Skutki uboczne transplantacji włosów

Przeszczep włosów stał się ostatnio popularnym zabiegiem wśród mężczyzn i kobiet. Chociaż przerzedzanie włosów jest naturalne wraz ze starzeniem się, ludzie decydują się na tę procedurę, gdy wzrost włosów jest ograniczony lub nie ma go z przyczyn genetycznych, urazów skóry głowy, przyczyn kosmetycznych lub schorzeń. Chociaż przeszczep włosów nie zatrzymuje wypadania włosów w przyszłości, pomaga skutecznie przywrócić wzrost skóry głowy, ale dalsze przeszczepy mogą być konieczne dla uzyskania trwałych rezultatów.

Ale przed podjęciem stałej decyzji lepiej poznać wszystkie rodzaje przeszczepów włosów i ich skutki uboczne. Czytaj!

Transplantacja włosów – jak to działa i rodzaje:

Przerzedzenie włosów i łysienie to częste problemy około 46 procent mężczyzn w wieku od 21 do 31 lat w Indiach. Przeszczep włosów jest wykonywany, gdy łysiejące obszary są przeszczepiane włosami, zwykle grubszymi częściami skóry głowy, a czasem z innych części ciała.

Lekarz zaleci jedną z poniższych procedur w zależności od sposobu wzrostu włosów, historii wypadania włosów i stopnia utraty włosów. Lekarz wybierze najlepszą dla Ciebie technikę po ocenie ryzyka, zdrowia fizycznego i historii medycznej.

Oto dwie metody przeszczepu, które są ogólnie stosowane przez chirurgów:

  • Ekstrakcja jednostki mieszkowej (FUE)

Ekstrakcja jednostek mieszków włosowych to technika, w której igła jest używana do wykonywania drobnych nacięć na skórze głowy, a poszczególne mieszki włosowe są przeszczepiane (1). Proces ten umieszcza na skórze głowy kilkaset tysięcy mieszków włosowych z precyzją, która zajmuje zadziwiającą ilość skóry i jest czasochłonna.

W zależności od liczby wyekstrahowanych i przeszczepionych mieszków włosowych, ten rodzaj przeszczepu włosów trwa zazwyczaj od czterech do pięciu godzin. Przeszczep włosów w ten sposób może zająć kilka sesji, w zależności od wymagań klienta.

  • Chirurgia pasków folikularnych (FUSS)

Jednostkę włosów usuwa się z obszaru dawczego lub bardziej owłosionych części skóry głowy w chirurgii pasków mieszków włosowych i dlatego nazywa się to również techniką paskową. Uzyskane włosy zostaną wszczepione w miejsce, w którym mają być zasiedlone włosy, dzieląc je na jednostki mieszkowe. Zwykle do wycinania tej metody stosuje się obszar potyliczny czaszki, a szwy służą do zamykania nacięć.

Do wykonania tej procedury stosuje się znieczulenie miejscowe, a usunięcie szwów trwa od 7 do 10 dni po zabiegu. Jeśli chcesz uzyskać bardziej naturalny i pełniejszy wygląd, wybierz metodę FUSS. Chociaż jest to opłacalna opcja, czas regeneracji FUSS jest dłuższy niż w przypadku techniki FUE.

Wskaźniki sukcesu:

Aby przeszczep włosów się powiódł, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak grubość włosów dawcy, umiejętności i doświadczenie chirurga. Dzięki transplantacji włosów możesz znaleźć skromną zmianę w pełni włosów. Jednak niektórzy ludzie mogą zdecydować się na techniki redukcji skóry głowy, ekspansję tkanek lub operację płata skóry, aby zobaczyć dramatyczne zmiany.

Chociaż potrzebne są bardziej obszerne badania, informacje o skuteczności procedur transplantacji włosów są prezentowane w mniejszych artykułach naukowych.

Badanie na osobach, które przeszły FUE z użyciem włosów na brodzie, było usatysfakcjonowane wynikami po 2,9 roku średniej obserwacji (2).

Zgodnie z wynikami innego badania, stosowanie terapii osoczem bogatopłytkowym (PRP) z FUE zwiększa wskaźnik powodzenia przeszczepów włosów metodą FUE, zgodnie z wynikami innego badania (3). W porównaniu z grupą bez PRP, uczestnicy z grupy PRP odnotowali szybką poprawę gęstości włosów, regenerację skóry i 75% odrost włosów.

