Ziemniaki to najbardziej wszechstronny składnik w kuchniach na całym świecie. Niezależnie od tego, czy są to unikalne przepisy na wypieki, czy zwykłe curry lub posiłki, są one koniecznością dla każdego. Ale czy wiesz, nie tylko prawdopodobnie te, które jesz, ale na całym świecie istnieją różne rodzaje ziemniaków? Więc choć jest to ekscytujące i szokujące, tak, to prawda! Prawdziwy miłośnik ziemniaków może to wiedzieć, a te ziemniaki są naprawdę smaczne i idealne do dodania do listy przepisów.

Dziś daj nam znać i dowiedzieć się wszystkiego o rodzajach ziemniaków obecnych na świecie.

rodzaje ziemniaków

Ziemniaki i ich historia:

Czy wiesz, że Peru jako pierwsze uprawiało ziemniaki już w 8000-5000 p.n.e. Indianie Inków w Peru najpierw uprawiali to warzywo, a później ostatecznie rozprzestrzeniło się na Europę. Wprowadzenie ziemniaków do Europy pochodzi początkowo z Irlandii, a następnie rozprzestrzeniło się na inne kraje. Powoli rolnicy i rolnicy zdali sobie sprawę, że te warzywa są łatwe i szybkie w uprawie i zaczęli je ogromnie uprawiać przed rozpowszechnieniem ich na całym świecie.

Klasyfikacje ziemniaków:

Jeśli jeszcze nie wiesz, istnieją różne klasyfikacje ziemniaków, w zależności od ich tekstury, wyglądu i miąższu. Te klasyfikacje w obrębie rodziny ziemniaków prowadzą do innych odmian ziemniaków. Tutaj są! Ponownie pamiętaj, w ramach tych trzech klasyfikacji: skrobiowej, woskowej i uniwersalnej, istnieją różne rodzaje ziemniaków w!

Odmiany ziemniaków skrobiowych:

Jak sama nazwa wskazuje, ziemniaki skrobiowe to najczęściej spotykane suche ziemniaki o dużej zawartości skrobi. Mają bardzo suchą konsystencję, szybko się kruszą i można je łatwo wykonać. Są to popularne rodzaje, z którymi często się spotykamy i można je wykorzystać do przygotowania tłuczonych ziemniaków, pieczonych ziemniaków itp. Po usmażeniu skrobiowe ziemniaki są niewiarygodnie pyszne, mają chrupiący smak i są puszyste w środku.

Ziemniaki woskowe:

Te woskowate ziemniaki rzeczywiście zawierają znacznie mniej skrobi. Są jednak w dotyku woskowate, mają wysoki poziom nawilżenia i kremową konsystencję. Kształt ziemniaków często pęka po ugotowaniu. Ziemniaki woskowe są często używane do sałatek, zup lub zapiekanek.

Ziemniaki uniwersalne:

Teraz idealnie nadają się do pieczenia i gotowania wszelkiego rodzaju potraw ziemniaczanych. Mają puszystą konsystencję, średnią zawartość i pewną ilość skrobi. Mają w sobie nawet umiarkowany poziom wody i mogą być idealnie pieczone, gotowane na wolnym ogniu, smażone lub pieczone.

Najpopularniejsze nazwy i typy odmian ziemniaka:

Na świecie istnieje kilkaset rodzajów ziemniaków. Niestety nie możemy poznać wszystkich rodzajów ziemniaków i nazw ich odmian. Dlatego zbieramy i zestawiamy najbardziej znane i popularne ziemniaki, z którymi często się spotykamy lub już znamy, aby przygotować nasze ulubione przepisy. Oto lista popularnych rodzajów ziemniaków z zastosowaniami do gotowania, tylko dla Ciebie!

1. Ziemniaki Russet:

Ziemniaki Russet

Są to pierwsze najpopularniejsze rodzaje ziemniaków, które większość z nich już zna. Russet mają ciemnobrązową skórę i są prawie zauważalne, biorąc pod uwagę ich rozmiar średni do dużego. Wnętrze tego ziemniaka ma puszystą konsystencję, którą można szybko ugotować lub ugotować. Można zrobić smaczne frytki z tego rodzaju ziemniaków o białym miąższu lub puree ziemniaczanym lub innych produktów do smażenia na głębokim tłuszczu.

