Owoce są jednym z hojnych darów natury dla ludzkości. Są soczyste, smaczne i pełne wartości odżywczych, aby pomóc nam cieszyć się zdrowym i szczęśliwym życiem. Ciekawa część dotycząca tej grupy żywności? Istnieje wiele rodzajów owoców o różnych kształtach, rozmiarach i smakach, które łaskoczą nasze kubki smakowe i poprawiają nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne.

W tym artykule zagłębimy się w temat różnych rodzajów owoców, ich właściwości oraz 25 najczęściej spożywanych owoców na całym świecie. Zanim przygotujesz się do zagłębienia się w te pyszne smakołyki, musisz przeczytać te ciekawe fakty, aby jeszcze bardziej docenić te skromne owoce!

Co to jest owoc?

Owoc jest produktem drzewa, które nosi nasiona i jest spożywany jako pokarm dla jego słodkiego, jadalnego miąższu. Można je spożywać w całości na surowo lub gotować w postaci gulaszu, sok, pokrojone w kostkę, a nawet suszone i mrożone formy. Technicznie nawet awokado, pomidory, ogórki, dynia i inne warzywa o słodkim smaku mogą być również traktowane jako owoce.

rodzaje owoców

Jakie są różne rodzaje owoców?

Owoce dzielą się na grupy w zależności od liczby jajników, z których się rozwinęły. Oto niektóre z głównych klasyfikacji owoców, o których należy wiedzieć:

Proste owoce:

Proste owoce to te, które rozwijają się z pojedynczego jajnika lub jednego słupka kwiatu. Dzieli się je dalej na suche i mięsiste, gdzie suszone owoce mogą być pęczkowate lub niepękające, a mięsiste mogą być półowoni lub pełne.

  • Przykłady prostych owoców obejmują mięsiste owoce, takie jak jabłka, wiśnie, śliwki lub suszone, takie jak orzechy laskowe, orzechy włoskie itp..

Kruszywo Owoce:

Te rodzaje owoców powstają z wielu jajników jednego kwiatu. Są one podzielone na mieszki włosowe, niełupki, pestkowce, jagody, a także nazywane są owocami złożonymi.

  • Przykłady: Custard Apple, Raspberry, Blackberry itp..

Wiele owoców:

Owoce te wyrastają z kiści kwiatów, które łączą się w jeden duży owoc.

  • Przykłady: ananas, chleb chlebowy, figi, morwa itp..

Akcesoria Owoce:

Owoce towarzyszące są również nazywane pseudoowocami lub fałszywymi owocami, ponieważ jadalny miąższ powstaje nie tylko z jajnika kwiatu, ale także z tkanki niejajnikowej znajdującej się w sąsiedztwie słupka.

  • Przykłady: truskawka, figa, jabłko, owoce pestkowe itp..

Jakie są różne kategorie owoców?

W powyższej sekcji dowiedziałeś się o rodzajach owoców podzielonych ze względu na ich formację, pozwól nam teraz zrozumieć kategoryzację owoców w oparciu o strukturę fizyczną i nasiona.

Achen:

Jest to prosty, suchy, niepękający owoc, który rozwija się z pojedynczego jajnika i ma cienką i zamkniętą ściankę wokół pojedynczego nasiona.

  • Przykłady: truskawka, nasiona słonecznika (rzeczywista część jadalna to technicznie owoc), kasza gryczana itp..

Jagoda:

Jest to mięsisty owoc, który zawiera wiele nasion w środku i miękką lub twardą powłokę na zewnątrz.

  • Przykłady: kiwi, arbuz, żurawina, marakuja, winogrona, papaja, banany i pomidory

Caryopsis:

Jest to rodzaj owocu, który występuje w zbożach i trawach i jest suchym, pojedynczym owocem, w którym ściana jajnika łączy się z zewnętrzną powłoką nasion.

  • Przykłady: kukurydza, ryż, jęczmień, żyto, owies i inne rośliny trawiaste

Drupe:

Nazywana również owocami pestkowymi, ta odmiana owoców należy do typu niepęcherzykowego. Posiada twardą pestkę z nasionami obecnymi wewnątrz i otoczoną miękką, mięsistą masą na zewnątrz.

  • Przykłady: brzoskwinia, wiśnia, kokos, mango, śliwka, oliwka itp..

Strąk:

Roślina strączkowa jest suchym, pękającym owocem, który zwykle ma długi rozmiar i zawiera wiele nasion w środku. Te nasiona są uwalniane, gdy owoc jest rozłupywany pionowo wzdłuż dwóch szwów.

