Home Gardening w uproszczeniu można nazwać procesem uprawy roślin i dbania o nie we własnym domu w różnych celach. Jest uważane za satysfakcjonujące hobby, ponieważ przynosi korzyści zarówno w postaci relaksu psychicznego, jak i dostarcza rodzimych, ekologicznych owoców i warzyw.

Ogrodnictwo można traktować zarówno jako sztukę, jak i naukę. Harmonijne ułożenie roślin w celu uzyskania estetycznego wyglądu na podwórku lub wejściu, a nawet w domu sprawia, że ​​staje się to sztuką, a jako nauka ogrodnictwo obejmuje zasady i techniki uprawy roślin. Podstawowa zasada uprawy roślin jest wszędzie taka sama, jednak głównym wyzwaniem jest dbanie o ogród w każdych warunkach pogodowych i porach roku.

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie uprawiają ogrodnictwo, czy to dziecko, dorosły, czy osoba starsza. Praktyka ogrodnictwa w dzieciństwie zaczyna się od zabawy z tego, jak małe nasionko rozwija się w roślinę jego/jej wysokości i kontynuuje naukę nauki stojącej za jego rozwojem. Jako osoba dorosła ogrodnictwo domowe jest najlepszym substytutem codziennej stresującej pracy. Ogrodnictwo zapewnia bardzo potrzebną rozrywkę dla osób starszych i może mieć również dla nich korzyści terapeutyczne w postaci ćwiczeń i świeżego powietrza.

Rodzaje ogrodów domowych

Znaczenie ogrodów przydomowych:

 • Dziś w tym ruchliwym, przemysłowym świecie ogrody przydomowe odgrywają kluczową rolę pod względem warunków klimatycznych. Dzisiejszy świat boryka się z poważnymi problemami środowiskowymi, takimi jak efekt cieplarniany, wzrost średniej temperatury powierzchni ziemi. Te przydomowe ogrody, jeśli są praktykowane religijnie i z wielkim oddaniem, pomagają w utrzymaniu temperatury naszego domowego otoczenia.
 • Studium mówi, że historycznie przydomowe ogrody koncentrowały się na tworzeniu pięknego otoczenia, wyrażaniu artystycznych talentów za pomocą designu oraz tworzeniu miejsc do zabawy i relaksu.
 • W tym zabieganym i stresującym życiu człowiek w naturalny sposób odstresowuje się spokojem, przyjemnym otoczeniem, świeżym powietrzem itp. To jest powód, dla którego większość ludzi wyjeżdża na wakacje, aby złagodzić stres i wrócić do zdrowego życia . To samo można osiągnąć, robiąc hobby z ogrodnictwa. Domowe ogrodnictwo jako hobby jest tak korzystne, że może zapewnić człowiekowi przyjemne środowisko ze świeżym powietrzem.
 • Prace ogrodnicze, takie jak sadzenie, pielenie, zbieranie i podlewanie, to świetne ćwiczenia fizyczne. Staje się zatem świetnym uzupełnieniem czasu treningu.
 • Domowe ogrodnictwo to także praktyczna czynność. Na nasz stół możemy przynieść własne, uprawiane ekologicznie warzywa, owoce, kwiaty i zioła lecznicze.
 • Udowodniono, że ogrodnictwo łagodzi stres, depresję i zmniejsza samotność, zwłaszcza u osób starszych.

Historia Ogrodnictwa:

W starożytności uprawiano ogrodnictwo wzdłuż koryt rzecznych i lasów, wybierając jadalne odmiany owoców i warzyw oraz konserwując nasiona do dalszej uprawy. Istnieją dowody na istnienie pierwszych ogrodów na malowidłach znalezionych w starożytnym Egipcie, na których przedstawiono rzędy akacji.

Wiszące Ogrody w Babilonie, jeden z siedmiu cudów świata, są również klasycznym przykładem ogrodów ozdobnych w dawnych czasach. Ogrody rzymskie zawierały posągi i rzeźby oraz wyszukane kwietniki. Europejczycy zaczęli uprawiać zioła lecznicze. Ich ogrody były zwykle ustawione na tle jezior lub skał i były niezwykle ozdobne. Później modne stały się symetryczne ogrody, z dekoracjami takimi jak fontanny i topiary.

