich uwzględnić, bo lista będzie zbyt długa! Oto kilka intrygujących faktów dotyczących Himalajów dla dzieci.

Himalaje to świetne miejsce dla miłośników pasm górskich i dzikiej przyrody. Fakty o Himalajach dla dziecka dowodzą, że nawet dzieci mogą odwiedzić to miejsce. Są obowiązkowe dla poszukiwaczy przygód i wędrowców i są równie estetyczne dla osób, które chcą spokoju i ukojenia w życiu. Jeśli odwiedzisz to niebiańskie miejsce, opowiedz nam o swoich doświadczeniach. Podziel się swoimi opiniami. Mamy nadzieję, że nasze fakty okazały się pomocne i życzymy powodzenia w przygodach w tych majestatycznych górach! Daj nam znać, jeśli masz dla nas jakieś uwagi.