Interesujesz się fotografią? Czy lubisz pozostawać za kulisami i klikać zdjęcia? Co jest lepsze niż zainwestowanie w odpowiedni aparat i rozwój sztuki twórczej? Dziś jesteśmy tu z typami kamer obecnych na rynku. Większość z nas słyszała tylko o najłatwiejszych i kompaktowych aparatach lub lustrzankach cyfrowych, ale czy wiesz; Wszędzie są różne typy i różne rodzaje kamer?

Tak, dobrze nas usłyszałeś. W zależności od Twoich wymagań i celów, niezbędny jest wybór odpowiednich i najlepszych typów kamer, które spełnią Twoje potrzeby. Daj nam znać już dziś i dowiedz się czegoś nowego.

Co to jest kamera: pierwsza kamera i historia za nią

Jeśli jesteś fotografem lub jednym z początkujących artystów, znamy ekscytację nowej sztuki. Ale czy nie sądzisz, że wszyscy musimy najpierw zrozumieć, jak się rodzą? Ciekawe fakty są tutaj.

Kamery są obecne już od IV wieku. Wiedza o tym fakcie jest zarówno szokująca, jak i ekscytująca. Pierwsza kamera nazywała się Obscura, co po łacinie oznacza ciemnię. Jednak w tym pierwszym aparacie nie można było uchwycić obrazu na stałe. Zamiast tego działa zgodnie z zasadą obrazu biegnącego na ścianie przez maleńki otwór. Fotografia i aparaty fotograficzne powstały dopiero od około 1816 roku, kiedy powstał pierwszy obraz. Jednak nie były one dostępne w dużej mierze, a eksperymenty związane z wynalezieniem kamery nadal trwały. Pierwsza kamera filmowa powstała stopniowo około 1859 roku i dopiero pod koniec lat 80. XIX wieku gigantycznego skoku dokonał „Kodak”, który dodał gigantyczny skok..

Krótko mówiąc, dopiero w latach 90. wszyscy złożyliśmy ręce na doskonały profesjonalny aparat. To całkiem nowe, prawda?!

Różne rodzaje aparatów z obrazami:

Istnieje nie tylko jeden rodzaj odmiany aparatu, ale kilka rodzajów i wariantów. Wszystkie są używane w celu spełnienia określonych wymagań i specyfikacji. Przejdźmy teraz do tego i dowiedzmy się wszystkiego o typach aparatów z nazwami i ich dzisiejszymi zastosowaniami.

1. Aparaty DSLR:

Aparaty DSLR

Zacznijmy od najsłynniejszych lustrzanek cyfrowych popularnych na całym świecie. DSLR to skrót od Digital Lens Reflex Cameras. Prawie wszystkie profesjonalne aparaty, z którymi się spotykamy, mają je w swojej kolekcji. Lustrzanki mają w sobie zarówno cyfrowe matryce obrazowania, jak i lustrzanki jednoobiektywowe. Są wyposażone w odłączane obiektywy, dzięki czemu można dodać typ obiektywu wymaganego do fotografii. Możesz również zmieniać obiektyw, w zależności od swoich wymagań. Na przykład, jeśli pracujesz nad krajobrazem, możesz dodać obiektyw szerokokątny lub wybrać teleobiektyw do fotografowania dzikiej przyrody.

Inną największą zaletą lustrzanek cyfrowych jest bezpośredni widok z wizjera optycznego aparatu. Niewiele lustrzanek cyfrowych nadchodzących w ostatnich dniach może również nagrywać i nagrywać filmy, w tym filmy 4k. Nie tylko to, dają obrazy zapisane w formacie RAW, co jest doskonałe dla profesjonalistów, którzy chcą przetwarzać i edytować zdjęcia na późniejszych etapach.

Największe znane marki produkujące lustrzanki cyfrowe to Nikon i Canon. Lustrzanki cyfrowe są najpopularniejsze na świecie w różnego rodzaju aparatach cyfrowych do fotografii.

