Czy możesz sobie wyobrazić dzień bez popijania gorącej herbaty? Chai, herbata, Cha, bez względu na nazwę, połączenie, które łączymy z tym napojem, niezależnie od naszych różnic kulturowych, jest niesamowite. Herbata nie jest wynalazkiem współczesności! W rzeczywistości zdziwisz się, gdy dowiesz się, że jego historia sięga 2737 r. p.n.e., co czyni go jednym z najstarszych wciąż używanych dzieł. Obecnie na całym świecie dostępnych jest wiele nowych rodzajów herbat, których dusza wciąż pozostaje nienaruszona!

Co to jest herbata?

Herbata to bogaty w smak, aromatyczny napój przygotowywany przez zaparzanie lub gotowanie liści Camellia Sinensis w gorącej wodzie lub mleku. Popularność herbaty jest powszechna na całym świecie, a nawet cieszy się opinią drugiego najczęściej spożywanego napoju po wodzie!

rodzaje chai

Historia herbaty:

W dawnych czasach jedyną znaną metodą spożywania herbaty była zielona herbata przygotowywana ze świeżych liści. Istnieje również legendarna opowieść o tym, jak chiński cesarz Shen Nung przypadkowo odkrył herbatę, gdy kilka liści z drzewa Camellia Sinensis wdmuchnęło do jego garnka z wrzącą wodą. Przyjemny zapach i ciepło tego napoju napełniły króla nową energią, ku jego zaskoczeniu!

Od stołów elitarnych rodzin z Chin po przydrożne stragany w Indiach, podróż herbaty jest niesamowita!

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o wielu rodzajach herbaty, najlepszych odmianach herbaty ze zdjęciami i ciekawymi szczegółami.

Podstawowe kategorie herbaty:

Przed wynalezieniem wielu rodzajów herbat istniała tylko jedna lub dwie znane formy herbaty – zielona i czarna, przygotowywane odpowiednio ze świeżych i sfermentowanych liści. Obecnie w różnych krajach dostępnych jest ponad 30 odmian herbat, z których każdy może się pochwalić wyjątkowym aromatem, smakiem i właściwościami zdrowotnymi.

Oto trzy podstawowe kategorie herbaty, o których musimy wiedzieć:

  • Herbaty podstawowe lub prawdziwe:

Herbaty z rośliny Camellia Sinensis bez żadnych dodatków czy mieszanek nazywane są herbatami podstawowymi lub prawdziwymi herbatami. Herbaty te zaczynają swoje życie po etapie zbiorów, ale są poddawane różnym rodzajom „przetwarzania”, takim jak więdnięcie, utlenianie, wypalanie itp., aby nadać liściom kolor i charakter.

Przykłady: Herbata Czarna, Herbata Zielona, ​​Herbata Oolong, Herbata Biała, Herbata Pu’erh

  • Herbaty smakowe:

Herbaty smakowe mają dodawane zewnętrzne aromaty, aby łączyć nowsze aromaty z aromatami liści herbaty. Ponieważ liście herbaty są wrażliwe na smaki, dodawane są takie składniki jak zioła, przyprawy, kwiaty, a nawet kawałki suszonych owoców, które pobudzają nasze zmysły. Dodawanie olejków eterycznych lub ekstraktów, takich jak wanilia, to również kolejny sposób na przygotowanie aromatyzowanych herbat. Wiele odmian zawiera również identyczne z naturalnymi i sztuczne aromaty, które pokrywają liście herbaty, aby nadać jej smakowity aromat.

Przykłady: Herbata jaśminowa, Masala Chai, Earl Grey, Herbata miętowa, Herbata imbirowa, Herbata Tulsi, Kwiat pomarańczy itp.

  • Ziołowe herbaty:

Herbaty ziołowe stanowią ostry kontrast z prawdziwą herbatą wytwarzaną z liści rośliny Camellia Sinensis. Nie zawierają produktów takich jak liście lub pąki pochodzące z rośliny Camellia Sinensis, a wywary powstają z naparów ziołowych z suszonych kwiatów, ziół, korzeni, przypraw, owoców itp. Krótko mówiąc, herbaty ziołowe nie są prawdziwymi herbatami, a ich smak z użytych aromatycznych składników.

Przykłady: Herbata rumiankowa, herbata miętowa, herbata z trawy cytrynowej, herbata hibiskusowa, herbata cytrynowa, herbata szałwiowa, herbata z kopru włoskiego, herbata z dzikiej róży itp..

