Kawa! To bez wątpienia najpopularniejszy napój na świecie. Wszyscy przynajmniej raz piliśmy kawę w kawiarni lub restauracji. Ale jeśli widziałeś menu, czy nie jest to przytłaczające, gdy obserwujesz wokół nas kilka różnych rodzajów nazw napojów kawowych? Cóż, w pewnym momencie to też staje się zagmatwane. Jeśli lubisz kawę, to czas, abyś również poznał różnice między kilkoma rodzajami kaw!

Pracowaliśmy nad kompilacją najpopularniejszych na świecie różnych rodzajów kawy znanych wokół nas. Więc wspólnie dowiedzmy się dzisiaj czegoś ekscytującego o tych ulubionych napojach!

Rodzaje napojów kawowych

Kawa i historia:

Zanim przyjrzymy się rodzajom i rodzajom kawy, z radością odkryjemy, jak kawa stała się najpopularniejszym napojem na świecie. Musisz wiedzieć, że z pewnością nie jest to bardzo nowa koncepcja. Można to prześledzić razem przez wieki. Wielu uważa, że ​​to właśnie na płaskowyżu etiopskim pasterz Kaldi znalazł potencjalne ziarna kawy. Jednak handel i uprawa kawy na Półwyspie Arabskim rozpoczęły się w XV wieku. Później w końcu rozprzestrzenił się na Europę, Brytyjczyków i kilka plantacji na całym świecie.

Różne rodzaje ziaren kawy:

Zasadniczo, zanim przejdziesz do odmian kawy, wiesz, istnieją cztery główne rodzaje i rodzaje ziaren kawy. To dzięki nim można zaparzyć idealną kawę zmieloną na jednym z takich ziaren.

Arabika:

Arabika jest najczęściej spotykana wśród ziaren kawy. W smaku nieco delikatna i słodka, z mniejszą goryczką. Ziarna arabiki są na ogół na plantacjach o bardzo wysokich wysokościach. Brazylia to kraj słynący z dużego eksportu tych ziaren. Są pyszne, często niewielkich rozmiarów. Ziarna Arabiki na świecie koncentrują największą produkcję ziaren kawy. Ponad 60 procent ziaren pochodzi z tej odmiany.

Robusta:

To druga najczęściej produkowana odmiana fasoli. Fasola Robusta jest mrozoodporna i znana jest z tego, że pomaga wzmocnić układ odpornościowy i kilka chorób. Zawartość kofeiny w Robuście jest prawie dwukrotnie wyższa niż w wariancie Arabica. Jak więc łatwo się domyślić, są ostrzejsze, mocniejsze w smaku. Ten rodzaj ziaren kawy wymaga cieplejszego i gorącego klimatu do produkcji.

Liberyka:

Ziarna Liberica nie są jednak tak popularne i łatwo dostępne jak Arabica. Uprawiane są w bardzo nielicznych krajach, wymagających specyficznych i idealnych warunków klimatycznych do produkcji. Ziarna liberiki mają bogaty aromatyczny aromat, z nutą owocowo-kwiatową i dymną. Kraj filipiński po raz pierwszy zebrał Liberykę na świecie, a później stopniowo rozprzestrzenił się w USA. Jednak niewiele krajów uprawia tę fasolę.

Excela:

Ziarna kawy Excelsa są bardzo wyraziste i niepowtarzalne. Te odmiany ziaren kawy rosną głównie w Azji Południowo-Wschodniej i mają mniejszą produkcję niż jakikolwiek inny rodzaj ziaren kawy. Mają owocowy smak i dotyk, o ciemnym palonym kolorze.

Rodzaje stylów parzenia kawy:

Teraz, gdy mamy już pomysł na różne ziarna kawy, jak dokładnie parzy się kawę?! Jak można się domyślić, w zależności od różnych rodzajów kawy, różne są również sposoby parzenia. Chociaż istnieje kilka stylów warzenia, przyjrzyjmy się najbardziej popularnym na świecie, aby mieć pomysł. Pamiętaj, parzenie wszystkich rodzajów kawy odbywa się za pomocą jednego z tych procesów.

Francuska prasa:

Jak sama nazwa wskazuje, ta metoda pochodzi z ziemi francuskiej. W tej metodzie pojemnik z tłokiem i sitkiem na filtr służy do przeciskania gorącej wody przez ziarna kawy lub kawę mieloną. Ta metoda stopniowo sprowadza na dno bogaty, gęsty płyn kawowy. Proces trwa do kilku minut, po czym można wykorzystać zaparzoną kawę z dzbanka.

