Irytujące brzęczenie i dźwięk, który słyszymy nocą wokół nas, jest niewytłumaczalny. Ale czy wiesz, że na świecie istnieją różne rodzaje i gatunki komarów i nie każdy ma te same cechy? Wielu badaczy uważa, że ​​istnieje ponad 3000 gatunków komarów. Jednak niektóre najczęstsze rodzaje komarów mogą budzić u nas poważne obawy.

Dziś daj nam znać i dowiedzieć się wszystkiego o gatunkach komarów w najpopularniejszych na całym świecie.

Odmiany komarów i charakterystyka:

Czy wiesz, że komary są jednymi z najniebezpieczniejszych stworzeń na ziemi, które każdego roku mogą zabić co najmniej 2-3 miliony ludzi? Tak, my też jesteśmy w szoku! Komary z pewnością są bardzo narażone na śmiertelne choroby, które mogą wywołać dla światowej populacji. Należą do grupy owadów o nazwie Diptera. Diptera oznacza dwa skrzydła i, jak opisano, dwa skrzydła w cechach komara odróżniają je od innych much i owadów.

Komary mają łuski wokół ciała i długie narządy gębowe, które pomagają wysysać płyny z naszych ciał. Podczas gdy samce komarów żyją tylko przez około tydzień, samice komarów również mogą żyć około miesięcy. W zależności od rodzaju komarów są one aktywne w dzień iw nocy i przenoszą choroby z jednego człowieka na drugiego.

Najbardziej znane rodzaje i typy komarów na świecie ze zdjęciami:

Czy znasz lub słyszałeś o tych popularnych głównych rodzajach komarów, które prowadzą do śmiertelnych chorób przenoszonych? Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) kilka komarów może powodować nawet toksyczne i szkodliwe wektory chorób ludzkich, które wysysają ludzką krew. Przedstawiamy je tutaj specjalnie dla Ciebie. Poznajmy dzisiaj różne rodzaje komarów o nazwach.

1. Komary Anopheles:

Komary Anopheles

Rodzaje komarów Anopheles są najbardziej znane z przenoszenia najczęstszej choroby – malarii. Nie tylko to, w niektórych regionach również obserwowano u nich przenoszenie filariozy. Są znane jako komary bagienne i mają w sobie około 460 gatunków. Można je znaleźć głównie w pobliżu miejsc, w których woda się zapycha, takich jak baseny deszczowe i stawy. Te komary mogą stać się jajami do dorosłości w ciągu dwóch tygodni, a ich żywotność wynosi około dwóch tygodni. Jednak żeńskie anophele mogą żyć dłużej, nawet miesiącami. Komary te są najbardziej aktywne w porze nocnej, od zachodu słońca do okresu wschodu słońca. Chociaż są to również godziny gryzienia, w większości zawsze żywią się ludźmi bardziej niż zwierzętami.

2. Komary Aedes:

Komary Aedes

Komary Aedes są wektorami dengi, o których wiadomo nawet, że powodują inne choroby wirusowe i przenoszą filariozy. Na całym świecie istnieje ponad 900 gatunków i rodzajów komara Aedes. Żywią się zarówno ludźmi, jak i zwierzętami i są obecne w obszarach tropikalnych oraz w chłodniejszych regionach i temperaturach. Ich godziny gryzienia to czas od rana do wieczora, a długość życia waha się od około dwóch do trzech tygodni. W przypadku komarów Aedes jaja są składane na wilgotnych powierzchniach w pobliżu lub wokół basenów wodnych i przechodzą w stadium komara w ciągu kilku tygodni.

3. Komary Culex:

Komary Culex

Komary Culex są nosicielami chorób wirusowych, w tym filariozy i japońskiego zapalenia mózgu. Na całym świecie istnieje ponad 550 gatunków komarów Culex, które są silnie obecne w regionach tropikalnych i subtropikalnych. Jaja komarów culex składane są na zbiornikach wodnych, jednorazowo składa się ponad 100 jaj, które wylęgają się w ciągu 3-4 dni. Zanieczyszczone zbiorniki wodne są głównie żywicielami komarów, które obejmują zablokowane dreny, dreny, kanały, opuszczone studnie i szamba. Są aktywne zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz i gryzą zarówno w nocy, jak i w godzinach porannych.

