W epoce nowożytnej telewizor nie jest już luksusem, ale koniecznością w każdym domu. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w segmencie telewizyjnym wybór był ograniczony, a podejmowanie decyzji było jak kod binarny – czarny & telewizor biały czy kolorowy? Dzisiejsza scena jest zupełnie inna! Przy tak wielu różnych typach telewizorów dostępnych na rynku, gra w ulepszanie telewizora wcale nie jest łatwa! Wejdź do sklepu elektronicznego, a sprzedawca prawdopodobnie zbombarduje Cię żargonami, takimi jak HD, 4K, 8K, QLED itp., Wprawiając Cię w zakłopotanie!

Jeśli możesz odnieść się do tego problemu, nie martw się! Ten artykuł służy jako mini-przewodnik do zrozumienia różnych rodzajów telewizorów na rynku i ich różnic.

10 różnych typów telewizorów i ich funkcje:

Przyjrzyjmy się teraz różnicom między różnymi typami telewizorów według rozdzielczości technologii i ekranu według dostępnych obecnie:

1. Telewizor ciekłokrystaliczny (LCD):

najlepszy rodzaj telewizji

Telewizory LCD to jeden z najpopularniejszych typów telewizorów, który powstał w połowie 2000 roku. Wykorzystują technologię ciekłokrystaliczną, która łączy ciekłe kryształy z polaryzatorami w celu tworzenia obrazów na ekranie. Telewizory LCD mają trzy spolaryzowane panele szklane zwane podłożami, które zawierają ciekłe kryształy pomiędzy nimi. Panele występują w kolorach czerwonym, niebieskim i zielonym. Kiedy przepływa przez nie prąd elektryczny, kryształy obracają się i wyrównują, aby światło przeszło przez inne podłoże. Tak widzimy kolory i obrazy. Ponieważ telewizory LCD wykorzystują diody LED do podświetlenia, są również nazywane telewizorami LED.

2. Telewizor z organicznymi diodami elektroluminescencyjnymi (OLED):

różne rodzaje telewizorów led

Organiczne telewizory z diodami elektroluminescencyjnymi lub telewizory OLED są konkurencyjnymi wersjami telewizorów LCD, które weszły na rynek w 2012 roku. Kluczową różnicą między OLED a LCD jest zastosowanie organicznych diod elektroluminescencyjnych zamiast diod LED. Związki te świecą się, gdy przepływa przez nie prąd elektryczny, co zapewnia doskonałą jakość obrazu i wyświetlanie kolorów. Ponadto technologia ta nie wymaga żadnych podłoży, dzięki czemu telewizory stały się znacznie cieńsze i smuklejsze niż LCD. Wyświetlają również ekstremalną czerń lepiej niż telewizory LED i są również tańsze. Telewizory OLED wytwarzają również mniej ciepła i zużywają około 40% mniej energii niż telewizory LED lub LCD.

3. Telewizory z diodami elektroluminescencyjnymi (QLED):

różne rodzaje telewizorów

Telewizory Quantum Light Emitting Diode lub QLED to jeden z najpopularniejszych typów telewizorów na obecnym rynku. Chociaż Sony wprowadziło tę technologię w 2013 roku, marki takie jak Samsung szybko wskoczyły do ​​ligi. Telewizory QLED wykorzystują kropki kwantowe, które są małymi nanocząsteczkami zamiast diod LED. Kiedy przechodzi przez nie pole elektryczne, punkty ładują się, aby poprawić kolory i jasność. W porównaniu do wyświetlaczy LCD i OLED, QLED są znane z lepszych współczynników kontrastu i dłuższej żywotności. Jednak ekrany są dość większe dzięki zastosowaniu technologii QLED.

4. Panele wyświetlacza plazmowego:

wszystkie rodzaje telewizji

Telewizory plazmowe (PDP) były świadkami ogromnej popularności na początku 2000 roku po tym, jak wielu klientów przestawiło się ze zwykłych telewizorów Cathode ray. Do 2007 roku telewizory plazmowe cieszyły się dużym popytem na cieńsze ekrany i doskonałą jakość obrazu. Te telewizory otrzymały swoją nazwę od zjonizowanego gazu zwanego plazmą, który może reagować na elektryczność. Ekran telewizora jest zaprojektowany jak siatka wypełniona plazmą, która oświetla piksele. Miały szybszą reakcję klatki i lepszy kontrast kolorów w porównaniu do swoich poprzedników. Jednak ze względu na wysoki koszt i trwałe utrzymywanie obrazu (wypalanie) oraz pojawienie się wyświetlaczy LCD i OLED, technologia ta stała się przestarzała do 2015 r..

5. Telewizory z cyfrowym przetwarzaniem światła:

typy telewizorów 2021

Telewizory Digital Light Processing lub DLP zostały wprowadzone przez firmę Texas Instruments w latach 80. XX wieku, aby rozwiązać problemy związane z poprzednimi typami telewizorów. Telewizory DLP wykorzystują chip zwany urządzeniem Digital Micromirror (DMD), który wykorzystuje miliony mikroskopijnych luster zwanych pikselami. Po przyłożeniu pola elektrycznego lustra te przechylają się w kierunku ekranu lub od niego, powodując pojawianie się obrazów. Telewizory DLP mają doskonałą jakość obrazu, dorównującą telewizorom LCD. Ze względu na szybki ruch luster, szybko poruszające się obrazy, takie jak sport czy wyścigi, wyglądały znacznie lepiej niż inne warianty telewizorów. Do 2012 roku zaprzestano produkcji DLP z powodu konkurencji ze strony nowszych technologii.