Zakładanie ogrodu w domu:

Kto nie lubi zapachu lub smaku świeżo zebranych owoców i warzyw z własnej uprawy? Jest to z pewnością najlepsze ćwiczenie relaksacyjne, które pozwala na bliski kontakt z naturą. Zainwestuj trochę czasu we wcześniejsze badania dotyczące rodzajów roślin, które chcesz uprawiać, odmian odpowiednich do Twojego klimatu i przestrzeni domowej oraz, co najważniejsze, tych, które można dobrze pielęgnować zgodnie z codzienną rutyną.

 • Zdecyduj, co chcesz uprawiać. Czy to ogród kwiatowy, czy warzywa, zioła czy owoce?
 • Pamiętaj o budżecie, który Twoim zdaniem możesz zainwestować w przydomowy ogród. Czasami narzędzia i nawozy mogą być dość drogie, dlatego zaplanuj ogród zgodnie z kosztami roślin i wymaganą konserwacją.
 • Lokalizacja powinna być tak dobrana, aby w ogrodzie świeciło słońce przez co najmniej 6-8 godzin dziennie.
 • Następną rzeczą jest planowanie łóżek ogrodowych. Zwykle planuj raczej łóżka płaskie niż pochyłe, ponieważ pomaga to w wydajnym nawadnianiu i zapobiega spływaniu gleby.
 • Następnie pojawia się zasadniczy wymóg dla ogrodnictwa, czyli gleba. Przetestuj swoją glebę. Upewnij się, że gleba jest w stanie wyhodować rośliny. Nie powinno być ani zbyt suche, ani zainwestować więcej czasu w podlewanie, ani zbyt wilgotne, ponieważ niektóre rodzaje roślin nie rosną na bagnistych glebach.
 • Im bardziej żyzna i krucha gleba, tym lepsze będą Twoje kwiaty. Gleba w domu jest zwykle nieurodzajna i złej jakości, ponieważ siedzi przez dłuższy czas bez dodawania do niej składników odżywczych. Upewnij się, że dodajesz do niego nawóz i nawóz organiczny, aby zapewnić odpowiednie odżywienie roślin. Jeśli to możliwe, zainwestuj w nową żyzną glebę, którą można kupić w szkółkach i co jakiś czas wymieniaj wierzchnią warstwę gleby w przydomowym ogrodzie.
 • Uprawianie gleby jest bardzo ważne, ponieważ pozwala korzeniom wnikać głęboko w glebę, aby uzyskać bardziej efektywny dostęp do wody i składników odżywczych. Kopanie należy wykonywać, gdy gleba nie jest ani zbyt wilgotna, ani zbyt sucha. Użyj ostrej łopaty, aby delikatnie obrócić górną część gleby o 8 do 12 cali, mieszając jednocześnie materię organiczną lub obornik, aby ją odżywić.
 • Dobieraj rośliny bardzo ostrożnie, w zależności od ilości światła słonecznego, na którą pozwala Twój dom. Ilość cienia, sposób podlewania, jaki planujesz zrobić, warunki klimatyczne w twoim otoczeniu również mają znaczenie. Możesz odwiedzić lokalny żłobek i poprosić eksperta o pomoc lub przeglądać Internet, aby wyszukać i wybrać ulubione!!
 •  Prostszą metodą założenia ogrodu jest zakup młodych roślin, zwanych przeszczepami. Są to młode rośliny wyhodowane wcześniej w szkółkach, które można przesadzić bezpośrednio do gleby w Twoim domu. Zakupioną roślinę wyjmij bardzo ostrożnie i umieść ją w wykopanym miejscu na swoim podwórku. Ułóż ziemię wokół korzeni, a następnie odpowiednio namocz ją wodą.
 • Na początkowych etapach sadzonki regularnie potrzebują wody i nie powinny wysychać. Przygotuj regularny harmonogram podlewania roślin. Podlewaj częściej w warunkach słonecznych niż w porze deszczowej. Niektóre rośliny wymagają częstszego podlewania niż inne, więc pamiętaj o przeprowadzeniu badań z wyprzedzeniem. Upewnij się, że podlewasz powoli, aby gleba mogła dokładnie wchłonąć wodę i zapobiec jej spływaniu. Możesz także eksperymentować z różnymi metodami nawadniania dla swoich roślin, jeśli planujesz długoterminowe hobby ogrodnicze.
 • Przykryj swój ogród warstwą ściółki, która pomaga zatrzymać wilgoć, a także skutecznie chroni glebę przed zarastaniem chwastów. Najlepiej używać kompostu, ponieważ odżywia on również glebę. Zmniejszy to również liczbę podlewania roślin, jeśli masz napięty harmonogram.
 • Teraz, gdy Twój ogród zaczyna się rozwijać, pomóż mu osiągnąć pełny potencjał, nadążając za drobnymi pracami ogrodowymi. Podlej rośliny. Wyrywaj chwasty, zanim staną się duże. Pozbądź się umierającej i chorej roślinności. Upewnij się, że skutecznie pozbędziesz się szkodników i insektów, spryskując je wodą lub spryskując środek owadobójczy wysokimi roślinami za pomocą kija lub liny przywiązanej do podpory. Utrzymuj swoje rośliny dobrze odżywione nawozami organicznymi.

