Fani stali się integralną częścią naszego życia. Czy znałeś zastosowania fanów? Cóż, na pewno tak! To nie tylko te, które zapewnią Ci trochę chłodnego powietrza, ale także te stosowane w łazienkach i kuchni jako rodzaj wyciągu. Wszystkie te wentylatory mają w sobie łopatki, które obracają się w powietrzu. Te łopatki są również znane jako łopatki. Wentylatory te są w większości napędzane silnikami elektrycznymi, a niektóre z nich wykorzystują jednak silniki hydrauliczne, energię słoneczną, a nawet silnik spalinowy. Technicznie rzecz biorąc, wszystko można nazwać wentylatorem, o ile łopatki lub łopatki w nich wytwarzają prądy powietrza. Wytwarzają przepływ powietrza w dużej objętości i pod niskim ciśnieniem. Te ostrza będą się obracać, gdy zostaną wystawione na działanie strumienia powietrza. Oto niektóre zastosowania tego produktu.

  1. Chłodziwa: Wentylatory stosowane są w pojazdach jako czynniki chłodzące, zapobiegając w ten sposób przegrzaniu i chroniąc pojazd przed uszkodzeniem. Wykorzystywane są również jako chłodne źródło powietrza w domach i innych pomieszczeniach.
  2. Przesiewanie: Innym szeroko rozpowszechnionym zastosowaniem wentylatora jest przesiewanie. Przesiewanie to proces oddzielania plew od zbóż. Są wykorzystywane w przemyśle.
  3. Usuwanie kurzu: Wentylatory znajdują również zastosowanie w odkurzaczach, gdzie brud jest odsysany z przedmiotów takich jak dywany, wycieraczki, zasłony itp..

Jednak pierwsze znane użycie fanów zaczęło się jako fan punkah, który był ręczny w około 500 pne. Wykonano go z bambusa lub czasami z innych włókien roślinnych. Pod rządami brytyjskimi punkah miał znaczyć jako wielki wentylator przymocowany do sufitu i to właśnie widzimy dzisiaj.

Rodzaje wentylatorów do domu:

Często myślimy, że fani są jedynymi w swoim rodzaju, tymi, którzy dają nam powietrze. To, czego nie widzimy, to wiele rodzajów, w jakich się pojawia. Oto niektóre rodzaje fanów, które są dostępne i do czego są wykorzystywane. Sprawdź je.

1. Wentylatory osiowe:

Wentylatory osiowe są wyposażone w łopatki, które pozwalają powietrzu zmusić się do poruszania się równolegle do wału, wokół którego zwykle obraca się łopatka. Tego rodzaju wentylatory są zwykle stosowane w klimatyzacji i innych obszarach przemysłowych. Stosowane są głównie w małych wentylatorach chłodzących, a czasami jako chłodziwa dla gigantycznych wentylatorów, które są używane w tunelach aerodynamicznych. Poniżej przedstawiono obszary zastosowania wentylatorów osiowych.

I. Wentylator stołowy:

Podstawowymi elementami łopatek, silnika, wentylatora stołowego są obudowa silnika łopatki, osłona, oscylator, skrzynia biegów i wał oscylatora wraz z wieloma innymi. Wentylatory stołowe to najczęściej spotykany rodzaj wentylatorów przeznaczonych do celów mieszkalnych.

II. Wentylator sufitowy:

inne klasyczne zastosowanie wentylatora osiowego to zastosowanie wentylatora sufitowego. Są powszechnie wykorzystywane zarówno do celów przemysłowych, jak i mieszkaniowych. Obracają się z małą prędkością i nie mają żadnych osłon ostrzy.

III. Chłodziwo komputera:

Wentylatory osiowe są również używane jako chłodziwa komponentów wewnątrz komputera.

IV. Samochody:

tego rodzaju wentylatory znajdują również zastosowanie w samochodach. Zapewnia chłodzenie silnika, zapobiegając w ten sposób przegrzaniu silnika, działając jako przedmuch powietrza przez chłodnicę wypełnioną płynem chłodzącym.

V. Wentylator o zmiennym skoku:

Ten rodzaj wentylatora stosowany jest tam, gdzie istnieje potrzeba kontroli ciśnienia statycznego w kanałach zasilających. Łopaty są ustawione tak, aby obracały się na piaście o skoku kontrolnym. Koło wentylatora obraca się ze stałą prędkością, a łopatki na ogół podążają za piastą podziałki sterującej. Gdy piasta porusza się w kierunku wirnika, łopatki mają tendencję do zwiększania kąta, a tym samym zwiększania przepływu.

Poza tym, tego rodzaju wentylatory stosowane we wzmacniaczach mocy audio będą odprowadzać ciepło z komponentów elektrycznych. Oto niektóre z obszarów, w których stosuje się wentylator osiowy. Ich ogólnych zastosowań i mechanizmów jest mnóstwo.