Skutki uboczne przeszczepu włosów:

Każda procedura medyczna ma zarówno korzyści, jak i związane z nimi skutki uboczne. Oto lista niektórych zagrożeń związanych z przeszczepem włosów i skutków ubocznych, których możesz doświadczyć.

1. Infekcja:

Przeszczep włosów wymaga nacięcia i szwów, które mogą być obszarem, w którym mogą wystąpić infekcje. Występowanie torbieli naskórkowych jest możliwe, gdy wymagany jest sporadyczny drenaż (4). Jeśli dawca lub biorca ma złą higienę skóry głowy, może to prowadzić do miejscowych infekcji.

2. Blizny

Osoby, które poddają się transplantacji włosów, mogą mieć blizny lub jałowe zapalenie mieszków włosowych. Ponieważ istnieje ryzyko powstania blizn, lepiej porozmawiać z chirurgiem przed podjęciem decyzji o zabiegu, ponieważ blizny mogą być jednym z długotrwałych skutków przeszczepu włosów (5).

Metoda FUSS polega na usunięciu paska skóry głowy, który pozostawia długą, liniową bliznę. Chociaż blizna jest pokryta nowymi włosami, gojąca się blizna może się poszerzyć, jeśli otaczające ją włosy są cienkie.

Chociaż metoda FUE ma blizny z obszaru usunięcia mieszków włosowych, w porównaniu z ranami z FUSS blizny te nie są tak duże.

Niektóre osoby mogą mieć guzki wokół przeszczepionego obszaru, które są dobrze ukryte, gdy włosy odrosną.

3. Zapalenie:

Chociaż rzadko, istnieje możliwość wystąpienia skrajnej wersji jałowego zapalenia mieszków włosowych zwanego Lichen planopilaris (LLP) jako efektu ubocznego plantacji włosów, który jest rzadkim stanem zapalnym włosów. Ten stan zapalny zastępuje mieszki włosowe bliznowatą tkanką włóknistą, co może prowadzić do trwałego łysienia (6).

4. Swędzenie:

Zawsze istnieje ryzyko swędzenia, gdy pojawia się gojąca się blizna. Miejsce przeszczepu może powodować swędzenie, gdy powstają strupy, jeden z niekorzystnych skutków przeszczepu włosów. Po pierwszych dniach zabiegu swędzenie skóry głowy zwykle ustępuje. Dopóki obszar się nie zagoi, przestań używać minoksydylu, jeśli go używasz.

5. Drętwienie:

Stosowanie znieczulenia miejscowego powoduje drętwienie skóry głowy po przeszczepie włosów, które zwykle stopniowo ustępuje. Ale upewnij się, że skonsultujesz się z doświadczonym lekarzem, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia drętwienia, prowadzącego do uszkodzenia nerwów, jeśli niedoświadczone ręce wykonają operację.

6. Obrzęk:

Osoby przechodzące przeszczep włosów mogą powodować obrzęki i obrzęki i są dość powszechne. Ponadto istnieje ryzyko obrzęku wokół czoła i oczu, przez co oczy wydają się ciemniejsze, co jest jednym ze skutków ubocznych przeszczepu włosów.

7. Ból:

Ból to kolejny efekt uboczny po przeszczepie włosów, ponieważ jest to zabieg inwazyjny. Jeśli nie zostanie podana odpowiednia dawka znieczulenia, ból może odczuwać ból w trakcie i po zabiegu. Możesz również odczuwać uczucie rozciągania podczas rekonwalescencji pooperacyjnej.

8. Krwawienie:

Na pewno się tnie, niezależnie od tego, czy wybierzesz FUE, czy FUSS. Chociaż lekarz upewnia się, że krwawienie jest jak najmniejsze, czas regeneracji pooperacyjnej niektórych osób może obejmować krwawienie.

Streszczenie:

Przeszczep włosów to wygodne rozwiązanie na zamaskowanie łysych obszarów skóry głowy, ale to decyzja, którą należy podjąć po konsultacji z lekarzem. Dostępne są inne zabiegi na porost włosów, jeśli nie jesteś idealnym kandydatem do przeszczepu włosów. Aby pracować i utrzymać włosy, musisz spożywać pożywne jedzenie i prowadzić zdrowy tryb życia.