Rodzaje ogrodów przydomowych:

Teraz, gdy znasz już historię i znaczenie ogrodnictwa domowego, możesz zastanawiać się nad przestrzenią w domu i rodzajem ogrodu, który jest dla niego odpowiedni. Szeroka gama ogrodów i roślin może być dostosowana do Twojego podwórka i środowiska, w którym mieszkasz.

Tutaj wymieniliśmy niektóre rodzaje ogrodów przydomowych.

Ogrody warzywne/kuchenne:

Najczęstszym typem ogrodu, którego ludzie szukają, jest ogród warzywny lub przydomowy. Ogrody warzywne to świetna zabawa w utrzymaniu i dosłownie będziesz mógł cieszyć się owocami swojej pracy. Ponieważ ceny warzyw rosną z dnia na dzień, jest to również przyjazny dla kieszeni sposób na zmniejszenie miesięcznych wydatków.

 • Miejsce odpowiednie: Ogród warzywny można uprawiać w przestrzeniach od małego balkonu po ogromne podwórko. Uniwersalność tego typu ogrodu sprawia, że ​​jest on niezwykle przyjazny dla użytkownika.
 • Opis i planowanie: Przeprowadź szeroko zakrojone badania na temat rodzajów warzyw lub owoców, które dobrze rosną w Twoim środowisku. Niektóre warzywa potrzebują więcej miejsca, aby rosnąć, podczas gdy zielone warzywa liściaste można uprawiać w małej doniczce z niewielką ostrożnością. Niektóre rośliny wymagają intensywnej pielęgnacji, tj. podlewania i nawożenia, a inne można pozostawić, by rosły dziko. Każde warzywo ma określone wymagania; niektóre z nich należy sadzić w rzędach. Każdy musi być rozmnażany inaczej, ziemniaki potrzebują bulw, a mięta wymaga sadzonek łodygi do przesadzenia. Dlatego najpierw sporządź listę owoców i warzyw odpowiednich dla Twojej przestrzeni i klimatu i odpowiednio zaplanuj. Spróbuj zainwestować w drogie warzywa, takie jak brokuły, aby zminimalizować miesięczny budżet.
 • Jak sprawić, by ogród był piękny: W zależności od dostępnej przestrzeni możesz dodać kolorowe wiszące doniczki na zioła lub dodać tu i ówdzie kolorowe kulki i kamyki, aby wyglądało żywa.

Ogrody kwiatowe:

Ogrody kwiatowe to kolejny rozpowszechniony typ, zwykle preferowany ze względu na ich estetyczny wygląd.

 • Miejsce odpowiednie: Są one najbardziej odpowiednie do ogrodów przydomowych, ponieważ mogą odmienić Twoje miejsce, dodając mnóstwo kolorów. Jeśli jednak istnieje ograniczenie przestrzeni, różnokolorowe kwiaty w doniczkach ożywią Twój balkon lub przestrzeń wewnątrz.
 • Opis i planowanie: Planowanie ogrodu kwiatowego może być dość trudne i wymaga szeroko zakrojonych badań. Postaraj się dowiedzieć, jakie rośliny kwiatowe są odpowiednie dla Twojego klimatu, a także ilości słońca i cienia w Twoim domu. Poznaj różne rodzaje roślin jednorocznych i bylin oraz jak je pielęgnować. Różne rośliny kwitnące wymagają różnej ilości wilgoci i nawozów, więc zaplanuj najbliższe grupy, aby dopasować je do swojego harmonogramu. Pamiętaj też o odstępach wymaganych dla każdej rośliny, aby odpowiednio zakwitła. Jednak na początku nie wybieraj egzotycznych odmian, ponieważ wymagają one bardziej zręcznej ręki.
 • Jak sprawić, by ogród był piękny: Możesz nadać ogrodowi swój osobisty charakter, dodając małe ozdobne ławki, aby usiąść i cieszyć się pięknem kwiatów. Jeśli Twoje podwórko jest wystarczająco duże, fontanna i jedna lub dwie rzeźby dodadzą dodatkowej elegancji i na pewno zdobędą komplementy !!

