Trądzik zawsze był dużym problemem nie tylko dla nastolatków, ale także dla młodzieży lub niższych dorosłych. Trądzik to proste skazy na skórze, zwłaszcza na twarzy, które dla niektórych mogą stać się czerwone lub opuchnięte. Nie ma śmiertelnej reakcji na trądzik, ale nie gra niegrzecznie z wyglądem osoby. Właśnie dlatego nowsze wynalazki i innowacje połączyły siły, aby agresywnie walczyć z trądzikiem i związanymi z nim problemami. Wśród wielu innych rozwiązań, pigułki antykoncepcyjne zostały uznane za pomoc w leczeniu trądziku. Ostatnie badania wykazały, że stosowanie pigułek antykoncepcyjnych może pomóc złagodzić te agresywne czerwone wysypki na twarzy. W tym artykule omawiamy, czy antykoncepcja usuwa trądzik?.

Czy kontrola urodzeń pomaga w trądziku?

Co to jest kontrola urodzeń?

Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, pigułki antykoncepcyjne to pewne pigułki i tabletki lub kapsułki, które pomogą ci kontrolować owulację zaraz po stosunku. Zwykle jest to ochrona włączana ze strony samicy, aby uchronić się przed niechcianym poczęciem. Więc zazwyczaj te tabletki niszczą jajo lub nie pozwalają mu się zapłodnić.

Co powoduje trądzik?

Trądzik u chłopca i u dziewczynki jest inny, ale powód jest taki sam. Zwykle w okresie dojrzewania pojawiają się problemy z trądzikiem, a nie w dzieciństwie. Dzieje się tak głównie dlatego, że żeński estrogen lub męski testosteron nagle się rozwija lub zaczyna działać. W rezultacie na twarzy pojawiają się hormonalne erupcje, które nazywamy trądzikiem. Wiele razy można winić za to czynniki zewnętrzne, takie jak alergia, pot i wilgoć, ale większość przypadków trądziku dotyczy kobiet i ich kobiecości, ich kobiecych hormonów.

Główną przyczyną trądziku zarówno u mężczyzn, jak i kobiet w młodszym wieku, a nawet we wczesnych dorosłych, można obwiniać brak równowagi hormonalnej. Na początku okresu dojrzewania zarówno dziewczynka, jak i chłopiec powoli zmierzają w kierunku ścieżki rozwoju. W tym czasie hormony powoli się aktywują, co wysyła wiadomość do mózgu, aby dostosować się do tych nowszych zmian w twoim ciele. Twój mózg szybko na to reaguje, jest to powód, dla którego Twoje ciało ma rosnąć. Jednak twoje ciało wciąż nie jest przyzwyczajone do zmian, które objawiają się jako zewnętrzny wybuch w największym organie twojego ciała, twojej skórze.

Jak kontrola urodzeń leczy trądzik??

Kontrola urodzeń u kobiety zatrzymałaby proces owulacji lub zapłodnienia komórki jajowej w ciele kobiety. Zazwyczaj organizm dziewczynki wytwarza zarówno estrogen, jak i testosteron wraz z innym hormonem zwanym progestynem. Zbyt dużo testosteronu w organizmie zwiększa wydzielanie oleju, powodując spoconą, tłustą twarz wypełnioną trądzikiem. Zazwyczaj pigułka antykoncepcyjna reguluje proces nadmiernej produkcji hormonów, powodując, że hormony same się równoważą.

Jednak czasami pigułki antykoncepcyjne zaczynają się od wzrostu trądziku. Jest to podobne do scenariusza spokoju przed burzą, w którym hormony są najpierw uwalniane i uwalniane, zanim pigułki antykoncepcyjne zaczną na nie działać. Tak więc początkowe procesy mogą wskazywać na wzrost trądziku, ale ostatecznie z pewnością się zmniejszy.

Rodzaje kontroli urodzeń w leczeniu trądziku u kobiet:

Trądzik u kobiet jest dość powszechny i ​​może prowadzić do wielu frustracji i zakłopotania. Jednak kobiety, które stosują tabletki antykoncepcyjne, mają dobrą wiadomość. Doustne środki antykoncepcyjne to najlepsza forma antykoncepcji, która pomaga w leczeniu trądziku.

Tabletki te można stosować nie tylko w celu zapobiegania niechcianym ciążom, ale także w celu uzyskania jasnej cery. Nie wszystkie tabletki antykoncepcyjne zapobiegają trądzikowi. Tabletki zawierające kombinację estrogenu i progesteronu mogą leczyć trądzik. Niektóre tabletki zawierają tylko progesteron, który może pogorszyć sytuację.

Następujące pigułki antykoncepcyjne zostały zatwierdzone jako odpowiednie do leczenia trądziku:

Trójcyklowy orto: Te tabletki zawierają połączenie estrogenu i syntetycznej formy progesteronu zwanej norgestimate.

Estrostep: Te tabletki są połączeniem estrogenu i innej syntetycznej formy progesteronu zwanej  noretyndron.

YAZ: Te tabletki są połączeniem estrogenu i innej syntetycznej formy progesteronu zwanej drospirenonem.

Te tabletki są dostępne w wielu markach, a większość z nich skutecznie zmniejsza łagodny do umiarkowanego trądzik u kobiet.

Korzyści z kontroli urodzeń na trądzik

Kontrola urodzeń może skutecznie zmniejszyć trądzik u kobiet stosujących antykoncepcję. Działają poprzez redukcję nadmiaru sebum na skórze spowodowanego podwyższonym poziomem testosteronu. Już po kilku dniach stosowania tych tabletek można zauważyć czystą skórę.

Ryzyko doustnych środków antykoncepcyjnych:

Podczas gdy pigułki antykoncepcyjne zmniejszające ogromny wzrost trądziku, szczególnie w delikatnych latach, mogą być ryzykowne. Twoje hormony są delikatne, podobnie jak system owulacji. W tej chwili, jeśli środki antykoncepcyjne zostaną podjęte w nadmiernych ilościach, może to wpłynąć na twoją owulację na kolejne lata.

Inne skutki uboczne stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych to:

 • Zwiększone skrzepy krwi
 • Ataki migreny
 • Wysoki poziom cholesterolu
 • Choroby serca
 • Wzrost wagi
 • Nowotwór

Kto powinien unikać tabletek antykoncepcyjnych??

Chociaż pigułki antykoncepcyjne są najczęstszą opcją zapobiegania niechcianej ciąży, w niektórych przypadkach nie zaleca się ich stosowania.

Unikaj tabletek antykoncepcyjnych w następujących przypadkach:

 • Jeśli masz nieprawidłowe krwawienie z pochwy
 • Jeśli karmisz piersią
 • Jeśli urodziłeś dziecko w ciągu ostatnich czterech tygodni
 • Jeśli cierpisz na choroby układu oddechowego, takie jak astma
 • Jeśli masz zakrzepy krwi i choroby serca
 • Jeśli niedawno miałaś aborcję
 • Jeśli cierpisz na problemy z oczami

Pigułki antykoncepcyjne należy zawsze zażywać za radą lekarza. Te tabletki muszą być używane zgodnie z instrukcjami i nie mogą być nadużywane. W ciągu pierwszych kilku dni można zauważyć wzrost trądziku, ale po pewnym czasie zauważysz, że znikają. Pigułki antykoncepcyjne mogą leczyć tylko łagodny do umiarkowanego trądzik, który jest spowodowany wyłącznie nadmiarem sebum. W innych przypadkach trądziku zalecane są leki i kremy do stosowania miejscowego. Tabletka dziennie z pewnością zapobiega trądzikowi!