Powiedz nam jedno takie warzywo lub składnik, który może pasować do prawie każdego dania! Założymy się, że to pomidory. Można je dodawać do każdego rodzaju gotowania i tylko po to, aby poprawić smak. Ale czy wiesz, że na całym świecie istnieje niezliczona ilość odmian tych pomidorów? Więc jeśli nie wiesz, nauczmy się razem już dziś! A jeśli pomyślisz, o co chodzi i jaka jest różnica między kilkoma liczbami i rodzajem pomidorów, to też Ci powiemy!

rodzaje pomidorów

Czym są pomidory?

Czym dokładnie są pomidory? Czy to owoce czy warzywa? Cóż, to zamieszanie istnieje dla większości z nas już od dzieciństwa. Pomidor należy do kategorii jagód rośliny o nazwie Solanum Lycopersicum. Pierwotnie pochodzili z regionów Ameryki Południowej i Środkowej. Są to czerwone „jagody”, które pochodzą z nasion rośliny kwitnącej. Ponieważ pochodzą z rośliny kwitnącej i nadal mają nasiona (które spożywamy), botanicy często klasyfikują pomidory jako owoce. Teraz wiemy, prawda?!

Kategorie i rodzaje roślin pomidora:

Jeśli nie wiesz, typy roślin pomidora generalnie dzielą się na dwie kategorie — rośliny określone i nieokreślone. Zdecydowane rośliny pomidora występują w różnych krzewach, które dorastają do trzech stóp wysokości. Są to dobrze stojące rośliny, które wytwarzają gałęzie, pąki, kwiaty, a następnie dojrzewają owoce. Rośliny te kwitną, aby wydać owoce, a po pewnym czasie obumierają.

Z drugiej strony, nieokreślone rośliny pomidora są odmianą winorośli. Wymagają one podparcia granic, klatek lub patyków, w przeciwnym razie będą rosły jak winorośl. Te rodzaje pomidorów mają dłuższe plony i produkują większą ilość pomidorów niż inne rodzaje. Mogą też urosnąć od 6 do 20 cali!

Pamiątki vs. Pomidory hybrydowe:

Czym dokładnie są te rodzinne i hybrydowe odmiany pomidorów? Jakie pomidory są popularne i jakie pomidory kupujemy na rynku? Zdezorientowany?! Pozwól, że Ci wyjaśnimy.

Pamiątki to te pomidory, które są bardzo stare, w rzeczywistości w większości przypadków mają ponad czterdzieści lub pięćdziesiąt lat. Są prawie jak drzewa genealogiczne, które rosną bez krzyżowania i bez umierania. Te odmiany pomidorów są znane z tego, że smakują lepiej, biorąc pod uwagę, że są nieodłącznie związane z pamiątkami, nie zawierają żadnych chemikaliów i często dają zdrowe owoce i kwiaty.

Z drugiej strony hybrydy to te, które są skrzyżowane. Rolnicy lub hodowcy zapylają krzyżowo dwie różne rośliny, aby wyprodukować potomstwo hybrydowe, które ma cechy obu rodziców roślin. Dają one często rezultaty w przypadku pomidorów o większych rozmiarach. Zalety pomidorów hybrydowych, jeśli nie smak, to te, które dotyczą chorób i szkodników. Są mniej podatne na te szkodniki i odporne na choroby, dzięki czemu są łatwe w utrzymaniu hodowcy. Mają też wyższą wydajność, wczesną dojrzałość.

Najbardziej znane i popularne rodzaje pomidorów:

Teraz przejdźmy dalej i poznajmy najpopularniejsze i najbardziej znane listy typów odmian pomidorów, które często spotykamy na rynku w naszym i wokół nas.