Kroplówka:

Parzenie kawy kroplowej to metoda polegająca na zagotowaniu zimnej filtrowanej wody w ekspresie przelewowym. Woda jest najpierw podgrzewana ciepłem, a następnie filtrowana pomiędzy fusami, co pomaga w zaparzeniu. Ta parzona kawa przechodzi przez filtr i stopniowo wypływa w postaci kapania.

Przelej styl:

To znowu jeden z najczęstszych stylów warzenia. W tym filtr i fusy znajdują się w lejku nad robakiem kawowym. Następnie woda trafia do lejka, w którym fusy zaczynają kwitnąć i stopniowo uwalniają smak. W tym procesie woda po prostu dokładnie przesiąka przez fusy z kawy i nie miesza się z nimi odpowiednio. Dzięki temu kawa ta jest nieco lżejsza w smaku i konsystencji.

Zimny ​​​​napar:

Cold brew to znany styl piwowarski, zwłaszcza w restauracjach i kawiarniach. W tej metodzie napój kawowy jest wydobywany przez drobne zmielenie ziaren. Następnie ta mielona kawa i woda są mieszane i przechowywane w lodówce przez ponad 12 godzin, aby uzyskać chłodny napój gazowany.

Syfon:

Styl kawy syfonowej jest możliwy tylko przy pomocy ekspresu próżniowego, który jest kluczowy dla metody parzenia. Ten rodzaj zanurzenia polega na tym, że ziarna kawy są pakowane między dwie przegrody między próżnią a prężnością pary. Ten ekspres do kawy podgrzewa i schładza wodę w komorze i ponownie ją zaparza, aż wypłynie idealnie zaparzona kawa.

Prasa Aero:

Metoda warzenia Aeropress polega na warzeniu w zanurzeniu i pod ciśnieniem. Ta gęsta, wysokiej jakości kawa jest przygotowywana przez długie trzymanie fusów i wody w komorze. Gdy kawa wygląda na gotową, tłoczek jest wciśnięty, a ciśnienie filtruje napar do filiżanki.

Espresso:

Espresso ponownie jest jedną z najpopularniejszych metod parzenia kawy na świecie. Tutaj napar jest przez wodę pod ciśnieniem przechodzącą przez zmieloną kawę. Ponadto ziarna kawy są tu palone przez dłuższy czas, aby uzyskać gęsty wygląd.

Kawa rozpuszczalna:

Jak sama nazwa wskazuje, kawa rozpuszczalna parzona jest wtedy i tam bez maszyn i filtrów. Drobny proszek kawowy to rozpuszczalna mieszanka z gorącą wodą lub mlekiem (do wyboru). Ponownie, zamiast twardych ziaren stosuje się prażony drobny proszek. To jeden z najszybszych rodzajów kawy.

Najpopularniejsze rodzaje napojów kawowych:

Znamy różne style parzenia kawy i kawy ziarnistej, co pozwala nam zobaczyć słynne i popularne odmiany kawy w poniższych napojach. Chociaż istnieje kilka rodzajów nazw i napojów kawowych (zarówno rodzajów kawy gorącej, jak i zimnej), my kręcimy się wokół tych znanych na całym świecie!

1. Espresso:

Espresso

Espresso to jeden z najpopularniejszych rodzajów napoju kawowego na świecie. Espresso występuje w różnych odmianach i zmianach w różnych krajach. Jednak ta kawa jest bardzo skoncentrowana jako taka i jest prostym wyborem. Kawa początkowo pochodzi z Włoch i jest przygotowywana przez wyciskanie pary pod ciśnieniem z zmielonych ziaren. Tak więc końcowy napój kawowy ma bardzo gęstą konsystencję, a zatem ma również wysoki poziom kofeiny. To najpopularniejsze odmiany napojów kawowych.

2. Ristretto:

Kawa Ristretto

Ristretto jest podobny do rodzaju expresso, ale ma jeszcze mniej wody niż ten pierwszy. W rezultacie, jak można się domyślić, Ristretto ma nawet skoncentrowany shot kawy. Jest to preferowane tylko przez miłośników kawy, biorąc pod uwagę bardzo wysoką zawartość kofeiny. Ujęcie również wygląda na znacznie ciemniejsze. Ristretto również powstało i jest znane we Włoszech.