15 różnych rodzajów herbaty ze zdjęciami i szczegółami:

Przyjrzyjmy się teraz szczegółom 15 najpopularniejszych rodzajów herbat ze zdjęciami:

1. Czarna herbata:

Czarna herbata

Czarna herbata jest mocniejszym naparem w porównaniu z innymi rodzajami herbaty, takimi jak zielona czy Oolong. Liście zielonej herbaty Regular przechodzą pełną obróbkę, w tym więdnięcie i utlenianie, aby uzyskać charakterystyczny czarny lub jasnobrązowy kolor liści. Ze względu na swoją moc, czarna herbata wymaga krótszego czasu przesączania, a kolor i smak różnią się w zależności od stopnia utlenienia.

Sposób przygotowania czarnej herbaty polega na gotowaniu liści herbaty w wodzie. Dodanie cukru jest opcjonalne! Ten niskokaloryczny napój jest bogaty w przeciwutleniacze i flawonoidy, które zapewniają liczne korzyści zdrowotne.

2. Zielona herbata:

Zielona herbata

To mit, że zielona herbata pochodzi z innej rośliny. Zielona herbata jest produktem tej samej rośliny Camellia Sinensis. Liście są suszone i smażone bez przechodzenia dalszych etapów, takich jak więdnięcie i utlenianie. Pomaga to zachować naturalny zielony kolor i delikatny smak herbaty.

Metoda przygotowania zielonej herbaty polega na zaparzeniu liści w gorącej wodzie przez 3-5 minut i odcedzeniu płynu. Dodanie cukru lub miodu jest opcjonalne. Herbata zielona dostępna jest w postaci sypkich liści oraz torebek. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy i katechin sprawia, że ​​zielona herbata jest jednym z najzdrowszych napojów na świecie.

3. Herbata Matcha:

Herbata Matcha

Herbata Matcha to specjalna odmiana herbaty pozyskiwana z rośliny Camellia Sinensis. Rośliny herbaciane są przenoszone w cieniu na 3-4 tygodnie przed czasem zbiorów, aby wygenerować więcej teaniny i kofeiny niż zwykle. Robotnicy następnie mieli te liście na drobny zielony proszek zwany „Matcha”. Ten tradycyjny azjatycki napój jest dość popularny nawet w krajach zachodnich ze względu na swój wyjątkowy smak, sposób przygotowania i korzyści zdrowotne.

Herbatę Matcha przygotowuje się przez ubijanie proszku w gorącej wodzie lub mleku za pomocą specjalnej bambusowej trzepaczki, aż do uzyskania piany. Matcha sprawdza się również jako środek aromatyzujący w wielu deserach i pikantnych potrawach.

4. Biała herbata:

Biała herbata

Biała herbata to minimalnie przetworzona herbata, która wygląda na bladożółtą. Jednak nazwa „biała” pochodzi od „srebrzystych” liści herbaty używanych do przygotowania tej odmiany herbaty. Niedojrzałe liście i pąki są zbierane i naturalnie suszone na słońcu lub na parze, aby przygotować tę herbatę. Istnieje 5 podkategorii białej herbaty, takich jak Silver Needle, White Peony, Tribute Eyebrow, Noble Eyebrow i DaBaiCha, które obejmują różne metody uprawy.

Biała herbata to delikatny napar przygotowywany przez zanurzenie liści w gorącej wodzie i najlepiej spożywany bez mleka i cukru. Profil antyoksydacyjny białej herbaty odpowiada profilowi ​​zielonej herbaty. Tak więc ludzie spożywają go zarówno dla przyjemności, jak i dla zdrowia!

5. Herbata Oolong:

Rodzaje herbaty oolong

Herbata Oolong to wyjątkowa odmiana herbaty wytwarzana przez skręcanie i zwijanie liści herbaty po procesie więdnięcia i utleniania. Kształt tych rzemieślniczych liści herbaty zależy od mistrza herbaty, który waha się od ciasnych loków po cienkie pasma. Zwinięcie liści nadaje naparowi wyrazistego wyglądu, charakteru i aromatu, który może mieścić się pomiędzy czarną herbatą a zieloną herbatą.

Ogólną zasadą przy przyrządzaniu herbaty Oolong jest zanurzanie liści w gorącej wodzie na 2-5 minut. Im dłuższy czas przesączania, tym mocniejszy i aromatyczny napar! Liczba flawonoidów również wzrasta wraz z koncentracją, aby wzmocnić korzyści zdrowotne. W zależności od stopnia utlenienia zawartość procentowa kofeiny w Oolong może się różnić w zależności od partii.

