Stres jest ogólnie opisywany jako uczucie zmartwienia, napięcia, przeciążenia i dodatkowej presji psychicznej. Stres jest często doświadczany przez nas wszystkich w pewnym momencie. Stres może dostarczać świadomości i motywacji umysłowej lub w wielu przypadkach może być szkodliwy. Stres może zatem wpływać na twoją stabilność psychiczną, zdrowie fizyczne, a także wpływać na twoje zachowanie.

Jakie są rodzaje stresu??

Rodzaje stresu zależą głównie od objawów, czasu trwania i charakteru.

Rodzaje stresu

Każdy z tych typów ma swoje szczególne cechy i metody leczenia, aby się z niego wyleczyć. Zarządzanie stresem jest w dzisiejszych czasach bardzo istotne. Stres może mieć różne typy, takie jak stres fizyczny, stres psychiczny, stres psychospołeczny, stres psychoduchowy. Ale głównie dzielą się na dwie kategorie:

Różne rodzaje zarządzania stresem i jego skutki:

1. Stres z perspektywy psychologicznej

2. Stres z perspektywy fizyka

Rodzaje stresu w psychologii

W perspektywie psychologicznej wyróżniamy dwa rodzaje stresów,

(i). Dobry stres lub Eustress:

Termin „Eustress” pochodzi od greckiego słowa „eu” oznaczającego dobro. Daje to głównie efekt motywujący, energetyczny i energetyzujący, który jest głównie krótkotrwały. Specjalnie nas uwrażliwia, stawiając wyzwania i wywołując odpowiednią ilość stresu, który zwiększa wytrzymałość. Zwiększa to wydajność, wzmacnia nasze mięśnie i poprawia pracę serca, abyśmy byli aktywni.

(ii). Zły stres lub cierpienie:

Termin ten pochodzi od łacińskiego rdzenia „dis”. Jest to zasadniczo określane jako negatywny stres. Zagraża jakości życia, gdy przekracza to możliwości osoby. Ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Objawy stresu są kilku rodzajów, które mogą prowadzić do problemów zdrowotnych. Dostrzegane objawy są objawami stresu fizycznego, objawami emocjonalnymi, objawami niepokoju pobudzenia i objawami niepokoju jelitowego. W związku z tym stres ma wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

Rodzaje stresu w fizyce

Na osi czasu zasadniczo występują trzy rodzaje stresu,

(i). Ostry stres:

Ten stres jest zwykle krótkotrwały i jest najczęstszym rodzajem stresu. Nadmiar tego krótkotrwałego stresu może prowadzić do bólu głowy, zmartwień, napięcia, niepokoju psychicznego itp. Jest to jeden z ekscytujących i dostarcza emocji w małych dawkach. Ostry stres pochodzi z wyzwań i presji w teraźniejszości, niedawnej przeszłości lub najbliższej przyszłości w miejscu pracy lub otoczeniu. Ale zbyt duży stres może być wyczerpujący lub powodować problemy zdrowotne. Dowolny termin lub cel w sferze pracy, wypadek, napięcie egzaminacyjne w ostatniej chwili, utrata umowy lub pracy to najczęstsze problemy, z którymi boryka się większość ludzi. Ten rodzaj stresu jest całkowicie możliwy do opanowania i uleczalny.

(ii). Ostry stres epizodyczny:

Ten rodzaj stresu jest powszechny wśród osób, które bardzo często cierpią z powodu ostrego stresu. Osoby z tego rodzaju stresem są porywcze, nieczułe, spięte, drażliwe, niespokojne i nadmiernie pobudzone. Wydają się mieć stresujące wydarzenia jedno po drugim, a seria trwa dla nich. Epizodyczne cierpienie nie kończy się na liście rzeczy do zrobienia i zawsze angażuj się w obwinianie. Ludzie z tym stresem zawsze spóźniają się, mimo że się spieszą. Objawy to migreny, nadciśnienie, uporczywy ból głowy itp. Właściwe leczenie przez terapeutę pomaga wrócić do zdrowia.

(iii). Chroniczny stres:

Ten rodzaj stresu jest najniebezpieczniejszą formą i ma długotrwały efekt. To wpływa i niszczy ciało i umysł ludzi. Jest poza twoją kontrolą, a cierpienie z powodu przewlekłego stresu ma na nie negatywny wpływ. Najtrudniejszą rzeczą, którą trzeba zaakceptować, jest to, że osoby cierpiące z tego powodu muszą przyzwyczaić się do tego rodzaju przewlekłego stresu i jego skutków. Ten rodzaj stresu zabija poprzez udar, próby samobójcze, zawał serca, wysokie ciśnienie krwi, wrzody, a nawet raka. Ten stres powoduje nędzę i bezradność. Większość z nich jest dla nas śmiertelna. Wymaga leczenia, ponieważ jest trudny do wyleczenia i odpowiedniego stresu, zarządzanie przez trenera życiowego.

Podczas gdy stres jest naturalnym sposobem sygnalizowania ci reakcji na pewne niebezpieczne zdarzenie, bardzo ważne jest rozładowanie jego ciała. W epoce nowożytnej ludzie stresują się najbardziej trywialnymi sprawami swojego życia. Powód? Nie ma czasu na nic i zbyt wiele do osiągnięcia w zbyt krótkim czasie. Najlepszym sposobem jest nauczenie się technik radzenia sobie ze stresem, takich jak joga i medytacja. Nieważne ile zarabiamy, jeśli Twoje życie jest pełne stresu, nie warto!