Pryszcze na języku lub trądzik na języku są czasami spowodowane reakcją niektórych produktów spożywczych lub spożyciem toksycznych chemikaliów lub innych alergii. Mogą pojawić się pryszcze na języku, które mogą być bardzo bolesne. Osoba ma trudności z żuciem jedzenia, a także z jego połykaniem. Często staje się to zaczerwienione i spuchnięte i może być bardzo nieprzyjemne.

Powstaje pytanie, co powoduje pryszcze na języku? Drobne infekcje nie są rzadkością, jednak stany zapalne lub bolesne guzki na języku są spowodowane urazem, ugryzieniem lub reakcją na pokarm. Raki rakowe to kolejna forma bolesnych guzków powstałych w jamie ustnej, które są spowodowane niedoborami witamin, ostrym stresem związanym z jedzeniem itp..

Te guzki są również znane jako TLP (przejściowe zapalenie brodawek językowych). Są one spowodowane miejscową reakcją na urazy, takie jak drapanie, gryzienie i drapanie. Innymi przyczynami mogą być reakcje alergiczne na pokarmy lub niedobory. Inne przyczyny infekcji wirusowych, chorób przenoszonych drogą płciową, owrzodzeń, raka jamy ustnej i innych infekcji i chorób jamy ustnej. Stres, zła higiena jamy ustnej, zatkana skóra na języku powodują obrzęk i guzki.

Jak wszyscy wiemy, profilaktyka jest najlepszym lekarstwem i ma zastosowanie również w higienie jamy ustnej. Jeśli odczuwasz już ból lub dyskomfort związany z tymi pryszczami, możesz zapytać, jak szybko pozbyć się pryszczy na języku? Twoje wyszukiwanie kończy się tutaj. W tym artykule zebraliśmy kilka skutecznych środków, aby pozbyć się tych bolesnych guzów.

Jak leczyć pryszcze na języku?

Jak leczyć pryszcze na języku:

Oto kilka domowych sposobów na pryszcze na języku.

1. Min. mycie liści:

Min. mycie liści

Jest to bardzo dobre do leczenia pryszczy na języku, które są bardzo bolesne.

 1. Liście mięty można zmiażdżyć, a następnie bulgotać i przechowywać bez połykania. (Nie jest to szkodliwe w przypadku połknięcia, ale należy to trzymać nad obrzękiem pokrywającym bolesne guzy.)
 2. Powinno to być przechowywane przez około 15 minut i można do tego użyć zimnej wody z lodem.

To łagodzi ból, ale nie jest to zbyt przydatne w leczeniu tych problemów.

2. Pasta z kurkumy:

Kurkuma i Miód

Może być używany z kuchni. Dlatego prawie wszystkie rodzaje potraw w tym kraju są przygotowywane z kurkumy; to bardzo często spotykany składnik w naszym gospodarstwie domowym. To też jest bardzo naturalne. Jednak skuteczność tego zależy od jakości proszku. Powinno to być dobrej jakości dla lepszej skuteczności.

 • Zrób pastę z kurkumą.
 • Następnie nałóż na bolesny obszar. Nie należy tego spożywać.
 • Staraj się trzymać to przez około 15 minut bez połykania wody.
 • Opłukać wodą.

Jest to jeden z doskonałych zabiegów z pastą kurkumową na pryszcze na języku.

3. Kurkuma i soda oczyszczona:

Kurkuma i Soda Oczyszczona

Oba te składniki mogą być pomocne.

 1. Wymieszaj ½ łyżeczki kurkumy i sody oczyszczonej, a następnie zrób pastę z wodą.
 2. Można to nałożyć na obrzęk wewnątrz jamy ustnej w tym samym procesie, jak wspomniano wcześniej.
 3. Pozostaw na 15 minut przed spłukaniem.

Nie jedz ani nie pij przez następne kilka minut. Jest dobrym lekarstwem na pryszcze na języku.

4. Sok z aloesu:

Sok z aloesu

Opłucz usta sokiem z aloesu, który ma właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Jest to również środek ściągający i dlatego może pomóc złagodzić obrzęk. To może być całkiem dobre, a także zmniejsza ból w ciągu kilku minut.

 1. Wyciągnij żel z rośliny soku w środku.
 2. Nałóż opuchliznę lub stan zapalny jamy ustnej.
 3. Pozostaw na około 15 minut.
 4. Spłucz wodą.

Nie zaleca się, aby jedzenie lub później były spożywane przez co najmniej 20 minut po tym. To jeden z najlepszych domowych sposobów na pryszcze na języku.

5. Kurkuma i Miód:

Kurkuma i Miód

To jest dla tych osób, które nie lubią smaku kurkumy z sodą oczyszczoną lub samą kurkumą. Miód ma również właściwości przeciwgrzybicze i można go łatwo stosować. Nie należy tego jednak połykać i trzymać nad guzem.

 • Wymieszaj kurkumę z miodem.
 • Zastosuj go na guzie.
 • Zostaw to na około 6 minut.
 • Spłucz wodą.

Odradza się jednak picie wody przez kolejne 20 minut.

6. Pieprz Cayenne:

Pieprz cayenne

Jest to obecne w wielu cukierkach łagodzących usta. Ma właściwości łagodzące dzięki obecności estetycznej kapsaicyny. Można go użyć na obszarze zaczerwienienia, aby złagodzić nerwy. Pomoże to natychmiast złagodzić ból, a wtedy dana osoba może poczuć ulgę.

 • Nałóż pieprz cayenne na guzek.
 • Pozostaw na około 15 minut, a wtedy nerwy się rozluźnią.
 • Może być również stosowany z miodem. Miód może działać dzięki swoim właściwościom mikrobiologicznym.

7. Liście szałwii:

Liście szałwii

 1. Zrób pastę po gotowaniu tych liści przez kilka minut.
 2. Zastosuj to na guzie, a to może pomóc złagodzić obrzęk.
 3. Przez około 20 minut po tym nie należy nic jeść ani połykać.

To najlepsze lekarstwo na pryszcze na języku.

Te pryszcze lub guzy w żaden sposób nie zagrażają, ale możesz zrobić wiele rzeczy, aby utrzymać je pod kontrolą. Spróbuj płukać gardło słoną wodą, pij dużo wody, aby pozostać nawodnionym, dobra higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna i zażywaj suplementy, aby przeciwdziałać skutkom tych pryszczy. Unikaj pokarmów tłustych, kwaśnych i powodujących alergie. Alternatywnie możesz spróbować ssać kostkę lodu, aby uzyskać chwilową ulgę, ponieważ ma to tendencję do uśmierzania bólu. Wreszcie, choć może to być kuszące, nie rób tych pryszczy za wszelką cenę; możesz ryzykować rozprzestrzenianie się bakterii w jamie ustnej.

Bądź szczęśliwy i zdrowy!

Źródło obrazu: czas migawki 1.