6. Herbata Pu’erh:

Herbata Pu’erh

Wymawiane jako Pu-er to odmiana nieutlenionej herbaty, której nazwa pochodzi od Pu-erh, chińskiego hrabstwa w prowincji Yunnan. Liście herbaty pozostawia się do fermentacji miesiącami, czasem latami, aby zwiększyć smak i aromat. Im starszy wiek herbaty, tym wyższa jest jej cena. Herbata Pu-er zaczyna swoje życie jako zielona herbata i przechodzi proces więdnięcia, aby uzyskać głębszy kolor.

Liście zostają sprasowane w małe krążki zwane ciastkami Pu’erh. Można znaleźć dwa rodzaje herbat Pu’erh – Raw i Ripe, gdzie surowe to świeża porcja liści, a dojrzałe to dojrzałe liście, co jest dość drogie. Aby przygotować herbatę, niektóre liście są rozluźniane z ciasta i sączone w gorącej wodzie na kilka minut, aż do uzyskania pożądanego koloru i aromatu.

Wiadomo, że herbata Pu’erh pomaga w lepszym trawieniu i krążeniu krwi w porównaniu z innymi rodzajami herbat ze względu na proces fermentacji.

7. Herbata ziołowa:

Ziołowy Chai

Herbaty ziołowe nie są prawdziwymi herbatami! Są to napary ziołowe, które powstają z suszonych ziół, przypraw, owoców, liści i kwiatów w gorącej wodzie. Herbaty ziołowe nazywane są również Tisane, które są aromatyczne i aromatyczne. Nie zawierają kofeiny ze względu na brak prawdziwych liści herbaty i są popularne na całym świecie ze względu na pyszny smak i właściwości rozluźniające umysł.

Najlepszym sposobem na delektowanie się herbatą ziołową jest zaparzenie mieszanki ziołowej w filiżance gorącej wody za pomocą torebki lub zaparzacza. Odsącz przez 3-4 minuty i podawaj na gorąco. Dodanie miodu lub innych słodzików jest opcjonalne.

8. Herbata rumiankowa:

Rumianek Chai

Herbata rumiankowa słynie z właściwości relaksacyjnych i nasennych. Zalicza się do kategorii herbat ziołowych, przygotowywanych przez suszenie kwiatów rumianku, które należą do rodziny stokrotek. Herbata rumiankowa oferuje wiele korzyści leczniczych, które obejmują leczenie zaburzeń trawienia, lęków, depresji, bezsenności itp.

W zależności od źródła kwiatów rumianku, herbata może mieć smak od kwiatowy do łagodnie ostry. Możesz zrobić herbatę, zaparzając suche kwiaty i pąki rumianku przez 3-4 minuty i delektuj się nią z cukrem lub bez.

9. Herbata z hibiskusa:

Hibiskus chai

Herbata Hibiscus to jedna z najpopularniejszych herbat ziołowych, która ma piękny czerwonawo-różowy kolor. Herbatka ziołowa to napar z głęboko pigmentowanych kielichów kwiatu hibiskusa w gorącej wodzie. Herbata Hibiscus ma łagodny cierpki smak, podobny do soku żurawinowego i dobrze sprawdza się zarówno w formie gorącej, jak i zimnej.

Ta herbata jest pełna przeciwutleniaczy, a nawet ma właściwości obniżające ciśnienie krwi. Smakowy napój ma również kojący wpływ na umysł, dzięki czemu jest doskonałym napojem ziołowym na odprężenie stresującego dnia. Suszone kwiaty można nasączyć wodą na 3-5 minut i polać słodzikiem i sokiem z cytryny.

10. Herbata Rooibos:

Herbata rooibos

Rooibos to mniej znana odmiana herbaty wywodząca się z RPA. Słowo „Rooibos” oznacza „czerwony krzew” w języku afrykańskim, który rośnie jak miotła. Herbata Rooibos była pierwotnie przygotowywana i spożywana przez rdzennych plemion RPA ze względu na jej silne właściwości lecznicze i aromatyczne.

Pomimo wielu wysiłków podejmowanych przez inne kraje, aby wyhodować Rooibos, nadal pozostaje on wyłącznie w Republice Południowej Afryki. Proces przygotowania obejmuje cięcie, fermentację i suszenie na słońcu liści rooibos. Suche liście są następnie zanurzane w gorącej wodzie na kilka minut, aby uzyskać pyszną herbatę o czerwonawym kolorze. Herbata Rooibos jest naturalnie bezkofeinowa i bogata w przeciwutleniacze.

