Czy kiedykolwiek wszedłeś do ogrodu i zauważyłeś miniaturowe wersje ogromnych drzew? Są to tak zwane drzewka Bonsai, które w wielu kulturach są uważane za cenne dobra. W przeciwieństwie do błędnego przekonania, Bonsai nie są drzewami modyfikowanymi genetycznie, ale w rzeczywistości zwykłe drzewa są uprawiane w rozmiarze karłowatym przy użyciu specjalnej techniki. Aby zadowolić Twoją ciekawską duszę tymi fascynującymi gatunkami roślin, wymieniliśmy rodzaje drzewek Bonsai wraz z historią i metodami uprawy.

rodzaje drzewek bonsai

Co to jest Bonsai?

Słowo „Bonsai” to japoński termin oznaczający „posadzony w pojemniku”. Jest to artystyczna forma uprawy miniaturowych wersji dużych drzew przy użyciu starożytnych metodologii azjatyckich. Bonsai zostało pierwotnie wynalezione przez Chińczyków, a później opracowane przez Japończyków przy użyciu zasad buddyzmu zen.

Historia Bonsai:

Aby zrozumieć historię Bonsai, musimy cofnąć się w czasie o około 2000 lat do starożytnych Chin. W tym czasie Chińczycy zafascynowali się tworzeniem miniaturowych pejzaży, które były drastycznie mniejsze od oryginałów. Nazywał się „Pun-Sai”, gdzie kalambur oznacza gliniany pojemnik. Pomysł polegał na zbadaniu magicznych właściwości pięciu żywiołów – wody, ognia, drewna, metalu i ziemi. Im bardziej zmniejszony był rozmiar, tym miał większą moc magiczną.

Później, w okresie Kamakura, czyli około 700 lat temu, Japończycy próbowali skopiować tę formę sztuki, ale ograniczyli się do drzew. Mieli ograniczone krajobrazy, w przeciwieństwie do Chińczyków, co skłoniło ich do eksperymentowania z technikami Bonsai (japońska wersja Pun-sai) na lokalnych gatunkach drzew. Co więcej, uważali te karłowate żywe drzewa za „święte” i były używane jako luksusowe prezenty.

W nadchodzących latach drzewka Bonsai zostały wprowadzone do Hiszpanii, a następnie do reszty świata. Stopniowo powstało wiele stylów i odmian Bonsai, z których niektóre są bardzo drogie i trudne w uprawie.

Szeroka klasyfikacja drzewek bonsai:

Gatunki drzewek Bonsai są ogólnie podzielone na dwie kategorie – Indoor i Outdoor.

Kryte drzewka Bonsai:

Te Bonsai są uprawiane w środowisku wewnętrznym. Techniki związane z ich hodowlą zapewniają, że drzewo pozostaje atrakcyjne i zdrowe w sztucznym ustawieniu w pomieszczeniach. Są doskonałym wyborem dla ogrodników, którzy wolą przebywać blisko tych drzew i swoim pięknem podkreślać estetykę swoich wnętrz.

Jednak drzewka bonsai w domu są trudne w uprawie, ponieważ musisz wybrać gatunek drzewa, który będzie odpowiedni dla twojego środowiska domowego. Jeśli wolisz wnieść do domu tradycyjną lub egzotyczną odmianę drzewa, być może będziesz musiał dostosować otoczenie, aby do niego pasowało. Ogólnie rzecz biorąc, gatunki tropikalne i subtropikalne są idealne do wnętrz.

Przykłady rodzajów drzewek Bonsai do wnętrz: Parasol hawajski, akacja Bonsai, drzewo pieniędzy, brazylijskie drzewo deszczowe Bonsai, buddyjskie drzewo sosnowe Bonsai itp.