1. Pomidory czereśniowe:

Pomidor wiśniowy

Dla większości z nas ulubionymi pomidorkami są pomidorki koktajlowe. Występują w odcieniach czerwonawym, pomarańczowym i żółtym i mają intensywny kolor po dodaniu do każdego posiłku. Pomidory koktajlowe są okrągłe, stosunkowo mniejsze i są miękkie i puszyste – pamiętaj, że mogą po prostu pęknąć po ugryzieniu. Można je suszyć i gotować lub smażyć, grillować i gotować. Te małe, delikatne rodzaje pomidorów są najbardziej znane z kilku włoskich przepisów oraz sałatek i sosów. Większość uważa, że ​​jest to najlepszy rodzaj pomidora. Istnieją jednak rodzaje pomidorków koktajlowych, takie jak słoneczny pomidor koktajlowy, żółta gruszka, włoski lodowy pomidor koktajlowy i nie tylko!

2. Pomidory z czerwonego befsztyku:

Czerwony Befsztyk

Te czerwone pomidory wołowe są również popularnie nazywane pomidorami salsa. Są to pomidory wielkogabarytowe z dużą zawartością wody i soku. Czerwony befsztyk jest jędrny i wytrzymały i wiadomo, że ma doskonałe właściwości wzmacniające odporność i przeciwutleniacze. Ogólnie są bardzo aromatyczne i mają zrównoważony, bogaty smak, pikantność i słodycz. Ze względu na ich wielkość i idealną jędrną konsystencję, te pomidory są idealne do hamburgerów, hot-dogów lub sosów.

3. Pomidory z zielonego befsztyku:

Zielony Befsztyk

Potem mamy nawet zielone pomidory wołowe, znasz je?! Jak sama nazwa wskazuje, te zielone befsztyki są niedojrzałą wersją powyższego. Są okrągłe i jędrne, mocne, duże w zielonym odcieniu, o mięsistej teksturze. Te rodzaje pomidorów są więc również bardzo pikantne i chrupiące. Te zielone pomidory z befsztyku są idealne do wyciskania soków, grillowania, pikli i salsy, które dały niedojrzałej wersji.

4. Pomidory winogronowe:

Pomidory winogronowe

Rodzaje pomidorów winogronowych są dość znaną odmianą; jednak smak waha się od słodkiego do lekko pikantnego, w zależności od rodzaju rośliny. Te pomidory mają grubszą skórkę i konsystencję, są gęste, z ogólnym kolorowym wyglądem. Nie zawierają dużo wody, są chrupiące i chrupiące po ugotowaniu i są uniwersalne do różnych potraw. Można je dodawać do sałatek, grilla, kanapek i przekąsek, aby nadać bogaty smak i smak, z idealną mieszanką słodyczy i pikantności.

5. Pomidory Roma:

Rzymskie pomidory

Są one znane jako włoskie pomidory śliwkowe, stąd nazwa „Roma”. Pomidory Roma są pikantne i doskonałe o aromatycznym smaku. Są większe niż inne tradycyjne rozmiary tych owoców. Romas są idealne do przyrządzania sosów, gulaszy i zup, ze względu na intensywny smak. Możesz nawet upiec pomidory, aby uzyskać kremową konsystencję i wygląd. Mają bardzo mało nasion i są jędrne, ale bardziej soczyste, co czyni je idealnymi do pracy nad kilkoma włoskimi przepisami. Uwielbiamy sałatki, sosy i kanapki z rodzajami pomidorów Roma.

6. Pomidory koktajlowe:

Koktajl

Wchodzą one w tradycyjny pomidorowy smak, o owocowym i słodkim odczuciu i teksturze. Pomidory koktajlowe są dość wszechstronne, można je stosować w kilku daniach i na każdą okazję. Są miękkie, gęste i mięsiste w konsystencji, występują w różnych rozmiarach, w zależności od produktu. Są wypełnione wspaniałym smakiem i aromatem oraz nadają owocowy wygląd. Pomidory koktajlowe doskonale nadają się do grillowania, sosów, farszów oraz do robienia kilku rodzajów makaronów.

