Czy wiesz, że na świecie istnieje ponad jedenaście do dwunastu tysięcy gatunków mrówek? Cóż, jest to zarówno ekscytujące, jak i szokujące. To, co widzimy wokół nas w naszym codziennym życiu i środowisku, to prawie nic i bardzo garstka rodzajów mrówek. Jeśli chcesz dowiedzieć się wszystkiego o tych gatunkach i o tym, jak mają w sobie kilka rodzajów i odmian, robimy dzisiaj przegląd ich!

Dziś dowiedzmy się wszystkiego o różnych typach i rodzajach mrówek, ich gatunkach, odmianach i nie tylko.

rodzaje mrówek

Wszystko o gatunkach mrówek, charakterystyka:

Jak dobrze wiesz o mrówkach? Mrówki należą do rodziny Formicidae i rzędu Hymenoptera. W tej kolejności mamy też podobne stworzenia, takie jak pszczoły i osy. W tym porządku występuje ponad 12000 gatunków mrówek i 300 rodzajów. Nazwy naukowe różnych mrówek różnią się w zależności od ich odmiany. Na przykład najczęstszą nazwą naukową czarnej mrówki jest lasius niger, a biała to Isoptera. Większość mrówek jest czerwona lub czarna, a ich długość może wynosić około 1/3″ do ½″ w zależności od odmiany. Mają sześć nóg i trzy stawy oraz potężne szczęki.

Różne rodzaje mrówek na świecie:

Teraz przejdźmy dalej i zbadajmy wszystkie rodzaje mrówek o imionach obecnych wokół nas na świecie. Ale najpierw zobaczymy listę najpopularniejszych gatunków i odmian mrówek, które często są spotykane w okolicy.

1. Argentyńskie mrówki:

Srebrzyk

Jak sama nazwa wskazuje, te gatunki argentyńskich mrówek pochodzą z obszarów Argentyny, a Brazylia później rozprzestrzeniła się na Stany Zjednoczone. Mrówki mają długość od 1/16″ do 1/4″ i mają owalny kształt. Mają ciemnobrązowy i czarny błyszczący korpus. Jednak te argentyńskie mrówki preferują słodkie substancje jako pokarm, ale mogą jeść wszystko, co znajdą, w tym mięso i tłuszcze. W ten sposób pracują nie tylko przy zbieraniu pożywienia, ale także żerują. W większości przypadków mrówki argentyńskie znajdują się w wilgotnych miejscach i środowiskach, które mają źródło pożywienia.

2. Mrówki stolarz:

mrówka stolarz

Typy mrówek stolarzy są dość powszechne na całym świecie i jak można się domyślić, preferują gniazda i obszary w pobliżu lasu. Te mrówki stolarzy są niebezpieczne dla twoich domów, ponieważ żywią się drewnem i niszczą otoczenie i przedmioty wewnątrz domu. Poruszają się one jak kolonia, gdzie rodzaje mrówek robotnic podążają za królowymi mrówkami w kolonii i zwiększają zaopatrzenie w żywność. Przemieszczają się razem w bardzo dużej liczbie. Kolor mrówek stolarzy waha się od około czerwonego do czarnego i ma około 5/8 cala długości.

3. Szalone mrówki:

Zwariowany

Szalone mrówki mają ciemnobrązowy kolor i około 2,5 mm długości. Są bardzo zatłoczone i poruszają się razem w koloniach, zwłaszcza w ciepłym i wilgotnym środowisku. Ich gniazda znajdują się wokół wilgotnych miejsc i żywią się nasionami lub wydzielinami roślin lub owocami i resztkami domowymi.