Drzewka Bonsai na zewnątrz:

Są to tradycyjne Bonsai, które mogą rosnąć w środowisku zewnętrznym bez specjalnej pielęgnacji i ochrony. Są one również nazywane „prawdziwymi Bonsai”, w przeciwieństwie do drzewek Bonsai Indoor. Gatunki te rosną szybciej niż domowe, ponieważ znajdują się w swoim naturalnym środowisku. Można je jednak od czasu do czasu przynosić do domu na krótkie okresy.

Istnieją dwa rodzaje drzewek Bonsai Outdoor – iglaste (zimozielone) i liściaste.

  • Drzewa iglaste: To jeden z najpopularniejszych gatunków drzewek Bonsai, który można rozpoznać po szyszkach. Są to wiecznie zielone drzewa, które zwykle żyją w zimnym klimacie. Najpopularniejszą i najłatwiejszą w uprawie wśród nich jest odmiana Juniper. Inne gatunki to bukszpan, azalie itp..
  • Drzewa liściaste: Te drzewa zrzucają liście w chłodniejszych miesiącach roku. W przeciwieństwie do drzew zimozielonych liście drzew liściastych po osiągnięciu dojrzałości opadają i wyrastają nowe. Są one dalej podzielone na 4 typy – wiązy, klony, miłorzęby i morele.

Przykłady rodzajów drzewek Bonsai na zewnątrz: Jabłko krabowe, cyprys łysy, modrzew, grab itp.

20 różnych rodzajów drzewek Bonsai ze zdjęciami:

Przyjrzyjmy się niektórym z różnych gatunków Bonsai uprawianych w różnych częściach świata:

1. Klon japoński:

Klon japoński

Klon japoński jest jednym z najpopularniejszych rodzajów drzewek Bonsai na zewnątrz. Drzewo to znane jest przez ogrodników pod nazwą Acer Palmtum i pochodzi z Japonii. Młodsze klony mają zielone liście z czerwonawą korą, a gdy drzewo się starzeje, liście stają się czerwone z szarą korą. Istnieje wiele odmian tego drzewa, które mają różnokolorowe liście.

Klon japoński należy umieszczać na zewnątrz w miejscu słonecznym i przewiewnym. W miejscach o bardzo wysokich temperaturach musisz przenieść ich lokalizację do zacienionych miejsc z pośrednim nasłonecznieniem. Te drzewa muszą być codziennie podlewane, a przesadzanie co dwa lata.

2. Drzewo Bodhi (Ficus Religiosa):

Drzewo Bodhi (ficus religiosa

Ficus Religiosa zwany także drzewem Bodhi lub świętym Peepal należy do rodziny fig. Pochodzi z Indii i Chin, gdzie ma znaczenie w religiach hinduskich, buddyjskich i Jain. Ficus Religiosa jest jednym z wielu gatunków drzew liściastych Bonsai w Indiach, a jego kształty serca zaczynają odpadać w cieplejszych miesiącach marca i kwietnia.

To zewnętrzne drzewko Bonsai, które potrzebuje dużo słońca. Musi być umieszczony w szerokiej doniczce z dobrze przepuszczalną glebą. Jednak nadmierna ekspozycja na bardzo wysokie temperatury może uszkodzić liście, dlatego latem preferowany jest cień pośredni. Posiadają elastyczne gałęzie, dzięki czemu konturowanie jest bardzo łatwe w porównaniu z innymi gatunkami drzew.

3. Bukszpan:

Bukszpan

Bukszpan zwany także Buxus należy do wytrzymałych, wiecznie zielonych drzewek Bonsai. Ma ponad 70 podgatunków, w których popularne są bukszpan zwyczajny (Buxus sempervirens) i bukszpan chiński (Buxus Harlandii). Ich soczyście zielony wygląd i naturalnie skręcone gałęzie, pień sprawiają, że są idealnym wyborem na Bonsai. Ponadto bukszpan rośnie bardzo szybko, wymaga niewielkiej konserwacji i można go formować w różne wzory.