Tekstura: Skrobiowy

Kolor skóry: Kolor ciemniejszy do średniego brązu

Kolor miąższu: biały, blady kolor miąższu

Zastosowania: Zacieranie, pieczenie, smażenie

Inne nazwy, jeśli występują: Idaho Russet

2. Ignamy jubilerskie:

Klejnot Yam

Chociaż nazwa mówi ignam, nie jest to prawdziwy ignam, który można znaleźć na rynku. Pochrzyn klejnotowy jest bardziej miękką, słodszą odmianą ziemniaków, z wilgotnym i bardziej miękkim miąższem w środku o teksturze skrobi. Są miękkie, a ich smak jest nieco słodki. Ten rodzaj ziemniaka nie nadaje się do smażenia; jednak jest idealny do przepisów obejmujących zacieranie, pieczenie itp..

Tekstura: Skrobiowy

Kolor skóry: Kolor brązowy, kolor miedzi;

Kolor miąższu: miąższ o pomarańczowym odcieniu

Zastosowania: Zacieranie, gotowanie i pieczenie

Inne nazwy, jeśli występują: Klejnot słodkich ziemniaków

3. Nowe ziemniaki:

Nowy Ziemniak

Cóż, założę się, że większość z was nie słyszała o tego rodzaju odmianach. Ale jak można się domyślić po nazwie, są to młodsze odmiany ziemniaków, które są zbierane wcześniej niż inne. Biorąc to pod uwagę, mają cienką i podatną skórę, z kremowym i śliskim miąższem w środku. Skórę można również łatwo złuszczyć; jednak biorąc pod uwagę młodszy wiek ziemniaków, nie będą one długo trwałe.

Tekstura: Woskowy

Kolor skóry: różne kolory skóry

Kolor miąższu: inny kolor miąższu

Zastosowania: gotowanie lub gotowanie na parze

Inne nazwy, jeśli występują: Ziemniaki dla dzieci

4. Ziemniaki Kennebec:

Ziemniak Kennebec

Te ziemniaki Kennebec należą do ulubionych rodzajów i odmian warzyw. Idealnie nadają się do smażenia produktów i przepisów kulinarnych. Ziemniaki Kennebec pomagają uzyskać przepis o gładkim i idealnym smaku, od kawałków po frytki. Te rodzaje ziemniaków mają orzechowy smak, z odczuciem skrobi i są wilgotne, ale chrupiące po ugotowaniu. Konsystencja bardzo dobrze się trzyma po ugotowaniu i ugotowaniu.

Tekstura: Wszystkich celów

Kolor skóry: Beż i tan

Kolor miąższu: Blady biały

Zastosowania: Smażenie w głębokim tłuszczu, frytki i kliny

Inne nazwy, jeśli występują: Żaden

5. Niemiecki Ziemniak Maślany:

Niemiecki Butterball

To kolejny popularny rodzaj ziemniaków. Jest koloru żółtego i najczęściej występuje w średnich i drobnych większych rozmiarach, ale nie jest zbyt gigantyczny. Ten ziemniak zalicza się do żółtych odmian ziemniaków, biorąc pod uwagę kolor skóry i teksturę. Niemieckie ziemniaki butterball są delikatne i gładkie oraz nadają maślany smak. Te rodzaje ziemniaków doskonale nadają się do uzyskania dobrego smaku i delikatności puree lub gotowanego.

Tekstura: Wszystkich celów

Kolor skóry: Brązowy i złoty kolor

Kolor miąższu: Żółty miąższ

Zastosowania: Gotowanie, zacieranie, pieczenie i smażenie

Inne nazwy, jeśli występują: Żaden

6. Ziemniaki Yukon Gold:

Złoty Ziemniak Jukon

To znowu jedna z najpopularniejszych i najbardziej znanych kategorii ziemniaków. Ten ziemniak jest uniwersalny, doskonale nadaje się zarówno do smażenia, pieczenia, gotowania na parze i gotowania. Ziemniaki Jukon, jak sama nazwa wskazuje, mają złocisty kolor skórki. Skóra ta jest wrażliwa i delikatna, nie wymaga osobnego peelingu. Miąższ w środku ma kremową konsystencję, miękki w dotyku i idealny do przepisów.

