Czym są statki powietrzne i jakie są typy samolotów, wiesz? Większość z nas odpowie tylko na te wspólne – samoloty i helikoptery. No tak, nie mylisz się. Samoloty i helikoptery to najpopularniejsze typy samolotów, jakie możemy znać. Ale to, czego możesz przegapić, to różne i kilka innych kategorii w samolotach, o których możesz nie wiedzieć.

Od helikopterów po szybowce, samoloty transportowe, myśliwce, balony i nie tylko, istnieje wiele innych typów i kategorii samolotów, które wszyscy musimy znać. Znajdźmy i dowiedzmy się o nich już dziś.

typy i kategorie samolotów

Co to jest samolot?

Każdy pojazd wyprodukowany i stworzony do latania w powietrzu nazywany jest samolotem. Chociaż samolot jest najbardziej znanym, znanym i popularnym rodzajem samolotu, jaki znamy, inne statki, które latają w powietrzu, również należą do tej kategorii. Wszystkie mają śmigła i skrzydła lub maszyny do poruszania się w powietrzu; jednak mogą się różnić w zależności od rozmiarów, typów, zastosowań i nie tylko.

Klasyfikacje samolotów:

Zanim przejdziemy do poznawania i studiowania różnych typów samolotów, pozwól nam zrozumieć, w jaki sposób są one klasyfikowane. W najczęstszych terminach istnieją dwa rodzaje klasyfikacji samolotów. Jeden jest lżejszy od samolotów powietrznych, zwany aerostatami, a drugi jest cięższy od samolotów powietrznych, zwany aerodynami.

Aerostaty (lżejsze od powietrza): Aerostaty lub samoloty lżejsze od powietrza są znacznie lżejsze. Tego typu lekkie samoloty zazwyczaj wykorzystują pływalność jak statki, która pomaga im unosić się w powietrzu. Gazy o niskiej gęstości, takie jak wodór, hel lub balony na ogrzane powietrze, są wykorzystywane do napełniania samolotu. Ten gaz o niskiej gęstości jest lżejszy od powietrza i stąd jego nazwa. Najpopularniejszymi znanymi nam typami aerostatów są balony na ogrzane powietrze i podniebne latarnie.

Aerodyny (cięższe od powietrza): Alternatywnie, inny samolot, cięższy od powietrza lub aerodyn, jak rozumiemy, ma znacznie większą wagę i rozmiary. Popychają gaz lub powietrze w dół; która reakcja pomaga wznieść samolot w górę. Ponieważ są one dynamiczne poprzez ruchy w powietrzu, nazywane są aerodynami. To dynamiczne unoszenie się w powietrzu może być spowodowane głównie mechanizmami, o czym już zapewne wiesz.

  • Jedna to klasyfikacja stałopłatów, podobnie jak samoloty. W tej kategorii samolotów ze stałymi skrzydłami cały mechanizm opiera się na prędkości do przodu, aby wytworzyć przepływ powietrza na wszystkich skrzydłach.
  • Innym mechanizmem jest wiropłat, który wykorzystuje wirujące wirniki, które są jak skrzydła. Śmigłowiec jest najbardziej znanym samolotem w tej klasyfikacji.

Rodzaje samolotów na świecie:

Teraz, gdy znamy najczęstszą klasyfikację, kategorie i podkategorie w ramach samolotów, zobaczmy różne typy samolotów i listę wszystkich samolotów ze zdjęciami.

1. Amfibia:

Amfibia, inaczej popularnie nazywana amfibią, to samolot wielozadaniowy, który może pracować, startować i lądować zarówno na wodzie, jak i na ziemi. Są używane zarówno jako wodnosamoloty, jak i łodzie latające, a także samoloty. W tym samolocie silnik znajduje się albo z przodu, albo nawet nad skrzydłem, co jest najczęściej spotykane w wodnosamolotach. Natomiast współczesne i inne amfibie mają silnik i śmigło umieszczone nad skrzydłami. Wielkość płazów różni się zgodnie z przeznaczeniem; są wojskowe amfibie, wodnosamoloty do celów rekreacyjnych i cywilne amfibie.