Gatunki te preferują zacienione środowisko zewnętrzne, ponieważ gorące, bezpośrednie światło słoneczne może spalić liście. Nie mogą się rozwijać w bardzo zimnych lub mroźnych temperaturach poniżej -4 C. Gleba musi być dobrze przepuszczalna i wilgotna, ale nie mokra. Regularne przycinanie i przycinanie jest koniecznością dla zdrowego wzrostu roślin. Przesadzanie można wykonać tylko od dwóch do trzech lat, a okablowanie można wykonać, gdy roślina jest jeszcze młoda i niedojrzała.

4. Jałowiec:

Jałowiec

Jeden z najpopularniejszych rodzajów drzewek Bonsai na świecie w jałowcu. Drzewka Juniper Bonsai należą do wiecznie zielonych gatunków iglastych z rodziny cyprysów i mają około 70 różnych odmian. W zależności od odmiany na jałowcu można zauważyć dwa główne rodzaje liści – igłę i łuskę. Niektóre z powszechnie uznanych drzewek Juniper Bonsai to chiński jałowiec, japoński Shimpaku, japoński jałowiec igłowy, jałowiec pospolity itp..

Drzewa jałowcowe należy umieszczać na zewnątrz, gdzie otrzymują bezpośrednie światło słoneczne. Nie mogą się rozwijać w mrozie ani w pomieszczeniach, więc należy uważać, aby ich nie wnosić. Jałowce nie lubią dużo wody. Dlatego upewnij się, że gleba jest sucha, zanim ją podlejesz. Wytrzymują ciężkie okablowanie, co można zrobić, gdy drzewo jest bardzo młode.

5. Wiąz chiński:

Chińskie drzewo bonsai Elm

Wiąz chiński jest uważany za jeden z najpopularniejszych rodzajów drzewek Bonsai dla początkujących. Pochodzi z Chin i południowo-wschodniej Azji, co można łatwo rozpoznać po liściach o podwójnych zębach. W naturalnym środowisku wiąz chiński może dorastać do 80 stóp wysokości. Jednak powolny początkowy wzrost sprawia, że ​​jest to idealne rozwiązanie dla praktykujących Bonsai, aby zrozumieć jego wzorzec wzrostu i dobrze wyszkolić go, aby zamienił się w miniaturowe drzewko.

Wiąz chiński może być wewnątrz lub na zewnątrz, w zależności od odmiany. Wewnętrzne wiązy chińskie można umieszczać na zewnątrz w zacienionych miejscach w okresie letnim, podczas gdy na zewnątrz mogą rozwijać się w pełnym, bezpośrednim słońcu. Te drzewa można podlewać, gdy wierzchnia warstwa gleby jest sucha. Przycinanie należy wykonywać regularnie, ponieważ gałęzie gęstnieją w szybkim tempie, a stylizację można wykonać standardowymi praktykami okablowania.

6. Bugenwilla:

Bugenwilla

Bugenwilla to tropikalna, wiecznie zielona roślina, która wypuszcza jasne kwiaty, które mogą upiększyć każdy ogród. Drzewo ma kolce i występuje w różnych kolorach, takich jak czerwony, różowy, biały, pomarańczowy lub w podwójnych odcieniach. Są łatwe w utrzymaniu i można je dobrze stylizować, aby przekształcić te pospolite krzewy w ozdobne drzewka Bonsai.

Bugenwilla potrzebuje dużo bezpośredniego światła słonecznego i ciepła. Muszą być podlewane tylko wtedy, gdy gleba jest sucha i nie znosi nadmiernego podlewania lub rozmoknięcia. Aby je przyciąć, musisz przyciąć pędy po kwiacie. Skręcanie musi nastąpić, gdy roślina jest młoda, ponieważ starsze rośliny mają tendencję do twardnienia i łatwego odłamywania. Uważaj też na ostre kolce podczas prac przy okablowaniu.