Tekstura: Wszystkich celów

Kolor skóry: Złoty kolor

Kolor miąższu: Żółty

Zastosowania: Gotowanie, pieczenie, smażenie, gotowanie na parze

Inne nazwy, jeśli występują: Złote ziemniaki

7. Ziemniaki z czerwoną błogością:

Czerwony Ziemniak Błogości

Czerwone ziemniaki szczęśliwe należą do rodziny odmian ziemniaków w kolorze czerwonym. Są to ziemniaki woskowe, mają wysoką zawartość wody, wilgoć i nie są trudne do ugotowania. Ziemniaki doskonale nadają się do tłuczenia i jedzenia, a także są zdrowe i mają właściwości. Czerwona skórka tutaj nie wymaga oddzielnego peelingu, a wewnętrzny miąższ ma kremową i maślaną konsystencję. Czerwone ziemniaki szczęśliwe słyną z najprostszych przepisów, w tym z gotowania i spożywania z ziołami.

Tekstura: Woskowa tekstura

Kolor skóry: czerwony

Kolor miąższu: Blady biały

Zastosowania: Zacieranie, gotowanie, gotowanie i gotowanie na parze

Inne nazwy, jeśli występują: Żaden

8. Fioletowe ziemniaki peruwiańskie:

Fioletowy Peruwiański

Fioletowe ziemniaki peruwiańskie, jak sama nazwa wskazuje, pochodzą z regionu Peru. Mają fioletową skórkę i miąższ o niebiesko-fioletowym odcieniu, z miękką teksturą skórki i należą do odmian fioletowych ziemniaków. Te ziemniaki są stosunkowo mniejsze i mają skrobiową konsystencję. Są to najprostsze w gotowaniu ziemniaki, idealne do pieczenia i zacierania. Mają kształt rurkowy i wpadają w odmianę ziemniaków paluszkowych.

Tekstura: skrobiowy

Kolor skóry: Ciemna, fioletowa skóra

Kolor miąższu: fioletowe ciało

Zastosowania: Pieczenie, pieczenie i zacieranie

Inne nazwy, jeśli występują: Żaden

9. Rosyjskie ziemniaki bananowe:

Rosyjski Banan Ziemniak

Rosyjski ziemniak bananowy ponownie ma kształt rurkowy i należy do kategorii odmiany paluszków. Mają żółty miąższ i kształt banana, zakrzywiony i pofałdowany. Jednak woskowa konsystencja nie wymaga obierania i może być używana do gotowania w całości lub upieczona. Idealnie komponują się ze słodkim połączeniem smaku, z delikatnym i pysznym maślanym smakiem. Wypróbuj je do sałatek, grillowanych lub smażonych, a później nam podziękujesz!

Tekstura: Woskowy

Kolor skóry: Złoty/brązowy/beżowy

Kolor miąższu: Żółty

Zastosowania: Grillowanie, płytkie smażenie, gotowanie

Inne nazwy, jeśli występują: Żaden

10. Hannah słodki ziemniak:

Hanna Słodki Ziemniak

Jednak słodkie ziemniaki typu Hannah wyglądają bardzo podobnie do białego ziemniaka. Są jednak bardzo grube i gęste w konsystencji. Te ziemniaki, biorąc pod uwagę ich jędrny wygląd, generalnie nie pękają podczas gotowania. Można je pokroić i pokroić w plastry przed ugotowaniem lub użyciem frytek, ze względu na ich gęstą konsystencję i wygląd. Z tego samego powodu słodkie ziemniaki Hannah również zajmują więcej czasu na gotowanie niż ich inne odpowiedniki.