  • Przykłady: groszek, fasola, tamaryndowiec i orzeszki ziemne

Orzech:

Orzech to technicznie suchy owoc, który ma twardą, przypominającą drewno powłokę zewnętrzną i jest generalnie niejadalny. Wewnątrz tej skorupki znajduje się jadalne, pojedyncze nasiono.

  • Przykłady: kasztany, orzechy laskowe, żołędzie i orzeszki bukowe

Lista 25 różnych rodzajów owoców do spożycia:

Po tej dawce wiedzy botanicznej chcieliśmy dać Wam wgląd w charakterystyczne właściwości niektórych popularnych rodzajów owoców wraz ze zdjęciami i nazwami:

1. Jabłko:

Rodzaje owoców

Wśród wielu kategorii owoców jabłka zajmują pierwsze miejsca na listach pod względem popularności. Jabłko to soczysty i jadalny owoc jabłoni, naukowo nazywanej Malus Domestica. Ma swoje korzenie w Azji Środkowej, a obecnie rozprzestrzenił się na wiele krajów, w których uprawia się wiele odmian jabłek. Są one wyhodowane z kwiatów i mają w sobie wiele nasion, które są jedynymi niejadalnymi częściami owocu.

Wielkość jabłek waha się od 2 do 4 cali średnicy, a na rynku dostępne są różne kolory, takie jak żółty, czerwony i zielony. W zależności od kwasowości owoców jabłka mają smak słodko-kwaśny. Spożywane są jako całe owoce, owoce krojone, soki, ciasta i inne desery.

2. Banan:

różne rodzaje owoców

Banan to owoc tropikalny, znany ze swoich wartości odżywczych. Należy do rodziny Musaceae i jest botanicznie jagodą, ze względu na wiele nasion w środku. Owoce mają zewnętrzną osłonkę, która po obraniu odsłania papkowaty, biały miąższ. Zarówno dojrzałe, jak i niedojrzałe odmiany owoców są jadalne, o smaku odpowiednio słodkim i skrobiowo-cierpkim.

Banany są łatwo dostępne w większości krajów, a także są jednymi z niedrogich owoców na świecie. Służą do robienia chipsów, koktajli mlecznych, ciast i innych przysmaków kulinarnych.

3. Mango:

Wszystkie rodzaje owoców

Mango, „Król owoców” to pestkowiec, który rośnie w regionach tropikalnych. Ma żółtą, pikantną miazgę o niepowtarzalnym smaku i zapachu. Mango należy do rodziny Anacardiaceae i dostępne tylko latem. W zależności od odmiany – kształt, kolor, konsystencja miąższu i smak drastycznie się zmienia. Niedojrzałe mango jest bardzo kwaśne, a gdy owoce dojrzewają, poziom cukru wzrasta, aby dodać słodyczy. Mango jest bogate w witaminę C, przeciwutleniacze i inne kluczowe składniki odżywcze, co czyni je jednym z najbardziej odżywczych owoców na świecie.

4. Pomarańczowy:

Różnorodność owoców

Pomarańcza to owoc cytrusowy, który jest naładowany składnikami odżywczymi, takimi jak witamina C. Są okrągłe, ze skórzastą skórką w kolorze od zielonkawego do pomarańczowego. Kiedy ta warstwa jest obrana, owoce odsłaniają małe segmenty w kształcie fasoli, które mają cienką skórkę, soczysty miąższ i gorzkie nasiona. W zależności od etapu dojrzewania ma smak kwaśny do słodkiego i pikantny.

Sok pomarańczowy jest powszechnie spożywanym napojem zdrowotnym na całym świecie, a nawet cały owoc jest równie popularny. Peeling jest stosowany jako środek zapachowy w deserach, a nawet w kosmetyce ze względu na właściwości napinające skórę.

5. Papaja:

Różne rodzaje owoców

Papaja to kolejny owoc tropikalny, który pochodzi z Meksyku i Ameryki Środkowej. Naukowa nazwa papai to Carica Papaya i jest również nazywana Paw Paw. Jest to dość duży owoc z pomarańczowo-słodkim miąższem i wieloma drobnymi, czarnymi nasionami w środku. Owoce papai mają zwykle kształt cylindryczny, a ich rozmiar może przekraczać 20 cali. Te tak zwane „egzotyczne” owoce są obecnie powszechnie spotykane w gorących krajach, takich jak Indie. Oprócz papkowatych, dojrzałych papai niedojrzałe papaje są również spożywane w postaci sałatek i curry.