7. Indyjski Banyan (FicusBenghalensis):

Indian Banyan (ficusbenghalensis

Ficusbenghalensis to duży gatunek drzewa, który pochodzi z subkontynentu indyjskiego. Wytwarzają korzenie powietrzne, które rosną w dół i po dotarciu do ziemi tworzą twarde, zdrewniałe pnie. Powszechną nazwą tego gatunku jest wielka indyjska figa Banyan lub Banyan. To drzewo jest uważane za święte w hinduizmie i buddyzmie.

Indyjski Banyan to gatunek drzewka Bonsai kryty, który potrzebuje dużo światła słonecznego. Dzięki temu można go trzymać w pobliżu okna lub dobrze wentylowanej części domu. Drzewa figowe potrzebują dużo wilgoci, aby zachęcić do lepszego tworzenia korzeni. Codzienne zamgławianie jest lepsze niż podlewanie lub podlewanie rośliny. Przycinanie należy wykonywać regularnie, aby zachować kształt.

8. Oliwka:

Oliwkowy rodzaj drzewa bonsai

Drzewa oliwne to wiecznie zielone drzewa, które pochodzą z regionu Morza Śródziemnego. Istnieją dwa rodzaje drzew oliwnych – Olea Europea lub zwykła Oliwka oraz Olea Europea Sylvestris lub Dzika Oliwka. Ze względu na krótkie liście i bardzo powolny wzrost, do Bonsai preferowana jest dzika oliwka. Oba drzewa produkują maleńkie owoce, które wyrastają z żółtych kwiatów, chociaż zwykła oliwka daje większe plony.

Drzewa oliwne to odmiany Bonsai na zewnątrz, które wymagają pełnego światła słonecznego. Mogą wytrzymać chłodniejsze warunki pogodowe, ale nie mogą przetrwać mrozu. Podlewanie musi być wykonywane regularnie, a gleba musi być dobrze przepuszczalna, aby uniknąć gnicia korzeni. Okablowanie staje się trudne, gdy drzewo zaczyna dojrzewać, a kora staje się naprawdę twarda. Przycinanie można wykonać późną zimą, aby zachęcić do lepszego wzrostu w nadchodzącym sezonie.

9. Azalia:

Azalia

Azalia jest jednym z najbardziej atrakcyjnych kwitnących drzewek Bonsai, które oferują dużą wartość ozdobną. Należy do rodzaju Rhododendron, który ma około 1000 gatunków, z których azalie Satsuki i Kurume są popularnym wyborem na Bonsai. To rzadkie drzewko Bonsai produkuje piękne kwiaty w różnych kolorach, takich jak różowy, czerwony itp. oraz o różnych kształtach i rozmiarach.

Azalie są odmianami zewnętrznymi, które potrzebują jasnego światła słonecznego. Nie znoszą jednak ekstremalnych upałów, dlatego zaleca się przenoszenie ich latem w zacienione miejsca. Podlewanie należy wykonywać regularnie, aby zapobiec wysychaniu gleby. Nie zaleca się jednak nadmiernego podlewania. Przycinanie należy wykonać w dolnej części drzewa, aby uzyskać ładny kształt i strukturę.

10. Sosna:

Sosna Bonsai

Sosny to jeden z najpopularniejszych gatunków drzew iglastych Bonsai. Chociaż mają dużą wartość ozdobną, sosny z pewnością nie są dla początkujących ze względu na ich złożony charakter. Te wiecznie zielone drzewa mają szyszki i igły, które w zależności od odmiany mają od 2 do 5 wiązek. Wśród 120 i nieparzystych gatunków, japońska sosna czarna i japońska sosna biała są szeroko stosowane do Bonsai.

Aby wyhodować te drzewa, ważne jest, aby zrozumieć, czy w ich naturalnym środowisku są to jedno, czy dwa rodzaje. Musisz umieścić je w pełnym słońcu i podlewać tylko wtedy, gdy gleba jest sucha. Świece muszą być regularnie usuwane, aby zachęcić do mniejszych igieł. Okablowanie można wykonać tuż po przycięciu, aby je dobrze ukształtować.

