Jeśli jesteś miłośnikiem jajek, oto pytanie dla Ciebie: „Jak ci się podoba jajko”? Gotowane, smażone, gotowane, omlet czy jajecznica? Ciężko jest wybrać tylko jedną rozmowę, prawda? Jajka są jednym z najbardziej wszechstronnych, pysznych i łatwo pożywnych produktów dostępnych dla nas. Nie tylko my to mówimy! Nawet starożytni Rzymianie i Grecy cenili je za bogaty smak i bogaty w białko profil. Jeśli nie próbowałeś czegoś więcej niż standardowe białe jajko, nadszedł czas, abyś poznał różne rodzaje jaj dostępnych na całym świecie.

W tym artykule omówiono wiele odmian jaj i ich cechy, aby dać Ci nieograniczone możliwości gotowania potraw na bazie jaj.

Co to jest jajko i dlaczego jajka mają różne kolory?

Według Britannicy „Jajo to zawartość ciała rozrodczego o twardej skorupce wytworzonego przez ptaka, uważanego za pokarm”.

Mówiąc prościej, jadalne jaja (odpowiednie dla ludzi) to jaja składane przez samice ptaków, takie jak kurczaki, przepiórki, kaczki itp., głównie w celu rozmnażania ich gatunków. Jajka składają się z twardej skorupy jako zewnętrznej pokrywy, białka lub białka i żółtka w środku. Chociaż całe jajko jest bogate w białka i witaminy, to właśnie żółtko ma wysoką wartość odżywczą.

Wracając do koloru jaj, mogłeś zauważyć różne kolory, takie jak brązowy, biały, zielony itp. W lokalnych sklepach lub supermarketach. Wbrew przypuszczeniom kolorowe jajka niczym nie różnią się od standardowych białych pod względem wartości odżywczej czy jadalnej. Kolor wynika z genów gatunku ptaka lub rasy.

Na przykład rasy takie jak Plymouth rock hen składają brązowe jaja, podczas gdy zwykłe kurczęta leghorn składają białe jaja. Inne rasy, takie jak Ameraucana, składają niebieskie jaja, a czarne miedziane Maran składają jaja w kolorze ciemnej czekolady.

Co ciekawe, w początkowych fazach wszystkie jaja zaczynają się białe i otrzymują swój pigment dopiero po przejściu jajeczka przez rurkę macicy ptaka lub jajowod!!

Klasyfikacja jaj zgodnie ze standardami zakupu i etykietowania:

Wejdź do alejki w supermarkecie, a prawdopodobnie znajdziesz różne rodzaje jaj z etykietami, takimi jak „z wolnego wybiegu”, „ekologiczne” itp. Ta sekcja pomaga zrozumieć różnice między nimi:

 • Jajka konwencjonalne:

Są to popularne rodzaje jaj, które można znaleźć w supermarkecie lub lokalnych sklepach. Jaja pochodzą od kur hodowanych w ciemnych i zatłoczonych kurnikach. Ptaki te są karmione karmą na bazie zbóż, a nawet leczone antybiotykami i suplementami w celu zwiększenia produkcji. Choć warunki bytowania kur są surowe, jaja są też dość pożywne i smaczne.

 • Jaja bez klatki:

Jak sama nazwa wskazuje, te jaja pochodzą od ptaków, które mają mało miejsca do wędrowania, a nie w ciasnych klatkach. Dostają również budki lęgowe do odpoczynku i składania jaj. Chociaż jaja nie są tak pożywne jak jajka konwencjonalne, humanitarne praktyki hodowlane dają im lepszą przewagę.

 • Jajka z chowu na wolnym wybiegu:

Są to jaja pochodzące od kur mających dostęp do zewnątrz. Nie oznacza to, że kury mogą swobodnie poruszać się w dowolnym miejscu. Mają dostęp tylko do ograniczonego, ogrodzonego obszaru i cieszą się światłem słonecznym.