2. Aparaty bezlusterkowe:

Aparat bezlusterkowy

Wszyscy słyszeliśmy o nadchodzącym trendzie w aparatach Mirrorless. To nic innego jak te, które nie mają wizjera optycznego i są dość lekkie w porównaniu do poprzednich. Tutaj fotografowie mogą zobaczyć obraz bezpośrednio z wizjera. Są łatwe w obsłudze. Sony jest największym znanym producentem aparatów Mirrorless, które mają zarówno korpusy pełnoklatkowe, jak i korpusy kadrowe.

Większość aparatów bezlusterkowych również nie ma opcji obiektywu, ale mają funkcję odłączanego obiektywu. Podobnie jak lustrzanki cyfrowe, pomagają uzyskać obraz w formacie RAW, co ułatwia edycję i publikowanie zdjęć.

3. Aparat do smartfona:

Aparat w smartfonie

Wszyscy korzystamy też z naszych aparatów w telefonach komórkowych. Chociaż nie wchodzą one w zakres specjalistycznej fotografii i aparatu fotograficznego, wszyscy korzystają z tej funkcji – od profesjonalnych fotografów po ludzi takich jak my. Kamery smartfonów ewoluowały i rozwijały się przez lata, z odpowiednimi pikselami i funkcjami podwójnego aparatu. Od selfie po jedno z tyłu, są idealne do regularnych zdjęć krajobrazowych i portretowych i są dostępne w podróży. Są idealne i kompaktowe, choć nie mogą konkurować z profesjonalnymi lustrzankami cyfrowymi. Nie można jednak oczekiwać obrazu RAW lub jakości, jaką może zapewnić lustrzanka cyfrowa lub aparat bezlusterkowy. Smartfony takie jak Apple, Samsung i inne firmy znane są z funkcji aparatu. Znowu rodzaje kamer w telefonach komórkowych, w zależności od technologii.

4. Aparaty błyskawiczne lub polaroidy:

polaroidy

Cóż, w niedalekiej przeszłości były to spore szumy. Natychmiastowe typy aparatów polaroid mogą dostarczać i drukować zdjęcia zaraz po ich zarejestrowaniu i są produkowane przez Polaroid Corporation. Są również znane ze swojego uroczego wyglądu i funkcji i nadają się do regularnego codziennego użytku. Chociaż istnieje kilka marek aparatów natychmiastowych, Fujifilm i Kodak są znanymi producentami polaroidów. Są dobre do wykorzystania w albumach z wycinkami, tablicach ogłoszeń, pamiętnikach i innych natychmiastowych celach, ale nie mają wysokiej jakości, jak inne aparaty.

5. Kamery średnioformatowe:

Aparat średnioformatowy

Czy kiedykolwiek spotkałeś się z aparatami średnioformatowymi? Były one często używane i poszukiwane we wcześniejszych i dawnych czasach, kiedy robiono filmy 120 mm. Teraz mamy większość czujników aparatów cyfrowych zamiast średniego formatu. Jednak nadal są w użyciu. Profesjonalni fotografowie i artyści, którzy preferują niewiarygodnie wysokiej jakości obrazy z wysokim poziomem szumów, aparaty średnioformatowe są bardzo polecane i pożądane. Większość fotografów modowych również ich używa. Są nieporęczne i ciężkie dzięki dużemu czujnikowi aparatu i funkcjom. Fuji, Pentax i Hasselblad to popularne marki tych aparatów średnioformatowych. Są to wśród starych typów aparatów vintage.

6. Kamery filmowe:

Kamery filmowe

Wszyscy słyszeliśmy o specjalistycznych kamerach filmowych, które służyły do ​​rejestrowania obrazów. Chociaż w dzisiejszych czasach tracą one na trendzie, nadal istnieją na rynku. Kamery filmowe mogą precyzyjnie sterować przysłoną i szybkością migawki i są wyraźnie wykorzystywane do produkcji niektórych filmów fabularnych. Nie mają żadnego ekranu i dają efekt vintage i dają dobrą rozdzielczość obrazu. Jednak są one również kosztowne i trudne w użyciu i nauce. Jednak w ostatnich latach tracą one na sile. Są one używane głównie w różnych typach aparatów do filmowania i do celów filmowych.