11. Bambus:

Bambus

Wiele osób myli święty bambus i szczęśliwy bambus (te, które widzimy w sklepach z pamiątkami) z bambusami Bonsai. Jednak zaufanie polega na tym, że ani nie są ich bonsai, ani nie można ich nazwać bambusami. Prawdziwy bambus to rodzaj trawy, a nie drzewa. Charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu, przez co trudno go stłumić w pojemniku. Wśród wielu rodzajów bambusów, Bambusa Multiplex jest znany jako doskonała odmiana do tworzenia Bonsai ze względu na stosunkowo mniejszą wysokość.

Bambusy mogą być zarówno tropikalnym, jak i umiarkowanym rodzajem Bonsai. Tropikalne drzewa to drzewa wewnątrz pomieszczeń, które należy umieszczać w dobrze oświetlonych miejscach, natomiast te w temperaturze należy umieszczać na zewnątrz. Bambusy potrzebują wilgotnej gleby i mogą szybko wysychać. Przycinanie liści musi odbywać się przez cały rok, natomiast korzenie należy przycinać raz w roku, aby zachować wielkość i kształt.

12. Drzewo pieniędzy Bonsai:

Drzewo pieniędzy Bonsai

Drzewo pieniędzy jest popularnym drzewkiem bonsai w pomieszczeniach, które pochodzi z Ameryki Środkowej. Jest to tropikalny, wiecznie zielony gatunek liściasty, który zwykle rośnie około 65 stóp w swoim naturalnym środowisku. Drzewa te można rozpoznać po spuchniętym pniu, którego używały do ​​przechowywania wody rezerwowej. Wyzwaniem związanym z drzewem jest to, że nie wytwarza większych, prawdziwych gałęzi, a pnie drzew z wiekiem splatają się, miażdżąc się nawzajem..

Drzewka pieniędzy należy umieszczać w pomieszczeniach w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Roślina wymaga również wilgoci, a zatem wymaga regularnego zamgławiania. Przycinanie należy wykonywać zimą, aby wiosną sprzyjać zdrowemu wzrostowi. Okablowanie należy wykonywać ostrożnie, aby nie uszkodzić pnia i kory.

13. Hibiskus Bonsai:

hibiskus bonsai

Jednym z najbardziej atrakcyjnych kwitnących gatunków bonsai jest hibiskus. Jest to krzew tropikalny, który rośnie w ciepłym klimacie. Istnieje wiele odmian hibiskusa, które wytwarzają kwiaty o różnych kolorach, kształtach i rozmiarach. Hibiskus Bonsai wygląda szczególnie atrakcyjnie ze względu na błyszczące zielone liście i uderzająco żywe kolorowe kwiaty.

W pomieszczeniach, Bonsai Hibiscus preferuje dobrze oświetlone miejsce, takie jak okno lub balkon. Jeśli planujesz trzymać go na zewnątrz, wybierz zacienione i przewiewne miejsce. Hibiskus nie może się rozwijać w ekstremalnie zimnych lub mroźnych warunkach. Ponadto gleba musi być cały czas wilgotna, a regularne nawożenie jest koniecznością, aby była zdrowa.

14. Cedr himalajski:

Cedr himalajski

Cedr himalajski lub CedrusDeodara pochodzi z zachodnich himalajskich pasm górskich. Drzewo to ma dużą wartość ozdobną i służy do upiększania ogrodów i parków w krajach Europy i Zachodu. W swoim naturalnym środowisku Cedr dorasta do 50 m wysokości. Te wiecznie zielone drzewa mają krótkie liście przypominające igły sosny, które są ciemnozielone z łagodnym niebieskawym odcieniem.