2. Wentylatory odśrodkowe:

Wentylatory odśrodkowe nazywane są „klatką wiewiórkową” lub czasami „wentylatorami spiralnymi”. Posiadają wirnik, który z kolei zawiera centralny wał. Wokół tego zestaw ostrzy tworzy kształt żeber. Ostrza wykorzystują siłę odśrodkową do nadmuchu powietrza pod kątem prostym. Wiadomo, że tego rodzaju wentylatory wytwarzają większe ciśnienie dla określonej objętości powietrza. Podstawowym celem wentylatora odśrodkowego jest szybkie zwiększenie ruchu przepływającego przez nie gazu, powietrza lub cieczy. Mechanizm napędowy wentylatora promieniowego jest fascynujący i stanowi ważny aspekt całej konfiguracji. Napęd bezpośredni i napęd pasowy to dwa mechanizmy, które stosuje.

W napędzie bezpośrednim wał napędowy wentylatora połączony jest z silnikiem elektrycznym. W ten sposób prędkość dmuchawy lub wentylatora może być kontrolowana przez prędkość silnika. Natomiast w pasowym mechanizmie napędowym zespół krążków jest umieszczony na wale silnika, a jego pasek służy do przenoszenia energii mechanicznej z silnika na wał napędowy. Dlatego tutaj prędkość wentylatora będzie zależeć od stosunku średnicy krążków do średnicy koła wentylatora.

Są jednak ciche w porównaniu z wentylatorami osiowymi. Oto kilka przykładów wentylatorów promieniowych.

I. Wentylator krzyżowy:

Są one znane jako wentylatory tabelaryczne i są najczęściej stosowane w przemyśle grzewczym, wentylacyjnym, klimatyzacyjnym lub HVAC. Ponieważ wentylator ma długą średnicę, przepływ pozostaje dwuwymiarowy z dala od jego końców. Typowe domowe wentylatory wieżowe, które widzisz, są również wentylatorami o przepływie krzyżowym. Jedną rzeczą, która wyróżnia się spośród innych rodzajów wentylatorów, jest to, że odśrodkowe pozwoli na przepływ powietrza przez wentylator, a nie z wlotu.

Wentylatory o przepływie krzyżowym dostarczają szerokie powietrze i umożliwiają równomierny przepływ powietrza. Ich prostokątny kształt pozwoli na ustawienie ich nawet w rogach terenu. Zwykle też mają mniej mocy. W przeciwieństwie do wentylatorów promieniowych, które widzisz, wentylatory o przepływie krzyżowym, ich główny przepływ porusza się poprzecznie w poprzek wirnika. Ich zastosowania obejmują również urządzenia do topienia, urządzenia nawilżające, kurtyny powietrzne, samochodowe chłodzenie powietrzem, urządzenia do barwienia i chłodzenie powietrza transformatorowego.

Jeśli więc po tym wszystkim, jeśli zastanawiasz się, jak wybrać dobry wentylator do swoich potrzeb domowych lub biurowych, oto krótki przewodnik po nim.

Jak wybrać dobrego wentylatora?

  • Rozmiar pokoju: Rozważ wielkość swojego pokoju, a następnie zdecyduj odpowiednio. Na przykład pomieszczenie o powierzchni do 50 stóp kwadratowych będzie wymagało 29-calowego wentylatora o optymalnej wielkości. Alternatywnie, do dużego pokoju lub sypialni, wybierz optymalny wentylator o rozmiarze 50” lub 52”.
  • Korzystanie z Pokoju: Generalnie nie potrzebujesz wentylatora w swoim magazynie lub garażu. Ale jeśli potrzebujesz, idź na małe, tylko w zależności od rzadkiego użycia. W takim przypadku możesz zainwestować w wentylator o niewielkich rozmiarach.
  • Dostępna ilość powietrza: Zastanów się, ile powietrza dostaje się do pomieszczenia. W zależności od tego wybór odpowiedniego wentylatora będzie łatwy.
  • Kwestionowany pokój: Twoja kuchnia będzie generalnie przez cały czas ciepła, niezależnie od tego, czy gotujesz, czy po prostu pieczesz. Wentylatory sufitowe mają czasami tendencję do zwiększania ciepła, chyba że masz plan piętra. Dlatego wentylatory stołowe będą najbardziej odpowiednie w Twojej kuchni.

Przemyśl te linie, aby upewnić się, że dokonasz najlepszego zakupu.

Cóż, chociaż fani wyglądają podobnie, ich drobne zmiany w projekcie lub działaniu mają dużą rolę do odegrania w funkcjach, które będą pełnić. Podczas gdy niektóre są przeznaczone wyłącznie do celów przemysłowych, inne przeznaczone są wyłącznie do użytku mieszkalnego. Dokonaj właściwego wyboru, postępując zgodnie z naszymi wskazówkami dotyczącymi wyboru różnych dostępnych wentylatorów. Ale zanim to nastąpi, zacznij od podstawowych zastosowań fanów!