6. Telewizor 1080p:

rodzaje smart tv

Telewizory 1080P są powszechnie znane na rynku jako telewizory Full-High Definition lub Full HD. Telewizory te mają poziomy układ 1920 pikseli i pionowy układ 1080 pikseli na ekranie. Litera „p” w telewizorze 1080p oznacza ekrany progresywne, co oznacza proporcje obrazu panoramicznego 16:9. Telewizory 1080p są ekonomiczne w porównaniu do telewizorów poprzedniej generacji, takich jak 720p. Ponadto mają możliwość przyjmowania sygnałów 1080p lub Full HD od nadawców bez dostosowywania ich do niższej rozdzielczości. Jednak wraz z pojawieniem się technologii 4K i 8K telewizory Full HD mogą wkrótce zniknąć ze sceny.

7. Telewizory 4K:

rodzaje telewizorów 4k

Telewizory 4K są większe i jaśniejsze niż telewizory 1080p. Są one również nazywane telewizorami Ultra-HD lub UHD ze względu na ich wyższą rozdzielczość i lepszą jakość obrazu. Telewizory 4k mają układ pikseli 3840 w poziomie i 2160 w pionie, co daje całkowitą liczbę 8,3 miliona pikseli. W porównaniu do zwykłego telewizora HD lub 1080p telewizory UHD mają 4 razy więcej pikseli. W języku laików większa liczba pikseli oznacza większą rozdzielczość i ostrość wyświetlanego obrazu. Aby doświadczyć pełnej klarowności obrazu 4K, musisz przełączyć się na kanały 4K lub filmy nagrane kamerami obsługującymi 4K.

8. Telewizory 8K:

rodzaje telewizorów 8k

Telewizory 8K lub telewizory Ultra HD 8K to najnowsze dzieciaki w bloku, które mogą pochwalić się niezrównaną jakością obrazu i jasnością obrazu. Telewizory te mają układ pikseli wynoszący 7680 w poziomie i 4320 w pionie. Oprócz spełnienia tego wymogu dotyczącego pikseli, każdy telewizor musi również obiecać, że te funkcje będą oznaczone jako 8K – HDMI 2.1, częstotliwość wejściowa 60 fps, obsługa HEVC itp. Jednak nie ma wielu kanałów oferujących sygnały 8K. Dlatego eksperci radzą klientom, aby nie przechodzili zbyt szybko z 4K na 8K, ponieważ nie ma zbyt wiele treści 8K do oglądania, a także dlatego, że te telewizory są cholernie drogie!

9. Płaskie telewizory:

rodzaje telewizorów z płaskim ekranem

Płaskie telewizory są jednymi z najczęściej sprzedawanych telewizorów, które różnią się od innych rodzajem ekranu. Telewizory te są wyposażone w cienki, płaski wyświetlacz, który może działać w dowolnej technologii, takiej jak plazma, LED, 4K, 8K itp. Nic dziwnego, że te lekkie ekrany o grubości poniżej 4 cali zastąpiły ciężkie telewizory CRT o grubości ponad 30 cali. Większość telewizorów XXI wieku wykorzystuje płaskie wyświetlacze ze względu na niskie zużycie baterii, smukły wygląd i wygodę. Płaskie telewizory dzielą się na dwa podtypy – statyczne i ulotne. Statyczne mogą utrzymać obraz bez energii, ale wymagają energii do zmiany. Niestabilne ekrany stale wymagają energii, aby obraz był widoczny.

10. Zakrzywione telewizory:

rodzaje marek telewizyjnych

Zakrzywione telewizory mają lekko zakrzywiony panel wyświetlacza, który nie różni się znacząco od płaskich telewizorów pod względem kąta widzenia per se. Mają wklęsłą powierzchnię, która zapewnia „wciągające” wrażenia wizualne. Telewizory te zostały wprowadzone na rynek w 2013 roku przez koreańskie firmy, takie jak LG i Samsung. Główną zaletą jest to, że zakrzywione ekrany nie zaciemniają krawędzi ekranu ani nie sprawiają, że wydają się ciemniejsze, nawet gdy siedzisz zbyt blisko nich. Wadą jest to, że zakrzywione telewizory są znacznie szersze niż płaskie telewizory i wyglądają dość niezręcznie jako uchwyty ścienne. Obecnie tylko kilka firm produkuje zakrzywione ekrany, ponieważ płaskie wyświetlacze mają nad nimi przewagę.

Oto niektóre z różnych typów telewizorów, które prawdopodobnie znajdziesz w każdym sklepie z elektroniką. Teraz, gdy zrozumiałeś już podstawowe różnice między nimi, zanotuj pożądane punkty i wybierz styl, który najbardziej Ci się podoba. Czy po przeczytaniu tego artykułu kusiło Cię, aby uaktualnić swój telewizor do 4K lub 8K??