7. Pomidory brandywine:

Pomidory Brandywine

Pomidory Brandywine należą do kategorii pomidorów o większych rozmiarach, o różowawych i czerwonawych odcieniach. Są to popularne odmiany mięsiste i trudne do znalezienia, uprawiane tylko na określonych obszarach. Są to pomidory jędrne, mięsiste i soczyste, z doskonałą mieszanką bogatych smaków, takich jak cierpkość, łagodna słodycz. Ze względu na większy rozmiar i konsystencję są idealne do krojenia niż do soków. Używaj ich do kanapek, sałatek i burgerów, aby uzyskać doskonały smak.

8. Czarne pomidory krymowe:

Czarny Krim

Jak sama nazwa wskazuje, te rodzaje pomidorów zdecydowanie nie wyglądają tak czerwonawo lub różowawo jak inne. Zamiast tego są duże i mają czerwono-fioletowy odcień. Smak jest słodki i bogaty w smaki, z odrobiną słonego smaku. Te czarne pomidory Krim mają również szczyptę kwaśnego smaku. Dzięki temu idealnie nadają się do wprowadzenia salsy, sałatek i koktajli.

9. Pomidory Campari:

Campari

Pomidory Campari nie są zbyt popularnymi odmianami. Słyną jednak w kręgach kucharskich ze względu na swój soczysty, wrodzony charakter. Camparis mają bardzo niską kwasowość, ale bardzo wysoki poziom cukru. Są ciemniej czerwone (przeważnie ciemniejsze niż pomidorki koktajlowe), ale są bardzo małe i okrągłe. Biorąc pod uwagę ich poziom cukru w ​​naturalnej zawartości, pomidory Campari są preferowane do sałatek, unikalnych przepisów mięsnych i sosów. Są popularne nawet w kuchni włoskiej, do pizzy i makaronów.

10. Fioletowe pomidory Cherokee:

Cherokee fioletowy

Purpurowe pomidory Cherokee są rzadkim rodzajem odmiany, która ma mieszankę czerwonego i fioletowego koloru. Mają mieszankę słodkiego i dymnego smaku z jędrniejszą konsystencją. Purpurowe pomidory Cherokee są dostępne w średnich lub większych rozmiarach i są bogate w kwasowość. Są gruboskórne, doskonale nadają się również do krojenia. Te te doskonale nadają się do łagodnego gotowania i smażenia, a ze względu na ich smaczną zawartość idealnie nadają się do kanapek lub sałatek.

11. Pomidor wczesna dziewczyna:

Wczesna dziewczyna

Jak sama nazwa wskazuje, można się domyślić – te pomidory są zbierane wcześnie niż zwykle, jeszcze przed osiągnięciem dojrzałości. Rosną szybko i wcześnie w porach roku, stosunkowo w chłodniejszym klimacie. Pomidory Early Girl mają głęboki czerwony kolor, z doskonałym bogatym tradycyjnym pomidorowym smakiem słodyczy. Są to średniej wielkości hybrydowe odmiany pomidorów, które przy zachowaniu naturalnego smaku idealnie nadają się do przyrządzania zup i bogatych sałatek.

12. Pomidory gruszkowe:

Pomidory gruszkowe

Pomidory gruszkowe, jak sama nazwa wskazuje, mają kształt gruszki i łzy. Są małe lub średnie, są odmianą rodową o żółtawym i pomarańczowym kolorze. Generalnie nie mają wyrazistych smaków i są bardzo łagodne i subtelne. Zamiast tego pomidory gruszkowe są idealne do przygotowywania przepisów i artykułów wymagających konserwacji. Na przykład nadają się do przygotowania dżemów, pikli, sals i sosów.

13. Pomidory zebra:

Zebra

Pomidory zebry są idealnie znane jako pomidory sałatkowe i występują w dwóch wariantach – zarówno w kolorze zielonym, jak i fioletowym. Te pomidory mają biegnące przez nie paski i są okrągłe. W porównaniu z ich odpowiednikami mają bardziej ostry smak z nutą pikanterii. Słyną z sałatek, zup i salsy.