 • Organiczne jajka:

Rolnicy mogą oznaczać swoje jaja jako „ekologiczne” tylko wtedy, gdy ptaki ściśle jedzą paszę ekologiczną. W przeciwieństwie do jaj komercyjnych, jaja ekologiczne są wolne od antybiotyków, sterydów itp., chyba że ptaki wymagają specjalnych leków do leczenia określonej choroby.

 • Jajka Wegetariańskie:

Jaja wegetariańskie to te, które od kur żywionych wyłącznie dietą roślinną. Kury te żyją w zamkniętych pomieszczeniach i nie mają dostępu do robaków, owadów ani żadnych produktów ubocznych mięsa.

 • Jajka Omega-3:

Są to jaja wzbogacone kwasami tłuszczowymi Omega-3 dzięki karmieniu kur specjalną dietą na bazie lnu. Jaja zawierają 12 razy więcej kwasów omega niż zwykłe jajka i zawierają niezbędne kwasy omega, takie jak ALA, EPA i DHA.

 • Jaja pasteryzowane:

Jaja pasteryzowane to delikatnie lub lekko ugotowane jajka, aby zmniejszyć ryzyko chorób przenoszonych przez żywność. Przechodzą one proces pasteryzacji w określonej temperaturze w skorupkach.

 • Przetworzone Jaja:

Są to przemysłowe produkty jajeczne, które są sprzedawane w wielu formach, takich jak jajka obrane, jajka obrane na twardo, wstępnie ugotowane jajka przyjacielskie, gotowe omlety itp. Nie są zbyt zdrowe ze względu na użycie konserwantów i sztucznych technik gotowania.

12 jadalnych rodzajów jajek różniących się wartością odżywczą i smakiem:

Daj nam znać niektóre z najpopularniejszych odmian jaj, które pochodzą od różnych ptaków, a nawet ryb (tak, dobrze to przeczytałeś!):

1. Jaja kurze:

Jajka Kurze

Jaja kurze pochodzą od różnych ras kur i są najczęściej spożywanym rodzajem jaj na świecie. Mają bardzo łagodny smak i pasują do prawie każdej kuchni. Te jaja mają niezliczone kolory, takie jak biały, brązowy, niebieski, zielony itp., bez wpływu na profil składników odżywczych. Średniej wielkości jajko kurze (surowe) oferuje 63 kalorie i zawiera wiele składników odżywczych, takich jak białka, witamina A, witamina D itp. Jaja są podzielone na kategorie XS, małe, średnie, duże i jumbo w zależności od wielkości i masy wynik końcowy.

2. Jaja przepiórcze:

Jajko Przepiórcze

Jaja przepiórcze mogą być malutkie, ale mają wysoką ocenę pod względem smaku. Te jaja od małych ptaków zwane przepiórkami i ważą zaledwie 9 gramów w porównaniu do 50 gramów jaj kurzych. Tak więc, aby zrobić przyzwoite danie na bazie jajek, potrzebujesz co najmniej 5-6 jaj przepiórczych. Te jaja są koloru kremowego, z brązowymi i czarnymi plamkami na całej skorupce. Jaja przepiórcze są uważane za przysmak w mojej kuchni, szczególnie w kuchni azjatyckiej. Chociaż każde jajko oferuje tylko 14 kalorii, jest bogate w składniki odżywcze, w tym selen, ryboflawina, witamina B12 itp..

3. Kacze Jaja:

Kacze Jajka

Jaja kacze słyną z luksusowych i kremowych żółtek. Są większe w porównaniu do jaj kurzych, a przeciętne jajko kacze waży 70 gramów. Świeże jaja kacze mają lekko „rybi” zapach, ponieważ żyją głównie w stawach rybnych. Jednak jaja od kaczek hodowlanych karmionych paszą dla drobiu nie mają nieprzyjemnego smaku. Jaja kacze mają wyższy poziom wartości odżywczych w porównaniu z jajami kurzymi. Przeciętne kacze jajko zawiera 130 kalorii i jest bogatym źródłem składników odżywczych, takich jak witamina B12, witamina A, selen itp. Zawartość tłuszczu i cholesterolu jest również dość wysoka w tych jajach.