4. Komary Mansonia:

Komary Mansonia

Komary Mansonia są wektorami i nosicielami filariozy brugijskiej. Występują w wielu krajach i regionach tropikalnych, głównie w Indiach, Malezji i Indonezji. Mają ciało w kolorze ciemnobrązowym z bladymi łuskami. Te komary gryzą głównie na zewnątrz i na zewnątrz w nocy. Ich jaja są wyłapywane w pobliżu zbiorników wodnych i gęstych obszarów roślinnych, w tym traw, roślinności i ogrodów. Żyją do czterech tygodni.

5. Psorofora:

komar psorofora

Wiadomo, że komary psorophora żywią się ludźmi, a także ogromnymi i dużymi ssakami. Potrafią podróżować na większe odległości niż inne komary rówieśnicze w celu wysysania krwi. Komary te są często nazywane agresywnymi komarami, jednak nie są nosicielami powszechnych chorób. Rozmnażają się i rozwijają w wodach, basenach i rowach. Psorofory są aktywne głównie w godzinach wieczornych.

6. Toksohynchity:

Toxoyhynchites

Toxoyhnchites nie wyrządzają żadnej szkody ludziom, ponieważ nie są nosicielami żadnych chorób przenoszonych lub śmiertelnych. Nie jedzą takiej mączki z krwi dla swoich jaj i są uzależnione jedynie od żywienia roślin nektarem. Ponieważ ich pasza zależy od roślin, nie szkodzi ludziom. Zasadniczo przebywają w dużych sztucznych pojemnikach lub dziurach w drzewach. W ogóle nie szkodzą ani nie przeszkadzają w codziennym życiu człowieka.

7. Wyeomyia:

Wyeomyai nie jest również agresywnym gatunkiem komarów i nie szkodzi ludziom. Są one również związane przede wszystkim z roślinami, w których rozwijają się larwy i nie szkodzą dorosłym. Są również znane jako komary dzbanowe i żyją do trzech tygodni, około tygodnia dłużej niż inne normalne komary i ich gatunki.

8. Ochlerotatus:

Ochlerotatus

Komary Ochlerotatus są również powszechnie spotykane wokół wód powodziowych, basenów, bagien, zbiorników wodnych i ciał. Można je również znaleźć w pobliżu sztucznych pojemników i prawie przez cały dzień przebywają na zewnątrz. Żywią się ludźmi, a niektóre gatunki w Ochlerotatus są znane z przenoszenia dengi, żółtej febry i innych chorób wirusowych. Ich długość życia również waha się od około 2-3 tygodni.

9. Kulisy:

Komary Culiseta

Wiadomo, że komary Culiseta przenoszą i przenoszą wschodnie zapalenie mózgu koni. Żywią się głównie ptakami i przenoszą wirusa z ptaków na ptaki. Wiadomo, że są agresywne i mieszkają w pobliżu bagien i drzew. Ponieważ jednak nie karmią ani nie wysysają ludzkiej krwi, komary nie przenoszą żadnej z nich na ludzi.

10. Uranotenia:

Uranotaenia

Komary Uranotaenia polegają głównie na gadach i płazach, które odżywiają się, a nie gryzą ani nie wysysają krwi od ludzi. Można je znaleźć głównie w pobliżu basenów, bagien i trawy; jednak nie należą do kategorii medycznie niebezpiecznych dla zwierząt lub ludzi. Nie są agresywne i nie przenoszą również żadnych chorób wirusowych.

Grupa krwi komary takie jak:

Większość z nas często słyszy, że komary gryzą innych tylko dlatego, że pochodzą z określonej grupy krwi. Czy to prawda? Czy naukowo udowodniono, że komary preferują określony rodzaj krwi i że mają swojego faworyta??

Cóż, ty też byłbyś zachwycony i zszokowany; kilka badań wykazało, że komary często lądują i ssą krew tych, którzy mają grupę krwi O niż inni. Ten wynik został znaleziony po tym, jak badacze i naukowcy przeanalizowali wyniki różnych próbek grup krwi i to, jak komary wolały jeść tylko jedną paszę. Wynik ten jest dokładnie dokładny w porównaniu z grupą krwi A – ponieważ lądują na ludziach z grupy O niż A.

