Witamy w fascynującym świecie królestwa roślin! Będziesz zaskoczony, gdy dowiesz się, że istnieje ponad 390 000 gatunków roślin znanych ludzkości, a każdy z nich różni się od siebie wieloma parametrami. Ponieważ trudno jest szczegółowo opisać je wszystkie, botanicy podzielili różne rodzaje roślin na łatwo rozpoznawalne grupy, na podstawie ich podobieństw.

Ten artykuł zawiera kilka interesujących informacji na temat rodzajów roślin zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Wraz z rosnącą świadomością znaczenia flory dla świata poznawanie różnych gatunków roślin z pewnością przybliży nas o kolejny krok do natury!

rodzaje klasyfikacji roślin

Odmiany roślin: Różne rodzaje roślin ze zdjęciami:

W zależności od wyglądu, kruchości łodygi, zwyczajów wzrostu, wysokości i ogólnego cyklu życia rośliny dzieli się na różne grupy. Na przykład, niektóre taksonomie są tworzone na podstawie długości życia rośliny, podczas gdy inne mogą opierać się na ich środowisku wzrostu, typach nasion itp. W tym artykule krótko omówimy różne typy roślin i ich cechy z przykładami poniżej każdy.

1. Rozmiar i wygląd:

Obserwuj rośliny wokół ciebie! Czy zauważyłeś, że niektóre rośliny są za duże, a niektóre za małe? Niektóre są naprawdę mocne, a niektóre bardzo delikatne? Teraz, gdy widzisz różnice w ich wielkości, wyglądzie fizycznym i cechach, pozwól nam zrozumieć, w jaki sposób są klasyfikowane:

Drzewa:

Są to duże rośliny, które rosną naprawdę wysoko, a niektóre z nich mogą z łatwością sięgać nawet kilkaset stóp nad ziemię. Drzewa mają twardą, główną gałąź zwaną pniem, z której wyrastają małe gałęzie. Mogą wytwarzać owoce, kwiaty lub po prostu pozostawać zielone. Ponadto tego typu rośliny mają bardzo długą żywotność.

 • Przykłady: Banyan, Mango, Gulmohar, Kokos, Neem i Teak

Krzewy:

Krzewy to mniejsze rośliny, które są bardzo mocne i trudne do wyrwania. Choć łatwo je zginać, nie są delikatne ani kruche. Tego rodzaju rośliny rosną w zakresie wielkości od 6m do 30 stóp. Mają krzaczasty wygląd i twarde łodygi. Podobnie jak drzewa, także i krzewy żyją przez wiele lat z odpowiednim dostępem do wody i światła słonecznego. Mogą to być rośliny kwitnące lub nie kwitnące.

 • Przykłady: róża, morwa, hibiskus, jaśmin, aloes

Zioła:

Są to rośliny słabe i delikatne, które są mniejsze w porównaniu do krzewów. Mają bardzo miękką łodygę i zwykle są bez gałęzi. Ze względu na bogaty profil odżywczy rośliny te mają wiele zastosowań leczniczych i kulinarnych. Możesz je łatwo wyhodować w domu w małych doniczkach lub doniczkach, wysiewając nasiona i regularnie je podlewając.

 • Przykłady: bazylia, pomidor, mięta, kozieradka, rozmaryn

Wspinacze:

Jak sama nazwa wskazuje, są to cienkie rośliny, które nie mogą rosnąć samodzielnie bez żadnego podparcia. Używają ściany, patyka lub otaczających roślin, aby się przylgnąć i poruszać w górę. Pnącza mogą rodzić kwiaty, owoce lub po prostu służyć jako rośliny ozdobne.

 • Przykłady: roślina pieniędzy, słodka tykwa, ogórek, bugenwilla

Foki:

Pnącza to zupełne przeciwieństwo wspinaczy. Pełzają po ziemi i rosną poziomo, ponieważ nie mogą unieść własnego ciężaru. Rośliny te mają długie, cienkie pędy, które nie mogą samodzielnie stać i są niezwykle delikatne.

 • Przykłady: dynia, truskawka, arbuz, gorzka tykwa, męczennica

rodzaje roślin i ich nazwy

2. Warunki życia:

Czy wiesz, że nie wszystkie rośliny mogą się rozwijać w tym samym środowisku? Tak jak ryby żyją w wodzie, a chrząszcze w deserach, istnieją rośliny, które rosną w ekstremalnych warunkach pogodowych. Oto niektóre rodzaje roślin w zależności od miejsca zamieszkania:

Mezofity:

Rośliny te potrzebują umiarkowanej ilości wody, aby rosnąć i żyć w glebie, która nie jest ani zbyt wilgotna, ani zbyt sucha.

 • Przykłady: Kukurydza, Stokrotka, Kukurydza, Banan, Róża, Trawa Trawnikowa

Hydrofity:

Są to rośliny wodne, które rosną tylko w wodzie i mogą być zanurzone, wschodzące lub pływające. Ich życie zaczyna się i kończy w typowych zbiornikach wodnych, stawach, jeziorach, rzekach, a nawet oceanach. Rośliny te nie mogą przetrwać w normalnych warunkach glebowych.

 • Przykłady: lotos, wodorosty, lilia wodna, pływające serce, hiacynt wodny

Kserofity:

Nazywa się je również roślinami pustynnymi, ponieważ rosną tylko w suchych i suchych warunkach. Posiadają specjalnie zaprojektowane liście i gałęzie, które przechowują wodę do wykorzystania w przyszłości. Ponadto, aby odstraszyć pasące się zwierzęta, rośliny te wypuszczają ostre ciernie.