Tekstura: Wszystkich celów

Kolor skóry: Brązowo-brązowy kolor

Kolor miąższu: żółty/kremowy

Zastosowania: Zacieranie, pieczenie i duszenie

Inne nazwy, jeśli występują: Sweet Hannah, żółty słodki ziemniak

11. Wszystkie niebieskie ziemniaki:

Wszystkie niebieskie ziemniaki

Są to jedne z unikalnych odmian ziemniaków, z którymi możesz się kiedykolwiek spotkać. Całkowicie niebieski ziemniak ma bardzo ciemną, fioletową skórkę, biorąc pod uwagę wysoki poziom obecności antocyjanów (przeciwutleniaczy). Te przeciwutleniacze są obecne w innych owocach, takich jak jagody i bakłażany i podobnie do nich kolor pojawia się w tym rodzaju ziemniaków. Ponadto są miękkie i mają nieco wyższą zawartość skrobi niż pozostałe. Dzięki temu idealnie nadają się do pieczenia, idealnie skropione oliwą z oliwek lub masłem, ziołami i cytryną!

Tekstura: Uniwersalna tekstura

Kolor skóry: Ciemny fiolet

Kolor miąższu: Miąższ w odcieniu fioletu do lawendy

Zastosowania: Smażenie, pieczenie, gotowanie i pieczenie

Inne nazwy, jeśli występują: Żaden

12. Czerwony kciuk ziemniaczany:

Czerwony kciuk

Te czerwone ziemniaki należą do odmiany czerwonych ziemniaków. Należą do kategorii fingerling, o budowie i wyglądzie w kształcie tuby. Są jednak małe i atrakcyjne w wyglądzie z jasnoczerwonym kolorem i różowym miąższem w środku. Ziemniaki z czerwonym kciukiem należą w całości do egzotycznej kategorii warzyw, biorąc pod uwagę ich wybór do przepisów dla smakoszy, zacierania, pieczenia i ogólnego wszechstronnego zastosowania. Od zup po sałatki, te ziemniaki nadają zarówno wygląd, jak i smak. To jeden z popularnych wyborów szefów kuchni.

Tekstura: Woskowy

Kolor skóry: czerwony

Kolor miąższu: Różowawy odcień miąższu

Zastosowania: Gotowanie, smażenie

Inne nazwy, jeśli występują: Żaden

Ciekawe fakty na temat ziemniaków:

Cóż, uwielbiamy słuchać rzeczy, o których nigdy nie słyszeliśmy, a teraz przychodzi kolej na ziemniaki. Oto kilka ciekawych faktów.

  • Ziemniaki są nadal żywe technicznie, kiedy je kupujesz. Wiesz to?
  • Te ziemniaki są jednymi z pierwszych warzyw uprawianych w kosmosie.
  • Istnieje kilkaset ziemniaków, o których być może nawet nie słyszałeś. To, co słyszymy, to tylko kilka odmian.
  • Ziemniaki mogą zmienić kolor na zielony, jeśli wejdą w zbyt intensywny proces fotosyntezy.
  • Chipsy ziemniaczane, najpopularniejszy dodatek, jaki kiedykolwiek słyszeliśmy, zostały wymyślone przez pomyłkę (wydaje się)! Szef kuchni musiał kiedyś zadowolić swojego pracodawcę, który nie lubi gotowanych grubych ziemniaków w większych kostkach. Wypróbował kilka przepisów i po prostu usmażył je z solą i ziołami, żeby mu zaimponować. To jest to; są teraz jednymi z najbardziej znanych i popularnych przekąsek na świecie.

Czy wiesz, że na świecie jest tyle różnych rodzajów ziemniaków? Cóż, na pewno nie. Dla nas jest to również doskonała, ekscytująca lekcja. Jakie są Twoje myśli? Przekaż nam również swoje uwagi; kochamy cię słyszeć!

Zastrzeżenie:

Jest to wyłącznie przewodnik po rodzajach ziemniaków wyłącznie w celach informacyjnych. Opinie i przegląd w tym artykule pochodzą z różnych źródeł w Internecie. Autor nie gwarantuje ani nie obiecuje dokładności faktów podanych w tym artykule.