Ogrody opon:

Możesz poddawać recyklingowi stare zużyte opony ze swoich pojazdów i tworzyć rabaty kwiatowe. To prosty sposób na recykling opon w estetyczny, ale prosty sposób. Na oponach można sadzić zioła, małe kwiaty, a także kilka odmian warzyw, które nie zakorzeniają się głęboko.

 • Miejsce odpowiednie: Te ogrody są w większości idealne na zewnątrz lub na balkony. Mogą wyglądać trochę bałagan w domu.
 • Opis i planowanie: Wyjmij nieużywane opony z garażu i wyczyść je. Wypełnij je żyzną glebą i posadź kwiaty lub warzywa według własnego gustu i klimatu. Podlewaj je regularnie. Jeśli na ganku przed domem, opony można obsadzić różnymi kwiatami ozdobnymi, aby nadać odrobinę koloru, wykorzystując ograniczoną przestrzeń.
 • Jak upiększyć ogród: Możesz pomalować opony na jasne kolory, a także dodać duże kamyki, aby dodać dekorację.

Ogrody kontenerowe:

Ogrody kontenerowe są naprawdę wygodne dla osób, które nie mają miejsca na sadzenie dużych i szczegółowych ogrodów.

Te pojemniki mogą być wszystkim, od małych beczek po doniczki.

 • Miejsce odpowiednie: Te ogrody są bardzo wszechstronne i można je sadzić w dowolnym miejscu, od werandy po balkon.
 • Opis i planowanie: Wybierz odpowiednie odmiany roślin zgodnie z posiadanymi pojemnikami. Na przykład warzywa można sadzić w korytach, a zioła w mniejszych doniczkach. Drzewka Bonsai, ozdobne lub owocowe, można sadzić w małych beczkach. Zapewnij prawidłowy odpływ wody dla zdrowego wzrostu roślin.
 • Jak upiększyć ogród: Możesz uatrakcyjnić pojemniki, malując je. Spróbuj też artystycznie sparować różne rozmiary pojemników, aby stworzyć estetyczny wygląd w zależności od miejsca, w którym planujesz.

Ogrody szklarniowe:

Są najwygodniejsze dla poważnych rolników lub ekspertów ogrodniczych, którzy chcą uprawiać swoje owoce i warzywa niezależnie od pory roku, ponieważ zapewniają ciepłe wnętrze. Jest to jednak proces niezwykle czasochłonny i kosztowny, dlatego lepiej zostawić go ekspertom lub niezwykle zainteresowanym.

 • Miejsce odpowiednie: Ten rodzaj ogrodu jest bardziej idealny dla dużych podwórek lub gospodarstw i sprawi, że małe miejsce będzie wyglądało na ciasne.
 • Opis i planowanie: Jeśli sam szukasz ogrodu szklarniowego, w dzisiejszych czasach na rynkach dostępne są mini-szklarnie dostosowane do Twojej przestrzeni zewnętrznej. Są mniej skomplikowane niż te większe, bardziej elastyczne i łatwe w użyciu. Więc jeśli chcesz mieć arbuzy przez cały rok, możesz rozważyć inwestycję w ogród szklarniowy.

Ogrody balkonowe:

Mieszkasz w mieszkaniu i masz mały balkon? Nie martw się, ponieważ mamy pomysł na ogród, który dokładnie odpowiada Twoim potrzebom !!

 • Opis i planowanie: Wybierz odpowiedni rodzaj roślin na balkon w zależności od słońca, wiatru i cienia w swojej galerii. W zamkniętych balkonach warunki klimatyczne mogą być mikrokontrolowane, co ogranicza wybór roślin. Upewnij się, że dobierasz odpowiednią ilość roślin kwitnących i nie zapychaj balkonu zbyt dużą ilością roślin. Możesz hodować mikrozioła w wiszących doniczkach, aby jeszcze bardziej zaoszczędzić miejsce.
 • Jak upiększyć ogród: Zaplanuj układ i projekt balkonu z naprzemiennymi kolorami kwiatów i roślin, aby przestrzeń wyglądała jaśniej. Możesz dodać małą rzeźbę według swojego układu i dodać uroku swojemu balkonowi.