2. Helikoptery:

Helikoptery

Helikopter, zwany też helikopterem, jest powszechnie znany większości z nas i należy do wiropłatów. Wirniki obracające się w poziomie pomagają i wspomagają helikopter w podnoszeniu i pchaniu. Te samoloty mają tę zaletę, że biorą pionowo, poziomo i latają zarówno do tyłu, jak i do przodu lub na boki. W przeciwieństwie do innych stałopłatów, samoloty te korzystają ze startu i lądowania w kilku miejscach i latania nawet w zatłoczonych obszarach. Silnik zależy od wielkości, przeznaczenia i funkcji rozdrabniacza. Dziś śmigłowiec wykorzystywany jest głównie do celów wojskowych, towarowych, budowlanych, ratowniczych, turystycznych, obserwacyjnych i rządowych. Rozmiar rozdrabniacza zależy więc głównie od użytkowania.

3. Tłok wielosilnikowy:

Jak sama nazwa wskazuje, samoloty wielosilnikowe lub wielosilnikowe mają więcej niż jeden silnik jednosilnikowy, w przeciwieństwie do innych kategorii i typów samolotów. Wiadomo, że te wielosilnikowe tłoki mają drugie źródło zasilania, które jest bardzo pomocne podczas awarii innego silnika. Ze względu na tę wielokrotną moc i silnik, jakość samolotu, pojemność, prędkość i prędkość wznoszenia są znacznie wyższe niż w przypadku zwykłych statków powietrznych. W większości przypadków tego rodzaju samoloty są wykorzystywane przez służby lotnicze do swoich usług i obowiązków.

4. Dwupłatowce:

Dwupłatowce należą do kategorii stałopłatów. W tej kategorii dwa skrzydła przechodzą jedno nad drugim po obu stronach. Ten rodzaj samolotu jest jednym z pierwszych samolotów, które odkryły samoloty stałopłatów. Dwupłatowce mają mniejszą wagę, ale mają doskonałą sztywność i wydajność. Dwupłatowce są wyposażone w silniki tłokowe. W większości przypadków mogą to zrobić tylko dwie osoby dorosłe. W większości przypadków dwupłatowce są zauważane i wykorzystywane do celów wojskowych i militarnych określonych krajów. Samoloty te były jednymi z najczęściej używanych w czasie wojny światowej.

5. Balony:

Samoloty typu balonowego są standardowymi samolotami, których większość z nas jest świadoma i najczęściej spotykane podczas aktywności turystycznych. Podchodzi pod rodzaj samolotu, który unosi się na niebie i różni się znacznie od innych statków powietrznych i kategorii samolotów. Podczas gdy większość myli je ze sterowcami, balony wyróżniają się tym, że nie mają żadnego silnika i nie mogą zmieniać kierunku, z wyjątkiem ruchu w górę iw dół. Górna część balonu nazywana jest kopertą, a dolna część to kosz, w którym ludzie mogą usiąść. Najpopularniejszymi w kategorii balonów są balony na ogrzane powietrze.

6. Szybowce:

Szybowce

Szybowce ponownie należą do kategorii stałopłatów. Samoloty typu szybowcowego są używane poprzez reakcję powietrza na powierzchnie nośne i w większości nie używają żadnego silnika. Chociaż małe silniki mogą być używane w razie potrzeby (w przypadkach takich jak motoszybowiec), większość samolotów szybowcowych jest wydajna do samodzielnego zabrania bez silników. Podwozie kołowe pomaga przy starcie lub lądowaniu. W przeszłości szybowce były wykorzystywane do celów wojskowych i wojen; jednak obecnie widzimy je nawet w działalności turystycznej, rozrywce lub rekreacji. Najpopularniejsze typy w tej kategorii to szybowce ręczne i paralotnie. Większość szybowców ma niewielkie rozmiary i może pomieścić maksymalnie dwie osoby.

7. Wiatrakowce:

Wiatrakowce, znane również jako wiatrakowiec lub wiatrakowiec, to kategoria samolotów wiropłatów, która wykorzystuje maszyny wirnikowe do podnoszenia. Z wyglądu przypominają helikoptery, choć są nieco wąskie i mają śmigło napędzane silnikiem. Przepływy powietrza pomagają wiatrakowiec unosić się w górę, a wirnik porusza się samoczynnie zgodnie ze sposobem, w jaki przepływa przez niego powietrze. Podczas gdy wiatrakowce lub wiatrakowce były używane głównie do celów wojskowych i wojennych w XX wieku, obecnie są widywane na igrzyskach olimpijskich i policji w niektórych stanach.