7. Kamery 360 stopni:

Kamera 360 stopni

Jeśli szukasz idealnej kamery, która będzie w stanie dać panoramiczny obraz na zewnątrz, z widokiem 360 stopni, te kamery są idealne. Specjalny kąt kamery i obiektyw mogą pomóc w szybkim uzyskaniu tego wyniku i jest to świetny i popularny wybór wśród poszukiwaczy przygód, podróżników i entuzjastów outdooru. Są super lekkie, łatwe do przenoszenia i odporne na warunki atmosferyczne również na zewnątrz. Wprowadzają realistyczne i dobrej jakości obrazy przy minimalnym wysiłku. Należy jednak pamiętać, że te zdjęcia nie nadają się do drukowania i są wrażliwe na ruch.

8. Cyfrowe kamery kinowe:

Cyfrowy aparat filmowy

Wśród kilku typów kamer wideo, cyfrowe kamery filmowe są kosztownymi i wysokiej klasy kamerami, które są używane do określonych profesjonalnych celów filmowania, zarówno do filmów, filmów krótkometrażowych, jak i filmów dokumentalnych. Z tych kamer najczęściej korzystają profesjonaliści i twórcy filmowi. Mają idealną funkcję wymiennego obiektywu i dobrze pasują do nagrywania wideo z rozwiązaniem obsługującym 4k. Najpopularniejsze marki w cyfrowych kamerach filmowych to Sony, Canon, Blackmagic Design itp..

9. Kamery akcji:

Kamera akcji

Najczęstsze kamery, które przychodzą nam do głowy, gdy myślimy o kamerach akcji, to kamery GoPro. Znane są z miniaturowego i malutkiego rozmiaru i mieszczą się nawet w kieszeni. Są uniwersalne w użyciu i mogą nie tylko klikać zdjęcia, ale także tworzyć filmy i pracować nad filmami poklatkowymi i innymi nadchodzącymi funkcjami. Są one również łatwe do przenoszenia i montażu, od odzieży, przez karoserię, po pojazdy. W ostatnich latach kamery GoPro są wyposażone w wiele opcji i technologii, a nawet mogą tworzyć filmy 4K. Są idealne dla ćpunów na świeżym powietrzu, są odporne na wodę, warunki pogodowe i są również trwałe. Jednak wady to mniejszy czujnik, słaba żywotność baterii i, w większości przypadków, brak wizjera, co sprawia, że ​​jest to trudne.

10. Kamery mostowe:

Aparat mostkowy

Kamery mostkowe znajdują się gdzieś w pobliżu lustrzanki cyfrowej, jednak nie są takie same. Mają stały obiektyw i obejmują zakres ogniskowych teleobiektywu. Dla osób zajmujących się fotografią sportową i dziką przyrodą aparaty mostowe mogą być dobrą opcją i wyborem przy mniejszym, droższym budżecie. Obsługują format RAW i są łatwiejsze do przenoszenia, lekkie. Dla tych, którzy zastanawiają się nad wyruszeniem w tę podróż, te również są dobre na początek. Są kompaktowe i łatwiejsze do nauczenia. Oprócz ich lekkich i niedrogich funkcji, konkretne wady obejmują problemy z żywotnością baterii i niższą jakość. Jeśli jednak jako początkujący nie posiadasz dużej inwestycji, warto zacząć od nich!

11. Wytrzymałe kamery:

Wytrzymała kamera

Czy słyszałeś kiedyś o wyjątkowych, wytrzymałych aparatach? Są zbudowane wodoszczelne i odporne na wstrząsy kamery. Jednak wszystkie specyfikacje są mniej więcej podobne do standardowych aparatów. Są to specjalistyczne kamery na każdą pogodę i teren, idealne dla podróżników i poszukiwaczy przygód. Wytrzymałe kamery są solidne i mocne, wytrzymują nawet upadek na ląd lub wodę. Są również idealne dla tych, którzy nie są przyzwyczajeni do obsługi kamer i ich konserwacji. Najpopularniejsze markowe aparaty Rugged to Olympus Tough i Fine Pix.