11. Masala Chai:

Masala Chai

Masala Chai to jeden z najpopularniejszych rodzajów indyjskich herbat spożywanych jako podstawowy napój w wielu częściach kraju, a nawet na całym świecie. Napój powstaje poprzez gotowanie liści czarnej herbaty w mleku, wodzie i mieszance przypraw z imbiru, kardamonu, cynamonu, anyżu gwiazdkowatego, trawy cytrynowej itp. Do tej przyprawionej herbaty dodaje się cukier lub słodzik, aby wzmocnić jej smakowitość.

Oprócz zaspokojenia naszych kubków smakowych Masala Chai oferuje również liczne korzyści zdrowotne. Poprawia trawienie, łagodzi stres i niepokój, wzmacnia odporność, a nawet zmniejsza stany zapalne w organizmie.

12. Herbata mrożona:

Mrożona herbata

Iced Tea to zwykła prawdziwa herbata na bazie wody lub napar ziołowy podawany z lodem. Ten orzeźwiający napój jest dostępny jako gotowy do spożycia napój w opakowaniu. Jest również dość łatwy do zrobienia w domu! Każda odmiana herbaty dobrze sprawdza się w produkcji mrożonej herbaty. Wystarczy kilka minut gotować liście i schłodzić wywar.

Po przygotowaniu możesz dodać trochę soku z cytryny, miodu, mięty lub naturalnych aromatów, takich jak róża, brzoskwinia, pomarańcza itp. i schłodzić przez kilka godzin. Mrożona herbata to popularny letni napój, który nie tylko nawadnia organizm, ale także odstresowuje umysł.

13. Herbata różana:

Herbata Różana

Herbata różana to kolejny powszechnie spożywany napar ziołowy przygotowywany przez zaparzanie świeżych lub suchych płatków róż w gorącej wodzie. Tradycja spożywania kwiatów róży w formie herbaty rozpoczęła się w Chinach. Pąki, kwiaty i owoce zwane owocami róży zostały dodane do gorącej wody, aby wydobyć ich dobroć.

Herbata różana to pachnący napój o typowo kwiatowym zapachu kwiatów róży i jasnoróżowym kolorze. Jest spożywany bez mleka i cukru, aby zachować swój naturalny smak. Naturalny, bezkofeinowy i niskokaloryczny napój jest bogaty w odżywcze dla skóry witaminy, takie jak E i C.

14. Herbata cytrynowa:

Herbata cytrynowa

Herbata cytrynowa to orzeźwiający napój przygotowywany przez dodanie soku z cytryny do czarnej herbaty lub herbaty ziołowej. Historia herbaty cytrynowej nie jest pewna! Jednak oczywiste jest, że ludzie dodawali cytrynę do herbaty, aby zwiększyć jej smak i działanie przeciwutleniające. Herbata cytrynowa świetnie smakuje zarówno jako napój gorący, jak i zimny. Dostępna jest w postaci proszku sztucznie aromatyzowanego oraz gotowego do spożycia napoju w opakowaniu.

Najlepszym sposobem przygotowania herbaty cytrynowej jest gotowanie łyżeczki liści czarnej herbaty w jednej filiżance wody. Sok z cytryny dodaje się po osiągnięciu pożądanego koloru i zgaszeniu płomienia. Dodanie mięty i miodu jest opcjonalne!

15. Earl Grey:

Earl Grey

Herbata Earl Grey to klasyczna brytyjska herbata należąca do kategorii herbat smakowych. Herbata zawiera aromatyzowane liście czarnej herbaty pokryte olejkiem Bergamot o zapachu cytrusów. Chociaż Brytyjczycy spopularyzowali tę herbatę i nazwali ją „swoją”, to Chińczycy pierwotnie opracowali tę odmianę herbaty.

Aby przygotować filiżankę cudownie orzeźwiającej wczesnej szarej herbaty, liście należy zaparzać w gorącej wodzie przez 2-3 minuty. Zaparzanie przez dłuższy czas wzmacnia głębię smaku i aromatu. Zawartość kofeiny w tego rodzaju herbacie jest taka sama jak w czarnej herbacie. Jest również korzystny dla ciała i umysłu, dzięki dużej ilości przeciwutleniaczy.

Jak więc znaleźć niesamowity świat herbaty? Czy wszystkie te informacje sprawiły, że miałeś ochotę na filiżankę tego napoju? Zanim przygotujesz się do zrobienia specjalnego naparu, daj nam znać, który z tych rodzajów herbaty jest Twoim ulubionym!

Zastrzeżenie: Informacje publikowane w tym artykule służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Artykuł nie ma na celu diagnozowania, leczenia ani leczenia jakiejkolwiek choroby i nie powinien być traktowany jako porada medyczna. Przed wypiciem jakiejkolwiek herbaty lub napoju ziołowego wymienionego w tym artykule należy skonsultować się z lekarzem.