8. Spadochrony:

Spadochrony to najczęściej spotykane typy, które często słyszymy i widzimy. Są to wolno poruszające się statki z przepływem powietrza, które pomagają poruszać się, tworząc opór do lądowania. Są wykonane z lekkiego, ale stabilnego i dopasowanego materiału, takiego jak nylon lub jedwab. Większość spadochronów może mieć kształt okrągłej, kopuły lub odwróconej kopuły. Chociaż większość spadochronów jest widywana podczas zajęć rekreacyjnych i rozrywkowych, są one również używane i używane przez państwo i jednostki operacyjne podczas wypraw do obszarów lodowych, takich jak krańce polarne. W jednym spadochronie może zmieścić się tylko jeden lub dwa maksimum.

9. Samolot z pojedynczym silnikiem tłokowym:

Podobnie jak wielosilnikowy samolot tłokowy, który widzieliśmy wcześniej. Ten samolot wykorzystuje tylko jeden silnik. Samoloty te są wykorzystywane do prac na krótszych dystansach, a nie do ciężkich prac. Mogą uzyskać dostęp do mniejszych pasów startowych, zajmują mniej miejsca i mają mniejsze wznoszenie i prędkość. Większość jednosilnikowych tłoków może pomieścić od czterech do sześciu osób, w zależności od samolotu i rozmiaru.

10. Samolot z przekładnią trójkołową:

Samolot z przekładnią trójkołową jest rodzajem samolotu, który ma stałe podwozie trójkołowe. Układ ma przednie koło z przodu i dwa kolejne w głównych kołach. Są lekkie i wiadomo, że mają lepszą widoczność ziemi i są bardzo łatwe do startu i lądowania. Samolot ma też znacznie mniejszy opór i pozwala na użycie pełnego hamulca. Są używane do lżejszych i szybkich zastosowań, biorąc pod uwagę zalety łatwych biegów.

11. Odrzutowce biznesowe:

Odrzutowce biznesowe

Wiadomo, że samoloty biznesowe lub prywatne odrzutowce należą do luksusowych lub wyjątkowych samolotów do transportu i latania niewielkiej grupy ludzi, nawet pojedynczych osób. Choć są drogie ze względu na swoją konstrukcję, pluszowy wygląd i bardzo wyrafinowany wygląd, odrzutowce biznesowe są używane przez różne klasy ludzi – od urzędników państwowych po siły zbrojne do operacji specjalnych, firmy i własność prywatną. Podczas gdy prędkość, silnik i inne elementy produkcyjne są podobne do samolotów, rozmiary różnią się od lekkich lub małych odrzutowców, przez średnie i długie odrzutowce biznesowe. Ciężkie i długie odrzutowce mogą pomieścić od 16 do 18 osób, natomiast średnie (w zależności od pojemności) mogą pomieścić od 12 do 10 osób. Mniejsze typy samolotów biznesowych są przeznaczone tylko dla czterech do sześciu osób.

12. Żołnierze:

Taildraggers, znane również jako koła zębate typu ogonowego, składają się z dwóch głównych kół w przednim rozmiarze i małego koła, które ślizga się w pobliżu ogona. Jest to konwencjonalna odmiana samolotu, która wykorzystuje takie dźwignie zębate zamiast nowoczesnych trójkołowych samolotów śmigłowych. Są to samoloty znacznie lżejsze i mogą być obsługiwane nawet na nartach. Mają jednak bardzo słabą widoczność na ziemi i są trudne podczas silnych wiatrów.

13. Tiltrotory:

Tiltrotory wykorzystują napędzane wirniki do napędu i generowania siły nośnej. Te napędzane wirniki, zwane również proprotorami, są dodawane do obracających się wałów nieruchomego skrzydła. Wykorzystują one konstrukcję wirnika poprzecznego i łączą zdolność pionowego podnoszenia helikoptera. Wirniki, podobnie jak helikopter, pomagają w podnoszeniu tego samolotu. Jednak napęd jest znacznie wydajniejszy i pozwala uniknąć cofającego się ostrza, często spotykanego w śmigłowcach. Prędkość i zasięg są cięższe i wyższe niż w przypadku normalnego helikoptera i prawie w pobliżu samolotu ze stałym skrzydłem. Zdolność wysokościowa tiltrotorów jest wyższa niż helikopterów.