 • Przykłady: kaktus, pejotl, poinsecja, korona cierniowa, opuncja

Narost:

Na powierzchni innych roślin rosną epifity. Nie są jednak pasożytnicze i nie uszkadzają wzrostu rośliny żywicielskiej. Zamiast tego przywiązują się do wielkich drzew i mnożą się w liczbach.

 • Przykłady: Paproć, Mech, Tygrysia Orchidea, Aerides Rosea, Aganisia Cyanea

3. Rodzaje nasion:

Jeśli myślałeś, że wszystkie rośliny produkują taką samą liczbę nasion, to się mylisz! Nasiona są jak jajka, z których powstaje następne pokolenie roślin. Niektóre z nich istnieją jako jeden podmiot, a niektóre w klastrach. Na tej podstawie rośliny dzieli się na następujące kategorie:

Jednoliścienne:

Rośliny te zawierają pojedyncze nasiona i są zwykle nazywane jednoliściennymi. Np. Ryż, Jęczmień, Bambus

Dwuliścienne:

Nasiona tych roślin zawierają dwie połówki lub liścienie, które można od siebie oddzielić. Np. orzechy nerkowca, migdały, orzeszki ziemne itp.,

4. Nawyki żywieniowe:

Tak! Rośliny potrzebują pożywienia, tak jak my wszyscy! Chociaż są w stanie wytwarzać własne pożywienie, niektóre rośliny są uzależnione od innych, jeśli chodzi o ich odżywianie. Oto trzy podstawowe kategorie roślin w oparciu o ich nawyki żywieniowe:

 • Autotrofy: Są to powszechnie spotykane rośliny, które wytwarzają własne pożywienie w procesie zwanym fotosyntezą. Autotrofy potrzebują światła słonecznego, wody i minerałów gruntowych, aby zachować zdrowie.
 • Mięsożercy: Szokująca jest świadomość, że na ziemi jest wiele zabójczych roślin, które żywią się krwią i mięsem owadów, a nawet małych zwierząt, które się do nich zbliżają. Np. Muchołówka Wenus, Nepenthes
 • Rośliny pasożytnicze: Rosną na powierzchni innych roślin i czerpią energię od gospodarzy. Np. trupi kwiat, storczyki z ptasich gniazd

Oprócz wyżej wymienionych rodzajów klasyfikacji roślin, jest jeszcze jedna kategoria, o której warto wiedzieć – gdzie rosną?

Nie wszystkie rośliny rosną na zewnątrz. Niektóre z nich chętnie rosną w chłodnych i zamkniętych miejscach, gdzie nie ma bezpośredniego światła słonecznego. Na tej podstawie dzielą się na dwie grupy – Outdoor i Indoor.

rodzaje roślin do domu

5. Rośliny zewnętrzne:

Jak sama nazwa wskazuje, rośliny Outdoor to te, które rosną w naturalnym, otwartym środowisku. Potrzebują dużo bezpośredniego światła słonecznego, żyznej gleby i wody. Są one ponownie podzielone na rośliny jednoroczne (które rosną raz w roku), rośliny wieloletnie (które rosną przez cały rok), rośliny Binneal (które rosną co dwa lata). Większość krzewów, roślin, drzew i ziół rośnie na zewnątrz.

Przykłady:

 • Popularne rośliny: mango, babka, kokos, klon, ziemniak, cebula itp.,
 • Rośliny Bonsai: Miniaturowe drzewka uprawiane w doniczkach. Chociaż rośliny Bonsai do wnętrz są dostępne, w większości pozostają zdrowe, gdy są trzymane na zewnątrz.
 • Rośliny lecznicze: Większość roślin ziołowych, takich jak Ashwagandha, Neem, Tulsi itp., to odmiany zewnętrzne.

6. Rośliny domowe:

Rośliny domowe są również nazywane Roślinami Domowymi, ponieważ rosną w zamkniętych przestrzeniach Twojego pokoju. Są używane głównie do celów dekoracyjnych, ale niektóre z nich są również znane z oczyszczania powietrza i odstraszania owadów. Uprawa tych roślin wymaga intensywnej pielęgnacji, ponieważ potrzebują dokładnego poziomu wody, światła (nie bezpośredniego światła słonecznego) i doniczek odpowiedniej wielkości.

Przykłady:

 • Odmiany soczyste: Rodzina roślin kaktusowych. Mają soczyste liście, wypełnione płynem i miękkie w dotyku. Stąd nazwa!
 • Rośliny do terrariów: Terraria to mini ogrody, które można uprawiać w szklanych pojemnikach. Niektóre rośliny, takie jak roślina przyjaźni, ostrokrzew, kaktus rozgwiazdy itp., które rosną nie więcej niż kilka cali, są idealne do tworzenia tych pięknych aranżacji.

Mamy nadzieję, że ten artykuł dał ci podstawowy wgląd w różne rodzaje roślin, ich nazwy oraz zdjęcia. Wraz z wyżej wymienionymi taksonomiami istnieje wiele innych opartych na typach kwiatów, korzeni, owoców itp. Możesz dokładnie przeszukać każdą z nich, aby dowiedzieć się więcej szczegółów. Ponadto, jeśli masz więcej interesujących informacji na temat świata flory, napisz do nas. Chętnie nauczymy się od Ciebie!