4. Pachnące mrówki domowe:

Pachnący Dom

Można się domyślić po samej nazwie – zapachowe rodzaje mrówek domowych biorą swoją nazwę od silnego zapachu i zapachu, który pozostawiają po zmiażdżeniu. Pachnące mrówki domowe gnieżdżą się w domach i pochodzą ze Stanów Zjednoczonych. Te rozmiary wahają się około 1/6 ″ i są w kolorze brązowym lub czarnym. Ten rodzaj mrówek domowych woli jeść cukier, słodycze, martwe owady. Lubią gniazdować wokół gleby, gruzu, ściółki lub wokół pęknięć w podłodze i ścianach.

5. Mrówki chodnikowe:

mrówka chodnikowa

Mrówki brukowe gniazdują pod szczelinami lub wewnątrz chodników i stąd ich nazwa. Mrówki chodnikowe przemieszczają się w ogromnych ilościach, przede wszystkim nawet w grupach liczących od 3000 do 5000 członków. Te odmiany mrówek mają kolor ciemnobrązowy lub czarny i zjadają owady, spadź, tłuszcz, nasiona, chleb i orzechy.

6. Mrówki ogniste:

mrówki ogniste

Typy mrówek ognistych są dość powszechnym gatunkiem mrówek, które występują w miedziano-brązowym kolorze z bardzo ciemnym odwłokiem. Mrówki ogniste wolą gnieździć się wokół kłód i ziemi, gryźć ludzi lub agresywnie swędzić i boleśnie użądlić. Żywią się owadami, dżdżownicami, słodyczami i tłuszczami. Te mrówki często żyją w różnych środowiskach, a nawet mogą niszczyć otoczenie, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.

7. Mrówka tnąca liście:

Obcinacz do liści

Mrówki liściaste należą wyłącznie do regionów tropikalnych, głównie w rolnictwie i na polach uprawnych. Mogą jednak stanowić zagrożenie, usuwając liście, a nawet są znane w wiadomościach ze zmniejszania rocznych plonów dla kilku hodowców. W większości przypadków mrówki te żyją pod ziemią kolonii i gleby i żywią się ścinkami liści, szkodnikami, grzybami.

8. Mrówka łazika:

Wędrowiec

Mrówki łaziki to mrówki o ciemnych kolorach, które budują gniazda w naturalnych i innych siedliskach. Gniazdują wokół podziemnych obszarów, kamienie, cegły, belki i tak dalej, w tym rośliny doniczkowe. Inwazje roślin łazików są trudne do opanowania, ponieważ poruszają się w dużych grupach. Są malutkie i bardzo inwazyjne z natury i mają nierówne kształty. Żywią się cukrem, glebą, szkodnikami i owadami.

9. Mrówki faraona:

faraon

Rodzaje mrówek faraona są bardzo małe i minimalne; prawie nie sięgają do około 1,5-2 mm długości. Występują w kolorze brzucha żółto-brązowego i są bardzo trudne do zauważenia. Większość uważa, że ​​mrówki faraona pochodzą z Afryki w cieplejszym klimacie i rozprzestrzeniły się na kilka części. Z biegiem czasu mogą jednak żyć w gorących i wilgotnych do idealnych warunków pogodowych. Te mrówki żywią się martwymi owadami, mięsem, innymi pokarmami i gniazdują wokół ogrzewanych budynków związanych z wilgotnymi warunkami.

10. Mrówki akrobatyczne:

Akrobata mrówka

Mrówki Acrobat mają około 1/16 do 1/8 cala, są małe i malutkie, niezbyt duże, aby je zauważyć. Te mrówki słyną z tego, że niosą ze sobą jad do obrony i ataku w razie potrzeby. Jednak te jadowite rodzaje mrówek nie mogą skrzywdzić ludzi, wbijając je w skórę. Mrówki akrobaty żyją na zewnątrz i mają zasadniczo brązowy kolor. Żyją w drewnie lub uszkodzonych konstrukcjach i są agresywne.