3. Americano:

Americano

Americano to popularny rodzaj napoju kawowego, który jest preferowany podczas II wojny światowej. Americano rozważa podobną metodę Expresso; jednak woda jest dobrze rozcieńczona zmieloną kawą pod ciśnieniem. W efekcie można dostać nie strzał, a kubek kawy.

4. Zalej kawę:

Zalej kawę

W tej metodzie przygotowanie kawy przelewowej jest dość proste; Do przygotowania napoju stosuje się filtr i przelewowy dripper. Najpierw gorąca woda jest stopniowo wprowadzana do drippera, który składa się ze świeżo zmielonej kawy, a na końcu filtr doprowadza zaparzony napój do kubka. Jest popularny w kilku krajach na zachodzie.

5. Czerwone oko:

Czerwone oko

Jeśli musisz siedzieć całą noc i nie masz innej opcji, aby nie zasnąć, nic nie jest lepsze niż kawa Red Eye. Efekt czerwonych oczu to strzał espresso z kapiącą parzoną kawą w kubku. Jest to forma kawy czarnej, ale w większej ilości niż Expresso wydobytej metodą kroplową.

6. Cappucino:

Cappucino

To kolejna powszechna forma kawy, którą często spotykamy w kawiarniach i restauracjach. Wreszcie cappuccino to kremowy napój kawowy, który jest popularny w Europie i Stanach Zjednoczonych. Ten napój kawowy składa się z dwóch espresso z mlekiem na parze, spienionym mlekiem i szczyptą proszku czekoladowego. Formuła i pomiar mleka i espresso może się zmieniać w zależności od sklepu i regionu. W efekcie nie jest to kawa bardzo mocno skoncentrowana. Rzeczywiście jest to preferowany wybór, biorąc pod uwagę smak kofeiny dobrze wymieszany z mlekiem.

7. Płaski biały:

Płaski biały

Kawa Flat White pochodzi z terenów Nowej Zelandii i Australii. Jednak ten napój kawowy jest podobny do Capuccino; nie zawiera zbyt ciężkiego spienionego mleka i proszku czekoladowego. Podczas gdy cappuccino jest bardziej pienistym napojem, płaska biel ma kremową konsystencję. Tutaj jednym strzałem espresso jest głównym składnikiem, z trzy- lub czterokrotnie większym mlekiem na parze.

8. Kawiarnia Latte:

Kawiarnia Latte

Café Latte różni się od kilku innych napojów kawowych wspomnianych wcześniej, ponieważ zawiera większą ilość mleka niż inne. Nie bez powodu te rodzaje mają mleczny aromat. Tutaj kieliszek espresso jest z dużym kubkiem gotowanego na parze mleka. Goryczka kawy i kofeiny zostaje odcięta dzięki proporcji mleka. Niektórzy dodają nawet warstwę smaku na wierzchu.

9. Mokka:

Mokka

Kawa Mocha pochodzi z tej samej odmiany café latte. Tutaj zamiast pojedynczego espresso zmieszanego z mlekiem, używamy podwójnego espresso ze spienionym mlekiem wraz z proszkiem kakaowym lub syropem czekoladowym. Niektórzy używają nawet bitej śmietany, cynamonu lub kawałków czekolady jako dodatków. Ze względu na dodatkowe smaki, Mocha ma głównie kremowy, gęsty, teksturowany smak kawy czekoladowej i jest idealny, gdy dopiero zaczynasz smakować napój.

10. Wiedeń:

Wiedeńska kawa

Kawa wiedeńska zawiera dwa składniki Świętego Graala: espresso i bitą śmietanę. Chociaż nie ma tu mleka, w przeciwieństwie do innych wariantów, sam krem ​​zapewnia gęstość, konsystencję, piankę i słodko-słodki smak. W zależności od wyboru jeden lub dwa espresso z bitą śmietaną w kubku. Jak sama nazwa wskazuje, kawa wiedeńska pochodzi z krainy Austrii.

11. Affogato:

Kawa z affogato

Affogatos nie są bardzo popularnym rodzajem kawy, z którym możesz się spotkać. Są formą deseru, biorąc pod uwagę, że napój kawowy zawiera w sobie składniki takie jak słodziki i lody. Affogato to nic innego jak espresso z jedną gałką lodów waniliowych. Niewielu dodaje do kawy nawet bitą śmietanę lub odrobinę gęstego mleka. Są więc deserową odmianą napojów kawowych.