12. Specjalne kamery podwodne:

Specjalna kamera podwodna

Kamery wodoodporne nie są nowością w świecie aparatów, a obecnie patrzymy tylko na ich wzrost w segmencie popytu. Unikalne aparaty podwodne są dostępne w różnych rozmiarach i są potężnymi aparatami z obiektywem stałym, które mogą wykonywać doskonałe zdjęcia podwodnego świata podczas wakacji i przygód. Przydaje się większość z nich, które można zabrać na głębokość do 30-35 metrów. Są również niedrogie i dobrze uszczelniają przed wodą. Mamy jednak również specjalistyczne kamery, które są również przeznaczone do nurkowania w głębokich wodach.

13. Kamery CCTV:

Kamera CCTV

Wśród typów kamer telewizyjnych, kamery CCTV, znane również jako kamery telewizji przemysłowej, znane są z zastosowania monitoringu wideo. Są one zwykle używane do pracy przy monitoringu w zamkniętych lokalizacjach lub ograniczonym zasięgu lokalizacji. Są wykorzystywane do celów biznesowych, państwowych i innych podmiotów do wykrywania działalności przestępczej lub ruchu drogowego lub przestępstw.

14. Kamera szpiegowska:

Kamera szpiegowska

Kamery szpiegowskie są używane do przechwytywania filmów lub zdjęć z określonej lokalizacji bez wiedzy osób lub osób o tym. Są one przeznaczone głównie do celów inwigilacyjnych. W większości przypadków kamery szpiegowskie są również instalowane w domu w celu sprawdzenia dzieci lub warunków domowych. Są małe i są pomocne w bezpieczeństwie, dochodzeniu, ochronie, kwestiach bezpieczeństwa i przepisach.

15. Kamery dronów:

Kamera drona

Drony są obecnie dość popularne ze względu na swoją aktywność i zakres umiejętności. Dron to bezzałogowy statek powietrzny sterowany za pomocą pilota. Wprowadzają widoki z lotu ptaka i ujęcia lotnicze oraz uzyskują widok z lotu ptaka bezpośrednio z góry. Są trudne w obsłudze i wymagają odpowiedniego przeszkolenia, aby nimi zarządzać. Zarówno jednostki, jak i rząd używają dronów do własnych celów. Najczęściej widzimy drony do celów wojskowych lub inwigilacyjnych. Najczęściej w dzisiejszych czasach nawet filmy używają dronów. Wielkoformatowa wideofilmacja ślubna o wyższym budżecie obejmuje również kamery dronowe. W zależności od wymagań istnieją różne rodzaje dronów z kamerą.

16. Kamera internetowa:

Kamera internetowa

Kamera internetowa, znana również jako kamera internetowa, to aparat cyfrowy, który posiadają nasze komputery i monitory. Pomagają i pomagają przesyłać na żywo zdjęcia i filmy z naszej lokalizacji do drugiej lokalizacji za pośrednictwem połączenia internetowego. Podczas gdy wcześniej kamery internetowe były dostępne osobno, aby można je było podłączyć do komputera stacjonarnego lub laptopa, najnowsze komputery mają je głównie wbudowane. Te kamery internetowe są pomocne w prowadzeniu rozmów wideo.

17. Kamera na kask:

Kamera na kask

Kamery na kasku, znane również jako mikrokamera wideo, to rodzaj kamery z obwodem zamkniętym, która jest przymocowana do kasku w celu wykonania nagrania wizualnego lub wideo. Te kamery na kask są pomocne, aby mieć wolne ręce i nie nosić ich podczas nagrywania. Są intensywnie wykorzystywane podczas uprawiania sportów, zwłaszcza kolarstwa i paralotniarstwa. Szybko rejestrują kąty kamery i są dobre z czujnikami. W ostatnich dniach kamery na hełmie są również wykorzystywane przez wojsko i żołnierzy do celów bezpieczeństwa.