Ogrody tarasowe/na dachu:

Ten rodzaj ogrodu planujemy wtedy, gdy nie mamy miejsca w domu, ale na dachu lub tarasie na ogrodnictwo. Zaletą ogrodnictwa na tarasie jest to, że Twój ogród jest wystawiony na wystarczającą ilość światła słonecznego i deszczu.

 • Opis i planowanie: Najpierw zidentyfikuj część tarasu, którą planujesz przekształcić w ogród. Następnie wybierz rośliny odpowiednie do uprawy na zewnątrz, ponieważ mogą być narażone na trudne warunki pogodowe i powinny być w stanie je wytrzymać. Posadź je, a najlepiej mieć system nawadniania kroplowego podczas słonecznej pogody. Główną zaletą tarasu ogrodowego jest to, że przyda się w okresie letnim, ponieważ utrzymuje chłodne temperatury. Jeśli masz zwierzęta w swoim domu, z pewnością pokochasz te ogrody na dachu do zabawy i igraszki !!
 • Jak sprawić, by ogród był piękny: Możesz dostosować kolory kwitnących roślin do tła. Jeśli Twój taras jest duży, możesz dodać huśtawkę lub małą ławeczkę, która będzie dla Ciebie źródłem świetnego relaksu.

Ogrody ścienne/pionowe:

Ogrody wertykalne to obecnie najnowszy trend. Stają się punktami selfie, gdy znajdują się w centrum miasta, ponieważ koncepcja jest wyjątkowo wyjątkowa, jeśli jest dobrze wykonana.

 • Miejsce odpowiednie: Ten rodzaj ogrodu nadaje się na zewnątrz, ponieważ wymaga przestrzeni pod względem wysokości i jest bardziej estetyczny w otwartej przestrzeni.
 • Opis i planowanie: Ogrody wertykalne wymagają rygorystycznego planowania, ponieważ wymagają konserwacji. Jeśli planujesz ogród wertykalny z różnymi donicami, zaplanuj rodzaje roślin bardzo dokładnie, ponieważ jedna roślina nie powinna przerastać drugiej. Do ogrodów wertykalnych bardziej nadają się drobne krzewy i zioła o małych kwiatach. Jeśli ogród wertykalny jest żywopłotem, wybierz odmianę z ozdobnymi liśćmi i dużymi kolorowymi kwiatami. Preferuj system nawadniania kropelkowego, aby uniknąć kłopotów z podlewaniem.
 • Jak sprawić, by ogród był piękny: Możesz zainstalować rzeźby po obu stronach wertykalnego ogrodu lub dodać przed nim fontannę, aby zwiększyć estetykę.

Ogrody dla dzieci:

Ten rodzaj ogrodu jest również obecnie w modzie. Dzieci uczą się w szkołach na temat znaczenia ekologicznych owoców i warzyw oraz ochrony środowiska.

 • Miejsce odpowiednie: Zacznij od małego ogrodu. Dzięki temu można uprawiać na balkonie lub werandzie.
 • Opis i planowanie: Jeśli chcesz wzmocnić umiejętności ogrodnicze swojego dziecka i przybliżyć je do natury, zainwestuj w mały ogródek z warzywami i kwiatami, które są łatwe w uprawie. Wpaj dziecku rutynę podlewania i wyjaśnij mu, jak szczegółowo dbać o rośliny. Pomóż im zbierać owoce i kwiaty i gotować dla nich, aby wzbudzić większe zainteresowanie.

  Jak upiększyć ogród: Możesz uczynić ogród bardziej przyjaznym dzieciom, dodając do niego huśtawkę lub kolorowe zabawki. Możesz również dodać piaskownicę, jeśli podwórko jest wystarczająco duże i na zewnątrz.

Planujesz założyć własny ogród przydomowy? Jeśli tak, mamy nadzieję, że przedstawione powyżej pomysły na ogród pomogły Ci w sfinalizowaniu rodzaju ogrodu, który chcesz zasadzić w swoim domu. Więc bez zbędnych ceregieli, śmiało eksperymentuj z własnym ogrodem domowym i uwolnij swoje kreatywne umiejętności !!