Czy zauważyłeś swojego gęsiego pryszcza? Jest to bardzo często postrzegane, gdy jest zimno lub jako odpowiedź na trudne emocje. Wynik gęsiego pryszczu ma swoje imię od gęsi. Identyfikują się również jako miąższ gęsi, skórka kurczaka, zimne guzy, ostre plamy itp. Gęsia skórka jest nieświadomym odruchem ssaków zwanym piloerekcją, często wywoływanym przez hormon wolny w pewnych sytuacjach, który powoduje, że ich owłosienie na ciele staje. Z biegiem czasu ludzie mają coraz mniej włosów na ciele, dlatego to, co widzimy w pewnych sytuacjach, na przykład spadek temperatury lub silne emocje, to raczej gęsia skórka na skórze niż stojące włosy.

Gęsia skórka

Powstawanie gęsiej skórki:

Odruch wywołany bodźcem, na przykład strachem, zimnem, silnymi emocjami, takimi jak strach, szacunek, stymulacja płciowa, przerażenie itp., powoduje automatyczne wyładowanie współczulnego układu nerwowego, który reaguje na bodziec, którego możemy nie być świadomi, plus w Skręt powoduje redukcję małego mięśnia arrectores pilorum (nasadki nasadowe są w rzeczywistości małymi włóknami mięśniowymi, które są przymocowane do każdego mieszka włosowego na ciele). To uwolnienie powoduje naprężenie mięśni naprężających włosy (nasadki nasadowe). Każdy kurczący się mięsień powoduje niewielkie odkształcenie na zewnętrznej powierzchni skóry, w wyniku czego przylegający obszar wystaje.

Reakcja gęsiej skórki jest rozpoznawana jako piloerekcja lub horripilation i występuje u wielu dodatkowych ssaków. Głównym powodem chociaż gęsiej skórki jest intuicyjne wydzielanie hormonu stresu – adrenaliny. Podczas gdy u zwierząt hormon ten jest darmowy jako odpowiedź walki lub ucieczki na chłodną lub wymagającą sytuację, u ludzi adrenalina może być również wolna podczas silnych reakcji emocjonalnych, na przykład podniecenia.

U wielu bardziej owłosionych lub futrzastych zwierząt, na przykład szczurów, szympansów, ta reakcja na zimno ma prawdziwy cel – aby ich sierść była grubsza i bardziej chroniona. Jednak dzięki naszemu głównie nagiemu ciału, nasze podniesione włosy mają niewielki wpływ na ciepło.

Przyczyny i leczenie gęsich pryszczy:

1. Silny sentyment:

Ciągle oglądasz przerażający film i dostajesz dreszczy z powodu oczekiwania lub nagłego, złego widoku? To jest odpowiedź organizmu na potężne emocje – w tym przypadku na przerażenie. Ludzie często mówią, gdy się boją, że wyczuwają „ułożenie włosów na czubku”. Jeszcze jedną intensywną sytuacją emocjonalną, która może wywołać gęsią skórkę, jest odpowiedź „walcz lub uciekaj”, którą ciało może wykorzystać w niezwykle stresującej sytuacji. Ponieważ organizm przygotowuje się do walki w inny sposób, biegania, zalewa organizm adrenaliną, substancją chemiczną, która przyspiesza tętno i metabolizm pod wpływem ogromnego stresu. W stanie, w którym nadal widziałeś psa, który będzie walczył z grasującym lub innym psem, który wdziera się na jego „darń”, zauważysz, że włosy na odwrocie jego szyi stają dęba. To jest nowy przykład walki, inaczej odpowiedź lotu. Ten proces może również powodować gęsią skórkę jako dochód z zachowania ciepła ciała.

2. Wynik ciepła:

Paradoksalnie wielu ludziom trudno jest zrozumieć, dlaczego ludzie dostają gęsiej skórki, gdy jest im gorąco lub w obecności ekstremalnego upału. Głównym tego powodem jest pot. Gdy pot gromadzi się na skórze, naturalnie odparowuje. Gdy pot odparowuje, schładza powierzchnię skóry. Gdy ta metoda ma miejsce, pojawia się dramatyczna różnica ciepła, a ciało reaguje na „chłód” znikającego potu i zaczyna się „reakcja gęsiej skórki”..

3. Ekstremalne temperatury:

Wiele przykładów gęsich pryszczy jest wykwalifikowanych w obecności niskich temperatur. Bodziec zimnego środowiska powoduje, że maleńka siła blisko każdego mieszka włosowego się zgadza. To osłabienie powoduje, że pasmo włosów dosłownie „staje na końcu”. W tym samym czasie małe mięśnie, które kurczą się, są spowodowane „zgrubieniem” skóry i zamknięciem włosów, tymi konsekwencjami w „wybrzuszeniach” w gęsiej skórce.

W zimową pogodę, gdy ludzie na zewnątrz zmarzną, mogą doświadczyć gęsich pryszczy. Jest to sposób, w jaki organizm zachowuje swoje indywidualne ciepło, powodując starzenie się włosów na skórze, zmniejszając w ten sposób utratę ciepła. W tym przypadku często widzi się je w połączeniu z drżeniem.