6. Arbuz:

Rodzaje owoców ze zdjęciami

Arbuz to popularny letni owoc, którym dzięki hybrydyzacji można teraz cieszyć się przez cały rok. Należy do rodziny Cucurbitaceae i rośnie na pnączu, które zwykle pełza po ziemi. Duży owoc jest zwykle owalny z twardą, zielonkawą zewnętrzną powłoką, zwaną skórką i czerwonym, soczystym miąższem z drobnymi, czarnymi nasionami wewnątrz. Arbuz składa się w 92% z wody oraz znacznych ilości witamin i przeciwutleniaczy. Może być pokrojony lub w formie orzeźwiającego soku.

7. Kiwi:

Wszystkie rodzaje owoców

Kiwi, zwany także chińskim agrestem, pochodzi z Nowej Zelandii. Należy do rodziny Actinidiaceae i ma puszystą, brązową powłokę zewnętrzną, która przypomina brązowe pióra ptaka Kiwi. Wnętrze składa się z półprzezroczystego zielonego miąższu, który zawiera wiele czarnych nasion. Miąższ ten jest słodki i lekko kwaśny, w zależności od etapu dojrzewania.

Innym zaskakującym faktem dotyczącym kiwi jest to, że na całym świecie rośnie około 50 odmian tego owocu, które występują w różnych kolorach, cechach i smakach. Popularne wśród nich to kiwi bez pestek, kiwi gładkie, kiwi brunatne, kiwi z czerwoną skórką, kiwi złotożółte itp..

8. Winogrona:

Rodzaje nazw owoców

Winogrona są jednym z najczęściej uprawianych rodzajów owoców na świecie, głównie do produkcji różnych win. Należą do vitaceae i są uważane za jedne z najstarszych roślin uprawnych w historii ludzkości. Owoce rosną w gronach na winoroślach i są zwykle słodkie, kwaśne lub cierpkie. Mogą być okrągłe lub owalne i występują zarówno jako odmiany nasienne, jak i beznasienne. Powszechnie dostępne kolory winogron to zielony, czerwony i fioletowy, które spożywa się w postaci całych owoców, w postaci soków lub w wersji fermentowanej (wina).

9. Guawa:

Różne rodzaje nazw owoców

Guawa to tropikalna odmiana owoców pochodząca z Meksyku, Ameryki Środkowej i innych ciepłych krajów. Wspólna guawa rośnie na małym drzewie należącym do rodziny Myrtaceae i ma różowy lub biały miąższ. Zewnętrzna skórka jest gorzka i gruba, ciemnozielona dla surowych owoców, a gdy owoce dojrzewają, goryczka ustępuje. Wewnątrz znajduje się słodki lub kwaśny miąższ, który zawiera drobne, jadalne nasiona. Guawa jest spożywana w postaci soku, krojonych owoców, całych owoców, a także do mieszania z alkoholami w koktajlach.

10. Ananas:

Wszystkie nazwy owoców ze zdjęciami

Ananas to kolejny popularny rodzaj owoców uprawianych w wielu krajach tropikalnych i pochodzi z Ameryki Południowej. Każdy ananas jest wyhodowany z wielu niepylnych kwiatów rośliny, co czyni go wielokrotnym owocem. Mimo, że roślina jest wieloletnia, wydaje tylko owoce w sezonie, a po ścięciu pędy boczne wokół podstawy są uprawiane na przyszłe plony. Ostra, kolczasta skórka zewnętrzna i „Korona” są niejadalne. Po posiekaniu wewnętrzny miąższ można spożywać w postaci soku lub pokrojonych owoców.

11. Truskawka:

Rodzaje owoców i przykłady

Truskawka to soczysty, czerwony owoc wyhodowany na roślinach z rodziny Rose lub Rosaceae. Technicznie rzecz biorąc, truskawka nie jest jagodą, ponieważ nasiona rosną na zewnątrz i nie pochodzą z jednego jajnika. Średniej wielkości truskawka ma na zewnętrznej powierzchni około 200 nasion i jest dość jadalna. Szczytowym okresem uprawy jest wiosna, podczas której truskawki są ręcznie zbierane i przechowywane w skrzynkach. Są to owoce bardzo łatwo psujące się i wymagające delikatnego obchodzenia się. Smak owoców uzależniony jest od warunków atmosferycznych i etapu dojrzewania.

12. Śliwka:

Rodzaje owoców i ich nazwy

Śliwki to owoce pestkowe lub pestkowe należące do rodzaju Prunus. W tej odmianie jest prawie 40 rodzajów owoców, ale popularne są śliwki czerwone i ciemnofioletowe, które mają w środku słodki i soczysty miąższ. Rosną na niewielkich drzewach lub krzewach, a niektóre z nich wymagają sadzenia obok nich innej śliwy, aby wydać owoce. Z wyjątkiem Antarktydy prawie każdy kraj uprawia lokalną odmianę śliwek i najlepiej rośnie w strefach umiarkowanych.