12. Kawiarnia au Lait:

Kawiarnia Au Lait

Café au Lait to francuska kawa prasowana, wywodząca się z krajów wokół Francji. Napój kawowy jest z kawą z francuskiej prasy i gorzkim mlekiem w kubku. W tym napoju nie ma mleka na parze, co odróżnia go od innych.

13. Kawa mrożona:

Mrożona kawa

Kawy mrożone są dość znaną kawą w kilku krajach, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Stanowią formę w rodzajach kaw zimnych. Te kawy różnią się w zależności od regionu lub sklepu; jednak podstawowe składniki pozostają takie same, chociaż proporcje mogą się różnić. Do przygotowania tego napoju pije się tutaj dripa lub espresso z lodem i wodą (najlepiej). Niewielu nawet dodaje syropy smakowe, aby nadać inny smak.

14. Breve:

Breve

Kawa breve to rodzaj Latte. Jest jednak grubszy i ma obszerniejszy wygląd. Przygotowuje się go z espresso, mlekiem na parze i pianką. Działa prawie jak espresso, z kremową konsystencją i dotykiem. Breve po włosku oznacza krótki, a więc oznacza krótką formę kawy espresso w trakcie robienia.

15. Macchiato:

Macchiato

Kawa Macchiato to mieszanka espresso z parzonymi liśćmi mleka. Syropy smakowe są również obecne, zgodnie z preferencjami klienta, a to różni się w zależności od regionu. W efekcie jest to mniej popularna wersja napoju kawowego.

16. Kawa wietnamska:

Kawa wietnamska

Tradycyjne wietnamskie przygotowanie kawy odbywa się za pomocą metalowego filtra, który filtruje kawę mieloną lub fusy za pomocą gorącego lub zimnego mleka. Niektóre regiony mają nawet wersję kawy jajecznej, w której ubite żółtka, które są kremowe i puszyste, są składnikami kawy i skondensowanego mleka, które jest dokładnie parzone.

17. Kawa po turecku:

turecka kawa

Kawa po turecku to mieszanka drobno zmielonych ziaren kawy w tradycyjnym tureckim dzbanku do kawy Cezve. W tym procesie wrzątek w Cezve z cukrem jest dodawany do mielonej kawy. Jak sama nazwa wskazuje, kawa ta pochodzi z ziemi tureckiej. Ta forma napoju kawowego jest niefiltrowana, co oznacza, że ​​należy pamiętać, że resztki kawy wciąż znajdują się w filiżance.

18. Cortado:

Cortado

Kawa Cortado to mieszanka espresso z mlekiem na parze. Bardzo płaską konsystencję, w przeciwieństwie do pienistego odczucia, uzyskuje się przez zmieszanie obu składników. Kawa ta nie zawiera pianki, a stosunek kawy do mleka wynosi 1:2. Napoje kawowe Cortado są popularne w Hiszpanii, Portugalii i Ameryce Łacińskiej.

Ciekawe fakty dotyczące napojów kawowych:

Będąc jednym z najpopularniejszych i ulubionych napojów na świecie, kawa rzeczywiście ma wiele interesujących faktów, o których nie wiemy.

  • Ziarna kawy to w rzeczywistości nasiona. Wiedziałeś o tym? Te nasiona mogą rosnąć, jeśli zostaną posadzone i zadbane w odpowiednich warunkach.
  • Słowo Kawa pochodzi od Wino. Nazywali kawę „qahwah” po arabsku, co oznacza rodzaj wina. Później do uzyskania wyrażenia używane jest holenderskie słowo „koffie”..
  • Każdego roku na świecie produkuje się ponad dziesięć milionów ton kawy. Jest drugim najczęściej spożywanym towarem na świecie.
  • Kawa, ze względu na obecność przeciwutleniaczy, może pomóc ci żyć dłużej. Dodatkowo pomaga w szczęśliwym i bardziej rozbudowanym stylu życia.

Mamy nadzieję, że podobało Ci się czytanie tych różnych odmian kawy obecnych na całym świecie. Jeśli jesteś miłośnikiem kawy, te są jednymi z tych, które musisz wypróbować. Więc co o nich myślisz? Ile próbowałeś do tej pory? Podziel się z nami swoimi przemyśleniami i komentarzami poniżej.

Zastrzeżenie:

Jest to wyłącznie przewodnik po rodzajach napojów kawowych wyłącznie w celach informacyjnych. Opinie i przegląd w tym artykule pochodzą z różnych źródeł w Internecie. Autor nie gwarantuje ani nie obiecuje dokładności faktów podanych w tym artykule.