18. Kamera 3D:

Kamera 3D

Jak sama nazwa wskazuje, kamery 3D są pomocne w uchwyceniu i wizualizacji trzech wymiarów. Używają więcej niż dwóch obiektywów do rejestrowania trójwymiarowego punktu widzenia, podczas gdy zwykłe kamery używają jednego obiektywu do zmiany obrazu. W ten sposób soczewka pomaga łączyć jednocześnie różne perspektywy.

19. Aparaty kompaktowe:

Kompaktowy aparat

Kompaktowe aparaty fotograficzne, znane również jako aparaty typu point and shoot, były dość popularne kilka lat temu przed wejściem na rynek profesjonalnych aparatów cyfrowych. Są pomocne dla osób, które chcą prostoty w robieniu zdjęć. Każdy prosty obraz można łatwo uchwycić w chwilach bez ciężkiej fotografii i artystycznego kąta w tym aparacie. Obiektyw montowany jest w aparatach kompaktowych. Jednak ogniskowa jest zmienna. Są dostarczane z bateriami, są lekkie i można je łatwo nosić w dowolnym momencie.

20. Kamera pistoletowa:

Kamera pistoletu

Wśród typów kamer typu bullet, kamera pistoletowa to szczególne urządzenie, które współpracuje z karabinem maszynowym lub działem automatycznym. Za każdym razem, gdy strzela się z karabinu maszynowego, kamera pistoletu zapewnia ekspozycję na obraz celu w zasięgu wzroku. Są napędzane elektrycznie i są intensywnie używane podczas strzelania lub lotów szkoleniowych dla dokładności.

Rodzaje obiektywów do pamiętnych zdjęć:

Oto kilka rzeczy, które musisz wiedzieć o podstawach aparatu.

1. Obiektyw główny:

Obiektyw stałoogniskowy

Obiektyw stałoogniskowy nazywany jest obiektywem stałym. Nazywa się to obiektywem stałym, ponieważ ogniskowa w obiektywie stałoogniskowym jest stała i nie można jej zmienić. Oznacza to, że nie można powiększać ani pomniejszać, co pozwala fotografować tylko z boku. W związku z tym dodanie lub usunięcie dowolnego obiektu w tle oznaczałoby, że musisz podejść bliżej, a może daleko, dopóki nie spełni swojego celu. Są tańsze, lekkie i kompaktowe. Widoczne są również lepsze wyniki w warunkach słabego oświetlenia. Największą wadą może być to, że nie będziesz mógł powiększać i pomniejszać,

2. Obiektyw zmiennoogniskowy:

Szkła powiększające

Większość ludzi myśli, że zoom i prime to to samo. Ale nie! nie są. Obiektyw zmiennoogniskowy to termin parasolowy dla każdego obiektywu, który pozwala mieć zmienną ogniskową, co pozwala powiększać i pomniejszać, w przeciwieństwie do obiektywu stałoogniskowego. Mogą one również zastąpić dwie lub więcej soczewek stałoogniskowych. Jednak w ciemności nie sprawdzą się tak dobrze, jak obiektywy stałoogniskowe. Obiektyw zmiennoogniskowy jest również drogi, a ostrość obrazu jest zagrożona. Są też nieporęczne i ciężkie w porównaniu do obiektywów stałoogniskowych.

3. Przysłona:

Obiektyw z przysłoną

Przysłona to po prostu otwarcie przysłony obiektywu, co ułatwia przechodzenie światła. Możesz zobaczyć kilka liczb losowych zapisanych w tym miejscu, jeśli uważnie przyjrzysz się kamerze. Liczby takie jak 1.4, 2, 2.8 itd. nazywane są f-stopami. Niższe stopnie w aparacie zapewniają większą ekspozycję, ponieważ wiadomo, że reprezentują większe apertury. Górne stopnie dają mniejszą ekspozycję, ponieważ wiadomo, że reprezentują mniejsze apertury. Uzyskanie odpowiedniej ilości światła do fotografii jest niezbędne, dlatego zasadą jest zrozumienie i przeanalizowanie, ile światła faktycznie otrzymuje, zanim wybierzesz aparat lub nawet aparat w smartfonie.