14. Lekki samolot sportowy:

Lekki samolot sportowy, znany również jako LSA, różni się w zależności od kraju. Jednak należą do nowej kategorii małych i bardzo lekkich samolotów. Są bardzo prostsze w lataniu. Chociaż mogą być nieco cięższe od samolotów ultralekkich, są wyrafinowane, wyglądają wspaniale. Są to wersje dwumiejscowe i są też bardzo przystępne cenowo.

15. Turbośmigłowe:

turbośmigłowe

Jak sama nazwa wskazuje, samoloty turbośmigłowe lub turbośmigłowe mają silniki z turbiną gazową połączone z kołami zębatymi, które obracają śmigło, aby poruszać je w powietrzu i wokół niego. Spalają znacznie mniej paliw i mają niższe koszty eksploatacji. Tego typu turbośmigłowe są większe niż samoloty tłokowe i mogą przewozić więcej pasażerów. Te również latają wysoko i mogą wznosić się na wysokość 35 000 stóp. Są jednak wolniejsze niż samoloty odrzutowe. Rozmiar turbośmigłowców zmienia się w zależności od potrzeb i może pomieścić małą grupę osób lub maksymalnie osiem lub dziesięć osób.

16. Wodnosamoloty:

Wodnosamoloty są podobne do wodnosamolotów, które unoszą się na wodzie dzięki pływakom zamontowanym pod kadłubem. Te mocowania są dodawane zamiast podwozia, gdzie koła są umieszczane w innych płaszczyznach. Nie mają podwozia, co umożliwia lądowanie, przez co upodabnia się do samolotów amfibii (jak widać wcześniej). Wodnosamoloty lub wodnosamoloty są intensywnie wykorzystywane w czasie wojny światowej w operacjach wojskowych; jednak teraz w wielu krajach jest to bardziej przyjemny lot.

17. Myśliwce:

Myśliwce

Myśliwce, znane również jako myśliwce lub myśliwce, są samolotami wojskowymi o stałym skrzydle. Przeznaczone są wyłącznie do zwalczania walk powietrznych z innymi samolotami. Mają bardzo dużą prędkość, są przeznaczone wyłącznie do zwalczania ataków z powietrza. Jednak niewiele myśliwców ma również drugą zdolność do wykorzystania do ataków naziemnych, w którym to przypadku są one znane jako myśliwce bombardujące. Myśliwce dzielą się na kilka kategorii: myśliwiec lekki, myśliwiec ciężki, myśliwiec przechwytujący, myśliwiec nocny, myśliwiec na każdą pogodę i inne. Dzięki postępowi technologicznemu i przełomom, współczesne myśliwce mają wiele innych możliwości i innowacji, takich jak transmisje danych, czujniki, bezpieczne kokpity, wysoka przepustowość i wiele innych.

18. Samoloty transportowe:

Samoloty transportowe

Samoloty transportowe lub samoloty towarowe są również znane jako samoloty towarowe, samoloty transportowe lub odrzutowce towarowe. Jest to klasyfikacja stałopłatów samolotów znanych tylko do przewozu lub ładunku zamiast pojedynczych pasażerów. Ładunki te są specjalnie zbudowane tylko do podnoszenia wagonów i nie mają udogodnień dla osób lub pasażerów. Posiadają szerokie drzwi i wyposażenie do ochrony i zabezpieczenia przesyłki. W przeciwieństwie do zwykłych samolotów pasażerskich, obecność górnopłatów pozwala zachować i sprawić, by ładunek znajdował się blisko ziemi. Liczba kół jest również większa w samolotach cargo. Te samoloty transportowe mogą być wykorzystywane zarówno do celów cywilnych, jak i wojskowych.

Większość z nas nie wiedziała o obecności wokół nas kilku tego typu samolotów. Mamy nadzieję, że ten pouczający przewodnik pomógł Ci zdobyć wiedzę i świadomość różnych rodzajów samolotów, klasyfikacji i kategorii.

Zastrzeżenie:

Ten artykuł powinien być używany wyłącznie w celach informacyjnych. Autor nie gwarantuje i odpowiada za prawdziwość treści artykułu. Podane informacje pochodzą z kilku źródeł, co może, ale nie musi być wystarczające.