14. Pomidory kaspijskie różowe:

Kaspijski Różowy

Różowe odmiany pomidorów kaspijskich mają różowawy odcień, o średniej lub większej wielkości. Są to idealnie soczyste i słodkie pomidory z doskonałymi, bogatymi smakami. Kaspijczycy często nazywani są jednymi z najlepiej smakujących pomidorów. Są one dostępne głównie w okolicach Rosji i słyną z przepisów takich jak sautee, gotowanie i sałatki.

15. Pomidory z Walencji:

Pomidory z Walencji

Pomidory Valencia to dziedziczna odmiana o pomarańczowym kolorze. Zawierają w sobie kilka nasion i nadają doskonały soczysty smak i smak. Pomidory Valencia smakują prawie podobnie do owoców cytrusowych, ze słodyczą i pikantnością. Powszechnie używa się ich do robienia sosów.

16. Pomidory z żółtym farszem:

Żółta nadziewarka

Jak sama nazwa wskazuje, żółte pomidory nadziewane są idealne do przygotowywania potraw nadziewanych i przepisów. Występują w jasnożółtym kolorze, prawie przypominającym cytryny. Te rodzaje pomidorów mają kształt papryki i wyglądają na puste. Są średniej wielkości i nie są dużo słodsze. Można je szybko nabrać i wykorzystać do nadziewania przepisów.

17. Pomidory San Marzano:

Pomidory San Marzano

Pomidory San Marzano należą do unikalnych gatunków roślin, które dają bardzo wysoki plon. Są odmianą, która występuje pod pomidorami śliwkowymi, mają podłużny kształt i wyglądają na bardzo spiczaste i cienkie. Są jednak większe, mają mniej nasion. Smak jest mieszanką tradycyjnego smaku pomidorowego ze słodyczą i nutą kwaskowatości. Są intensywnie używane do pizzy, makaronów, sosów, lasagne.

18. Pomidory Raf:

Pomidory Raf

To kolejny rzadki rodzaj unikalnego pomidora, który początkowo jest uprawiany hybrydową metodą sztucznej selekcji. Pomidory Raf pochodzą z Hiszpanii i mają znacznie bardziej płaski kształt. Mają wysoką zawartość soli i są mniej wodniste, mają jędrniejszą konsystencję i wygląd. Są bardzo znane w kuchni hiszpańskiej.

Ciekawe fakty na temat pomidorów:

Czy wiesz, że jest też kilka szokujących i ekscytujących faktów na temat tych warzyw i owoców?.

  • Do tej pory wiecie – pomidory nie zawsze są w kolorze czerwonym, jak widzimy w naszych domach. Mogą być nawet w kolorze czarnym, fioletowym i zielonym!
  • Pomidory są oficjalnym warzywem stanowym w amerykańskim stanie New Jersey!
  • Na całym świecie, jeśli policzymy odmiany pomidorów, wielu uważa, że ​​przekraczają one 10 000! Czy to nie szokujące??
  • Ponad 94 procent zawartości w pomidorach (no, przynajmniej w większości odmian pomidorów) to woda.
  • Ameryka konsumuje więcej pomidorów niż kilka innych krajów, a przeciętny Amerykanin zjada rocznie 24 funty pomidorów.
  • Jest to również najczęściej uprawiana roślina w kilku gospodarstwach domowych na całym świecie.
  • Liście pomidorów mają toksyczny charakter.

Cóż, zdecydowanie nie wiedzieliśmy, że istnieje kilka takich rodzajów pomidorów. Czy ty?! Ile rodzajów i odmian pomidorów spotkałeś do tej pory i co o tym myślisz? Daj nam znać swoje komentarze poniżej.

Zastrzeżenie:

Jest to wyłącznie przewodnik po rodzajach pomidorów wyłącznie w celach informacyjnych. Opinie i przegląd w tym artykule pochodzą z różnych źródeł w Internecie. Autor nie gwarantuje ani nie obiecuje dokładności faktów podanych w tym artykule.