Posiadanie dziecka wiąże się z dużą dodatkową odpowiedzialnością, zarówno finansową, jak i czasową. Z każdym kolejnym dniem dziecko uczy się czegoś nowego, podobnie jak rodzice. Obejmuje to również codzienne rutynowe czynności, takie jak karmienie dziecka i upewnianie się, że dziecko jest zdrowe i szczęśliwe. Odbijanie jest istotną częścią tego samego procesu. W związku z tym ważne jest, aby wiedzieć, jak odbić noworodka.

Jak odbić dziecko?

Co to jest odbijanie i dlaczego jest to ważne?

Odbijanie odgrywa bardzo ważną rolę dla dziecka, ponieważ służy do uwalniania powietrza uwięzionego w żołądku dziecka. Powietrze, które dziecko mogło połknąć podczas karmienia, znajduje ujście poprzez bekanie. Dzięki temu dziecko odczuwa mniejszy dyskomfort, rozdrażnienie i mniej problemów z gazami. Stwarza to również więcej miejsca w żołądku dziecka, aby mogło ono skuteczniej karmić i wykorzystywać swój pełny potencjał.

Chociaż wymagania i wzór odbijania różnią się w zależności od dziecka, z reguły dzieci karmione piersią wymagają mniej odbijania niż dzieci karmione butelką. Dzieje się tak, ponieważ dzieci karmione butelką połykają więcej powietrza w porównaniu. Nawet wśród niemowląt karmionych butelką, rodzaj butelki używanej do karmienia ma duży wpływ na to, które dziecko potrzebuje więcej bekać i jak często.

Kiedy odbić dziecko:

Zazwyczaj niemowlęta potrzebują bekać w ciągu pierwszych kilku miesięcy karmienia, ponieważ wciąż uczą się, jak skutecznie karmić. Poza tym większość dzieci uczy się połykać coraz mniej powietrza. Angażują się również w większą aktywność fizyczną, taką jak siedzenie w pozycji wyprostowanej, przez co często same odbijają.

Ogólnie rzecz biorąc, matki karmiące piersią robią sobie przerwę, aby odbić dziecko, gdy zmieniają piersi. Rodzice karmiący butelką często robią sobie przerwę, aby odbić dziecko w zależności od ilości, jaką dziecko zostało nakarmione. Odbijanie się co 60 do 90 mililitrów podawanego mleka jest zwykłą praktyką. Jednak w przypadku dzieci z chorobą refluksową przełyku (GERD) zaleca się odbijanie co 20 do 30 mililitrów.

Jeśli dziecko odczuwa dyskomfort podczas karmienia, ma tendencję do marudzenia, odsuwa się lub porusza się niekomfortowo, może to być znak, że od razu bekniesz. Jeśli jednak dziecko wydaje się zadowolone i śpi spokojnie podczas karmienia lub po nim, można mu pozwolić. W takim przypadku nie należy zmuszać dziecka do bekania. Jeśli dziecko ma objawy kolki lub inne okresy przedłużonego płaczu, jest naturalne, że podczas płaczu połyka więcej powietrza. Prawidłowe techniki odbijania znacznie pomagają w przezwyciężeniu tego.

Jak odbić dziecko??

Rodzice często stają przed dylematem, jak odbić noworodka. Eksperci medyczni i pediatrzy sugerują, że istnieją trzy różne sposoby odbijania dziecka. Matki lub opiekunki mogą wybrać ten, który odpowiada im i ich dziecku, aby zdecydować, który sposób jest najlepszym sposobem na beknięcie dziecka.

1. Metoda klatki piersiowej lub ramion:

Jak-bekać-dziecko-klatka-lub-ramię-metoda

W tej metodzie można trzymać dziecko jednym ramieniem w taki sposób, aby broda dziecka opierała się na ramieniu. Drugą, wolną ręką należy delikatnie poklepać lub pomasować plecy dziecka i poczekać, aż dziecko beknie. Ta pozycja jest bardzo wygodna dla dziecka, a co za tym idzie, nie będzie dla niego dyskomfortem.

Możesz również trzymać dziecko wyżej, tak aby jego brzuszek delikatnie spoczywał na twoim ramieniu. W takiej sytuacji należy upewnić się, że dziecko oddycha normalnie. Należy dbać o pozycję głowy i szyi dziecka, aby dziecko nie zostało skrzywdzone.

Rodzic może założyć ściereczkę na ramię/plecy, aby zapobiec zabrudzeniu ubrania przez ulewanie dziecka.

2. Metoda siedzenia na kolanach:

Jak odbić dziecko siedzące na kolanach?

Dziecko musi być umieszczone na kolanach rodzica, zwrócone w tym samym kierunku co rodzic. Jedna ręka musi podtrzymywać klatkę piersiową, podbródek i szczękę dziecka (delikatnie). Powoli i delikatnie spraw, aby dziecko pochyliło się do przodu i drugą ręką pocieraj/poklepuj plecy. W takim przypadku śliniaczek na klatkę piersiową dziecka zapobiegnie zanieczyszczeniu przez ulewanie.

3. Metoda układania dziecka na kolanach:

Jak odbijać dziecko układające się na kolanach?

Dziecko należy położyć na kolanach rodzica, na kolanach, przodem do dołu. Jedną ręką podtrzymuj podbródek i szczękę dziecka, upewniając się, że głowa jest wyrównana z resztą ciała, aby krew nie płynęła do niej. Drugą ręką poklep/pocieraj plecy dziecka. W tej metodzie na kolanach rodzica można założyć ściereczkę/śliniak, aby zapobiec zepsuciu ubrania przez plucie. Ta metoda działa nawet wtedy, gdy dziecko kładzie się na łóżeczku na brzuchu, ponownie upewniając się, że głowa nie znajduje się niżej niż reszta ciała.

Punkty do odnotowania:

Jak odbić dziecko-punkty do zapamiętania

W każdym przypadku plecy dziecka należy delikatnie poklepać zamiast mocno walnąć.

Używanie ściereczki/śliniaka jest opcjonalne, ale wskazane, ponieważ zapobiega bałaganowi w przypadku plucia dziecka.

Z grubsza potrząsanie dzieckiem podczas odbijania zamiast delikatnego robienia tego może spowodować uszkodzenie neurologiczne, dlatego należy zachować ostrożność.

Kiedy przestać odbijać dziecko??

Innym ważnym pytaniem, które należy rozważyć, jest to, kiedy przestać odbijać dziecko. Po około 4-6 miesiącu życia dziecko staje się zdolne do lepszego karmienia. W miarę połykania coraz mniej powietrza bekanie staje się niepotrzebnym rytuałem. Dzieje się tak również dlatego, że dzieci stają się bardziej zdolne do odbijania się w wyniku większej aktywności. Zaczynają się trochę ruszać i siadają prosto. Ponadto, gdy dzieci zaczną spożywać produkty stałe i półstałe, potrzeba bekania zwykle ustępuje. Jednak w przypadku dzieci z nawracającymi problemami z gazami i refluksem, rodzicielskie bekanie może być kontynuowane przez dłuższy czas.

Ostatecznie nie chodzi o to, jak odbijać dziecko lub najlepszy sposób na odbijanie dziecka, ponieważ metody i ich zastosowanie różnią się w zależności od rodzica i dziecka. Dlatego mądrze jest trzymać się tej metody, która działa najlepiej dla dziecka i rodzica.