4. Jaja gęsie:

Gęsie Jajka

Jaja gęsie to jeden z największych rodzajów jaj z gatunku ptaków. Chociaż profil smakowy jest podobny do kaczego jaja, w gęsich jajach można wyczuć trochę „dziczyzny”. Żółtka są bogate i kremowe, dzięki czemu jajka nadają się do niemal każdego rodzaju gotowania. Standardowe jajko gęsie waży około 150 gramów, a pod względem wielkości jest trzy razy większe niż jajko kurze. Jaja gęsie mają grubą białą skorupkę z jasnymi żółtkami. Każde jajko oferuje 226 kalorii wraz z dużą ilością białka i witaminą B12 niż inne jajka. Jaja gęsie są stosunkowo drogie, biorąc pod uwagę ich niską produkcję i wysoką konserwację.

5. Jaja indycze:

Turcja Anda

Chociaż jaja indycze są jadalne, nie mają dużego popytu komercyjnego. Jaja indycze są nieco większe i ważą około 66-100 gramów, w zależności od rasy. Skorupki są grube i wielu ludzi uważa, że ​​te odmiany jaj mają podobny profil smakowy jak jaja kurze. Ze względu na niską produkcję jajka są dość drogie. Dlatego wiele osób woli hodować ptaki na mięso niż jajka. Przeciętne jajko z indyka zawiera 135 kalorii i zawiera duże ilości białka i tłuszczów.

6. Jaja nandu:

Jaja Rea

Rhea to gigantyczny nielot, który pod względem fizycznym bardzo przypomina strusia. Ptaki Rhea składają około 20-60 jaj rocznie, a okres nieśności trwa od maja do sierpnia. Przeciętne jajko Rhea mierzy około 5,1 cala x 3,5 cala i waży około 600 gramów. Powłoka może mieć kolor od zielonkawo-żółtego do matowego kremu. Pod względem odżywczym jedno jajko nandu odpowiada 10 jajom kurzym. Konsystencja żółtka jest dość lekka i przewiewna, ale smak jest dość mocny i mocny.

7. Jaja Emu:

Jaja Emu

Jaja emu to jeden z najpiękniejszych rodzajów ptasich jaj, które przypominają niebo o północy z błyszczącymi gwiazdami w tle. Dość duże jaja mają charakterystyczną ciemnoniebiesko-zieloną barwę z ziarnistą powierzchnią. W przypadku, gdy jajo nie wykluwa się i jest wystawione na działanie promieni słonecznych, skorupa powoli zmienia się w kremową lub bladobiałą. Jaja emu mierzą około 5,1 cala x 3,5 cala i ważą od 450 do 650 gramów. Jedno jajko emu dostarcza 360 kalorii wraz z wieloma składnikami odżywczymi, takimi jak kwasy omega, białka, witaminy i minerały.

8. Strusie jaja:

Strusie Jajka

Największy ptak na ziemi jest oczywistym zwycięzcą produkcji największych jadalnych jaj. Przeciętne jajo strusia ma około 180 mm długości i 140 mm szerokości. Waży od 1,2 kg do nawet 2 kg. Każde jajko strusie to mniej więcej 24 jaja kurze. Twarde gotowanie strusiego jajka może zająć od 1,5 do 2 godzin ze względu na skorupę o grubości 2 mm. Profil smakowy jest bardzo podobny do jaja kurzego, z wyjątkiem smaku dziczyzny. Jedno jajko strusie oferuje aż 2000 kalorii z 235 gramami białka i 100 gramami tłuszczu.

9. Jaja mewy:

Jaja mewy

Jaja mew są uważane za przysmak w wielu częściach Wielkiej Brytanii ze względu na ich rzadkość i smakowitość. Te jajka mają kremową skorupkę z brązowymi plamami na całej powierzchni. Ptaki składają swoje gniazda wzdłuż wybrzeża Wielkiej Brytanii, skąd pochodzą jaja. W zależności od rasy mewy wielkość jaja może wynosić od 6,5 cm x 4,5 cm. Jaja mewy są pełne wartości odżywczych i są dość wszechstronne do różnych form gotowania, takich jak gotowanie na twardo, jajecznica itp. Jedno jajko mewy może dostarczyć około 139 kalorii.

