Jako podróżnicy naszym obowiązkiem jest zachowywać się odpowiedzialnie bez względu na to, do której części świata podróżujemy. Turystyka jest źródłem dochodu dla społeczności lokalnych i ich rodzin.

9 wskazówek, jak być odpowiedzialnym podróżnikiem

Z naszej strony naszym obowiązkiem jest wywieranie pozytywnego wpływu na środowisko i zachowywanie się z szacunkiem wobec lokalnych ludzi, z którymi mamy kontakt. Wszystko, czego potrzebujemy, to przemyślenie i rozważenie oraz lokalna świadomość. Poniższe wskazówki pomogą Ci w pełni wykorzystać swoje doświadczenie jako odpowiedzialny podróżnik.

1. Badania:

Zbadanie miejsca, do którego się wybierasz, jest ważne, ponieważ pomaga zapoznać się z lokalną kulturą i zwyczajami ludzi. Lepiej przygotuje do dalszej podróży i pozwoli oswoić się z otoczeniem. Nauka kilku podstawowych słów w lokalnym języku jest zawsze dodatkowym plusem, ponieważ pomoże Ci się obejść.

2. Wybierz Ostrożnie:

Dokonując rezerwacji w hotelach, domkach itp., starannie wybierz dostawcę usług turystycznych. Zobacz, czy mają rozsądną politykę i praktyki ekologiczne oraz że są autentyczni w swoim podejściu, abyś nie został wprowadzony w błąd.

3. Ubierz się odpowiednio:

Pamiętaj, że to, co może wydawać ci się odpowiednie w twoim własnym kraju, może być nieodpowiednie w kraju, który odwiedzasz, zwłaszcza w krajach trzeciego świata. Spakuj ubrania, które są odpowiednie do noszenia i nie okazują braku szacunku dla miejscowej ludności.

4. Kup lokalne produkty:

Wspieraj mieszkańców, kupując od nich zamiast importowanych towarów. Dla niektórych zubożałych rodzin jest to jedyne źródło dochodu, więc chociaż pomożesz im zarobić dodatkową część dochodu, gest pozostawi cię z satysfakcjonującym doświadczeniem oddania czegoś lokalnym społecznościom.

5. Unikaj marnowania wody i zaśmiecania:

Na wakacjach nie marnuj wody. Używaj wody oszczędnie pod prysznicem i nie pozwól, aby kran odpłynął podczas mycia zębów, ponieważ wiele krajów boryka się z problemem niedoboru wody, więc nie pogłębiaj ich nieszczęść. Utrzymuj także otaczające środowisko w czystości. Nie zaśmiecaj go butelkami i innymi odpadami. Daj przykład, utrzymując miejsce w czystości, aby inni podróżnicy mogli pójść w ich ślady.

6. Zachowaj przyrodę i dziką przyrodę:

Odwiedzając rezerwaty dzikiej przyrody nie zakłócaj siedlisk dzikich zwierząt, które są domem dla wielu zagrożonych gatunków zwierząt. Powstrzymaj się od karmienia zwierząt. Może to zakłócić ich naturalny proces jedzenia, a nawet sprawić, że nie będą w stanie poradzić sobie same, jeśli będą stale karmione przez ludzi. Będąc w parkach przyrody, podziwiaj malownicze piękno, ale nie zabieraj z niego niczego do domu. Nie zakłócaj roślinności zrywając kwiaty i rośliny. Co najważniejsze, aby pokazać swoje poparcie dla dzikiej przyrody, nie kupuj żadnych towarów wykonanych z zagrożonych gatunków.

7. Okazuj szacunek lokalnym kulturom i świętym miejscom:

Dokładnie zapoznaj się z lokalnymi zwyczajami i tradycjami, aby nie robić niczego, co mogłoby przypadkowo urazić miejscową ludność. Spróbuj nauczyć się wypowiadać słowa takie jak „proszę” i „dziękuję” w ojczystym języku, co sprawi, że miejscowi docenią ciebie. Nie wchodź do miejsc kultu ani nie rób zdjęć bez pozwolenia. Nie strzelaj nawet do ludzi bez ich zgody, co może być postrzegane jako całkowite lekceważenie.

8. Unikaj dawania pieniędzy dzieciom żebraków:

Choć może się to wydawać bez serca, nie dawaj pieniędzy dzieciom, które przychodzą żebrać. Najczęściej wysyłają je rodzice, a w niektórych miejscach handlarze dziećmi, którzy wykorzystują je do własnych, podstępnych środków. Najlepiej byłoby zamiast tego kupić im coś do jedzenia, a jeśli naprawdę chcesz im pomóc, istnieją różne organizacje pozarządowe pracujące na ich poprawę, w których możesz przekazać darowiznę na to samo.

9. Zatrudnij lokalnych przewodników:

Zatrudnij przewodników podczas zwiedzania miejsc o znaczeniu historycznym. Lokalni przewodnicy mogą udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji na temat historii kulturowej tego miejsca, a Ty z kolei pomożesz im zarobić na życie.