Cedry himalajskie najlepiej rosną w pomieszczeniach, w pomieszczeniach wentylowanych. Muszą być chronione przed zanieczyszczeniami, dymem i ekstremalnymi zmianami środowiska. Potrzebne jest bardzo mało wody, a nadmierne podlewanie może spowodować brązowienie liści. Pień wymaga również przycinania wraz z liśćmi, aby stworzyć różne style.

15. Dąb Bonsai:

Dąb Bonsai Drzewo

Istnieją setki odmian Oaktree, które rosną w różnych częściach świata, takich jak Europa, Azja Południowo-Zachodnia, Ameryka Północna itp. W zależności od gatunku dęby mogą być liściaste lub wiecznie zielone, które mogą dorastać do 40 stóp w swoim naturalnym środowisku. Te wytrzymałe drzewa mają mocne pnie i produkują owoce zwane żołędziami. Dęby to jedna z najczęściej uprawianych odmian drzewek Bonsai, która dzięki swojej zygzakowatej strukturze wygląda jak dzieło sztuki.

Pielęgnacja i pielęgnacja dębu Bonsai zależy od odmiany. Z reguły Oaks preferują słoneczne i przewiewne miejsce. Nie wolą przedłużać wilgotności gleby i należy je podlewać dopiero wtedy, gdy wyschnie. Zaleca się przycinanie dużych liści i pąków końcowych, aby zapewnić zdrowe liście.

16. Wierzba płacząca:

Płacząca wierzba

Wierzba płacząca to ciekawa odmiana gatunku wierzby. Otrzymuje nazwę „płacząc” z powodu zwisających gałęzi, które zwisają w dół. To drzewo pochodzi z Chin, które w idealnych warunkach może dorastać do 65 stóp wysokości przez 200 lat. Chociaż jest to bardzo preferowany rodzaj Bonsai, wierzba płacząca jest bardzo trudna w uprawie i wymaga specjalistycznej opieki.

Wierzby wolą słoneczne miejsce, ale latem mogą wymagać przeniesienia w zacienione miejsce. Wymagają również dużej ilości wody i nie wolno dopuścić do wyschnięcia. Regularne przycinanie jest koniecznością, aby odrzucić nadmiar pędów, które niszczą kształt drzewa.

17. Miłorząb:

ginkgo

Ginkgo to liściasty gatunek drzewa Bonsai, który można rozpoznać po liściach w kształcie wachlarza. To drzewo pochodzi z Chin i jest jednym z najstarszych żyjących drzew na roślinie. Istnieją zarówno męskie, jak i żeńskie drzewa miłorzębu, w których samice wydają owoce o nieprzyjemnym zapachu, a samce w ogóle nie dają plonów. Nasiona i liście tego drzewa mają wysoką wartość leczniczą i służą do leczenia wielu chorób.

Drzewka Ginkgo Bonsai muszą być umieszczone w nasłonecznionym miejscu. Chociaż mogą się rozwijać w prawie każdych warunkach klimatycznych, miłorzęby nie reagują zbyt dobrze na mróz. Wymagają dobrego podlewania, ale nie nadmiernego podlewania. Gałęzie tych drzew są dość elastyczne i współpracują z okablowaniem.

18. Jabłko:

Jabłko

Jabłonie krabowe należą do rodzaju Malus, którego częścią jest również zwykłe jabłko. Jednak jabłka krabowe są znacznie mniejsze i cierpkie w smaku niż jabłka. Bonsai z jabłek krabowych to drzewa liściaste, które są bardzo cenione za piękne różowobiałe kwiaty i małe owoce w okresie żniw. Kształt i wielkość tych owoców zależy od odmiany drzewa.

Jabłonie krabów Bonsai należy umieszczać w miejscach nasłonecznionych i przewiewnych, ale nie w ekstremalnych upałach. Regularne podlewanie jest koniecznością, ponieważ owoce wypadają, gdy gleba wysycha. Przycinanie tego drzewa zaleca się po opadnięciu wszystkich liści późną jesienią. Przesadzanie można wykonywać co roku, jeśli drzewo jest bardzo młode.