11. Mrówka pociskowa:

Mrówka pocisk

Mrówki kuliste są niewiarygodnie i niesamowicie bolesne, gdy są ugryzione. Tak wzięła się nazwa, bo czuje się, jakby strzelił do nich kula. Nie jest to jednak zbyt zabójcze. To kłująca mrówka, która może wywołać czysty, intensywny ból, który może trwać do 24 godzin. Te mrówki gniazdują wokół drzew i żywią się sokiem drzewnym, małymi owadami i tak dalej. Są koloru czarnego lub brązowego.

12. Mrówka buldoga:

buldog mrówka

Mrówki Bulldog są nieco większe niż inne i pochodzą z Australii. Mają bardziej ogromne szczęki i mogą powodować intensywne, bolesne ukłucie. Te mrówki są czerwone i pomarańczowe, żyją głównie wokół lasów i obszarów leśnych, a swoje domy tworzą pod ziemią. Australijskie typy mrówek są agresywne, a jad wstrzykiwany przez mrówki buldoga jest uczulony na reakcje.

13. Mrówka afrykańska:

afrykanin

Mrówki afrykańskie to największy gatunek mrówek, który występuje w różnych typach i kolorach. Pochodzą z regionów środkowej i wschodniej Afryki. Te mrówki mają jasny kolor i mogą osiągać mniejsze lub średnie rozmiary, do 14 mm. Te gigantyczne gatunki mrówek mogą gniazdować pod ziemią lub przy pracach drewnianych, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Są głównie nieszkodliwe i nie bolą.

14. Mrówka sekwoja:

Mrówka sekwoja

Mrówka sekwoja pochodzi z Europy i Ameryki Północnej, gniazduje w drewnie i wokół niego. Chociaż nie są niebezpieczne dla ludzi, mrówki sekwojowe mogą niszczyć otoczenie. Te mrówki żywią się głównie owadami i mszycami. Poruszają się w dużych ilościach, są ludne i potrzebują kontroli, aby zakończyć szkody.

15. Mrówka zbożowa:

mrówka zbożowa

Mrówki żniwiarki to rodzaj mrówek rolniczych, które zbierają nasiona i budują swoje domy na zewnątrz. Są przede wszystkim drapieżnikami siewnymi i żyją zwłaszcza w gorących i suchych regionach. Tego typu mrówki nie atakują domów, nie wolą wchodzić do pomieszczeń i często zakładają gniazda w ogrodach, podwórkach i na farmach.

Ciekawe fakty dotyczące mrówek:

Jest kilka interesujących i zabawnych faktów, których możesz nie wiedzieć o mrówkach.

  • Mrówki nie mają ani uszu, ani płuc. Czy wiedziałeś o tym??
  • Mrówki potrafią pływać. Jeśli zostawisz je na łagodnej powierzchni wody, nie zginą od razu.
  • Mrówki mają dwa żołądki!
  • Mrówki ogniste należą do tych odmian, które powodują poważne uszkodzenia w okolicy i wokół niej. Szacuje się, że mrówki ogniste wyrządzają rocznie miliony dolarów szkód.
  • Mrówki mogą żyć nawet 30 lat, co czyni je najdłużej żyjącymi owadami.
  • Z wyjątkiem Antarktydy mrówki można znaleźć wszędzie, w każdym regionie i na każdym kontynencie.
  • Jedno z dużych gniazd mrówek, jakie kiedykolwiek znaleziono, miało ponad 3700 mil szerokości. Czy wierzyłeś w to??!

Mamy nadzieję, że poznałeś i nauczyłeś się czegoś nowego z dzisiejszego przewodnika po rodzajach mrówek i ich gatunkach. Rzeczywiście sami nie wiedzieliśmy o istnieniu kilku rodzajów gatunków w typach mrówek. Co o tym myślisz? Daj nam znać swoje komentarze poniżej.

Zastrzeżenie:

Jest to wyłącznie przewodnik po rodzajach gatunków mrówek wyłącznie w celach informacyjnych. Opinie i przegląd w tym artykule pochodzą z różnych źródeł w Internecie. Autor nie gwarantuje ani nie obiecuje dokładności faktów podanych w tym artykule.