4. Teleobiektyw:

Teleobiektyw

tego typu obiektywy cieszą się ogromną popularnością i są używane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Ponieważ mają duży zasięg, umożliwia klikanie ich zdjęć z bardzo dużej odległości. Mówi się, że obiektyw jest teleobiektywem, jeśli ma ogniskową 60 mm lub nawet dłuższą. Największą zaletą teleobiektywu jest to, że obiekty wydają się bliższe niż w rzeczywistości. Możesz także rozmyć tło. Zwykle robisz z nich najlepsze zdjęcia portretowe.

5. Normalny obiektyw aparatu:

normalny obiektyw

normalny obiektyw aparatu jest również znany jako standardowy obiektyw aparatu. Mają ogniskową od 40 mm do 60 mm. Nie bez powodu nazywane są „normalnymi”. Zwykły obiektyw aparatu jest najlepszy i dokładnie rejestruje to, co ludzkie oko może zobaczyć. Nie mają też wielu zniekształceń, ponieważ mają szerokie kąty, dzięki czemu są doskonałym wyborem do fotografii ulicznej, tworzenia filmów dokumentalnych i portretów. Ich elastyczność i użyteczność to jeden z solidnych powodów, dla których wielu fotografów je wybiera.

6. Obiektyw aparatu szerokokątnego:

Obiektyw szerokokątny

obiektywy te mają ogniskową od 17 do 40 mm. Są w stanie zapewnić szeroki lub szeroki widok celu, dzięki czemu idealnie nadają się do fotografowania krajobrazów lub mniejszych wnętrz. Jednak jedną z głównych wad jest zniekształcenie, które może wywołać poszerzanie ostrości i niepotrzebne powiększanie ich. Dlatego mogą nie być idealne we wszystkich sytuacjach.

Wskazówki dotyczące wyboru najlepszego aparatu:

Zanim zainwestujesz pieniądze w aparat, musisz upewnić się, że aparat jest odpowiedni do Twoich zastosowań i potrzeb:

  • Zrozum swój cel. Czy to do użytku profesjonalnego, czy tylko do uchwycenia chwil?
  • Jeśli jesteś zawodowcem, możesz sprawdzić różne obiektywy odpowiednie dla Twojego gatunku, takiego jak dzika przyroda, plener, makro itp.,
  • Jeśli jesteś amatorem, możesz po prostu dostać fajną kamerę, która pasuje do Twojego budżetu
  • Następnie określ swój budżet i zadaj sobie pytanie, czy warto naciągać ten dodatkowy grosz.
  • Twój aparat musi być najnowszy na rynku, aby zapewnić optymalne użytkowanie. Nie wybieraj starszych modeli
  • Zawsze upewnij się, że aparat jest wyposażony w firmową kartę gwarancyjną
  • Trzymaj aparat zabezpieczony w dobrej jakości torbie lub etui, aby zapewnić długowieczność

Mamy nadzieję, że podobało Ci się odkrywanie i poznawanie różnych typów aparatów, które istnieją w każdym z nas. Niezależnie od tego, czy jest to entuzjasta fotografii, czy nie, wszyscy kochamy tę technologię, która pomaga nam uchwycić nasze codzienne życie. Której kamery używasz najczęściej? Daj nam znać swoje przemyślenia w komentarzach? Kochamy Cię usłyszeć!

Zastrzeżenie:

Wszystkie informacje o różnych typach kamer pochodzą wyłącznie ze źródeł znalezionych w Internecie i serwisach edukacyjnych. Informacje te mogą być wykorzystywane wyłącznie do celów informacyjnych. Nie ponosimy odpowiedzialności za jakiekolwiek błędy!.