13. Gruszka:

Wszystkie rodzaje nazw owoców ze zdjęciami

Gruszka to kolejny owoc o słodkim smaku, który pochodzi z rodziny Rosaceae. Jest to również jeden z najstarszych uprawianych rodzajów owoców na świecie i jest uważany przez starożytnych Greków za „dar od bogów”. Grusze są średniej wielkości i zwykle rosną w krajach o umiarkowanym klimacie umiarkowanym, takich jak Europa, Azja i Afryka Północna. Wewnętrzny miąższ tych owoców zawiera jadalne nasiona zwane komórkami pestkowymi, a zewnętrzna skórka ma lekko szorstką konsystencję. Istnieje około 3000 odmian gruszek, które występują w różnych rozmiarach, kształtach, kolorach i smakach.

14. Melon:

Różne rodzaje owoców

Słowo Melon odnosi się do wielu rodzajów owoców należących do rodziny Cucurbitaceae. Istnieje ponad 30 różnych rodzajów melonów uprawianych w różnych częściach świata i różniących się wielkością, teksturą, kolorem, kształtem i profilem smakowym. Popularne wśród nich są arbuzy, casaba, kantalupa, melon spadziowy itp. Melon Yubari King, który rośnie tylko w małym japońskim miasteczku, jest najdroższym melonem świata. Melony mają wysoką zawartość wody z soczystym, słodkim lub neutralnym w smaku miąższem i dużą ilością nasion w środku, dzięki czemu są jagodami pod względem botanicznym.

15. Liczi:

Wszystkie rodzaje nazw owoców

Lychee lub Litchi należy do rodziny mydlanych i jest jedynym członkiem rodzaju Litchi. Jest to aromatyczna odmiana owocowa, która rośnie w gronach po od 2 do 30 szt. w każdym. Lychee ma szorstką, czerwoną skórkę, która przypomina skórkę truskawki i jest łatwa do odklejenia. Wewnątrz okładki znajduje się biały, galaretowaty miąższ wypełniony słodkim sokiem. Rdzeń ma czarne nasiona, które nie są jadalne, a po hybrydyzacji rozmiar drastycznie się skurczył. Liczi spożywa się w całości lub w postaci soku.

16. Jackfruit:

Rodzaje owoców i nazwy

Jackfruit to jedna z największych odmian owoców na świecie, uprawiana w krajach tropikalnych, takich jak Indie. Przeciętny jackfruit może osiągnąć długość do 2 stóp i wagę 15-18 kg. Zewnętrzna skóra jest kolczasta i trudna do usunięcia. Po rozcięciu wnętrze owocu ma żylasty rdzeń z wieloma cebulkami nasion. Wraz z cebulkami nasiona, a nawet zewnętrzną skórkę (jeśli jest miękka) można spożywać po ugotowaniu. W ostatnim czasie surowy jackfruit jest używany jako składnik zastępujący mięso ze względu na jego podobieństwo do tekstury i smaku szarpanej wieprzowiny.

17. Grejpfrut:

Różne rodzaje owoców i ich nazwy

Grejpfrut to owoc tropikalny należący do cytrusowych odmian owoców, takich jak pomarańcza i limonka. Jest to okrągły, średniej wielkości owoc, który zawiera czerwonawo-różowy miąższ, który może mieć smak gorzki, kwaśny lub lekko słodki. Słowo „grejpfrut” pochodzi od sposobu, w jaki rosną jak kiście winogron. Ten pyszny owoc jest pełen składników odżywczych, takich jak witamina C i jest zwykle spożywany na śniadanie w wielu krajach. Spożywany jest w postaci soku lub jako porcje pozbawione pestek.

18. Wiśnia:

Rodzaje listy owoców

Wiśnia to pestkowiec należący do rodziny odmian owoców śliwki. Istnieją dwa główne rodzaje wiśni uprawianych komercyjnie – wiśnie i czereśnie. Wiśnie są używane do gotowania i mają cierpki smak ze względu na wysoką zawartość kwasu. Czereśnie są dość popularne w wielu krajach, gdzie spożywa się je w całości lub w postaci soku. Wiśnie rosną tylko w chłodniejszym klimacie i nie mogą przetrwać w regionach tropikalnych.