Czynniki, które przyciągają komary do gryzienia ludzi:

Czy wiesz, że istnieją konkretne powody i czynniki, które mogą przyciągać komary do gryzienia ludzi? Tak, pewne aspekty mogą przyciągać komary i oto one.

Dwutlenek węgla:

Dwutlenki kardonu uwalniane przez ludzi po wydechu mogą również przyciągać komary. Mogą podążać za gazem i ssać krew ludzi w pobliżu. Komary zawsze kierują się w stronę gazu, a to też jest istotny czynnik.

Ciepło:

Ciepło jest niezbędnym elementem, szczególnie w przypadku komarów żeńskich. Mają tendencję do przemieszczania się w rejony tropikalne lub miejsca o większej wilgotności i źródłach ciepła niż inne.

Ciąża:

Czy wiesz, że kobiety w ciąży przyciągają komary niż inne? Tak, dobrze słyszałeś. Zmiany hormonalne organizmu i określone czynniki mogą całkowicie doprowadzić je do kobiet w ciąży.

Alkohol:

Alkohol i picie mogą również powodować przyciąganie komarów. Jeśli piłeś lub spożywałeś alkohol częściej niż inni, mają tendencję do zbliżania się do Ciebie.

Środki odstraszające komary jako rozwiązanie: bezpieczeństwo i użytkowanie

Jeśli szukasz odpowiedniego rodzaju środka odstraszającego komary do użycia w celu pozbycia się komarów, wybierz te z aktywnymi składnikami, takimi jak cytrynowy olejek eukaliptusowy, pikarydyna i deet. Najlepsze w użyciu są repelenty, które mają DEET w największej ilości.

Możesz również użyć produktów, które mają naturalne składniki, takie jak olejek neem i olejek tymiankowy.

Jednak podczas regularnego korzystania z nich ważne jest przestrzeganie określonych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa i środków ostrożności:

  1. Upewnij się, że zawsze przestrzegasz metod aplikacji i nie nadużywaj ich.
  2. Nie wdychaj środka odstraszającego komary ani nie trzymaj go w pobliżu ust. Zawsze trzymaj repelenty z dala od oczu i ust.
  3. Nie pozwól dzieciom zbliżać się do środków odstraszających komary.
  4. Nigdy nie nakładaj repelentów bezpośrednio na skórę z wysypką, oparzeniami, skaleczeniami i urazami.

Zapobieganie i leczenie ukąszeń komarów:

Zawsze lepiej jest zapobiegać komarom niż doświadczać uciążliwości, gdy są w pobliżu. Niebezpieczne są również choroby i obawy wirusowe powodowane przez komary. Aby zapobiec komarom:

  • Nigdy nie wpuszczaj stojącej wody do środka i wokół ciebie. Postaraj się ograniczyć stojącą wodę, oczyść wszelkie odpływy lub baseny.
  • Wolisz montować moskitiery wokół swoich okien i drzwi. Sieci działają jak tarcza przed wejściem do twoich domów.
  • Nie wychodź w pobliżu trawy, drzew, gęstych roślin i stojących zbiorników wodnych (na zewnątrz) po zmierzchu i zachodzie słońca.

W przypadku nadmiernego ugryzienia przez komary, użyj zimnego kompresu lub okładu z lodem, aby złagodzić silne swędzenie lub obrzęk. Można również zastosować do ugryzienia sodę oczyszczoną z wodą.

Mamy nadzieję, że dowiedziałeś się wszystkiego o rodzajach komarów, które są dziś nawet niebezpieczne dla chorób wirusowych. Najlepiej jest podjąć wszelkie niezbędne środki ostrożności, aby uniknąć ukąszeń komarów, zamiast leczyć je lub cierpieć z powodu ofiar w następstwie. Daj nam też poznać swoje myśli; uwielbiamy słuchać i kontaktować się z Tobą.

Zastrzeżenie:

Wszystkie informacje na temat różnych rodzajów komarów pochodzą wyłącznie ze źródeł znalezionych w Internecie oraz na stronach edukacyjnych i medycznych po przeprowadzeniu odpowiednich badań. Podane tutaj informacje mogą być wykorzystywane wyłącznie do celów informacyjnych. Nie ponosimy odpowiedzialności za jakiekolwiek błędy!.