19. Buk:

Buk

Drzewo bukowe należy do rodziny Fagaceae lub Beech. Wśród wielu odmian w tej rodzinie, buk europejski i japoński biały buk są dość popularne. Te pięknie wyglądające drzewa mają gładki i szeroki pień z szerokimi liśćmi. Na tych drzewach można również zauważyć czerwone liście, które są pozyskiwane dzięki specjalnej uprawie buka zwyczajnego.

W zależności od pory roku buk można umieszczać w miejscach zacienionych lub nasłonecznionych. Regularne podlewanie jest koniecznością, aby gleba nie wyschła. Zaleca się przycinanie dużych gałęzi i szczytowych pąków, aby zachęcić więcej światła do wewnętrznych gałęzi drzewa i je wzmocnić.

20. Granat:

Granat

Granat to drzewo liściaste, które rodzi duże owoce z jadalnymi nasionami. Drzewo wywodzi się z Indii i Iranu, ale później rozprzestrzeniło się na inne części świata. Wśród wielu odmian Granat, PunicaGratanum lub odmiana karłowata szczególnie nadaje się na Bonsai. Nazywa się „Nana” i wydaje mały owoc. Druga odmiana „Nejikan” jest używana do celów zdobniczych.

Granatowe drzewka Bonsai wymagają do wzrostu ciepłego, tropikalnego klimatu. Drzewo wymaga regularnego podlewania, szczególnie w okresie kwitnienia. Przycinanie i drutowanie najlepiej wykonywać w sezonie zrzucania, kiedy liście opadają, a gałęzie są nagie.

To jedne z najpopularniejszych rodzajów Bonsai uprawianych przez hodowców na całym świecie. Pamiętaj, że kupując domek Bonsai, otrzymujesz nie tylko drzewo, ale także żywą sztukę. Doceń więc jego obecność i dbaj o drzewo, aby powiedzieć blisko natury.

ZASTRZEŻENIE: Artykuł został napisany wyłącznie w celach informacyjnych, a autor nie ponosi wyłącznej odpowiedzialności za poprawność opublikowanych treści. Dane zawarte w artykule pochodzą z wielu źródeł, które mogą, ale nie muszą być poprawne lub wystarczające.

Często zadawane pytania:

Q1. Jaka jest idealna mieszanka gleby do uprawy roślin Bonsai?

Odp.: Prawie wszystkie gatunki drzewek Bonsai preferują dobrze przepuszczalną glebę. Pozwala to uniknąć nasiąkania wodą, co prowadzi do gnicia korzeni i ostatecznie do śmierci rośliny. Idealnymi materiałami doniczkowymi dla Bonsai są kokop, piasek rzeczny, drobny żwir, pumeks i organiczny kompost doniczkowy.

Q2. Jak często należy podlewać moje Bonsai??

Odp.: Drzewka Bonsai są delikatne i nie tolerują powodzi. Aby sprawdzić, czy roślina potrzebuje wody, wbij palec w glebę. Jeśli okaże się, że jest suchy i lekki, podlej go. W przeciwnym razie po prostu spryskaj lekką mgiełką, aby nadać jej trochę wilgoci. W zależności od pogody i temperatury rośliny domowe wymagają podlewania co 3-4 dni, a rośliny zewnętrzne co 2 dni.

Q3. Czy możliwe jest przekształcenie dowolnego drzewa w Bonsai??

Odp.: Większość drzewek można przekształcić w Bonsai za pomocą specjalnych technik. Musisz być świadomy technik przycinania, przycinania, okablowania, aby ukryć gigantyczne drzewo w jego miniaturową wersję. Dokładne zrozumienie wzorca wzrostu drzewa jest niezbędne, aby je utrzymać.