Indie to tradycyjny dom folkloru. Czy to epicka bitwa pod Mahabharatem, czy jedwabisty głos Tansena sprowadzający deszcz; te magiczne historie są częścią dzieciństwa każdego Indianina. Indie są także domem dla najróżniejszych tradycji na świecie. Kierujemy się moralnymi wartościami tych tradycji, z każdym mijającym dniem stajemy się lepszą jednostką. Ogromna różnorodność tych tradycji wyróżnia Indian. W krainie, w której drzewa i zwierzęta są traktowane z szacunkiem, nietrudno wyobrazić sobie, jak nieożywione przedmioty również stanowią integralną część tych tradycji.

materiały rangoli

Mówiąc o przedmiocie nieożywionym, trudno podważyć wagę domu wpisującego się w tradycję. Mówi się, że dom jest siedzibą bóstwa, całkiem słusznie, ponieważ dom jest po prostu kolejną strukturą bez ludzi w nim żyjących, aw ludziach szukamy boga. Tak jak dekorujemy świątynię bóstwa świecami, kadzidłami i kwiatami, Rangoli to kolejna indyjska innowacja dekoracji siedziby boga.

Zwykle Rangoli jest używany na festiwalach takich jak Diwali, aby wzmocnić estetyczną aurę domu.

Co to jest Rangoli:

Rangoli to skomplikowany wzór i forma odręcznej sztuki narysowanej specjalnie na podłogach budynku przy użyciu materiałów takich jak proszek kolam, kolorowy ryż, ziemia fulerska itp. lub ich kombinacja. Zwykle rysowane podczas festiwali, takich jak Holi i Diwali, takie wzory można teraz postrzegać jako oznakę dobrobytu i dobrej wróżby w domach przy najbardziej pomyślnych okazjach.

Projekty Rangoli

Materiały użyte do Rangoli:

Mimo że Rangoli jest sztuką samą w sobie w swoich zawiłościach, rzeczywisty materiał Rangoli jest dość przystępny cenowo i łatwy do zdobycia. Starannie dobrane, z pewnością przywołują życie do projektu Rangoli i uczynią go żywym czarującym. Następujące materiały są szeroko stosowane do idealnego Rangoli:

  1. Proszek kolamowy: Jest to drobny proszek w kolorze białym, używany do narysowania początkowego zarysu rangoli. Po wykonaniu podstawowego zarysu, inne materiały są używane do wypełnienia wnętrza projektu.
  2. Ziemia Fullera: Ziemia Multanimitti lub Fullera służy również podstawowemu celowi nakreślenia Rangoli. Powszechnie znana ze swoich zalet upiększających, Ziemia Fullera jest używana głównie do tworzenia odręcznych rangoli, gdzie wymagana jest minimalna dekoracja. Jest to najpopularniejszy materiał rangoli na południu Indii.
  3. Kolorowy proszek Rangoli:  Ten materiał Rangoli jest najważniejszy ze wszystkich, ponieważ nadaje rangoli charakterystyczny kolorowy charakter. Stosując różne proporcje drobnego piasku i kolorowego proszku lub Gulala można uzyskać pożądany odcień koloru. Piasek minimalizuje również zużycie koloru i prowadzi do oszczędności.
  4. Sól Kryształowa – Służy do pożyczania objętości Rangoli. Gdy kolor zostanie posypany bazą z kryształowej soli, daje to efekt 3D dla rangoli.
  5. Płatki i kwiaty – Jest używany jako środek „ozdobny” i używany do podkreślenia piękna rangoli poprzez podkreślenie jego granic.
  6. Diyas i świece – Służą do oświetlania Rangoli i dodania do niego elementu mistycyzmu.
  7. Kolory tkanin/plakatów – Gdy pożądane jest półtrwałe Rangoli, można użyć kolorów plakatu lub tkaniny. Będąc w pewnym stopniu wodoodpornymi, mogą wytrzymać przypadkowe rozlanie wody.
  8. Kolorowe żetony i kamienie- Służy do zwiększania głośności Rangoli.
  9. Owoce i warzywa – Chociaż jest to stosunkowo nowa koncepcja projektu Rangoli, staje się coraz bardziej popularna.

Przy odpowiedniej dozie kreatywności zrobienie Rangoli jest zadaniem zbyt prostym nawet dla amatora. Wirtualna łatwość wykonania jednego, wraz z jego tradycyjną wartością, rangoli z pewnością będzie towarzyszyć zwykłemu człowiekowi przy każdej okazji przez wiele lat.