10. Jaja perliczki:

Jaja z perliczki

Jaja perliczek są nieco mniejsze niż jaja kurze i mają bardzo twardą skorupkę. Kolor tych jaj jest od ciemnokremowego do jasnobrązowego z plamkami na skorupkach. Ze względu na wysoki stosunek żółtka do białka jaja perliczki są bogatsze i bardziej kremowe niż jaja kurze. Przeciętne jajko waży zaledwie 1,4 uncji, co sprawia, że ​​2 jajka perliczki pasują do jednego jajka kurzego w porcji. Jedząc jedno jajko, możesz uzyskać do 100 kalorii wraz z niezbędnymi minerałami, takimi jak cynk, magnez, fosfor itp..

11. Bażantowe jajka:

Bażant

Jaja bażanta pochodzące od wielu ras ptaków bażantowych, które pochodzą z Azji. Jaja są o połowę mniejsze od jaj kurzych z brązową do jasnooliwkowo-zieloną skorupką. Pod względem smaku nie różnią się zbytnio od jaj kurzych, z wyjątkiem większej głębi i kremowości. Te jajka pasują do różnych form gotowania, takich jak jajka na twardo, smażone, szkockie itp. Jedno jajko bażanta może dostarczyć około 135 kalorii wraz z substancjami odżywczymi, takimi jak selen, witamina A, cynk, witamina B12 itp..

12. Kawior:

Kawior

Oto najciekawsze rodzaje jadalnych jaj, o których naprawdę chcesz wiedzieć! Kawior! W przeciwieństwie do innych jaj, które pochodzą od ptaków, kawior to jaja z rodziny jesiotrowatych. Kolory i tekstury kawioru mogą się różnić w zależności od różnorodności ryb. Zazwyczaj kawior jest używany jako dodatek do sałatek i chleba. Ma orzechowy, słony smak z łagodnym lub mocnym posmakiem w ustach, kiedy go wypalisz. Jeśli chodzi o odżywianie, kawior 100g oferuje 264 kalorie wraz z szeroką gamą składników odżywczych, takich jak kobalamina, magnez itp..

Interesujące fakty dotyczące jajek:

Oto kilka „jajecznych” faktów na temat jaj, które z pewnością Cię zaskoczą:

 • Kurczak Araucana znany jest z składania jajek wielkanocnych w naturalnych odcieniach różu, brązu, zieleni, błękitu itp..
 • Świeże jaja toną w wodzie, a zgniłe unoszą się na wodzie dzięki dużym komórkom powietrza tworzącym się wewnątrz skorupki.
 • Jaja przepiórcze są najlepszą alternatywą dla osób z alergią na jajka, ponieważ są wolne od alergenów.
 • Sfermentowane jaja kacze, które są koloru czarnego, uważane za przysmak w wielu krajach i spożywane jako „jaja stuletnie” lub „jaja stuletnie”.
 • Największym producentem jaj są Chiny z 34% udziałem w rynku jaj.
 • Ostatnie odkrycia pokazują, że Brytyjczycy jedzą ok..200 na osobę rocznie.

To jedne z najpopularniejszych rodzajów jadalnych jajek na całym świecie. Przy tak wielu sposobach gotowania i podawania jajka rzadko można zrezygnować z opcji na śniadanie, lunch lub kolację. A więc znowu pytanie do ciebie – „Jak ci się smakuje jajko?”! Uwielbiamy jajko sadzone z dodatkiem soli i pieprzu na wierzchu. Och, tak pyszne! nie jest?

ZASTRZEŻENIE: Informacje publikowane w tym artykule służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym i nie stanowią porady prawnej ani innej profesjonalnej porady na ten temat.