19. Jagoda:

Rodzaje prostych owoców

Jagody to małe, okrągłe jagody, których nazwa pochodzi od niebieskawej, fioletowej skórki. Należą do rodzaju Vaccinium, którego członkowie to żurawina, borówka itp. Borówki pochodzą z Ameryki Północnej i rosną na niewielkich krzewach. Każda jagoda ma rozmiar 5-16 mm, z koroną na górze i płaską podstawą. Dojrzewające jagody smakują bardzo słodko z łagodną kwasowością. Czas zbiorów przypada na okres od maja do sierpnia, a Peru jest największym eksporterem tych owoców na świecie.

20. Jeżyna:

Wszystkie rodzaje owoców

Jeżyna to jeden z jadalnych owoców należących do rodziny Rosaceae. Rosną w klimacie umiarkowanym krajów takich jak Azja, Ameryka i Europa. Każdy owoc składa się z grona maleńkich pestkowców, które zawierają w środku małe jadalne nasionko. W porównaniu z innymi rodzajami owoców z rodziny jeżyny mają niski poziom fruktozy i dostarczają organizmowi wielu kluczowych składników odżywczych. Mogą być spożywane jako całe owoce lub jako sok.

21. Morela:

Rodzaje zdrowych owoców

Morela jest jednym z członków rodziny Prunus lub rodziny owoców pestkowca. Te słodkie, jadalne owoce mają żółty lub czerwonawo-pomarańczowy odcień na zewnątrz, a wewnątrz jest żółtawy miąższ. Kamień lub nasiona obecne w środku są wysoce toksyczne i należy je wyrzucić. Każdy owoc zwykle osiąga długość od 3 cm do 8 cm, w zależności od odmiany. Suszone Morele, zwane Śliwkami, są bardzo pożywne i są doskonałym źródłem żelaza.

22. Smoczy owoc:

Rodzaje owoców na świecie

Owoc smoka, zwany także Pitaya, należy do rodziny kaktusów i pochodzi z Ameryki. Ma żywą różową skórę ze skórzastą teksturą i łuskowatymi kolcami na powierzchni. Wewnątrz tego eliptycznego owocu znajduje się biały miąższ o łagodnym słodko-kwaśnym smaku i maleńkie czarne nasiona, które wyglądają jak kropki. Wygląd fizyczny przypomina Kiwi, ale profil smakowy jest inny. Owoce te spożywane są w postaci surowej, jako owoce krojone, soki lub w postaci sorbetów.

23. Awokado:

Rodzaje indyjskich owoców

Awokado zazwyczaj zalicza się do warzyw, ale pod względem technicznym są to owoce. Należą do rodziny Lauraceae i pochodzą z Meksyku. Każdy owoc ma zazwyczaj od zielonego do czarnego, szorstką zewnętrzną skórkę, w zależności od etapu dojrzewania. Wewnątrz miąższ jest lekko zielonkawy lub lekko żółty o konsystencji maślanej. Guacamole to popularne danie z awokado, a inne formy spożywania tego owocu to sałatki i koktajle.

24. Brzoskwinia:

Różne rodzaje owoców

Innym popularnym rodzajem owoców z rodziny Prunus jest brzoskwinia. Uprawia się ją w regionach o klimacie umiarkowanym i do przeżycia wymaga cieplejszej pogody. Brzoskwinia wyrasta z jednego jajnika i ma czerwonawo-żółtą zewnętrzną powłokę. Miąższ wewnętrzny jest bardzo aromatyczny i ma białą lub żółtą barwę. Kamień środkowy jest niejadalny i ma mocno przytwierdzoną do niego miazgę. Podczas gdy brzoskwinie mają puszystą skórkę, odmiany o gładkiej skórce nazywane są nektrynami. Owoce te są często spożywane w całości lub w postaci soku.

25. Owoce męczennicy:

Odmiany owoców

Marakuja to pachnący, tropikalny owoc, który jest naładowany witaminą A i witaminą C. W tym gatunku występuje ponad sto rodzajów owoców uprawianych w różnych częściach świata. Spośród nich odmiany żółte i fioletowe są uprawiane w celach handlowych. Marakuja ma kształt okrągły do ​​owalnego i ma średnicę około 4 do 8 cali. Gdy twarda zewnętrzna skorupa jest rozcięta, wnętrze ma jasnożółtą lub pomarańczową miazgę z wieloma ciemnymi jadalnymi nasionami.

A więc chodzi o niektóre z wielu znanych nam rodzajów owoców! Jest wiele takich fascynujących owoców, które mają niepowtarzalne kształty, rozmiary i smaki, a także oferują nam mnóstwo korzyści zdrowotnych. Pamiętaj, aby cieszyć się nimi w szczycie sezonu zbiorów i doceń cuda natury!